Ако не Китай, то кой би могъл да се превърне във фабриката на света?

Страната вече иска да произвежда по-висок клас продукти
10 яну 2021 19:15, Нели Христова
132
Ако не Китай, то кой би могъл да се превърне във фабриката на света?
Снимка: БГНЕС

Трансформацията на Китай в световна производствена сила беше забележителна. През 2001 г., когато се присъедини към Световната търговска организация (СТО), страната беше незначителен играч на глобалната производствена сцена, отбелязва Bloomberg TV Bulgaria.

Именно членството в организацията и годините на реформиране на икономиката към износа помогнаха на Китай да се докаже като евтината фабрика на света за производство на трудоемки продукти като текстил, играчки, дрехи, обувки и мебели, пише Quartz.

Тези индустрии бяха трамплин, позволяващ на Китай да се развива икономически и да премине към по-напреднало производство на стоки. Азиатската страна вече иска да се съсредоточи върху производство на продукти от по-висок клас, разчитайки на вътрешното потребление за подхранване на икономиката, като остави работата по производството на евтини и трудоемки стоки на друг.

Ако планът на Китай сработи, кой ще заеме мястото на страната като световна фабрика?

Това е тема, която Гордън Хансън, професор по икономика в Harvard Kennedy School, засегна в скорошен труд с Националното бюро за икономически изследвания (National Bureau of Economic Research). За него в момента няма ясен отговор на въпроса кой ще е наследникът на Китай. След като разглежда кандидатите, които имат най-голям шанс да поемат тази роля, както и възможността Китай да продължи да я изпълнява - въвеждайки някои важни промени, той потвърждава колко объркващ всъщност е въпросът.

“Кой ще влезе в обувките на Китай напомня на нещо като пъзел”, признава Хансън.

Най-вероятните кандидати

Хансън фокусира анализа си върху десет продукта, включително текстил, облекло, обувки, спортни стоки, скутери, играчки и др. Той установява, че делът на Китай в световния износ е достигнал своя пик през 2013 г. до 39,3% и е намалял до 31,6% до 2018 г.

Може би най-очевидните претенденти за запълване на свободното място по отношение на износа са развиващите се икономики в Азия като Индия, Бангладеш, Камбоджа, Индонезия, Мианмар, Пакистан, Шри Ланка и Виетнам.Само при Бангладеш, Камбоджа и Виетнам обаче през последните две десетилетия се наблюдава значителен ръст на износа на трудоемки за производство продукти.

Бангладеш се превърна във втория по големина износител на дрехи в света поради ниските си разходи, докато Виетнам стана любима алтернатива на Китай за производство на обувки и текстил.

Случаят не е по-убедителен за кандидати в Европа, Северна Африка и Близкия изток, като Румъния, Полша, Мароко, Тунис и Турция. Най-големият износител на групата - Турция, не е увеличавал значително своя дял на трудоемки за производство продукти от години.

Китай като “следващия Китай”

Възможно е трудоемкото производство да остане в Китай, но да претърпи големи промени. Технологиите и по-специално автоматизацията предлагат обещанието роботите да извършват повтарящите се дейности, докато хората се концентрират върху по-квалифицирани занимания.

Всъщност Китай е един от световните лидери в използването на индустриални роботи, но те са въведени основно в автомобилния сектор и при производството на електроника. Страната не показва голямо желание за използването на тези технологии за производството на евтини стоки, което вероятно се дължи на все още широкото предлагане на евтина работна ръка.

Има и друга възможност, която Хансън разглежда. Китай е неравномерно развит, като по-голямата част от трудоемкото му производство е концентрирано в големите градове. Тази индустрия би могла да се насочи към други части на страната. „В такъв случай Китай в крайна сметка ще се самозамести“, пише Хансън.

Какво ще значи липсата на “следващ Китай” за индустрията?

Въпреки че компаниите работят усилено за разширяването на веригите си на доставка извън Китай и проучват възможностите за производство на артикули по-близо до своите крайни клиенти, включително в Европа и САЩ, за мнозина напускането на азиатската страна ще се окаже скъпо и сложно начинание.

Какво обаче би се случило, ако разходите продължават да нарастват в Китай, а компаниите не напускат страната?

Трудът на Хансън не посочва конкретните последици, но отбелязва, че един то ефектите може да е повишаване на цените на продукти като облекла и обувки за компаниите и крайните потребители.

“Свикнали сме да получаваме много ниски цени на тези стоки и не знам дали напълно оценяваме колко много цените на тези продукти се понижиха в сравнение с други през последните 20 години”, посочва той. “Бързата мода е последствие от възхода на Китай”, добавя Хансън.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


132
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
35
0
 
0
 
! Отговори
Прочети още на: http преди 3 години
Прочети още на: https://dnes.bg/index/2021/01/10/ako-ne-kitai-to-koi-bi-mogyl-da-se-prevyrne-vyv-fabrikata-na-sveta.476002
34
1
 
1
 
! Отговори
мда преди 3 години
Не знам за Китай, но България ще си остане както досега просякинята на Европа, депо за евтини черноработници и ***, изобщо българите какво се вълнуват и се изказват за Китай - първата световна икономика.
33
0
 
4
 
! Отговори
ГосТ преди 3 години
А в Китай не е капитализъм, а чист комунизъм. Затова, както се изказа и един от техните прависти, изкуственият интелект и някои от върховите технологии винаги ще бъдат държавни. Другото е корпорации. Дали ще са държавни или ще се отчитат стриктно пред държавата е все тая.
32
0
 
1
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
В китайска провинция има само 17 бедни от 80 млн. население.
31
6
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
Само една Световна война може да рестартира нещата.Войните водят до прогрес научни открития и тн.Без война не е работа.Светът няма как да съществува без войни.
30
2
 
6
 
! Отговори
ГосТ преди 3 години
Глупости. Няма вече тежка работа. По голямата част се върши от машини. И Китай няма ни най малък проблем да продължи да си държи този сегмент. Този чичак от саш си мисли че всичко го правят малки китайски деца за купичка ориз, докато бедните в саш са 19 пъти повече отколкото в Китай и официално робството у саш е премахнато 90'те години.
29
3
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
Китай е успешна, развиваща се икономика, докато Западът е неуспешна и влошаваща се. Китайската народна република се базира на индустриалния капитализъм. Западът се базира на търговско-банков капитализъм.
28
1
 
7
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
Аз тука друго да попитам.Как може един ай фон да струва 3 бона и един епъл лаптоп 5 бона и пак да са правени у Китай.Тия за улави ли ни взимат
27
0
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
Икономиката на САЩ се оказа в китайски ръце. Китайците започнаха да източват американски облигации.
26
0
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
До АнонименПитай немските "умници" от франкфуртската школа.Те ги мъдреха тия глупости.
25
1
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
Спре ли САЩ да купува чайниците умират, спрат ли САЩ да теглят кредити САЩ умират. Икономиката е тотално сбъркана, само за 100 год една опoскана планета и няколко забогатяли индустриалци и покрай тях още няколко човека.
24
0
 
8
 
! Отговори
Ху кеърс преди 3 години
И за кво са му на Света толко много играчки то в Европа вече няма деца а в арабският свят децата с други играчки си играят ак-47 примерно.
23
1
 
10
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
Възхода на Китай почна като идея на евреина Кисинджър за да създават проблеми на Русия тогава СССР и да ги насъскат да воюват помежду си като след това се намесят Сащ и заграбят Сибирските ресурси.Те тва е целата изстина за възхода на Китай
22
0
 
6
 
! Отговори
Млад и богат тарикат преди 3 години
кой ще заеме мястото на страната като световна фабрика? Прочети още на: https://dnes.bg/index/2021/01/10/ako-ne-kitai-to-koi-bi-mogyl-da-se-prevyrne-vyv-fabrikata-na-sveta.476002Няма да е България, защото не само няма нови чужди инвеститори, ами и старите лека-полека затварАт кепенците.
21
0
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
ЕС васал на Китай.ЕС толкова време пълниха ислямисти а па сега КИтай ги превзе и ше трепе ислямистите.Е за кво беха тия лодки на Меркел?Те ви я темата за размисъл тая вечер.
20
3
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
Въпроса не е в Хуауей всеки може да направи 5 г въпроса е има ли смисъл от 5г и отговора естествено е НЕ.
19
0
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
Дядо Коледа се мести в Китай.Няма да товари джуджета с работа.
18
1
 
16
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
До АнонименСветът няма нужда от толкова много производство.По-голямото производство води до използване на все по-намаляващи ресурси и по-голямо замърсяване за сметка на изкуствено увеличаване на потреблението чрез реклама на никому ненужни бклуци
17
1
 
3
 
! Отговори
батЯбоЕко преди 3 години
е как кой беее мои журналистически слуги?????..естествено че ние..при нас през ден откривам нова фабрика под дърво и камък се търсят кадри,служители и работници ама видите ли...нямало кой да работи?!?...отворете сайта ***.bg там е пълно с обяви за работа и са много ИСТеНСКИ и реални не са фалшиви и не са за реклама!!!..ама видите ли пак нямало кой да работи?...апропо щом в столицата на вселената софия за да започнеш работа трябва да си на еди кой си за селата да не говорим...направете си извод!
16
2
 
6
 
! Отговори
от СТАРИЯ НЕСЕБЪР преди 3 години
Другарката мин.Ангелкова каза, че ще идват много хиляди сватбени двойки от Китай(Азия) за бракосъчетание - сватбен туризъм.Още ги чакаме, както и обещаните ни от ГЕРБ, фериботи от Русия.