Да се научим да живеем с COVID, възможно ли е това?

Експерти предупреждават, че вариантът Делта е прекалено опасен
24 юли 2021 19:50, Нели Христова
96
Да се научим да живеем с COVID, възможно ли е това?
Снимка: БГНЕС

Англия премахна почти всички ограничения срещу разпространението на коронавирус. Германия позволява на ваксинираните хора да пътуват без карантина. Маски на открито изчезват в Италия. Търговските центрове остават отворени в Сингапур.

Осемнадесет месеца след появата на коронавируса за първи път правителствата в Азия, Европа и Америка насърчават хората да се върнат към ежедневните си навици и да преминат към ново нормално положение, в което метрото, офисите, ресторантите и летищата отново са пълни. Все по-често мантрата е една и съща: Трябва да се научим да живеем с вируса.

И все пак учените предупреждават, че стратегиите за излизане от пандемията може да са преждевременни. Появата на по-трансмисивни варианти означава, че дори богатите държави с изобилие от ваксини, включително САЩ, остават уязвими. Места като Австралия, които затвориха границата си, научават, че не могат да държат вируса навън.

Така че вместо да се откажат от пътните си карти, служителите започват да приемат, че локдауна и ограниченията са необходима част от възстановяването. Хората се насърчават да променят своята пандемична перспектива и да се съсредоточат върху избягването на тежки заболявания и смърт, вместо на инфекции, които е по-трудно да се избегнат. А страните с амбиции за нито един случай на COVID-19 преосмислят тези политики.

"Трябва да предупредите хората: Ще има много случаи“, казва Дейл Фишър, професор по медицина в Националния университет в Сингапур, който оглавява Националния комитет за превенция и контрол на инфекциите в Министерството на здравеопазването на Сингапур. "И това е част от плана."

В продължение на месеци много жители в Сингапур, малкият град-държава от Югоизточна Азия, слушаха с подробности за всеки нов случай на COVID-19. Имаше осезаемо чувство на страх, когато инфекциите стигнаха двуцифрени числа за първи път. А дори при затворени граници също имаше усещане за поражение, тъй като дори най-усърдните мерки не бяха достатъчни за предотвратяване на инфекция.

"Нашите хора са уморени от битката", написа група от министри в есе във вестник Straits Times през юни. "Всички питат: Кога и как ще приключи пандемията?"

Длъжностни лица в Сингапур обявиха планове за постепенно облекчаване на ограниченията и очертаване на пътя към другата страна на пандемията. Плановете включват преминаване към проследяване на броя на хората, които се разболяват много, колко се нуждаят от интензивни грижи и колко трябва да бъдат интубирани, вместо да се броят само инфекциите.

Тези мерки вече са подложени на изпитание.

Огнищата се разпространиха през няколко салона за караоке и голямо рибарско пристанище, а във вторник Сингапур обяви затягане на мерките, включително забрана на всички услуги за вечеря. Министърът на търговията Ган Ким Йонг заяви, че страната все още е на прав път, сравнявайки последните ограничения с "блокади на пътя" към крайната цел.

Сингапур е ваксинирал напълно 49% от населението си и е посочил Израел, който е по-напред с 58%, като модел. Израел се фокусира върху тежки заболявания, тактика, която служителите нарекоха "меко потискане". Освен това той е изправен пред свой собствен рязък ръст в случаите - от едноцифрени преди месец до стотици нови случаи на ден. Наскоро страната възстанови носенето на маски на закрито.

"Важно е, но е доста досадно", казва 56-годишният израелски държавен служител Дани Леви, който чака да гледа филм в кинокомплекс в Йерусалим миналата седмица, пред The New York Times. Леви споделя, че ще носи маската си в киното, но смята, че повторното налагане на мерки е разочароващо, докато нови варианти на вируси навлизат в страната поради слабото тестване и надзор на пътуващите.

Майкъл Бейкър, епидемиолог от университета в Отаго в Нова Зеландия, заяви, че страните, които предприемат преки пътища по пътя си към повторно отваряне, излагат неваксинираните хора на риск и си играят на хазарт.

"В този момент, всъщност намирам за доста изненадващо, че правителствата непременно решават, че знаят достатъчно за това как този вирус ще се държи в популациите, за да кажат: "Да, ще живеем с него", казва Бейкър, който помога при разработването на елиминационната стратегия на Нова Зеландия.

Новозеландците изглежда са приели възможността за дългосрочни ограничения. В неотдавнашно правителствено проучване на над 1800 души, 90% от анкетираните заявяват, че не очакват животът да се нормализира, след като са били ваксинирани, отчасти поради продължаващите въпроси, без отговор, които витаят около вируса.

Учените все още не разбират напълно "дългия COVID" - дългосрочните симптоми, с които стотици хиляди заразени преди това пациенти все още се борят. Те казват, че COVID-19 не трябва да се третира като грип, защото е далеч по-опасен и също така са несигурни относно продължителността на имунитета, осигурен от ваксините и колко добре те предпазват от вариантите.

Голяма част от развиващия се свят също все още е изправен пред нарастващи инфекции, което дава на вируса по-голяма възможност за бързо размножаване, което след това увеличава риска от повече мутации и разпространение. Само 1% от хората в страните с ниски доходи са получили доза ваксина, според проекта Our World in Data.

В САЩ, където щатите и местните власти участват в голяма част от процеса за вземане на решения, условията варират в широки граници. Щати като Калифорния и Ню Йорк имат високи нива на ваксинация, но изискват неваксинираните хора да носят маски на закрито, докато други, като Алабама и Айдахо, имат ниски нива на ваксинация, но нямат подобни ограничения. Някои училища и университети планират да изискват студентите в кампуса да бъдат ваксинирани, но няколко щати са забранили на публичните институции да налагат такива ограничения.

Този месец в Австралия няколко законодатели предположиха, че страната е стигнала до "разклона на пътя", при който трябва да вземе решение между постоянните ограничения и момента, в който хората трябва да се научат да живеят с инфекцията. Те казват, че може да се наложи Австралия да следва голяма част от света и да се откаже от своя подход за нулев COVID.

Гладис Береджиклян, лидерът на австралийския щат Нов Южен Уелс, веднага се противопостави на предложението. "Нито една държава, нито щат, нито която и да е държава на планетата не може да живее с варианта "Делта", когато нивата на ваксинация са толкова ниски“, каза тя. Само около 11 процента от австралийците на възраст над 16 години са напълно ваксинирани срещу Covid-19.

Премиерът Скот Морисън също отстъпи от призивите за промяна в COVID протоколите на страната. След като обяви четирифазен план за връщане към обичайния живот на 2 юли, той настоя, че силата на варианта "Делта" изисква неопределено отлагане.

На места, където дози от ваксините са широко достъпни от месеци, като Европа, страните залагат много на своите програми за имунизация като билет за излизане от пандемията и ключът към поддържането на ниски нива на хоспитализациите и смъртните случаи.

Германците, които са били напълно имунизирани през последните шест месеца, могат да вечерят на закрито в ресторанти, без да показват доказателство за отрицателен бърз тест. Разрешено им е да се срещат насаме без ограничения и да пътуват без 14-дневна карантина.

В Италия маските се изискват само при влизане в магазини или претъпкани пространства, но много хора продължават да ги носят, дори и само като предпазител за брадичката. "Дъщерите ми ме упрекват - казват, че съм била ваксинирана и няма нужда да нося маска, но свикнах с нея", казва Марина Кастро, която живее в Рим.

Англия, която е ваксинирала почти всички свои най-уязвими жители, е предприела най-драстичния подход. В понеделник страната премахна практически всички ограничения срещу COVID-19, въпреки нарастването на инфекциите с варианта "Делта", особено сред младите хора.

В "Деня на свободата", както го нарекоха таблоидите, кръчмите, ресторантите и нощните клубове широко отвориха вратите си. Ограниченията за събиранията и изискванията за маски също бяха премахнати.

При липсата на повечето правила правителството призовава хората да използват "лична отговорност", за да поддържат безопасността си. Саджид Джавид, британски здравен секретар - който миналата седмица се зарази с COVID-19, заяви миналия месец, че страната трябва да се "научи да живее" с вируса. Това се случи въпреки че социологическите проучвания сочат, че английската общественост предпочита по-постепенен подход пред повторното отваряне.

Длъжностни лица в Сингапур, които съобщиха за 182 местно предадени инфекции във вторник, казват, че броят на случаите вероятно ще нарасне през следващите дни. Изглежда, че огнището е забавило, но не е провалило плановете за поетапно възобновяване.

"Даваме на хората усещане за напредък", каза Онг Йе Кунг, министър на здравеопазването на Сингапур този месец, "вместо да чакате онзи голям ден, когато всичко се отвори и тогава вие полудявате."

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


96
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
76
4
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Koлкото и да ни е противно, явно ще трябва да се ходи с маски. Още преди 10-ина години са виждал масово азиатци в метрото на Лондон, носещи маски и ми беше много странно, но явно на там отиваме. Те имаха подобни вируси там още преди 15-20 години.
75
4
 
1
 
! Отговори
Явно трябва преди 2 години
Трябва да мутират и хората, а не само вируса. Това би било възможно след години обработка на населението с ГМО генно-модифициращи инжекции с РНК и Векторни вируси, които да предизвикат мутации у хората. АМА това е много бавен процес и хората се съпротивляват и ще отнеме години цяло поколение едно дори две трябва да си отидат от този свят докато задействат новите мутации в човешките гени / ДНК.
74
0
 
4
 
! Отговори
Както и със СПИН-а преди 2 години
Нали Света от години вече живее с болни от ХИВ / СПИН има презервативи така и за Делтата нови презервативи ще бъдат маските и ръкавиците. За по-нататък не знам за новите бъдеще болести. Може би ще трябва никакъв физически интимен контакт между хората.
73
1
 
9
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Както живеем с гриповете така живеем и с коронавирусните инфекции. НЯМА РАЗЛИКА! Долнопробните политици, които са пионки на големите корпорации, искат да заграбят всичко.
72
4
 
14
 
! Отговори
MIKE преди 2 години
Сранно защо всички говорят за ваксините, които не действат, които имат много страшни странични ефекти и които убиват а никой не говори за лекарства. Лекарства, витамини и добавки, които лекуват, които се използват от лекарите и всички преминали през КОВИД....
71
4
 
13
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Ами винаги сме си живеели с него, само че му викаха грип!
70
14
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
забий дълбоко иглата в *** на антиваксъра!
69
1
 
17
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Задължително е да се научите, защото ковидът е сред нас без друго от много години и ние, нормалните хора, живеем с него и с редица други зарази, и в момента. Станете нормални и вие и живейте нормално. Изключете от живота си ковид***ио***тите и ще си върнете живота обратно. А ако фашистите станат и тук още по-настоятелни, ще се вдигнем и ние в защита на живота и правата си.
68
4
 
28
 
! Отговори
(-_-) преди 2 години
Човечеството е затъпяло. Болести има от както свят светува! Но, това, с което ни заливат денонощно медиите няма нищо общо със здрав разум и медицина..
67
16
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Не,докато не се изчисти това трябва да има възможно най крутите-мерки,и който не ги спазва да му се наложат сериозни глоби, за да се спазват от всички. Ето това е начина да се реши пандемията.
66
2
 
12
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Ах тая мед.сестра.....дето ти е казала, че е делта. Голяма специалистка. По точенето на касата. И премиите. За това протестираха те.
65
8
 
26
 
! Отговори
68 преди 2 години
Не мисля да се ваксинирам. Това което изкарах това лято личния лекар каза че е летен вирус. Доста по тежко с много симптоми отколкото ковида през ноември. Това лято лекарските кабинети бяха препълнени с болни млади хора и деца. Температура, кашлица, хрема, някои развиха бронхит. Позната мед.сестра ми каза че това е делта варианта просто не се тестват хората. Не знам дали е вярно. Аз съм против задължителната ваксинация защото това не са ваксини а експериментални течности. Разбира се който желае може да се ваксинира.
64
4
 
13
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Един тук пак почна да си води диалога сам. Пише и си отговаря сам. Тези са по - опасни и от ваксините.
63
2
 
4
 
! Отговори
Не ваксиниран преди 2 години
До 68. Ами ваксини има няколко..... Не му мисли много
62
15
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
През ноември десет дни след контакт с тежко болен с корона който беше възрастен диабетик но в крайна сметка оздравя, при мен се появи световъртеж и липса на апетит. След седмица се появи упорита суха кашлица която продължи почти един месец. Това е запознанството ми с коронавируса. Нямах температура. Имах лек задух. Умора при изкачване на стълбища и пр.В края на май месец тази година се разболях три пъти. Този път с лека температура, болки в ушите и загуба на слуха. Пресипнал глас, болки в гърдите при кашляне, болки в гърлото и обилна хрема. Продължи един месец.
61
7
 
7
 
! Отговори
до 64 преди 2 години
Как няма да си го мислят след като се информират главно от фейсбук и разни измислени сайтчета. Българина има толкова малко мозък, че вярва на всякакви глупости. Направо е чудо как пази равновесие.
60
14
 
10
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
До Не ваксиниранЕ аз пък познавам хора които умряха от него. Защо си мислите, че всички го изкарвате еднакво "грипчето" ?
59
17
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Невероятно е как хората още си мислят, че всичко е фалшиво... нищо чудно, че ще сме така още дълго.
58
9
 
13
 
! Отговори
Не ваксиниран преди 2 години
Изкарах го и не познавам някой около мен да не е изкарал грипчето с малко хрема и липса на обоняние. Да му мислят ваксинираните - в момента по света само те се разболяват, но има и трета вакси_а и тя е от неработещите. Следващата вълна ще е от Делтаваксинирани. По-добре да си стоят в къщи. За тяхно добро го казвам. И да се вслушат малко..... :))))), ама не в Кунчев и Кантарджиев
57
6
 
19
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
В смисъл да се научим да носиме постоянно маски, да спазваме всякакви *** мерки, да ни ваксинират като гoведа в животновъдна ферма през 6 месеца, децата да учат дистанционно, да ни затварят и отварят, когато им скимне, всички други болести освен ковид, да се лекуват по телефона или въобще да не лекуват. Това ли имате впредвид за живот с Ковид? Май започват да ни подготвят да свикваме с това завинаги.