Парите са най-важният фактор, за да сме щастливи

Този извод се съдържа в експертен доклад "Преследване на щастието"
Обновена: 17 яну 2012 07:45 | 17 яну 2012 07:45, Елка Василева
74
Парите са най-важният фактор, за да сме щастливи
Снимка: Reuters

Дейвид Камерън похарчи милиони за измерване на националното щастие. Сега учени твърдят, че премиерът не е трябвало да си прави труда, тъй като те вече знаят какво ни прави щастливи - и не е необходим гениален ум, за да бъде отгатнат отговорът, пише електронното издание на в. "Дейли мейл".

Парите - и то многото пари - са най-важният фактор за човешкото щастие според експертен доклад.

Резултатите от проучването на Икономическия институт сочат, че равнището на щастие е съизмеримо с размера на богатството, което човек натрупва.

Докладът "Преследване на щастието", изготвен от група учени от Великобритания, Испания, САЩ, Холандия и Дания, отхвърля стратегията на Дейвид Камерън за насърчаване на щастието с предимство пред други цели.

Преди повече от година властите във Великобритания решиха да измерват нивото на щастие на своите граждани. Според управляващите целта на въвеждането на „индекс щастие“ е да се оцени „психологическото и физическото благополучие на хората в Обединеното кралство“.

Според заключенията в настоящия доклад обаче Камерън е щял да постъпи много по-добре, инвестирайки времето и парите в това просто да направи всички ни по-богати, като увеличи британския брутен вътрешен продукт (БВП), който е в застой.

Филип Буут, редакционен директор в Икономическия институт, заяви пред в. "Сънди таймс": "Правителството харчи пари за събиране на статистика за щастието, за да насърчава политическите действия в опит да бъде повишено националното щастие. Това е грешна политика и е базирана на погрешно схващане".

Докладът, основаващ се на данни от над сто държави, беше публикуван в понеделник, 16 януари. Този ден, обявен за "Мрачния понеделник", е определен за най-лошия ден от годината заради фактори, включващи времето, периода на годината и равнищата на дълг, отбелязва изданието.

Най-спорното откритие в изследването опровергава широкото схващане, че над определено равнище на доходите хората не стават по-щастливи.

Според доклада 20-процентно увеличение на доходите има еднакво въздействие върху щастието без значение какво богатство е имал първоначално даден човек.

Освен това се изтъква, че никоя държава не е достатъчно богата, за да е достигнала точка на насищане, ако такава точка изобщо съществува.

Докладът вероятно ще разтревожи "Даунинг стрийт", тъй като в него се отбелязва, че има малко надежда за подобряване на настроенията сред британците, ако икономиката не се подобри. Очаква се по-късно този месец данните да покажат, че БВП е нараснал най-много с 0,1 на сто, посочва изданието, цитирано от БТА.
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


74
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
5
4
 
22
 
! Отговори
Анонимен преди 12 години
е не е вярно,никой не е по голям от хляба освен сандвича на Фидосова.
4
2
 
7
 
! Отговори
Анонимен преди 12 години
ама я тва го знам бе
3
6
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 12 години
ni6to novo ne sa otkrili. o6te Napoleon e kazal pari, pari i pak pari.....te moze da ne pravjat mnogo 6tastlivi, no uspokojavat zivota. vsepak zavisi i v koja dyrzava si bogat.
2
4
 
20
 
! Отговори
Анонимен преди 12 години
Дали парите са най-важни,или здравето?Питайте Бирата.
1
13
 
16
 
! Отговори
Смут преди 12 години
Това от кога го разправям и никой не ми вярва и всеки казва не е така, а вижте се като ви дадат 1000лв. как откачате от щастие