Как да подобрим енергийната ефективност, ако нямаме средства

Енергийният одит и финансирането – основни стъпки към обновяването
22 окт 2012 09:10, Миглена Иванова
51
Как да подобрим енергийната ефективност, ако нямаме средства
Снимка: архив, Булфото

Продължаваме с темата за финансирането на мерките за енергийна ефективност на дома. Досега представихме ползите от енергийния одит и една от възможностите за осигуряване на финансиране, ако санирането не се прави със собствени средства – фондът за енергийна ефективност.

Представяме ви още две програми, които също предоставят възможности да финансирате подобряването на енергийната ефективност на дома, ако не разполагате със собствени средства.

Едната се финансира със средства от Европейската банка за възстановяване и развитие (ЕБВР) и Международния фонд Козлодуй и е насочена към обновяването на едно- и многофамилни жилища.

Другата е на Министерството на регионалното развитие и благоустройството и се финансира с европейски средства.

Програма за кредитиране на енергийна ефективност в дома REECL

Програмата се осъществява със средства от Европейската банка за възстановяване и развитие (ЕБВР) и Международния фонд Козлодуй чрез четири търговски банки. По линия на схемата се възстановяват до 35% от разходите по проекта за подобряването на енергийната ефективност на сградата.

Програмата REECL действа в България 2005 г., като първият й етап приключи през 2009 г. За периода 28 хиляди български домакинства са се възползвали от кредити на стойност 43 млн. евро за подобряване на енергийната ефективност на жилищата им по програмата на ЕБВР. На същите тези домакинства е била изплатена безвъзмездна финансова помощ в размер на 7,5 милиона евро.

Вторият етап на програмата е стартира през август миналата година.

Домакинствата, които искат да се възползват от кредитната линия на ЕБВР, могат да получат безвъзмездна финансова помощ от фонд „Козлодуй“ в размер на от 20 до 35% от стойността на разходите за подобренията по жилищата. Безвъзмездната помощ се изплаща до четири месеца след отпускането на кредита от някоя от четирите търговски банки.

От програмата отчитат, че в резултат на направените подобрения годишно се спестяват 124 250 мегаватчаса електричество, а въглеродните емисии, отделяни от жилищните сгради, са намалели с над 170 хиляди тона на година.

Кредити и безвъзмездна финансова помощ се отпускат за финансиране поставянето на енергоспестяващи прозорци, газови котли, отоплителни уреди, печки и котли на биомаса, слънчеви колектори за топла вода, фотоволтаични системи, газификационни системи и други.

По програмата могат да се санират и еднофамилни къщи, а не само многофамилни жилищни сгради.

Програмата на Министерството на регионалното развитие и благоустройството за обновяване на жилищния фонд

Реалното изпълнение на програмата тръгна от юли, а първите строителни работи се очаква да започнат догодина.
Проектът „Енергийно обновяване на българските домове” се осъществява с финансовата подкрепа на Оперативна програма „Регионално развитие“ 2007 – 2013 г. той обхваща 36 градски центрове и е с продължителност три години (2012-2015 г.).

Общият размер на безвъзмездната финансова помощ от Оперативна програма „Регионално развитие“ възлиза на 50 млн. лева.

Финансова помощ за изпълнение на мерки за енергийна ефективност ще получават сдружения на собственици, регистрирани по реда на Закона за управление на етажната собственост в съответната общинска администрация и в регистър БУЛСТАТ.

За всяка одобрена сграда собствениците ще получат финансова помощ до 50% от стойността на бюджета за обновяване. Самата програма покрива изцяло разходите за обследване за установяване на техническите характеристики на сградата, включително изготвяне на технически паспорт и обследване за енергийна ефективност, както и разходите за проектните мениджъри.

Сдруженията на собствениците могат да ползват кредит или банкова гаранция от специалния Фонд за жилищно обновяване.

Право да кандидатстват за европейско финансиране за саниране имат сдружения на собствениците, които обитават многофамилни сгради на минимум три етажа, с минимум шест апартамента, проектирани до 26 април 1999 г. без значение от вида строителство.

Министърът на регионалното развитие припомни, че програмата не финансира само санирането на фасадата, а се предвиждат средства за всички належащи ремонти по обновяването (на покрив, отоплителни системи, водопроводи и канализация, ел. инсталации, полагане на соларни панели, дограми и други).

Собствениците първо трябва да подадат заявление за интерес, след което то се одобрява или отхвърля от проектния мениджър по район по формални критерии. Ако заявлението бъде одобрено се прави оглед на сградата и се оценяват направените досега интервенции.

След като приключи огледа трябва да се изготви индикативен бюджет за санирането на сградата и да се направи разпределение на разходите за всеки собственик. На базата на този ориентировъчен бюджет собствениците взимат окончателно решение дали ще имат възможност да направят санирането.

След това собствениците на всеки апартамент в сградата за саниране трябва да преведат по 500 лева по сметка на строителното министерство. Следва подаването на заявление за финансова помощ, което ако бъде одобрено се сключва споразумение между регионалното министерство и сдружението на собствениците.

На следващия етап собствениците трябва да осигурят 30% от дължимата сума за санирането. След това започва конструктивното обследване на сградата и изготвянето на техническия паспорт.

Ако се окаже, че сградата е конструктивно неустойчива, собствениците трябва да извършат необходимите укрепвания за своя сметка. На този етап те също могат да се откажат от санирането, ако нямат възможност да направят конструктивното укрепване.

Ако обаче сградата е устойчива, следва енергийното обследване. След приключването му се изготвя техническия проект, подава се в общината за одобрение и се издава разрешение за строеж.

Груби сметки на регионалното министерство показват, че разходите за саниране на един  апартамент са около 10 хил. лева, като варират в зависимост от моментното състояние на сградата, както и извършваните по самото жилище подобрения. ова означава, че собствениците на жилищата ще платят до 5 хил. лева за обновяването с европейски пари.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


51
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
24
1
 
15
 
! Отговори
Анонимен преди 11 години
За 2 000 лева си смениш дограмата на две стаи и направих външна изолация, да дойдат банките да ме хванат за...кредита, не мерси:)
23
0
 
18
 
! Отговори
паралелен свят преди 11 години
Ситият на гладния не вярва!!!
22
1
 
23
 
! Отговори
имигрант преди 11 години
"На следващия етап собствениците трябва да осигурят 30% от дължимата сума за санирането. След това започва конструктивното обследване на сградата и изготвянето на техническия паспорт."Абе това не обяснява как да санират жилищата си хора, които нямат средства бе!!!Как една баба със 200 лева пенсия ще осигури тия 30 процента бе???Или може би се имат предвид гръцките пенсионери, на които сега ще им преведат по 400 евро бонус за Коледа??? Това финансиране не е за българи!!!
21
0
 
7
 
! Отговори
anonimen преди 11 години
mislq 4e statiqta e podigravka
20
0
 
23
 
! Отговори
bolka преди 11 години
Има противоречие още в самото заглавие на статията: "Как да подобрим енергийната ефективност, ако нямаме средства".Ако нямаме средства, няма никакъв начин да подобрим каквото и да било. Ако имаме обаче някакъв минимум средства, примерно 5 хил. лева, то едва тогава може да се предприеме прокламираното вече до втръсване саниране.Има много семейства обаче, които едва изкарват месеца, а да изплащат кредит е немислимо начинание. Дори най-елементарният ремонт е непостижим за много хора.
19
5
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 11 години
18, явно няма шанс да се оправим, ако има много хора като теб! Дори и 50% от проекта да ти го финасират безплатно пак ще се намерят недоволни хора, които искат 100%. Това е като ***. От време на време някой им отпише задълженията към енергото, но те пак са недоволни и искат да получават 100% безплатен ток, защото били бедни..
18
1
 
4
 
! Отговори
филанкишията преди 11 години
До нервнатия клетви пък за какво беше - нито съм желал на някой зло, нито съм псувал? Аман от лошотия. Обаче да знаеш, че който копае гроб другиму, сам пада в него, каквото си ми пожелала , да те стига и тебе
17
0
 
10
 
! Отговори
Анонимен преди 11 години
Като цяло схемата за финансиране на енергийната ефективност в България е сгрешена. Във Великобритания държавата и банките също финансират проекти за енергийна ефективност, но заемите по тези проекти се финансират изцяло от спестената енергия и ако няма реално спестена енергия поради лошо изпълнение или друга причина, банките пият една студена вода! Собствениците на имоти от друга страна са заинтересовани да влезат в такива схеми, защото жилища под определен енергиен клас не могат да се наемат.
16
2
 
9
 
! Отговори
пфффф.............. преди 11 години
HAhahahahaah..... Ще ти вземат 10 000 , пък после щели да ти върнат половината... Я камилата - я камиларя! Върви гони михаля после. Егати измамниците! И децата знаят, че санирането на средно голям апартамент е ~ 3000 лв. Не стига, че двойно по-скъпо, ами и нерви с кредити, банки, фондове за енергийна ефективност и тем подобни фокусници обирджии!Аве я въз от тука. Хептен взехте хората за абдали... :))Мога да кажа само едно - смешна статия!
15
1
 
7
 
! Отговори
Анонимен преди 11 години
Не става ясно тези пари по 500 лв. и още други на предварителния етап ако не одобрят изгарят така ли. С една дума санираш не санираш, държавата и хрантутниците все са на далавера
14
8
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 11 години
Една от причините българите да са бедни е ниската енергийна ефективност на цялата българска икономика! В България за създаване на 1 евро БВП се изисква три пъти повече енергия спрямо в Германия! Колкото по скъпа става енергията, толкова по бедни ще стават българите, защото енергоемостта на нашата индустрия ще ни прави все по неконкурентноспособни! Вместо АЕЦ Белене 1000 пъти по добре би било да инвестираме 10 милиарда евро в енергийна ефективност!
13
1
 
9
 
! Отговори
ай сектир преди 11 години
От къде идват парите за тази пропаганда и дезинформация. И ако както съм сигурен, че са бюджетни / т.е. наши / искам това веднага да спре и виновните да си получат заслуженото и да отидат на " топло ".
12
0
 
8
 
! Отговори
chicago преди 11 години
Когато нямаме пари може да подобрим енергиината ефективност като се преместим да живеем в държави като Сенегал например.Така би отговорил извънземния симпатага АЛФ и би добавил - майтап бе Уйли.
11
10
 
1
 
! Отговори
нервна преди 11 години
до филанкишията Дано те хване рак от най-лошият и да пукнеш в страшни мъки ,а *** да ти пеят на гроба и играят кючек.
10
0
 
11
 
! Отговори
филанкишията преди 11 години
абе аланкоолу, 10 хилки, дори и да ми паднат сметките с 50 %, което е силно съмнително - най- много 20-30%, след колко време ще си ги избия тия пари - след 50 години, а дотогава ще ми тежи кредит на шията - я по - добре индивидуално да се спасявам. Аз и в момента съм с PVC прозорци и вътрешна изолация, и всяка стая в апартамента има по 1 външна стена.
9
1
 
12
 
! Отговори
Анонимен преди 11 години
Хубаво нещо са тези програми, но при положение, че в блока, в който живея повечето хора са или пенсионери, или хора които едва събират пари да си плащат сметките как точно да го санираме целя, при положение, че не могат да извадят 500-те лв гаранция, камо ли 10 000 за саниране, макар и после да им върнат половината...
8
1
 
13
 
! Отговори
Анонимен преди 11 години
"Как да подобрим енергийната ефективност"Остъклявам си терасата а излиза , че съм в нарушение!
7
4
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 11 години
1. Кредитна линия. Възсатновяват ти до 35 % от разходите. Взимаш кредит и връщаш до 135 % на банките докат се изоглавиш.2. Помощ 50% ама санирането е около 10 хиляди ама коя фирма ще санира не се казва точно. Ще ти кажат точно тия, които ще дойдат да "оценят" и ако не наемеш тая фирма нема саниране. Абсолютно съм убеден, че не мое сам да си санираш.Всичко за обира е готово може да започвате.
6
2
 
36
 
! Отговори
Анонимен преди 11 години
ЗАРИБЯВКА, ЗАРИБЯВКА ! ЧУЕТЕ ЛИ КРЕДИТ, БЯГАЙТЕ КАТО ОТ ЧУМА ! ЦЕЛТА Е ВЪВ ВСЯКА СЕМЕЙСТВО ДА ПОЧУКА СЪДИЯ-ИЗПЪЛНИТЕЛ ! ПЛАНЪТ РАН-ЪТ СЕ ИЗПЪЛНЯВА ПЕРФЕКТНО !
5
2
 
24
 
! Отговори
Анонимен преди 11 години
Така стана и с централното парно - Първо въведоха дялово разпределение и термостатните вентили - от тогава до сега сметките са само нагоре. Явно няко много е заинтересован от далаверата щом още дъвчат темата