Преди 50 г.: Дубчек измисли "социализма с човешко лице"

Москва сбърчи вежди на икономическото преустройство
Обновена: 4 яну 2018 07:06 | 3 яну 2018 21:42, Елка Василева
117
Преди 50 г.: Дубчек измисли "социализма с човешко лице"
Александър Дубчек и Вацлав Хавел. Снимка: архив, Reuters

Преди 50 години, на 5 януари 1968 г., Александър Дубчек, един нетипичен апаратчик от Прага, дава живот на красивата, но ефимерна мечта за "социализъм с човешко лице", безмилостно смазана не след дълго от съветските танкове, пише Франс прес.

Четирийсет и шестгодишният словак с чаровна усмивка, толкова различна от намръщените лица на другарите си, оглавява Комунистическата партия на Чехословакия (КПЧ) след догматика Антонин Новотни, много непопулярен в пражките интелектуални кръгове и сред словаците, настояващи за по-широка автономия в двунационалната държава.

Новият повей, възприет отначало като банална караница между фракции в компартията, донася плахи, но невиждани дотогава реформи в тази страна от източния блок, в който доминира Москва - страна, чиято западна граница с Австрия и ФРГ е част от "желязната завеса".

"Дубчек безспорно е символ на така наречената Пражка пролет, но историческата му роля е по-сложна", казва историкът Олдржих Тума.

"Той ходеше на разходки, посещаваше обществен басейн и заедно с обикновените хора гледаше футболни и хокейни мачове. Дали обаче имаше ясна политическа визия? Той бе преди всичко комунист и нито веднъж не пожела да излезе от тази рамка", констатира експертът.

"Винаги съм го смятала за почтен човек и мъж с характер. Но същевременно и колеблив, по-скоро символ, отколкото участник в събитията", посочва социоложката Иржина Шиклова.

Гневът на Кремъл

Имайки предвид силното недоволство на населението, уморено от постоянната оскъдица, новото ръководство на КПЧ начело с Дубчек започва с предпазливо икономическо преустройство, но Москва тутакси сбърчва вежди.

Гневът на кремълските управници бързо се засилва - Прага отменя цензурата и това незабавно води до безпрецедентна либерализация на печата и културата. Не след дълго се появяват и некомунистически организации като "К 231", обединила бивши политзатворници, и Клуба на ангажираните безпартийни - опозиционни партии в зародиш.

"Усетили, че вече не им запушват устата, медиите взеха да задават въпроси и да повдигат теми, абсолютно немислими допреди месеци. Това пораждаше огромни надежди в цялото общество - надежди, които далеч надхвърляха първоначалните цели на Дубчек", разсъждава Тума, според когото новият лидер на КПЧ постепенно е бил пометен от събитията.

Попаднал между чука и наковалнята - между неспирно растящите демократични копнежи на чехите и словаците и неприкритата враждебност на съветския комунистически лидер Леонид Брежнев, държащ да контролира и занапред своя васал, Дубчек се надява свиканият през септември извънреден конгрес на КПЧ да укрепи позициите му.

Насърчаван от догматиците, управляващи бившата ГДР - Валтер Улбрихт, и Полша - Владислав Гомулка, разтревожени да не се чуе повикът "Полша очаква своя Дубчек", Брежнев предприема най-накрая военна интервенция.

"Най-голямата трагедия в живота ми"

Окупацията на Чехословакия на 21 август 1968 г. от съветски военни и контингенти на още четири страни от Варшавския договор (България, Унгария, Полша и ГДР) взема близо сто жертви само през първите дни.

"Как можаха така да постъпят с мен, след като посветих целия си живот на сътрудничеството със Съветския съюз. Това е най-голямата трагедия в живота ми", оплаква се Дубчек, преди да бъде арестуван, откаран в Москва и принуден да подпише унизителен протокол за "нормализиране на ситуацията".

"Сутринта на 21 август 1968 г. пристигнах на гара Збечно (50 км западно от Прага). Беше пълно с народ, хората викаха "Руснаците ни окупират!", бяха много учудени и изненадани", спомня си Ярослава Шиндлерова, тогава студентка в пражкото висше училище по икономика.

"Аз им отвръщах: "Защо се чудите? Натам вървяха нещата". Дубчек беше наивен. Аз бях на двайсет, но разбрах какво става. А той - не", отсича жената.

В крайна сметка през април 1969 г. Дубчек е отстранен. Нареждат му да мълчи. Народът се примирява въпреки саможертвата на студента Ян Палах, който се самозапалва с надеждата да събуди съвестта на хората. Демокрацията се връща в Прага едва с "Нежната революция" от 1989 г.

Изключен от комунистическата партия и изпратен за петнайсет години в управата на горските стопанства, Дубчек се завръща после за кратко на политическата сцена и оглавява чехословашкия парламент. Умира 70-годишен на 7 ноември 1992 г. от рани, получени при автомобилна катастрофа.

/БТА/

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


117
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
38
5
 
43
 
! Отговори
DOBRO преди 6 години
Демокрацията е добра като идея , но не работи .Става по-зле от Комунизма .Вървим назад в Историята - Ще има Революция на Масите заради Капиталистите .
37
4
 
38
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
Абсолютни тъ потии ! Сега като парите са висшата ценност сме цъфнали и ни поучават подобни " журналисти"!
36
7
 
41
 
! Отговори
Петров преди 6 години
Интересно какво очаква Дубчек от СССР - да кажат , ами добре, да идват американците, щом Дубчек така иска. Все едно сега да кажем - искаме окупационната американска танкова бригада от Ново село вън от България и във Вашингтон ще решат - ами, добре, щом така искате, изтегляме ги. Ще стрелят на месо, само да им намекнеш че не ги харесваш.
35
7
 
38
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
До Анонимен Проблемът на демокрацията е предимно идеологически . Просто това е една лъжа .Няма как една лъжа да стане истина .Колкото и да ги лъжеш ,трети полове да измисляш, еднополови бракове да натрапваш ,лъжата си остава просто и единствено лъжа .ОГРОМНА ЛЪЖА .
34
6
 
41
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
При соца всеки имаше сигурен дом, надеждна работа и гарантирано материално обезпеченобъдеще. Образование и здравеопазване на световно ниво, достъпно за всеки. Споойствие и почти нулева престъпност. Имаше също така и много недостатъци, но в сравнение с днешната действителност животът тогава беше просто рай.
33
6
 
44
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
Мизерни сме защото българина е мързелив и знае само да пише по форумите, да се оплаква, да величае мърсотиите на Русия и да плюе САЩ от проклетия. Учете, намерете си работа, отидете в друга страна. Живот пъстър - пътища много! Не плюйте капитализма за собствените си неудачи. Аз също не съм цъфнал и вързал, но нито САЩ са ми виновни, нито капитализма или ЕС. Никой не ни е виновен, че не можем вече 30 години да вкараме престъпниците в затвора и да си оправим държавата. Събудете се!
32
5
 
40
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
До Ел Пасо А в Швеция има и еднополови бракове ,и гендери и алкохолизъм и наркомания и мнооого дуп..едавци . Мноого дуп..едавци!
31
6
 
35
 
! Отговори
шматка преди 6 години
До 29Проблема не е в системата а в българите.Ние сме научени някой отгоре да ни ръководи и решава проблемите ни.Проблема е и в народопсихологията.Факта че нашенците са готови да работят и най непрестижната работа говори за ниско самочувствие и липса на себеуважение
30
6
 
45
 
! Отговори
Ел Пасо преди 6 години
Във Венецуела има мадуризъм с нечовешко лице и опашки за тоалетна хартия и бензин.А в Швеция има социалдемокрация с човешко лице и европейски ценности.
29
8
 
35
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
До преди 50 години!Със сегашната евроатлантическа мизерия се чудим как да стигнем от точка до точка в града от брутални задръствания!И толкова брутално застрояване не е имало никога!А как купуват само на зеленооооо!Мизерия, страшна, казваш нали?
28
0
 
37
 
! Отговори
шматка преди 6 години
До 10Защото еднопартийната система може да съществува само при пълен контрол над всичко.Загубата на контрола означава край на системата.Контрола над медийте означава програмиране на общественото мнение.
27
9
 
40
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
А при капитализма защо близо 3 милиона българи отидоха са слугуват и да мият улиците на Запад вмести да останат да живеят добре в просперираша капиталистическа България?
26
5
 
45
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
До ХА-ХА-ХА !България беше 9 милиона защото беше един голям затвор. Ако границите бяха отворени нямаше да остане и един милион.
25
10
 
36
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
Капитализмът е най-добрия строй. При социализма нямахме тоалетна хартия и банани а при капитализма имаме тоалетна хартия и банани и можем да бегаме на запад.
24
11
 
37
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
Днес при капитализма в НАТО и ЕС живеем най-добре. В своята 1300 годишна история българите никога не са живели толкова добре. Капиталистическа България в НАТО и ЕС е най прекрасното място за живот за което българите могат да мечтаят.
23
11
 
40
 
! Отговори
преди 50 години! преди 6 години
А с днешната евроатлантическа мизерия какво правим? Или ще си говорим за преди 50 години?
22
12
 
42
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
Да ви е честит Третият пол ! Герб мисли за вас!
21
8
 
40
 
! Отговори
при соца преди 6 години
Де-юре и де-факто всички българи бяха акционери (СОБСТВЕНИЦИ) във фирмата акционерно дружество НРБ - Народна Република България. Генералният секретар на БКП, учителят и чистачката получаваха равни дивиденти. След 1989 г. същите тези акционери бяха рязко лишени от дивиденти в собствената им фирма и превърнати в сборище от наемни работници които се тресат от страх да не останат без работа и да ги изхвърлят на улицата а децата им да гладуват.
20
4
 
36
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
Ако ще коментираме Ангола колко спътника е пуснала, там никога не е имало социализъм а само човешки капитализъм, никога не са били с Русия, и Ангола произвежда и изндася петрол почти колкото Кувейт, ОЕМ и Канада то защо там е такава мизерия?
19
8
 
42
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
Никога не е имало социализъм. Така наричаха за по-прилично съветската окупация на источна Европа.