Битката, която реши Втората световна война – Сталинград

В боевете загиват над 700 000 души - войници и цивилни граждани
30 яну 2018 21:42, Елка Василева
527
Битката, която реши Втората световна война – Сталинград
Снимка: Дойче веле

За Вермахта битката при Сталинград не е най-важната във военно отношение, нито пък загубите в нея са най-тежките. Но тъй като психологическото ѝ значение е огромно, тя става решаваща за изхода на Втората световна война.

Всъщност Сталинград е трябвало да бъде само етапна цел за Вермахта - като отправна точка за завземане на нефтените полета на Кавказ. Заради името на града обаче битката за него, започнала през лятото на 1942 година, придобива върховно политическо значение - както за Адолф Хитлер, така и за Йосиф Сталин, пише Дойче веле.

Германската офанзива на шеста армия под командването на генерал Фридрих Паулус е била рискована още от самото начало - заради твърде дългите снабдителни пътища. Тя започва в средата на август 1942, близо година след германското нападение над Съветския съюз. Навремето Хитлер заявява: "Руснаците са на края на силите си". Това обаче се оказва огромна заблуда.

Вермахтът действително успява да завладее по-голямата част от града до средата на ноември - и то въпреки огромната съпротива. Същевременно обаче Червената армия започва контраофанзива от два фронта и обкръжава германците. Още в края на ноември 1942 цялата шеста армия на Вермахта и части от подкрепящата я четвърта танкова дивизия - близо 300 000 души - са обградени. По заповед на Хитлер обаче те трябва на всяка цена да удържат позициите си. Подобна заповед дава и Сталин още през юли: "Нито крачка назад".

Тъй като нито една от страните не отстъпва от позициите си, на бойното поле възниква нещо като "котел". Положението в него бързо се влошава. Снабдяването на войниците от Вермахта се осъществява посредством голям въздушен мост. Само че то не успява да задоволи нуждите им. С напредването на Червената армия снабдяването става още по-трудно. В зимните месеци температурите падат до минус 30 градуса. И така повечето от заклещените в "котела" германски войници умират не в битка, а от глад и студ.

Въпреки това генерал Паулус все още стриктно спазва заповедта на Хитлер да се бият "до последно" и на 8 януари 1943 отхвърля съветското предложение за капитулация. На 29 януари, когато положението вече е напълно безнадеждно, Паулус изпраща до Хитлер по телеграф следното съобщение: "Шеста армия поздравява своя фюрер по случай годишнината от идването Ви на власт. Над Сталинград още се развява знамето с пречупения кръст. Нека за сегашните и бъдещите поколения нашата битка бъде пример за това никога да не капитулираме - дори и в най-безнадеждното положение. Тогава Германия ще победи. Хайл, майн фюрер!"

Само че верността на генерал Паулус към Хитлер не е безгранична. На 31 януари, когато Червената армия нахлува в неговата главна квартира, разположена в мазето на едно кафене, главнокомандващият е пленен. Той забранява на офицерите си да се самоубият - те трябва да споделят съдбата на редовите войници. Германските войски капитулират. Междувременно "котелът" е разделен на южен и северен. В края на януари германските войници в южния "котел" се предават. На 2 февруари се предават и войниците от северната част. Те са арестувани от руските въоръжени сили.

Стотици хиляди жертви

В битката при Сталинград загиват половин милион руснаци, между които и много цивилни граждани. Причината: Сталин дълго време не разрешава цивилното население да бъде евакуирано. А и Червената армия не щади своите сънародници. Близо 40 000 от тях са убити при бомбардировките още през първите дни. Близо 75 хиляди руснаци остават в града до края на битката. Много от тях обаче умират от глад и студ. Предполага се, че от германска страна загиват между 150 000 и 250 000 души. А от стоте хиляди германски военнопленници оцеляват едва 6000. През 1956 те се завръщат в Германия. Сред тях е и Паулус.

За Вермахта битката при Сталинград не е най-важната във военно отношение, нито пък загубите му в нея са най-тежките. Но "психологическото ѝ значение е огромно и поради това тази битка е решаваща за изхода на войната", обяснява историкът Йохен Хелбек от университета Рютгерс в Ню Джърси. Включително и поради това, че "от самото начало двете страни оповестяват, че тази битка ще бъде решаваща".

Хелбек, който събира спомените на германски и руски ветерани от Сталинград в специален онлайн проект под името "Facing Stalingrad", казва, че след битката Червената армия е искала да покаже на целия свят, "че е победила най-добрата армия в света".

Сталинград, чието име е промено през 1960 година на Волгоград, и до днес е пълен със свидетелства за битката. Музеят "Сталинград" е един от най-посещаваните в Русия. И новата британска комедия "Смъртта на Сталин" потвърждава, че следите на битката са осезаеми и до ден-днешен. Диктаторът Сталин е виновен за смъртта на милиони съветски граждани. Но неговото име се свързва и с победата над хитлеристка Германия. Руският министър на културата Владимир Медински забрани филма със следния аргумент: "Много хора... ще възприемат този филм като обидна подигравка със съветското минало". Крайно неуместно било този филм да се показва на екран точно в навечерието на годишнината от Сталинградската битка.

Постигнато ли е помирение 75 години по-късно?

В боевете загиват общо над 700 000 души - войници и цивилни граждани. И днес при строителни работи в града нерядко биват откривани единични трупове и масови гробове. Сред тях има, разбира се, и трупове на загинали германски войници.

Благодарение на сътрудничеството между Германския съюз за грижа над военните гробове и руските власти тленните останки на загиналите се погребват в официалните военни гробища - като гробището Росошка край Волгорад. В него гробовете на войници от германския Вермахт и на червеногвардейци са отделени от една пътека, но все пак гробището е общо.

През 1984 германският канцлер Хелмут Кол и френският президент Франсоа Митеран си подадоха ръце на някогашното бойно поле край Вердюн и посочиха на своите народи пътя на помирението. Русия и Германия обаче са все още далеч от подобен жест. "И двете страни още нямат готовност за това", смята историкът Йохен Хелбек.

Много руснаци все още хранят предубеждения към германците. Но и в Германия "все още липсват готовността и усещането, които са налице спрямо французите, британците или американците", смята историкът. Той обаче се надява да доживее деня, в който германски държавник и руски президент ще могат да си подадат ръце над сталинградските гробове.  
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


527
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
357
0
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
Леле леле след после какви стратези и разбирачи седейки на топло се навъдиха ????????
356
2
 
19
 
! Отговори
Боби преди 6 години
До Анонимен 380Войната щеше да е поне още две години по-дълга но пак щеше да бъде спечелена от СССРРазберете 1943 над 500 000 партизани са действали в тила на Немците и са се увеличавали всеки месец а комуникациите на немците са разтеглени на разстояние над 2000кмВсеки унищожен влак - просто като машини и вагони намаляват възможностите на армията на фронта Съвременните Армии зависят от Гориво, оръжие и боеприпаси
355
2
 
4
 
! Отговори
Боби преди 6 години
До АнонименГермания започва войната притежаваща Стратегия(Блицкриг), Тактика(прекрасно взаимодействие между родове войски) и Прекрасно обучени младши команден състав от който зависи както локалната победа така и загубите1937 Сталин открива че червените Генерали са обучили Кавалерийско Партизанска Армия но вместо коне и тачнки има леки танкове. А "достойнставата" на СССР оръжие се оакаха в Испания и Монголия - премахва калпавите командири които стават само за Партизани и почва от начало
354
19
 
14
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
Без помощта на САЩ СССР щеше да загуби тази война.Помощта на САЩ за СССР в днешно време се оценява на около $200 млрд.
353
9
 
12
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
И до днес в Русия се питат "Кой победи във Втората световна?". Защото Русия влачеше мизерно съществуване и беше реално един затворен концлагер, а Германия произвеждаше всичко и хората и пътуваха навсякъде. И до днес немската икономика е много по-голяма от руската и немците живеят много по-добре от руснаците.
352
10
 
10
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
Германия се грижи много по-добре за своите. Даже в руските филми немецът винаги е обръснат, чист, изгладен, измит, добре изглеждащ. А руснакът винаги е мръсен, мърляв, пиян и зле изглеждащ.Дори в тези пропагандни филми без да искат руснаците казват истината.
351
0
 
2
 
! Отговори
Боби преди 6 години
До Бож.Стратеже - 100 дивизии Френски и Англйски са били съсредоточени 1939 година в Тила на Германия на границата с Франция. Тази маса военни по всяко време може да навлезе безпрепятствено в Германия Ако са имали ВБ и ФР желание - но не направиха Странната Война и получиха Капитулацията на Франция
350
10
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
В статията се казват някои истини, че жертвите на руснаците са заради Сталин.Така, че тези 20 млн. мнозина от тях са заради безумието на Сталин, а не заради немците. Някои даже говорят, че Отделно Русия е дала по времето на войната 20 млн. "вътрешни жертви", т.е. още толкова загинали.Германия воюва с цял свят и въпреки военното бездарие на Хитлер дава 6 млн. жертви. А Русия воюва на един фронт само с Германия и дава 40 млн. (неофициално) жертви.Що за победа е това?
349
1
 
1
 
! Отговори
Боби преди 6 години
До Преди годинаМоже само да си МЕЧТАЕШИ от къде го взе този ФЕЙК - Разбираш ли Ф-16 и Ф-18 отпаднаха от Индийския изтребителен конкурс който ФОРМАЛНО се спечели от Френския РАФАЛ още се мъчат да финилизират ОКОНЧАТЕЛНИЯ ДОГОВОР
348
1
 
9
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
Германия даде съгласие за строителството на Северен поток 2 от Русия в немски териториални води.
347
3
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
До Анонимен 368Ало строителя на космически совалки, вземи се събуди.Какви хора имало дето си втълпяват такива неща като България произвеждала реактивни самолетни двигатели.С какво ги произвеждаше, с мотика , с чук, сетих се единствено е било с тесла.
346
1
 
15
 
! Отговори
До 371 преди 6 години
Трябва да си много глупав или нещо друго за да сравниш въоръжението на сащ от 2002-2005 с въоръжението на ирак, което е съветско...повтарям съветско. Руснаците сега имат съвсем друго въоръжение. Ей пъплив тинеджър отивай на училище
345
24
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
Видяхме кой кой е в Ирак - американските танкове и самолети прегазиха руските танкове и самолети за 2 дни!Капитулация за 2 дни ?!Явно руските оръжия стават само срещу беззащитни майки и деца, както се случи в Сирия, дето разрушиха 7 болници!
344
17
 
7
 
! Отговори
Преди година преди 6 години
Индия върна 3 ескадрили с руски изтребители заради дефектити и ниско качество.И поръча американски F- ки.Поне са проверени в реален бой и имат супер качество!И не кацат във водата като руските Миг и Су !
343
14
 
7
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
До 1944 година България има 3 завода за самолети и произвежда реактивния Месершмит !Само в Германия и у нас се е произвеждал първия реактивен самолет.Руснаците ни окупират, открадват и трите ни завода!
342
16
 
15
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
САЩ са виновни, защото подариха стоки и оръжия за милярди долари на СССР през ВСВ.Трябваше да оставят Германия да освободи руския народ от комунизма!
341
8
 
6
 
! Отговори
SS 109 преди 6 години
Великата ***, Великият вожд - Жужи /високия/, великите алкохолни пари ....
340
19
 
9
 
! Отговори
Бож. преди 6 години
Истината е една: ако Хитлер не бе влязъл във война дори с кучетата а се бе съсредоточил само върху СССР,спукана им беше работата и на Сталин и на Сталиница!
339
5
 
13
 
! Отговори
Сс преди 6 години
Русия щяла да се сдаде без бой хаха,много си смотан вее...пръдлив
338
2
 
10
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
До :PОсновен производител на хероин е Афганистан, коя армия повече от 10 години е там?