"Нов път на коприната": Как Китай разединява Европейския съюз

Пекин примамва бедните страни с евтини кредити и инвестиционни обещания
Обновена: 16 мар 2019 21:07 | 16 мар 2019 20:40, Веселина Йорданова
87
"Нов път на коприната": Как Китай разединява Европейския съюз
Снимка: БТА

Всяка страна-членка на ЕС има собствен поглед върху света. А това в повечето случаи е свързано с вътрешната ѝ политика. Италианската икономика крета и 11 години след финансовата криза. Безработицата е висока. Страната е затънала до гуша в дългове. ОИСР прогнозира, че икономическият ръст на Италия ще се свие през текущата година с около 0,2 процента. Затова италианското правителство приветства предложението на Китай да инвестира в Италия, ако италианците се присъединят към инициативата "Нов път на коприната" - без значение какво мисли по въпроса ЕС. Италианският премиер Джузепе Конте може да подпише съответната декларация за намерения по време на посещението на Си Цзинпин в края на март, пише Франк Зирен, Дойче веле.

За по-твърд подход към Китай

Италия не е единствената европейска страна, която иска да се присъедини към инициативата "Нов път на коприната". Португалия, България, Хърватия, Чехия, Гърция, Полша, Словакия, Словения, Унгария, Малта и трите балтийски страни вече договориха инвестиционни споразумения с Пекин. Но Италия е от друг калибър - говорим за страната с четвъртата най-силна икономика в ЕС и осмата в света. Решението на Италия обаче дойде в много неподходящ момент: миналия вторник ЕС оповести свой стратегически документ, с който се задължава да втвърди подхода си към Китай.

В документа се посочва, че Китай е "партньор за сътрудничество", който обаче трябва да се придържа към международните правила. Разбирайте - правилата, писани от Запада. В случая става въпрос за това да няма дискриминация, за равнопоставеност и отворени системи. В този смисъл Европа трябва да засили собствената си вътрешна политика и индустриална база. Но Европа може да успее само ако е единна - в противен случай ще се провали. За Брюксел нещата са ясни: чрез инициативата "Нов път на коприната" Пекин се опитва да разшири влиянието си и да задълбочи разцеплението в ЕС. Китай примамва бедните страни с евтини кредити и инвестиционни обещания и ги прави зависими. Един пример: преди време Гърция и Унгария блокираха с вето общи европейски декларации за човешките права в Китай.

Това плаши американците

Вашингтон гледа на нещата по същия начин. И то не откакто Тръмп е на власт. Говорителят на Съвета за национална сигурност на САЩ Гарет Маркиз нарече инициативата "Нов път на коприната" - "суетен проект". САЩ се опасяват, че Китай като хегемон в Азия, Африка и Европа може да ограничи влиянието на САЩ - този техен страх има дълбоки корени. Заради това и американският посланик в Рим Люис Ейзенбърг на няколко пъти предупреди италианците да не подписват споразумението с Китай.

Брюксел също не знае какво да прави и сега апелира за европейска солидарност. Страните-членки носят отговорност за това, тяхната китайска политика да "съответства на европейските закони, правила и политическа линия", четем в стратегическия документ. Брюксел обаче не може да ги принуди да следват неговата линия.

Рим се надява чрез "Новия път на коприната" да съживи износа си. Стоките "Made in Italy" са много популярни в Китай. Китай пък, от своя страна, иска чрез пристанищата в Триест, Палермо и Генуа да си осигури по-добър достъп до Европа. "Тук съществува огромен потенциал, който вече ползват другите страни", казва държавният секретар Микеле Герачи, който е работил дълго като икономист в Китай и владее перфектно китайски език. "Познавам Китай много добре и знам, че ние можем по-добре от другите да разпознаем рисковете", казва той. Няма значение дали той се надценява или не. Факт е, че Китай в момента предлага най-привлекателната алтернатива за страните от ЕС със стагнираща икономика.

Принудата не е стратегия

Съществува опасност новият европейски стратегически документ да потъне в някое чекмедже. Да принуждаваш страните-членки да редуцират икономическите си връзки с Китай не може да бъде дълготрайна стратегия. Освен това те няма да се подчинят. Китай знае това много добре и умело изиграва козовете си. Миналия петък китайският външен министър Ван И призова правителството в Рим да не се поддава на натиска на ЕС. "Италия е независима страна и ние вярваме, че тя ще държи на своето независимо решение", заяви той.

Все пак Рим даде малко на заден ход, обявявайки, че става въпрос за необвързваща декларация за намерения. Уточнено беше, че ще продължат и разговорите по този въпрос с Вашингтон. В крайна сметка Рим ще отстъпи само ако получи нещо в замяна от Брюксел. А времето напредва: на 21 март ще се проведе поредната среща на върха на ЕС, в дневния ред на която е включена и темата за Китай. На следващия ден китайският държавен и партиен ръководител Си Цзинпин ще пристигне на посещение в Рим.

 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


87
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
64
0
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Когато Япония схруска Китай елате ми се обадете ;)))Дори икономически - само им сравнете външните дългове и БВП ;)))Япония няма пари една дървена лодка да построи, вие говорите за проект и построяване на самолетоносачИ ;)))))Колко сте жаЛКИ, ПЪК КОЛКО СТЕ СМЕШНИ ;)))малко реализъм няма да е излишен на евроатлантиците в България ;)))
63
3
 
11
 
! Отговори
Европейска Федерация преди 5 години
Как Китай разединява ЕС? Как Русия заплашва целия западен свят? Тези заплахи изглеждат доста по-малки на фона на агресивната външна политика на САЩ и съюзниците му: Израел, С. Арабия, Великобритания, Полша, Турция (напоследък Ердоган кара американците и руснаците да се борят за влияние над тях). Чрез външната си политика САЩ бранят своите икономически интерси, които са в противоречие с тези на останалите държави. Интересът на България е силна Европейска Федерация със своя армия и външна политика
62
2
 
10
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Може да се каже,че Китай и Сърбия разделят ЕС.Китай е най-големият инвеститор в западната ни съседка-10 млд са инвестициите досега,като наскоро приватизира металодобива,строи магистрали, строи заводи и др.
61
6
 
5
 
! Отговори
Левски преди 5 години
Като твоят път е с Русия заминавай начи си руснак не българин!
60
1
 
11
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
ЕС и евероатлантическите ценност са харесвани от българските джендъро-хомосексуалисти. България няма работа в ЕС, ЕС не е за нас. Пътят на България е с Русия.
59
6
 
6
 
! Отговори
Англосаксонец преди 5 години
Курилските острови са крадена от *** територия след края на войната!
58
7
 
9
 
! Отговори
Моше преди 5 години
СССР е смятан за сила и харесван само от българските комунисто-пияници.Странно защо никой в бившият Соц не харесва СССР.Поляци чехи унгарци румънци молдовци словаци и тн бягаха с 200 от руските пи.ници!Затова са и напред.Вечна слава за героите паднали в битка с комунистическите св.не!
57
1
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
А Курилските острови чии са? Кой плаче за Курилските острови сега?
56
3
 
14
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
СССР беше световна сила, световен полюс на силите. ЕС е джендъро-гейско сборище от лобисти на корпорациите и васални правителства на САЩ. ЕС не може да се сравнява със СССР.
55
6
 
6
 
! Отговори
Моше преди 5 години
Японците прегазват *** 1905 а Китай винаги е бил японско владение те японците не ги смятат китайците и за хора знаят че са крадливи и изостанали.Само Япония да се въоръжи и ще ги сдави като вълк агне
54
1
 
15
 
! Отговори
Пурку преди 5 години
ЕС все повече започва да прилича на СССР и си мисля, че точно това е целта на ФАЩ. По този начин америкосите целят да унищожат ЕС и според мен вървят в правилната посока. Кога бюрократите от Броксел ще си признаят, че ЕС е зависим от САЩ и ще започнат кампания по извоюване на независимост?
53
8
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Досега заради загубата ВСВ Япония имаше ограничения но сега почват да строят самолетоносачи и стелтове ще бият и *** и китайци на почивки.
52
9
 
4
 
! Отговори
Моше преди 5 години
Естествено Япония по естествен път ще схруска Китай барабар с Виетнам и Лаос.
51
9
 
8
 
! Отговори
Моше преди 5 години
Мдам гениални са китайците наистина как ли забогатяха запада им даде технологии щото преди тва бяхя бетер СССР и снпроизводство на ишлеме и крадене на технологии станаха хм втора икономика бая след САЩ само дето заплатите са им жълти стотинки и бачкат по 15 часа на ден.ТОЛКОВА са успели дръпнатите.
50
3
 
22
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
СИВ беше по добре от ЕС и даваше повече възможности. Въпреки пропагандата и платените писачи , ясно се вижда , че ЕС е зависима и се управлява от САЩ. Бившите социалистически държави бяха унищожени за да не са конкуренция на Германия и идеята им беше чрез Германия да управляват всички. Няма бъдеще тази схема и това е очевадно.
49
4
 
8
 
! Отговори
обожател преди 5 години
Китай е номер едно в света. Обожавам Китай и особено китайките
48
2
 
22
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Китайците са гениален народ от 5 хиляди години. Конфуцианството стои зад "социалистическата" им идеология, както е стояло винаги, като стълб на китайския мироглед. Затова и техният "преход" беше изпълнин виртуозно и станаха първата икономика в света за 30 години. Милион пъти по-разумно е да си с Китай, отколкото с Америка, или - още по-зле - с паралитичния, умрял при раждането ЕС
47
2
 
6
 
! Отговори
опетков преди 5 години
До до капиталист от сла Не нужно да си голям специалист по идеологиите, за да определиш какво е в Китай. Като икономика се нарича "държавен монополизъм", а като политическа система е "диктатура" на една шайка и е толкова далеч от "комунизма", колкото Земята от Слънцето. Специално за отношенията на Китай с ЕС, там крадецът вика "дръжте крадеца", защото Китай има най-много инвестиции именно в тези държави, които уж са за "по-твърд режим".
46
2
 
17
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
ЕС е по-зле от СССР................голяма трагедия!!
45
1
 
20
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
ЕС да се разпада, за нищо не стават тъпанарите в Брюксел......... освен да вземат астрономически заплати!!