Работната ръка от КНДР - ключов въпрос между Москва и Пхенян

Русия е за смекчаване на санкциите, вероятно има дългосрочни цели
24 апр 2019 18:30, Елка Василева
70
Работната ръка от КНДР - ключов въпрос между Москва и Пхенян
Ким Чен Ир и Владимир Путин. Снимка: архив, БТА

По време на историческата си визита във Владивосток Ким Чен Ун няма да бъде единственият севернокореец в Русия. Русия всъщност наема евтина работна ръка от Севера Корея в лицето на около 10 000 работници, което е важен източник на приходи за Пхенян, пише Франс прес.

На срещата си с руския президент Владимир Путин севернокорейският лидер вероятно ще се опита да засили икономическите връзки с Москва в момент, когато дипломацията с Вашингтон е в задънена улица.

Друга цел на Пхенян на първата двустранна среща на подобно ниво след тази през 2011 г. между Ким Чен Ир и Дмитрий Медведев ще бъде също така излизането от доста силната зависимост от Китай.

Един от най-важните "износни продукти" на Пхенян е работната ръка, която предоставя на съседите си на ниски цени в замяна на по-голямата част от възнагражденията на работниците, твърдят правозащитни организации.

"Хюмън райтс уоч" разкритикува през 2017 г. големия брой нарушения на правата на работниците, изтъквайки най-вече "липсата на свобода на сдружаване и на изразяване, надзираването им от хора, ограничаващи движението им и достъпа им до външна информация, полагането на извънреден труд и невъзможността да откажеш извънредния труд".

Въпреки това севернокорейците високо ценят договорите за полагане на труд в Русия, тъй като им позволяват да спестят малко пари.

Смекчаване на санкциите

Москва е вторият най-голям "вносител" на севернокорейска работна ръка след Пекин, според ООН.

В Русия севернокорейците получават работа основно в Далечния изток, в минния и горския сектор, в текстилната индустрия и в строителството.

Ким и Путин от тази гледна точка имат общ интерес за смекчаване на международните санкции срещу Северна Корея. Резолюция 2397 на Съвета за сигурност на ООН от декември 2017 г. въвежда изискване за всички страни, наели севернокорейци, да ги изпратят в Северна Корея в срок до две години.

В официален документ Москва съобщи миналата година за 11 490 севернокорейци, които имат валидно разрешение за работа, което е три пъти по-малко отпреди.

Миналата седмица севернокорейски служители помолиха Москва да продължи да използва севернокорейски работници след крайната дата, определена от ООН, според специализирания сайт Ен Кей нюз.

Русия вече се обяви за смекчаване на санкциите и според изследователя Ан Чан Ир, беглец от Северна Корея, "Москва вероятно има дългосрочни цели".

"Най-важната сред тях е достъпът до евтината севернокорейска работна ръка, а след това до природните ресурси на КНДР, ако санкциите един ден бъдат вдигнати и Северът намали размера на армията си", казва той.

Една Корея, стратегическа за Москва

Незабавното смекчаване на санкциите бе едно от основните искания на Ким на втората му среща с американския президент Доналд Тръмп през февруари. Една среща, която се провали заради неохотата на Пхенян да направи насрещни отстъпки.

Северът, където е съсредоточена по-голямата част от природните ресурси на Корейския полуостров, в миналото бе много по-богат от Юга. Десетилетия на лошо управление и рухването на Съветския съюз поставиха режима на колене.

Днес повече от 90 процента от външната търговия на КНДР е с Китай, твърдят експерти.

Стойността на износните стоки на КНДР за Русия достигна през миналата година едва 1,98 милиона долара, според Международния търговски център. Музикалните инструменти са повече от 70 процента от всички стоки.

Въпреки това руският внос в КНДР достигна стойност от 32,1 милиона долара, от които 21,6 милиона долара са от вноса на изкопаемо гориво и петрол.

Преди обаче ООН да наложи доста сериозни санкции на Северна Корея, КНДР имаше няколко проекта за икономическо сътрудничество с Русия.

Един от най-важните от тях беше възстановяването и разширяването на 54-километровата железопътна линия между севернокорейското пристанище Расон и Хасан, руско населено място в пресечната точка на границите с КНДР и Китай.

Москва вече изнася въглища за Китай през Расон, възползвайки се от прието от ООН изключение.

Амбициите на Москва в дългосрочен план са да получи достъп до Корейския полуостров, за да изнася през него въглеводородите си за други страни като Япония, Южна Корея и Тайван.

През 2011 г. Ким Чен Ир посети Сибир, за да обсъди с Медведев проекта за газов тръбопровод и електроснабдителна мрежа. Севернокорейският лидер обаче почина три месеца по-късно и по тези проекти не бе отбелязан никакъв напредък.

"Русия не бърза. Тя знае обаче, че ако една евентуална междукорейска железопътна линия бъде свързана с Русия, ще се превърне във фактор за развитието на бедните райони в Сибир", казва Ан.

/БТА/

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


70
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
15
13
 
43
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
След такива снимки вари доказвай че путин не е гей
14
11
 
41
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
До Анонимен11В СК е много добре.Всички опикани комуноиди да се товарят във влака и да заминават да строят комунизма.
13
9
 
47
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Краварите ползват работна ръка от цял свят, обещават зелени карти и щедри възнаграждения само и само някой да се излъже и да иде в оная клоака.
12
3
 
45
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
СК си имат всичко и работна ръка и помагат братски и на Русия.
11
13
 
38
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Че какво.ще търсят северо кореците в тая мизерия ...По скоро ще носят хуманитарна помощ за кoчината
10
2
 
48
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
В статията удобно е пропуснато,че Полша също ползва работна ръка от С Корея за което е критикувана от Европейската комисия.
9
7
 
39
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Не само ще се цУнат ами и ще се боцнат ....въпроса е само кой ще е от долу
8
1
 
41
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Българите вече не режат дърва в Коми и затова на путин му трябват севернокорейци.
7
14
 
42
 
! Отговори
ист преди 5 години
Северна Корея ще изпраща работници в Русия. Добър ход на Ким. Средната работната заплата в Русия е над средната за ЕС. Тя и в Северна Корея е много висока, но работниците ще усвоят производството на нови високотехнологични оръжия.
6
6
 
47
 
! Отговори
Знайко преди 5 години
Когато СК си купи евтино от Русия петрол и газ и Япония ше иска и Южна Корея. Затова краварите налагат санкции на СК да не загубят японският и южнокорейскията пазар, ракетите нямат нищо общо.
5
1
 
49
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Корейчетата са като пчелички умен е Путин, а Меркел си внесе инженери и хирурзи.
4
9
 
40
 
! Отговори
Трансджендър шоу преди 5 години
Колко нежно ... Ердо няма ли да ревнува
3
8
 
36
 
! Отговори
Ташко Ерменко@ преди 5 години
Тия що не се цУнат?
2
13
 
37
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Бахахахаха :))) до там ли я докараха руснаците? :))) да не стане само като отбора им по футбол дет дизертира :)))
1
4
 
36
 
! Отговори
Само питам преди 5 години
А, работните крака?