Прогноза: Средната цена на петрола пада на 45 долара за барел

Вирусът оказва силно влияние върху икономиката
21
Прогноза: Средната цена на петрола пада на 45 долара за барел
Снимка: Кофас България

Коронавирусът ще окаже най-силното влияние върху суровия петрол от Голямата рецесия насам. Ситуацията в момента вероятно ще доведе до пренасищане на петролните пазари за по-голямата част от настоящата година, прогнозират от Кофас България.

Още по темата
Управителят на офиса у нас Пламен Димитров посочва, прогнозата за средните цените на петрола за 2020 г. е намалена с 15 щатски долара, тоест цената ще падне на 45 долара за барел.

Миналият петък Русия отказа да подкрепи по-големи намаления на производството на нефт по време на епидемията от COVID-19. ОПЕК пък премахна всички ограничения за собственото си производство, което допринесе за сриването на цените на петрола и спад на международния ценови показател Brent до 30 щатски долага, което е най-ниското му ниво от февруари 2016 г. насам.

Разпространението на COVID-19 вече предизвика съществено забавяне на потреблението на петрол в Китай. Международната агенция по енергетика прогнозира търсенето на петрол да се свие с приблизително 435,000 барела на ден през първата половина на 2020 г.

Тъй като много държави-износители на петрол все още се борят за възстановяване след срива на цените от 2014-2016 г., сегашният спад до ниво, което се колебае средно около 45 щ.д., ще предизвика трудности. Краят на сътрудничеството между членовете на ОПЕК+, което ще влезе в сила от 1 април, означава, че Саудитска Арабия и Русия, както и по-малки, но ключови производители, ще се борят за пазарен дял с американските производители на шистови продукти.

Надпреварата ще тежи и на суровите цени в Европа, които вече спаднаха с 10% в петък и с 30% в понеделник сутринта, посочва Димитров.

По думите му ефектът от петролната криза продължава да се усеща върху икономиката, като в най-добрия случай можем да очакваме слаб растеж на БВП. Ако в исторически план ниските цени на петрола бяха стимул за икономическата активност в страните, вносители на петрол, то ударът върху доверието на потребителите и бизнеса след епидемията с COVID-19 се очаква да запази глобалното търсене под контрол. Вероятността те да доведат до по-висока активност в Европа, Азия и Северна и Южна Америка е малка.

Очаква се по-ниските цени на петрола да имат отрицателен ефект върху енергийния сектор по целия свят. Това ще се усети преди всичко от компании, занимаващи се с проучване и добив на нефт и газ.

Увеличен брой фалити в сектора през 2020 г. изглежда неизбежен, но по-ниските цени на петрола биха могли да предоставят възможност за увеличение на маржовете по веригата на петролната промишленост, например рафиниране, транспорт, търговия и други, смятат от Кофас България.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


21
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
15
0
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Пак лъжа , драги икономисте , някой те е подсетил да кажеш тази цена , тя е Достата завишена ,и ние се сещаме кой ти я подсказал ...ако тук се въведе наказателна отговорност за неверни данни,както е в норманите държави , доста "специалисти" и "журналисти" ще списват стенвестник в Централния ..драги автори на статити ,въпреки че ви се плаща добре ,редно е все пак да имате и СЪВЕСТ
14
2
 
1
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Тоя елемент от далеч личи,че е кадър на УНСС,пази Боже от такива брокери!
13
1
 
9
 
! Отговори
Лукойл преди 4 години
Явно в счетоводните книги на Нефтохим цената на хефта е 10-15 долара над световната. Ето как се избягва плащане на данък печалба. Мошенници!
12
0
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Акциза,кайзере,акциза на държавата е основното перо за горивата:-)))
11
0
 
10
 
! Отговори
Киро Х преди 4 години
Стара информация. Цената в момента е $31 на барел.
10
3
 
7
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Доларът се крепи на това, че всички енергоносители се търгуват само с него.Тоест -за да си ги купиш първо ти трябва USD.По тази причина САЩ ги печатат свободно, а света ги поема като сюнгер.Спадащи цени значи и намалено търсене на долари в световен мащаб.Икономистите да смятат.
9
1
 
4
 
! Отговори
кайзер созе преди 4 години
В Турция цената на дребно на дизела и бензина за 2 седмици е спаднала с 15-18 % и то в турски лири. В евро и долари е около 22 %. Нали уж борсовите цени са във валута. как става така в Турция ?
8
0
 
6
 
! Отговори
УЧЕН преди 4 години
Ехооооооо.т.н. " ЖУРНАЛИСТИ "......Всички сте за БЮРОТО за БЕЗРАБОТНИ !
7
2
 
5
 
! Отговори
House M.D. преди 4 години
Какво ни интересуват котировките на сортовете Brent и WTI, след като в България петролът е руски, а Русия не е част от ОПЕК и ни клати с каквито цени сама реши?
6
1
 
10
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Абе младеж,как ще падне до 45$ като тя от 09.03.2020 насам не е минавала 35$
5
0
 
7
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Последното изречение аз го разбирам така - петрола пада, но нефтените продукти, включително бензина и дизела, - НЕ
4
5
 
7
 
! Отговори
РУССКИЙ ОККУПАНТ преди 4 години
И краят на шистовият мираж е на лице !
3
1
 
5
 
! Отговори
. преди 4 години
И бензин ще има, за всички от сърце! :)
2
0
 
7
 
! Отговори
??? преди 4 години
До Анонимен И аз това се чудех коя борса е гледал :D хахахахаха некъдърен журналист
1
1
 
13
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Абе тоя кои борси гледа,петролът тая седмица не минавал 35$ за барел с тенденция да слезе до края на месеца на 20$!