Снимка: Pixabay
|
През последните месеци цените на маслото скочиха рязко, търгувайки се на рекордно високи нива в цяла Европа, предава Ройтерс. Маслото, произведено в Европа, се търгуваше на световните пазари при рекордните 8706 долара за метричен тон към 29 септември, което е ръст от 83% на годишна база, показват последните официални данни на ЕК.
Поскъпването на продукта е неприятна новина за пекарите и производителите на сладкиши, докато се подготвят за коледните празненства, а и вече трябва да се справят с високи цени на шоколада и захарта.
Силното търсене на масло, ограничените запаси и предпочитанията на млекопреработвателите да използват повече мляко за най-печелившите продукти, като например сиренето, са довели до скока на цените, смятат анализатори.
На годишна база, цените на маслото в Австралия и Нова Зеландия също са по-високи от обичайните.
Докато големите хранителни компании са осигурили голяма част от доставките си на масло, преди да започне производството на сладкишите за Коледа, въздействието върху малките производители се очаква да бъде голямо, тъй като покачването на цените е неизбежно, заяви Пол Боавен, директор на френската Федерация на предприемачите в хлебопроизводството и сладкарството (Fédération des Entrepreneurs de Boulangerie et Pâtisserie – FEB).
Производството на мляко намаля миналата година в световен мащаб, включително Европа, САЩ и Нова Зеландия - най-големият износител на мляко и масло в света, поради ниски цени и високи разходи за фураж.
Световното производство на мляко се възстанови леко през 2024 г., но остана ограничено в сравнение с нарастващото търсене, което накара производителите да предпочетат разпределянето на млякото към по-конкурентните продукти като сирене, вместо масло, заяви Майкъл Харви, старши анализатор на динамиката на пазара на млечни продукти в нидерландската финансова група "Рабобанк" (Rabobank)
Този месец Министерството на земеделието на САЩ (USDA) повиши прогнозата си за цените на маслото в страната през 2024 г. до 3 долара за паунд (приблизително 0,5 килограма), което е с 15% повече в сравнение с миналата година, поради по-малкото крави и по-малкото мляко, произведено от животните, отбелязва БТА.
"По-строгите доставки на мляко и стабилното търсене се очаква да доведат до по-високи цени през 2025 г.", заявяват от Министерството на земеделието на САЩ. Приходите на световния пазар на масло се очаква да достигнат 42 милиарда долара през 2024 г., което е ръст от 8% спрямо 2022 г., а пазарът се очаква да расте със 7% годишно до 2029 г., посочва компанията за анализ на данни "Статиста".
Цените на маслото в Европа се повишиха, подхранени от опасения за по-нататъшен спад в предлагането, поради разпространението на болести сред кравите в Западна Европа, като например син език и епизоотична хеморагична болест (Epizootic hemorrhagic disease - EHD), смятат анализатори. / БТА
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase