Китай и Русия сигнализираха, че са готови да станат първите ядрени държави, които ще подпишат ядрения договор в Югоизточна Азия, докато Съединените щати, според съобщенията, преразглеждат позицията си.
Министърът на външните работи на Малайзия направи съобщението на срещата на върха на Асоциацията на страните от Югоизточна Азия миналата седмица, където регионалните лидери настояха за нов импулс по протокола към споразумението от 1995 г., в което членовете на АСЕАН се отказват от стремежа към ядрени оръжия.
Карта на Newsweek подчертава 10-членния блок, чиито лидери се надяват, че трите големи ядрени сили ще подпишат протокола към Договора за зона, свободна от ядрени оръжия, в Югоизточна Азия, забраняващ използването на ядрени оръжия в стратегическия регион.
Подновеният импулс за осигуряване на тези ангажименти идва на фона на засиленото напрежение в региона между Китай и няколко съседи – включително съюзника на САЩ по договора за отбрана Филипините – и нарастващите призиви от АСЕАН за неутралитет.
Държавите, притежаващи ядрени оръжия, исторически са се съпротивлявали на протокола поради опасения относно взаимните гаранции за сигурност и правото на свободно корабоплаване.
Въпреки това, по време на изказването си на 58-ата среща на външните министри на АСЕАН в сряда, най-високият дипломат на Малайзия Мохамад Хасан заяви, че усилията за привличане на трите най-големи ядрени сили в света набират скорост.
Русия и Китай са се ангажирали с протокола, а САЩ обмислят дали да последват примера им, каза той. Хасан добави, че наличието на правомощия като подписали страни би помогнало за запазването на Югоизточна Азия като регион без ядрени оръжия.
На следващия ден, по време на редовната пресконференция на китайското външно министерство, говорителят Мао Нин заяви, че Китай е „всеобхватен стратегически партньор и приятелски съсед“ на АСЕАН.
„Неведнъж сме казвали, че Китай е готов да поеме водеща роля в подписването на Протокола към Договора за зоната от североизточна Азия и Югоизточна Азия (SEANWFZ)“, добави тя. „Ще поддържаме комуникация със страните от АСЕАН по този въпрос.“
От петте признати ядрени държави съгласно Договора за неразпространение на ядрени оръжия от 1970 г., Китай е единствената, която е приела политика „не употребява първи“.
Дато' Шри Амран Мохамед Зин, генерален секретар на малайзийското външно министерство, заяви по време на 58-ата среща на министрите на външните работи на АСЕАН:
„Разговорите продължават и преди това бяха взети важни решения относно това дали държавите с ядрено оръжие могат да участват със или без резерви. Вярваме, че има напредък, въпреки че въпросът отне много време.“
Въпреки че Китай все още изостава от Русия и САЩ по отношение на ядрените си оръжия, източноазиатската сила бързо разширява арсенала си – добавяйки около 100 нови бойни глави годишно от 2023 г. насам, според оценки на Стокхолмския международен институт за изследване на мира. Очаква се китайският арсенал, който сега е 600 бойни глави, да надхвърли 1000 до края на десетилетието.
Това, съчетано с все по-модерните системи за доставка на ядрени оръжия на Китай и засилването на отбранителните връзки с Русия, кара Вашингтон да се стреми да укрепи позициите си в Азиатско-тихоокеанския регион.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.