IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start.bg Chernomore Posoka Boec Megavselena.bg
BGONAIR Live

Тръмп все повече напада Путин: Отива ли си бромансът между тях?

Президентът на САЩ е започнал да осъзнава, че руският му колега не е най-добрият му приятел

Снимки: Getty

Снимки: Getty

Както всички нестабилни отношения, много обсъжданият „броманс“ на президента Доналд Тръмп с президента Владимир Путин е имал своите възходи и падения. И все пак, от размяната на комплименти и взаимното подмазване на еготата до часовете, прекарани по телефона, Путин и Тръмп са били по-близки от всеки друг американски и руски лидер в историята.

Въпреки че Тръмп заяви през март, че е „ядосан“ на своя колега заради атаките на Русия срещу украински цивилни, отношенията им сякаш се подобряваха до май. След двучасов телефонен разговор Тръмп нарече Путин „мил джентълмен“, докато висш съветник на Кремъл каза, че „нито един от двамата не искаше да прекрати разговора“.

Но без никакви индикации, че Путин възнамерява да преосмисли целта си да бомбардира Украйна до подчинение, Тръмп може би започна да осъзнава, че руският лидер не е неговият „най-добър приятел“ - поне що се отнася до геополитиката.

В понеделник, дни след като Белият дом заяви, че спира доставките на оръжие за Киев след преглед на американските запаси от Пентагона, Тръмп обяви, че Вашингтон ще изпрати на украинците нов пакет отбранителни оръжия. Кремъл отговори с кратко изявление, в което предупреди, че ходът на Тръмп не „съвпада с опитите за насърчаване на мирно разрешаване“ на войната.

Обратът в политиката на САЩ дойде, тъй като Тръмп изглеждаше, че започва да преосмисля отношенията си с Путин. В необичайно откровено признание за провал, американският президент каза миналата седмица, че не е успял да използва „отличните си отношения“ с руския лидер, за да осигури мирно споразумение в Украйна или дори прекратяване на огъня.

„Не постигнах никакъв напредък с него“, каза Тръмп след друг разговор с Путин в четвъртък. „Просто изглежда, че той иска да стигне докрай и просто да продължи да убива хора. Не е добре.“

„Путин ни засипва с много глупости“

Във вторник той повтори, че не е доволен. „Путин ни засипва с много глупости“, каза той на среща с представители на кабинета в Белия дом. „Той е много мил през цялото време, но се оказва, че това е безсмислено.“

Той също така призова министъра на отбраната на САЩ Пийт Хегсет да натисне изпълнителите да увеличат производството си на въоръжение. Не беше ясно дали има предвид ракети-прехващачи за американските противовъздушни ракети Patriot, които Киев използва за сваляне на руски балистични ракети.

„Трябва да ги увеличим, Пийт, и да им позволим да го направят с много по-високи темпове“, каза той.

След разговор с Тръмп в петък, президентът Зеленски заяви, че американският лидер се е съгласил да работи за увеличаване на способността на Киев да „защитава небето си“.

Въпреки очевидната изненада на Тръмп от отказа му да намали амбициите си в Украйна, сигналите от Москва отдавна показват, че интересът на руския лидер към подобряване на отношенията с Вашингтон е изключително свързан с по-широката цел на Кремъл да поддържа и разширява собствената си сфера на влияние.

От завръщането на Тръмп в Белия дом през януари Путин настоява, че Москва ще прекрати инвазията си само когато е елиминирала „коренните причини“ за конфликта – термин, който е съкращение на Кремъл за прозападно правителство в Киев.

През април Фьодор Лукянов, ръководителят на руския мозъчен тръст „Съвет по външна и отбранителна политика“, който съветва Кремъл, заяви пред „Таймс“, че „Путин се интересува от сътрудничество с Тръмп не толкова заради Украйна, колкото като елемент от участието в общия процес на глобална промяна“.

Отне известно време, но Тръмп може би най-накрая е разбрал посланието. Това, което предстои да видим обаче, е как очевидният му момент на яснота ще се отрази на американската политика по отношение на Украйна. Отговорът може би ще се окаже: не чак толкова. Въпреки че Тръмп преди това е предупреждавал, че може да наложи вторични санкции на страни като Китай и Индия, които купуват руски петрол и газ, няма индикации, че възнамерява да изпълни заплахата си.

„Разглеждам го“, каза той отново във вторник относно санкциите срещу Русия.

Ще се откаже ли Тръмп от мира и ще нормализира ли отношенията?

„Прекратяването на войната в Украйна престана да бъде първостепенна грижа за Тръмп и неговата администрация, до голяма степен защото той изглежда стига до заключението, че това не е възможно и затова се насочва към уж по-зелени пасища, като Иран и Газа“, каза Сам Грийн, професор по руска политика в King's College London. „Основният мотивиращ фактор в стремежа на Тръмп към мир в Украйна изглежда е било преобладаващото желание за нормализиране на отношенията с Русия. Въпросът е, при липса на мир, ще се откаже ли от тази цел или ще се стреми да раздели войната на части и въпреки това да се стреми към нормализиране? Това, съвсем очевидно, би бил предпочитаният резултат за Путин.“ 

Мнозина в Москва са раздразнени от промените в настроението на Тръмп. Дмитрий Медведев, бившият премиер и президент, го обвини, че „се вози на любимото си политическо влакче в увеселителен парк“ с дивите си колебания относно доставките на оръжие за Украйна и оценките си за разговорите си с Путин.

Неговите възгледи бяха повторени от „Военкор Котенок“, руски провоенен военен Telegram канал.

„Тръмп... съобщава толкова много разнообразни твърдения, понякога директно противоречащи си, че става все по-трудно да се оцени неговата здравомислие“, написа каналът във вторник.

В известен смисъл обаче Путин и Тръмп са били тук и преди. През 2016 г., когато Тръмп влезе в Белия дом за първи път, някои руски политици вдигнаха тост за победата му с шампанско, докато активисти на Кремъл организираха партита за встъпване в длъжност близо до Червения площад.

Украйна се бори за сърцето и ума му

И все пак надеждите, че Тръмп ще стане човек на Кремъл във Вашингтон, бързо се изпариха, когато той одобри нови санкции срещу Русия и стана първият президент на САЩ, изпратил противотанкови ракети на Украйна.

Аз съм никога не е разбирал напълно емоционалната същност на отношенията между Тръмп и Путин, но те са забележително трайни - за разлика от много други политически взаимоотношения на Тръмп, които той сякаш успява да изостави сравнително лесно. Така че не съм готов да слагам край на този конкретен романс“, каза Грийн пред The Times.

Украйна не е била пасивен страничен наблюдател в битката за сърцето и ума на Тръмп. След спора между Зеленски и Тръмп в Овалния кабинет през февруари, Киев се стреми да изглади отношенията си с темпераментния американски лидер, подписвайки споразумение с Вашингтон, което му дава достъп до украинските минерали, и хвалейки лидерството на Тръмп.

По време на разговор в петък Зеленски също така каза на Тръмп, че ще замени посланика на Украйна във Вашингтон, съобщи Financial Times. Съюзниците на Тръмп в Конгреса призоваха Украйна да замени Оксана Маркарова, след като тя организира посещение на Зеленски с политици от Демократическата партия в колебливия щат Пенсилвания по време на миналогодишната кампания за президентските избори в САЩ.

Руските войски в Украйна продължават да напредват бавно, но стабилно на бойното поле, особено в източната част на страната. Москва също така засили атаките срещу Киев, където миналия месец почти 40 души бяха убити от руски удари с дронове и ракети. Москва заяви в понеделник, че нейните сили за първи път са превзели село в украинския Днепропетровск. региона след месеци на боеве в района. Киев твърди, че Русия все още не е затвърдила позициите си в региона.
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новини
Свят
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата