От ден до пладне: Акцията с връщането на децата в училище забуксува

МОН остави учители сами да издирват отпаднали ученици
Обновена: 30 сеп 2017 14:07 | 30 сеп 2017 14:05, Петя Славова
55
От ден до пладне: Акцията с връщането на децата в училище забуксува
Снимка: архив, Reuters

Голямата акция на просветното министерство по издирване на отпаднали ученици забуксува още преди да е минал и месец от старта й. На много места в екипите за съвместна работа на институциите работят само учителите, а останалите представители - социални работници, полицаи, медиатори и др., просто липсват.

Това се оплака в писмо до медиите и до просветното министерство синдикат "Образование" към КТ "Подкрепа". От профсъюза директно призоваха педагозите да не се включват във въпросните екипи, ако те не са в пълен състав, съобщава  в."Сега".

Кампанията по привличане на учениците в клас започна на 1 септември - с 1100 екипа, в които би следвало да участват близо 12 хиляди представители на различни институции - общини, регионални управления по образованието, дирекции "Социално подпомагане", МВР, медиатори и т.н.

Още по темата

Всички служби декларираха подкрепа към каузата, като лично вътрешният министър Валентин Радев обеща да "респектира внимателно" родителите да пускат децата си на училище. В началото на учебната година от МОН отчетоха, че за две седмици са обходени около 20 хиляди адреса, в резултат на което в училище са върнати 3000 деца (от над 200 хил. души, липсващи в момента от образователната система).

Към 20 септември посетените адреси рязко се увеличиха до 50 хиляди. Очаква се най-рано на 15 октомври да бъдат обявени междинните резултати от акцията.

Още отсега обаче става ясно, че работата на екипите върви трудно.

"В близо 50% от случаите в екипите са останали само учителите. Останалите представители просто не се включват, няма ги", коментира Юлиан Петров, шеф на учителския синдикат към КТ "Подкрепа".

По думите му отпадналите деца в повечето случаи живеят в затворени общности и гета и семействата им не са съпричастни към образованието, което прави работата на педагозите не само трудна, но и опасна. "Влизането в такива квартали и домове крие рискове да станат жертва на вербална и физическа агресия", смятат от профсъюза и призовават оторизираните институции да изпълняват възложените им задължения, т.е. да осигурят присъствие в екипите по обхват, за да има ефект от предприетите мерки. "Дезертирането от задълженията на останалите членове на екипите, неглижирането на тези дейности е недопустимо и опасно и обезсмисля всички добри намерения в тази посока", посочват от синдиката.

За това, че учителите ходят сами по махали и ромски квартали, използвайки личните си автомобили, съобщи и русенският вестник "Утро". Пред медията местна преподавателка споделя, че екипи има, но те са само от учители.

"Гледаме да се комбинираме така, че един колега, който има кола, да се обедини с други няколко човека. Хубаво е в колата да има GPS система, добре е също в екипа да има поне един мъж - ама нали знаете, че мъжете са кът в нашата професия", казва учителка, пожелала анонимност.

"Щураме се по някакви затънтени места, често пъти отиваме на посочения адрес - а там няма нито къща, нито стряха", разказва тя. Шефът на РУО-Русе Димитър Райнов също потвърждава, че в екипите по издирване участват само учителите, а представителите на МВР и на социалните се включват само при нужда. Досега полицейско съдействие било искано два пъти. По данни на Райнов за област Русе са сформирани 32 екипа, 9 от които са само за града, като в издирването участват около 600 учители. Кварталните полицаи били само 20, а социалните работници - 6-ма.

От МОН признаха, че имат информация, че в определени места в областите Русе, Кюстендил, Шумен, Бургас, Стара Загора и София основната работа по механизма за обхват се извършва главно от учителите и директорите, експертите от РУО и представителите на общинските администрации. Затова са проведени разговори с началниците на РУО, с представителите на Агенцията за социално подпомагане и с МВР за отстраняване на пропуските. Има обаче и примери за отлична работа, където институциите си взаимодействат на много добро ниво и усилията им дават добри резултати - в Благоевград, Габрово, Монтана, Разград, Хасково и отново Бургас.

От министерството подчертават, че действието на механизма за обхват на децата не е еднократно, а екипната работа ще продължава през цялата година. "Разбираемо в процеса на налагане на този нов интегриран подход на работа между отделните ведомства да има проблеми, но МОН реагира на всеки подаден сигнал. Към настоящия момент във всички области в страната е регистрирано участие на всички институции", твърдят от ведомството. В повечето области участието на МВР е при необходимост, само с някои екипи в зависимост от спецификата на населеното място или квартал.

По проблема с транспорта има уверение, че изразходваните допълнително средства за транспорт и комуникации по обслужването на механизма ще бъдат възстановени от бюджета на министерството. От КТ "Подкрепа" апелират да бъде осигурен транспорт за преподавателите, тъй като ползването на лични автомобили е недопустимо, както и да се предвиди реално допълнително заплащане за педагозите.

Пред изданието Юлиан Петров коментира, че в момента работна група в МОН обсъжда новото допълнително трудово възнаграждение за участие на педагозите в екипите по обхват - примерно за едно участие по издирване от около 2-4 часа учителите да получават между 6 и 10 лв. "За следващата година може би ще има целеви средства, но за тази година няма предвидени такива, всичко ще легне върху училищните бюджети", заяви Петров.

От МОН заявиха, че размерът на допълнителното възнаграждение, което ще получават учителите, участващи в екипите по издирване на учениците, ще бъде конкретизиран с анекс към колективния трудов договор, но и към момента няма пречка на училищно ниво да се предвиди допълнително възнаграждение. През следващата календарна година ще се работи по национална програма, която да обезпечи цялостната работа по механизма за обхват.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


55
Още по темата: училищеМОНученициКТ
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
28
2
 
7
 
! Отговори
Helleborus преди 6 години
До БДФ- как разбра, че децата, които не ползват продукта на МОН, не ползват друг образователен продукт? И че децата излизат такива, каквито ги квалифицираш? От повече от 20 години в България има асоциация за домашно обучение, една от тези майки беше майка на годината, а социалните коментираха в медиите, че децата й се справят отлично. Други деца печелеха състезания, а най-големите вече работят. Никога държавата не е третирала тези хора като че са извън закона, но с тези промени нападат и тях.
27
7
 
4
 
! Отговори
бивш соц.работник преди 6 години
Как да функционират тези екипи, като в една община има да речем 400 учители и 2-3 социални работници, които и преди тази кампания са били толкова натоварени, че едва са смогвали да реагират на сигналите за деца в риск. На учителите поне заплатите са прилични, а на соц. работници са едва половината от техните. На учителите след много натиск ще им платят за допълнителния труд и разходи, а на соц.работници никога! И да припомня, че ангажимент на учителя е да посети записаните ученици в класа си.
26
0
 
21
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
Само си губят времето,никой никого не може да накара насила да ходи на училище а и те са му намерили цаката, отиват на "беритба"по западна и северна Европа!От "издирваните"например само в Столипиново хиляди заедно с родителите си са заминали защото "тУУУка батеее триис пет леа децки а ф ГирманиЯ четристин ивро"аз викам ДА СЕ НАПРАВИ ЕДНА НАЦИОНАЛНА АГРЕСИВНА КАМПАНИЯ ПО ТИЛИВИЗОРА колко ий убаво по чужбинтъ и който не е заминал дан съ бави а да грабва чааветта и праву там!
25
0
 
14
 
! Отговори
Освен БДФ, №19 също преди 6 години
прави добро предложение.21 е наивен - ако само им спрат помощите, те наистина веднага ще дотичат в училището, но не за да доведат вразумените си деца, а за да заплашват учителя с побой и палеж, ако той не им даде фалшив документ, уверяващ, че децата им посещават занятия и се учат прилежно.Има свестни ромчета от свестни семейства. Те не чакат да ги молиш, а сами се стараят да постигнат нещо. Останалите още не са дорасли до определено цивилизационно равнище и помощите само ги разглезват.
24
0
 
6
 
! Отговори
До БДФ (№7 и №8) преди 6 години
За пореден път се убеждавам, че ти си единмного умен човек.Не разбирам защо се чуди 22 - принудителният труд е един чудесен метод да накараме безотговорните хора да разберат, че помощи и надбавки се дават, за да бъдат подкрепени семейства, които отглеждат и възпитават бъдещи достойни граждани. Който не прави това, да върне парите, които е взел наготово и е използвал за ракия и цигари!
23
9
 
5
 
! Отговори
Помня преди 6 години
До КЪСЕН СОЦИАЛИЗЪМ 18 То и при соца имаше яки напъни. То не бяха преизпълнени петилетки , герои на труда, манифестоции и на края едно голямо нищо.Най бедни при соца , най бедни и сега.Само Албания беше след нас.
22
0
 
17
 
! Отговори
манго преди 6 години
Но списъците не са верни , и се издирват и редовно завършили преди години ! Пълна пародия е, а учителите ходят по нареждане на директорите , иначе уволнение!!!!! Директорите притиснати от инспектората ,а той от ........прах в очите на обществото!
21
0
 
19
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
Джипсита и училище,две взаймноизключващи се неща.С насилственото им вкарване там падна нивото на образованието ни-заради тях.
20
6
 
4
 
! Отговори
Отговор преди 6 години
До БПФ 7 Че как ще върнат всички помощи. Те да не са милионери от БСП?
19
0
 
18
 
! Отговори
Мнение преди 6 години
Че кой да ги издирва? Полицията ли?Я им спрете помощите да видите как де дайдат веднага.
18
9
 
1
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
NE VIGDAM NIKAKVO OSNOVANIE DEZATA MI DA UCAT V BG UCILISHTE,V NOVATA IM RODINA E PO-DOBRE.MOLYA SE NA GOSPOD TE DA ZABRAVYAT BG EZIK I NIKOGA DA NE SE NARICAT BALGARI,HORA GIVEESHTI V NAI-BEDNATA DARGAVA S NAI-KORUMPIRANATA OBSHTESTVENA SISTEMA.
17
0
 
27
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
Не е работа на учителите да издирват и вкарват децата насила в училищата.Солени глоби и спиране на всякакви социални помощи и детски надбавки за всеки родител който не си е записал детето в училище.Образованието до 7кл. е задължително.Който не го спазва няма място в тази държава.Да се маха.
16
0
 
12
 
! Отговори
КЪСЕН СОЦИАЛИЗЪМ преди 6 години
КАТО ВСИЧКИ ГЕРБЕРСКИ НАПЪНИ. ДА ГИ ... В НЕКАДЪРНИЦИТЕ. САМО ПУШИЛКА И ШУМ В СИСТЕМАТА. ЗА НИЩО НЕ СТАВАТ, НЕНОРМАЛНИЦИТЕ. САМО ПРАЗНИ ПРИКАЗКИ И ЗАКЛИНАНИЯ, НИЩО ПОВЕЧЕ.
15
0
 
23
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
Ами те *** да не би да пръкат ци.ганета,за да ги възпитават,да се грижат за тях,да ги образоват.Плодят се безразборно като плъ.хове за да получават детски.Някой бушмен от тоя етнос да се е интегрирал през последните 100 години?Живеят сред хора ,но си остават неграмотни ,мързеливи,миризливи животни.
14
12
 
1
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
"От ден до пладне:"??????????*** който е написал горното става само за работник в чистотата!!Стойте си по провинцията бе некадърници!!!!!!!П.П. Израза е "Ден до пладнее"!!!!
13
0
 
10
 
! Отговори
ined преди 6 години
Нищо ново под слънцето, на времето когато бях ученик учителите редовно ходеха на гости на "шведчетата" и им раздава шоколади, че да ходят на училище.
12
1
 
22
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
Разбирам да търсят 200 000 "липсващи" деца, ако в България живеят няколко милиарда души и няма компютри и Интернет, обаче става въпрос за липса на елементарна координация между институциите.Огромна част от "липсващите" деца са в чужбина, като се махнат и малолетните булки - ето защо и само 3 000 са върнати в училище. Обаче ще бъдат изписани стотици хиляди протоколи, доклади и анализи...
11
0
 
16
 
! Отговори
Ст. преди 6 години
Тези 3000 обхванати са може би онези, дето си бяха записани, но пак обходихме, защото още не бяха вкарани в регистрите. Важна е статистиката.
10
3
 
27
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
Тези хора ходят с лични превозни средства,застрашени са от заразяване с хепатит А,краста,бълхи,въшки.Те имат и часове.Искам пак някой да каже как учителите само влизали,изпявали си урока и си излизали,имали огромна отпуска и все ревели за пари.
9
0
 
24
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
прекрачи прага.Деца,които нямат никакви навици за учене и им липсва всякакво устойчивост на вниманието,не могат да се впишат в училищната среда.Всичко отново се прехвърля на плещите на учителите - цялата отговорност.Имаше смисъл от такава кампания за малките деца - 3,4,5,6,7 години-те да бъдат задължително обхванати в детски градини и 1 клас.Всичко друго са наливане на вида в сито.Нямам идея дали някой в МОН опъва пари,но на колегите в комисиите,дето обикалят колибите,за сега нищо не им се плаща

Спонсорирани публикации