Наука правили 1-2 университета у нас, останалите само преподавали

Проф. Тодор Танев: Пазарът на труда ще регулира дисбаланса
26 авг 2021 22:50, Анисия Иванова
53
Наука правили 1-2 университета у нас, останалите само преподавали
Снимка: БГНЕС

Имаме 50 университета в България, но повечето повече от тях са в буквалния смисъл на думата „училища”. В училищата не е мястото, където се прави наука, там само се преподава и това е убеждението, което съществува у нас, смята проф. Тодор Танев, бивш министър на образованието, който гостува в предаването “Бизнес старт” с водещ Живка Попатанасова.

По думите на госта местата с истинска наука, с потенциал от техника, персонал и научни знания в страната значително намаляват на брой, а в същото време науката няма граници и е трудно да се прави в отделен университет.

“В България се смята, че науката се прави в 1-2 университета и в БАН, а в останалите само преподават. Това раздвоение някой ден трябва да престане. “

В този смисъл предложенията за съвместно издаване на дипломи от университети, така че да се подпомогне създаването на мултидисциплинарни специалисти, са „крачка в правилна посока, която тушира една от грешките, които са били направени в България с толкова много университети“. Той припомня, че повечето университети в България са специализирани главно в едно или малко на брой направления, което налага да се попълват техните възможности, „защото животът е по-широк от тези специалности“.

Няма как да не се направи междинна стъпка в посока развитието на други университети да имат официално призната научна част и финансирането да идва от самата държава, смята експертът. Той не мисли обаче, че приетата Национална карта за висшето образование ще създаде нелоялна конкуренция между университетите.

"Те се борят за деца, а в следващите години ще очакваме още по-голяма намаление на броя на кандидат-студентите. Улеснява се колкото може тяхното влизане. В този смисъл картата, която се прави, е средство за урегулиране.”, обясни професорът.

Картата ще стимулира процесите за наука като помогне на висшите учебни заведения, които нямат особени научни постижения, смята гостът.

По отношение на регионалния дисбаланс на висшето образование, който се опитва също да бъде адресиран от въпросната нова карта, проф. Танев припомни, че наличието на университет в един град подпомага доста местната икономика. Той обаче смята, че закрепоставянето на студентите към региони е „пълен абсурд“ и „нещо недомислено“.

Гостът добави, че бизнесът трябва да дава своето мнение по практическата приложимост на научните изследвания.

“Някои специалности, предимно техническите, получиха официално благословията да бъдат толерирани. Това не е лошо. Вече години обаче са “сатанизирани” някои други учебни направления като  “Администрация и управление”. Не е правилно едни научни направления да бъдат дискредитирани по този начин, за сметка на други. Животът има нужда от всякакви специалисти, а пазарът на труда най-добре ще се справи с този дисбаланс между специалностите. Не е работа на университетите да коригират този процес.“

Целия разговор може да видите във видеото на  Bloomberg TV Bulgaria

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


53
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
38
1
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
до 45-46, банаджии да си правят каквито си решат критерии, тяхна работа, но да се месят в университетите аре моля моля, освет това си доцент и професор в съответния ВУЗ а не в страната, що тогава махнахме ВАК, заради воя от БАН направихме национални критерии, нестига че мързеливи ами и завистливи
37
1
 
4
 
! Отговори
рашо преди 2 години
Дори да си професионалист без добър език не те вземат на работа.Тука знанията не играят .Важно е колониализмът да се развива.
36
0
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Питайте студентите, учещи инженерни науки в чужбина. В България тези, учещи се за инженери в столицата, Пловдив, Габрово, Варна, Русе безнадеждно изостават. ЗАсега ниво държат медицина, IT, математическите науки, но учещите в последните две направления бързо се ориентират към магистратура в чужбина. И не само те: всички, които имат възможност или способност, без медиците, бягат да учат в чужбина.А проф.Танев нека си развива теорията за обединение на научния потенциал. За кои учени става въпрос?
35
0
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Предложението на проф.Танев звучи като химера. В началото на Прехода бяха разтурени развойните институти към Стопанските обединения и немалко ст.н.с. се пенсионирха, за да не останат без работа. Сетне египтологът -доцент Игнатов махна ВАК. Той стана професор , но за 1,5-2 г. НС към ВУЗ-овете произведоха над 1700 доценти и около 500 професори в 52-та ВУЗове. Мат.база е изостанала с 40-50 г. Така че ако събереш 4-5 "магарета", крайният резултат ще бъде също магаре, а не кон, професоре.Питайте сту
34
1
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Факт.Ще дойде момент и тия университети-зомбита ще бъдат закрити.За какво са Шуменския,Търновския?
33
2
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Закривай и да останат само тези 1-2. Другите и без това изкарват само бездарници.
32
3
 
10
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
БАН - сухи съчки, мързеливци и некадърници които за друго освен да висят там не ги бива, жалко че не ги закри Дянков, безмислено похарчени пари са!!!
31
5
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
За това идват завършили ПУЦ в харвард неграмотници и ни управляват
30
2
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
То в БАН не се прави наука ,че в университетите ли ? Просто смучат пари
29
0
 
0
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
38, се извинява за правописните грешки
28
2
 
13
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Какви хвърковати четници от БАН, тях ги мързи да гледат, къде обяд може и да се замъкнат на работа, да поклюкарстват и къде 16 часа да си тръгнат, но иначе заплатите им били малки, че те и тия които получават са им много. Отдавна трябваше да ги изчегъркат тия безполезници
27
1
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
В Япония на 35 си професер, във великата бг къде 55-60 може и да се доресиш, шото пак банаджии правиха националните критирии (след реф че университетите имат различни от тях критерии за доцент и професор ) и не се съобразиха с университетите, че и друга работа имат освен да бълват статии, но иначе им гледат в паничката за заплати. Написването на учебно помагало са цени кълкото една публекациия, пълен ***
26
0
 
4
 
! Отговори
Ти преди 2 години
До AzНекои ВУЗове изкарват акредитация с чужди трудове и кандидатстват пред МОН за научни институти.
25
2
 
3
 
! Отговори
Az преди 2 години
кривот оеот подхода за т.н. наукометрия. системата нацид при отчитането на публикациии и цитати не отразява #кой? е спонсорирал публикацията, а единствено посочва първият работодател. по този начин висши училища отчитат публикации на бан.крайновреме да са спре това самозванство с кражба на интелектуална собственост.
24
0
 
1
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
До До Анонимен 25........"хвърковати чети" не са точно това, което са. Първо, четниците не са само от БАН, а и от самите университети. Освен това, далеч не всички могат да си го позволят - заради липса на желание, липса на време или на необходимите контакти. В БАН не малко хора работят по проекти, и нямат време за преподаване. Също не малка част от хората, които преподават, го правят само на едно място и имат втори трудов договор. Реално не са точно от БАН.
23
2
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
До До 27..... Аз въобще съм против "наукометрията". Тя наистина е въведена за природо-математическите направления. Но природо-математическите най-добре пасват и на определението за наука. Затова хуманитарните се оценяват по-трудно. Просто не трябва да се оценяват по същия начин. Много жалко, ако съществува този проблем с публикуването, за който говорите. От друга страна, сега е възможно да публикуваш сам, ако имаш финансовата възможност да платиш на издателя. Някои хора така правят.
22
0
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Ако под "наука" се разбират научни пибликации на преподавателския състав, на практика всички "университети" правят наука. Ако се оценява количеството и качеството на научните публикации - има си утвърдена методика, по която в България излязаха седем изследователски университета. Ако се оценява нещо друго - може да излезе, че въобще нямаме университети, в които се прави наука. Тези 1-2 университета на Танев не произлизат от нищо, освен от желанието му да се прави на интересен.
21
5
 
3
 
! Отговори
ШибиРиби преди 2 години
Мдааа универсеъетите в бг са убежище за скопени даскали. Нито знаят нито могат. Само акъл ръсят
20
0
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
До Има дефиниция..... Има законодателна предпоставка БАН да се самообявава за учебен център - нали научните сътрудници ги направиха асистенти, доценти и професори. Основната част от "асистентите" им никога не са преподавали на студенти; а значителна част от доцентите и професорите имат преподавателска практика колкото натрупва асистент в университета за един семестър.
19
3
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
До Радослав "Също така вкарайте изискване преподавателите да имат поне 15 години практика в направлението което ще преподават".....Това след защита на дисертация ли? Значи ще ги назначават за асистенти на около 40-45 години. Докато натрупат публикации и други изискуеми по закон преподавателски активности (в "практиката" вероятно няма да имат време), ще стават доценти малко преди пенсия. А професори въобще няма да има в университетите. Ще останат измислените "професори" в БАН.