Броят на студентите у нас скочил за 10 години с 50 хил.

Най-харесвани са специалностите, свързани с бизнес администрацията
Обновена: 7 дек 2012 08:10 | 7 дек 2012 08:10,
55
Броят на студентите у нас скочил за 10 години с 50 хил.
Снимка: архив, Reuters

Преди десет години у нас е имало около 225 хиляди студенти, докато през учебната 2011/2012 г. техният брой вече е над 280 хиляди, показват данни на националната статистика. Все пак за последните три учебни години се забелязва леко намаление на броя на студентите у нас - през 2009/2010 те са били 283 хиляди, през 2010/2011 - около 281 хиляди и към днешна дата - 280 хиляди.

През настоящата учебна година близо 230 хиляди студенти се обучават в държавни висши училища и около 50 хиляди - в частни вузове. Над 11 хиляди са били чуждестранните студенти, които следват у нас.

Завършилите висшисти у нас през 2011 г. са близо 64 хиляди, като жените са близо 39 хиляди, а мъжете - около 25 хиляди. Степен "бакалавър и магистър" през миналата година са получили 55 хиляди висшисти, професионален бакалавър са станали 7 500 висшисти, а доктор - 638 души.

Според анализ на Евростат за висшето образование и студентите в ЕС, което включва и България - у нас най-голям процент студенти изучават специалности, свързани с бизнес администрацията и социалните отношения - около 43 на сто, 18,7 на сто от бъдещите висшисти у нас изучават специалности в сферата на промишлеността и строителството, 8 на сто - в сферата на услугите, 7,7 на сто - хуманитарни науки и изкуството, 7 на сто - в сферата на здравеопазването, около 2,4 на сто изучават агрономство и ветеринарни науки.

Анализът на Евростат отчита, че през миналата година в рамките на ЕС-27 е имало почти 20 милиона студенти, обучавани в близо 4 000 институции за университетско и следдипломно образование. В рамките на ЕС има едва четири държави, в които се обучават над 2 милиона студенти - Германия, Англия, Франция и Полша.

В Италия и Испания студентите не надхвърлят тази цифра, а заедно тези шест държави съставляват близо две трети от броя на всички студенти в ЕС.

Румъния е другата страна-членка на ЕС, която отчита около 1 милион студенти.

През изминалата година близо 4,5 милиона студенти са завършили висши учебни заведения в ЕС. Анализът показва, че близо 36 на сто от завършилите висшисти са изучавали социални науки, бизнес и право. Завършилите висшисти в ЕС в сферата на здравеопазването и хуманните науки са били около 15 на сто, а специалистите в сферата на инженерството, промишлеността и строителството - около 13 на сто.

Средната възраст на студентите в ЕС варира от 20 години /Ирландия/ - до 22-25 години /Испания, Дания и Финландия/ и др.

Стратегическата рамка за европейско сътрудничество в областта на образованието и обучението прогнозира, че до 2020 г. делът на 30-34 годишните с висше образование в ЕС трябва да бъде поне 40 на сто. Всеки трети европеец на възраст 30-34 години през миналата година е имал висше образование, отчита анализът. В някои страни този процент дори е по-голям - в Ирландия, Люксембург, Швеция, Англия, Норвегия, Швейцария - около 40 на сто от 30-34-годишните мъже и жени са били висшисти.

Програмата за модернизация на университетите се поддържа чрез изпълнението на 7-ма рамкова програма на ЕС за научни изследвания и програмата за конкурентноспособност и иновации. Европейската комисия и страните-членки на ЕС са създали и европейска квалификационна рамка за учене през целия живот, отчита още Евростат. Според анализа някои от най-новите политически инициативи в тази област включват усилия за развитие на връзките между университетите и бизнеса, за да се стимулира обмена на добрите практики и да се решават общите проблеми.

(БТА)


 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


55
Още по темата: студентивисшисти
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
17
2
 
15
 
! Отговори
стефанова преди 11 години
В БГ всеки учи за "висшо образование", без значение има ли стремеж към истинската наука! Малко са истинските ученолюбиви студенти. Факт е че при толкова "учени" хора сме на този хал достатъчно говори , за полдзата от толкова много псевдо вишисти.А най-тъжното е че умните не си намират работа в БГ и заминават в чужбина, а парите на данъкоплатците с ,които са се образовали отиват напразно.Тук остават само връзкари и хора учили само заради дипломата!
16
0
 
14
 
! Отговори
optimist преди 11 години
Да, висшистите с лопата ги ринем, но за съжаление знаещите, кадърните хора ги търсим под дърво и камък.
15
1
 
12
 
! Отговори
студент преди 11 години
университета е бизнес - почти навсякъде искат пари, жив рекет. аз съм на такова място където все още има морал, но ситуацията е грозна. Във Финландия знам, че държавата ти плаща за да учиш... и ти покрива всичко, тук си длъжен 4 години да работиш за обелки защото си студент и като чуят ти отказват навсякъде. за работодателя или си без опит, или си стар, или си студент/млад, или имаш дете, или нямаш образование.... тук се търсят роднини и 25 годишни с опит и образование, без семейства... жалка...
14
1
 
20
 
! Отговори
Rocker преди 11 години
Лафа "Учи мама, за да не работиш" ни докара до това положение ! Не може в една държава да има само офиси и хотели, от къде иде храната, докато не започнем да работим, не се върнем на село и не изгоним *** ***, няма да ни бъде .......
13
2
 
20
 
! Отговори
Пешо-тъпото преди 11 години
Ем баце глей са.... Всички искат работа зад бюро... И понеже има много желаещи - нито работа има, а и да има работиш за 500 лева... Мене мое да ми викат ***, ама правя по 2 бона месечно, а съм заварчик. Ай сиктир... Може костюм да не нося и да са ми груби ръцете и червени очите, но не мрънкам и пари имам, че и за мене, децата и жената...
12
1
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 11 години
Така е бори безработицата краткосрочно според брюксилските зелки, а след 5 години я има ЕС я.....
11
1
 
9
 
! Отговори
Радио Мила преди 11 години
няма български университет в ТОП 400 на света СМЕТАЙ!
10
3
 
21
 
! Отговори
Shark преди 11 години
43% бизнес - администрация. Казано иначе 43 % секретари/ки с висше образование!!
9
3
 
18
 
! Отговори
Анонимен преди 11 години
Имаше едно изследване и резултата беше 35% от българите са с диплома за висше образование, което се оказа почти като в други европейски държави! И да, доста от студентите не завършват,. Моят поток беше 70 човека, завършихме 15! И тук се учи и то не малко! Има хора, които си вземат изпитите с пълно 6 и то напълно заслужено! Не слагайте всички под един знаменател, обидно е!
8
0
 
6
 
! Отговори
Уохохо преди 11 години
43% бъдещи бизнесмени. Ехаааааа. :D
7
0
 
14
 
! Отговори
Анонимен преди 11 години
Една статистика ми убегна, която ме интересуваше. Какъв е процентът на вишистите в България на 30-35 годишна възраст?И също така на магистрите?(ако някой има инфо) А бизнес администрацията не е глупава специалност по принцип. Сестра ми завърши такова, но в Бостън и си намери веднага хубава работа...
6
1
 
21
 
! Отговори
Анонимен преди 11 години
Тотална девалвация и падение на висшето образование !
5
5
 
33
 
! Отговори
Анонимен преди 11 години
Днешните университети са просто едни фабрики за дипломи без никакво покритие! Наскоро една позната ми се похвали, че завършила някакъв колеж, дето е в нашия град пък не съм го чувала. На въпроса ми какъв е тоя колеж, с каква насоченост, отговора беше : Супер си е! За три години излизаш с висше образование. Да ме пита някой аз защо се трепах четири години и половина да уча във ВИНС. Ама де да знам че ще се пръкнат такива скоростни университетчета.....
4
2
 
34
 
! Отговори
Българин преди 11 години
Тя е една администрация ,колкото и бизнеса. Само залъгват младите да харчат парите на бащите си.Качество на образованието -граничещо с нищо.
3
2
 
25
 
! Отговори
фишист преди 11 години
До Пешо-тъпотоa. Ами нещо като * с диплома.
2
4
 
19
 
! Отговори
Пешо-тъпото преди 11 години
Какво е това бизнес администрация???
1
7
 
38
 
! Отговори
Momo преди 11 години
Не познавам човек, който се е записал студент и не е завършил с диплома.Можете да си представите за какво качество на обучението си говорим тук. Не случайно някои страни отказаха да ни признават дипломите.Жена ми учи 4-та година в Сорбоната(Париж) и много добре виждам как учи тя и мога да направя разликата с приятелите ми в България, които са били студенти.