Църквата почита Светите братя Кирил и Методий

Имен ден празнуват Кирил, Кирилка, Киро, Кирчо, Методи, Методий
Обновена: 11 май 2015 08:15 | 11 май 2015 08:14, Анисия Иванова
3
Църквата почита Светите братя Кирил и Методий

Българската православна църква почита днес паметта на Светите равноапостоли Кирил и Методий. През 862 или 863 г. Константин-Кирил Философ създава най-старата българска азбука - глаголицата. Оригинално творческо дело, тя предава удивително точно звуковите особености на българската реч и е пригодена към фонетичните особености на старобългарския език.

С глаголицата се слага началото на голямото просветителско и книжовно дело на Кирил и Методий. Двамата братя превеждат от гръцки на старобългарски език някои от най-необходимите за богослужението книги - т.нар. Изборно евангелие, Хризостомовата /Златоустовата/ литургия, Служебник /молитви и четива за различните църковни служби/, части от Псалтира и Требника.

С това полагат основите на старобългарския литературен език. В Моравия Кирил и Методий отиват през 863 г. и остават там три години и половина по молба на моравския княз Ростислав, който иска да създаде славянска църква и така да се противопостави на германизацията. През 867 г. двамата братя отиват да защитят делото си пред папата в Рим, където блестящият полемичен дар на Кирил принуждава папа Адриан Втори да признае официално славянските книги. В римската църква "Св. Марина" е отслужена литургия на славянски език.

Кирил се разболява и умира в Рим на 14 февруари 869 г., където е погребан в базиликата "Св. Климент". Методий продължава своята проповедническа и просветна дейност сред западните славяни до смъртта си на 6 април 885 г. Кирило-Методиевото дело е съхранено и продължено от техните ученици - Климент, Наум, Сава, Горазд и Ангеларий.

В края на 9-и век двамата братя са канонизирани от църквата за светци. Още в най-ранното средновековие, 11 май е определен за ден в памет на славянските първоучители, защото тяхното апостолско дело ги обединява в едно и те са равни по достойнство.

Днес 11 май се чества като църковен празник на Светите братя Кирил и Методий, а на 24 май се отбелязва празникът на българската просвета и култура и на славянската писменост.

Имен ден празнуват Кирил, Кирилка, Киро, Кирчо, Методи, Методий.

За втора поредна година Българската академия на науките ще отбележи заедно с Македонската академия на науките и изкуствата /МАНУ/ църковния празник на Светите братя Кирил и Методий. За участие в честването от Скопие пристига делегация, начело с председателя на МАНУ акад. Владо Камбовски, съобщиха от БАН.

Честването ще започне в 9.00 часа с шествие от сградата на  БАН до паметника на Светите братя Кирил и Методий пред Националната библиотека, където ще бъде поднесен венец. След това, в 9.30 часа, учените ще присъстват на Света литургия за Солунските братя в храма "Св. Александър Невски", която ще отслужи епископ Тихон.

В 11.00 часа в Големия салон на БАН започва тържествено събрание с участието на представители на двете академии. Приветствия ще поднесат председателят на БАН акад. Стефан Воденичаров и председателят на МАНУ акад. Владо Камбовски. Слова на празника ще изнесат акад. Константин Косев, както и  гостите от МАНУ акад. Георги Страделов и акад. Георги Попатанасов. Събранието ще завърши с церемония, на която на акад. Владо Камбовски ще бъде връчена грамота за избора му на 8 април т. г. за чуждестранен член на БАН.

(БТА)
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


3
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
2
0
 
4
 
! Отговори
Данаил преди 9 години
Денят на Св.братя Кирил и Методии е на 24 май.Все още целият български народ го почита на 24 май! (когато е 11 май по църковния Юлиански календар).Никой не отбелязва днешния ден по католическия календар приет от комунисти и масони през 1968г.
1
1
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 9 години
Честито хубавия празник! Именниците да са живи, и здрави, и да почерпят!