Защо българите емигрират?

Почти половината българи са в риск от бедност или социално изключване
6 авг 2016 21:36, Елка Василева
511
Защо българите емигрират?
Снимка: архив, Reuters

Защо младите и кадърните продължават да бягат в чужбина въпреки нарасналите възможности за по-добър живот и професионално развитие в България? Доклад на Световната банка хвърля светлина върху този много болезнен въпрос, пише Дойче веле.

Корупцията, липсата на реформи и на възможности за равен старт, използването на властта като средство за набавяне на лична облага и обсебването на държавата от елити и частни интереси са сред основните мотиви на младите българи с добра квалификация да напускат родината си. Това констатират експертите на Световната банка в обширен аналитичен доклад, чиято цел е да разкрие причините за слабия растеж и за крайно неравномерното разпределение на благата в България през последните 15 години. Същевременно в доклада е направен обширен анализ на ролята на бедността и социалното изключване като един от основните задържащи развитието на страната фактори.

Спасение от мизерията и безперспективността

„Осем години след присъединяването към Евросъюза почти половината от всички българи (3,5 млн. от общо 7,1 млн.) все още живеят в риск от бедност или социално изключване - най-високата стойност сред страните-членки на общността. През този период липсата на възможности - отчасти свързана с разпространеното схващане за обсебване на държавата - накара близо 100 хиляди българи, основно млади хора, да емигрират“, пише в новия доклад на Световната банка.

Нейните експерти напомнят, че в своята програма „България 2020“ българското правителство се е ангажирало да намали с 260 хил. души (до 2020 г.) броя на хората, намиращи се в риск от относителна парична бедност. Очакванията са били свързани най-вече с групите, които са и в най-голям риск от бедност или социално изключване: роми, деца, безработни, работещи бедни и възрастни хора, жители на селските райони. До този момент обаче напредъкът е противоречив, констатира докладът.

„България се нуждае от по-добри стимули за бизнеса да произвежда, инвестира и прави иновации, за да може да се подобрят икономическите перспективи и да бъде спряна (или по възможност обърната) емиграцията на младите българи. Само за някакви си три десетилетия България се превърна в третата най-силно застаряла държава в Европа, а прогнозите са до 2050 населението в трудоспособна възраст да спадне с 40%." Това би бил най-резкият спад по този показател в световен мащаб, алармират експертите.

При сегашните тенденции на развитие съвсем реална е прогнозата на банката, че към 2075 г. половината български пенсионери или ще получават минималната пенсия, или изобщо няма да имат пенсионни права.

Задълбочаващият се дефицит на млада и квалифицирана работна сила обезсмисля предишна прогноза на Световната банка, че България може да достигне средните показатели за благосъстоянието на гражданите на Европейския съюз към 2040-та година. Условието за постигането на подобен успех е било производителността на труда в българската икономика да нараства минимум с 4 % годишно (два-три пъти по-бързо от сегашните темпове – б.а). Това няма как да се случи със застаряваща и нискоквалифицирана работна сила, четем още в документа.

Има ли изход?

„При по-оптимистични икономически перспективи и по-добри възможности за работа ще се повиши вероятността младите хора да останат в България или да се върнат в нея. Това е важно, защото при младите хора е по-висока вероятността да допринесат към структурните промени в икономиката, като влязат в по-продуктивни сектори. В противен случай – дори и качеството на образованието и инфраструктурата да се подобрят – младите хора, и особено по-квалифицираните, вероятно ще напускат страната“, гласи една от ключовите констатации в доклада.

Експертите на Световната банка са категорични, че България незабавно трябва да пристъпи към изпълнението на три основни пакета от реформи: реорганизация на работата и структурата на държавната администрация, разбирай: да бъде премахната излишната бюрокрация по отношение на бизнеса и чуждите инвестиции; подобряване на качеството и достъпа до публични услуги като образованието и здравеопазването, в които се наливат големи средства; и на трето място трябва да се обновят транспортната и техническата инфраструктура. Защото независимо от рекламираните от българското правителство успехи в тяхното обновяване, качеството им остава далеч от желаното и продължава да бъде спирачка пред привличането на солидни чужди инвестиции в страната, констатират авторите на доклада на Световната банка за България.
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


511
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
327
1
 
33
 
! Отговори
хйжж преди 7 години
Аз съм се махнал не по финансови причини, а поради властващата простащина, наложена като модел на подражание. Обичам България, но нямам усещане за функционираща държава и усещане за справедливост. Не мога да си позволя децата ми да растат в такава несигурна среда. Рецидивистите са сред нас на улицата, полиция, съд и прокуратуеа нехаят, законите са неадекватни, държавните институции не работят.
326
26
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
В момента върви един много забавен и ПОУЧИТЕЛЕН филм по БТВ синема."Гости от миналото"Там има един слуга на Тибо Малфет който е 100%-во копие на бг гастарбайтерите в Европа.Същата комедия сте.Диваци изпуснати от зоопарка.
325
5
 
20
 
! Отговори
гербераст преди 7 години
емиграцията на българите е гарантирана от моята любима партия хранилница ГЕРБ
324
13
 
7
 
! Отговори
Taralejic преди 7 години
до 419 Hristov Аз и още хиляди българи., които обичат своите майка и баща, сина и дъщеря, внуците - всичко това е България!
323
6
 
32
 
! Отговори
Mен преди 7 години
Първата причина и най важна е простотията която е навсякъде. Не виждам как децата ми могат спокойно да се развиват. Във Валенсия съм от 22 години имам две момичета на 10 и 14 години и спокойно ги пускам сега лятото до 1-2 часа без да се притеснявам. Така беше и в България преди 25 години. Нощем по улиците е светло като ден. И другата причина да не се връщам е, че тука получавам 3000 Евро...За 22 години съм си ходил само два пъти и ми е достатъчно.
322
4
 
29
 
! Отговори
Hristov преди 7 години
Нашите смешни и крадливи политици, които съсипаха живота на цял народ искам да ги видя, ако стане военен конфликт кой ще им защитава държавата ! Тогава да ги видим ! Вие бихте ли си дали живота за такива хора? Аз лично НЕ !!!
321
9
 
10
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
А защо няма статия от еврейската медия Дойче веле на тема:"ЗАЩО БЪЛГАРИТЕ СЕ ВРЪЩАТ В БЪЛГАРИЯ?"При това повечето са млади, интелигентни и талантливи! Познавам такива.Вярно е, че като цяло заплатите (за наемните работници) и пенсиите са обидно ниски. Но вече има недостиг на кадри и на работодателите ще им се наложи да развържат кесията, иначе ще трябва да си работят сами.
320
8
 
16
 
! Отговори
Ганьо преди 7 години
В Европа ни взеха за да им вършим черната работа на европейците. Всъщност ние се намираме на балканския полуостров и сме много далеч от истинските европейците и по манталитет и по всичко друго.
319
3
 
35
 
! Отговори
BURZUM преди 7 години
Абе парите са най малкия проблем-диващината и организацията на територията са проблема,чалгата като начин на мислене и поведение..ПРЕМИЕРА също много здраве на маика му....
318
13
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
До ;) 414Много добро описание на ситуацията.Бих допълнил че тези нещастници не могат да преживеят че други българи може да са по-богати от тях.Виж ако са германци, гърци, испанци ....може.За това заминават за да не гледат себеподобни по-богати.За това и гласуваха 2009 за Тиквуня и после се юрнаха към границата.надяваха се Тиквуня да разсипе всичко включително и да направи богатите българи еднакво бедни с останалите папуаси като тях.Не си го признават но е ФАКТ!
317
23
 
9
 
! Отговори
;) преди 7 години
Също така като отидете ТАМ,кола не си купувате веднага щото данъците и застраховките са много скъпи. Преоткривате,че в живота може да се пътува с градски транспорт или с колело и то не е било никак срамно ;) и още и още промени и накрая казвате "сега съм супер,остават пари даже". Да,заплатите са ниски в БГ,но пък и разходите са много по-ниски и ако не се мрънка постоянно а се работи съвестно,всеки може да се развие. Ако живееш според чергата си,а не искаш да се правиш на някакъв,всичко ще е ок
316
8
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
До Емигрант 409Ще ми обясниш??И на какъв език?На старо-гъзорски или монтански??Аре у лево бе ***!
315
13
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
"Шофьор кара на заден ход в бързата лента на оживен столичен булевард"Това се случва когато тъпите провинциалисти се върнат в Бг с измизеруваните няколко хиляди евро и един изтърбушен дарак на 15 години.
314
14
 
28
 
! Отговори
;) преди 7 години
Проблема,драги емигранти,е че като отидете в чужбина променяте коренно живота си. Тук всеки иска да ходи по заведения,да пие и пуши нон стоп и парите не му стигат. Масово само се мрънка,а на работата се гледа като на нещо,което трябва да мине. След така желаното емигриране се започва нов живот. Няма кръчми , няма барове и ресторанти. Работи се съвестно,дори повече от необходимото,за да се харесаш там и да те държат. Не се нарушават правата - няма глоби.Е,какво ви пречеше и тук да живеете така?
313
3
 
18
 
! Отговори
до 409 Емигрант преди 7 години
Колега, не им обръщай внимание. Те нямат свободата сами да управляват живота си. За това са агресивни, дрогират се от сутрин до вечер и им плащат да пишат по весникарските форуми.
312
3
 
13
 
! Отговори
Емигрант преди 7 години
Ще ти обясня, ама няма да разбереш, пък и сега нямам време, че отивам на летището да изпратя гости от чужбина.
311
8
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
интересно защо като отида в Сърбия на кръчма ,в Гърция до Солун всички качествени автомобили и джипове по пътя са с номера бг. явно нещо не разбирам .....емигранте ти си нашата гордост и ще ми обясниш
310
1
 
4
 
! Отговори
до 403 преди 7 години
Ти трбваа да си гулем баровец...
309
4
 
11
 
! Отговори
до 403 преди 7 години
2000 ? не ти стигат в БГ ?. Ти какъв живот водиш ?. Хората преживяват с 350 лева месечно.
308
1
 
5
 
! Отговори
Емигрант преди 7 години
Карам бензинов Даймлер.