Плодовитост и коефициенти: Ражда ли българката?

За да има повече деца, трябва ангажираност на обществото
Обновена: 2 яну 2017 15:14 | 2 яну 2017 11:35,
102
Плодовитост и коефициенти: Ражда ли българката?
Снимка: архив Reuters

Стабилна е тенденцията на раждаемостта през последните години, като тоталният коефициент на плодовитост е 1,5 деца средно на една жена. Това позиционира България на едно средно ниво с останалите страни от Европейския съюз (ЕС).

Това коментира доц. Елица Димитрова от Института за изследване на населението и човека. Тя посочи, че от 1990 до 1997 година сме свидетели на процес на промяна в репродуктивните модели в българското общество,  а през периода на социализма двудетната норма е била силно присъстваща.

"Кризисният период на Прехода променя до голяма степен репродуктивното поведение на семействата в България и ориентацията е към еднодетния модел", посочи демографът в студиото на Лора Инджова. "България стига дъното през 1997-1998 година, след този период има едно постепенно стабилизиране на демографските тенденции", допълни гостът.

Според блогъра Мария Пеева, която е многодетна майка, жената трябва да се чувства сигурна, за да създава деца. По думите на Пеева детето трябва освен да се роди, да се отгледа с подобаващи грижи, да се образова и възпита.

"Ако майката не се чувства сигурна, че обществото ще й помогне в целия този процес, тя няма да роди повече от едно дете. За да имаме повече деца в България трябва обществото да се ангажира и да окаже подкрепа", каза Мария Пеева.

Според нея трябва да има държавна политика, която да поощрява раждаемостта в образовани и работещи семейства, а не в случаи, когато се раждат деца, за да се взимат помощи.

"Това, което знаем от прогнозите за населението е, че в следващия период от 10, 20, 50 години българското население ще продължи да намалява. Несериозно е да се говори, че след 50 години ще изчезнем, но е добре да знаем в каква посока ще се изменя броят на населението в следващите няколко десетилетия, за да може да се планират адекватно политики", заключи доц. Елица Димитрова пред Bulgaria ON AIR.


 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


102
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
10
1
 
40
 
! Отговори
ДС преди 7 години
Помощи до 3-то дете. От там нататък щом са сметнали, че могат да правят деца значи са преценили че могат и да ги издържат.
9
2
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
До 3Понеже ти не си ваксиниран нали или твоите родители :)
8
18
 
15
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
Който иска да ражда, мен не ме занимавайте. Обичам си живота и нямам намерение да си го прецаквам.
7
0
 
32
 
! Отговори
Име преди 7 години
Статистиката за раждаемостта има ли я разбита по етнически групи?
6
2
 
36
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
В Румъния от вчера вдигнаха брутната минимална заплата на 625 лв. !!! А до края на тази година ще нарасне на 800 пв. Къде Ви е статията?!
5
1
 
46
 
! Отговори
Не мисля преди 7 години
За да имаш повече деца,трябва финансова сигурност,стабилен партньор/ка.А в днешно време и едното и другото е в дефицит.
4
0
 
15
 
! Отговори
смЕх преди 7 години
Ха-ха това намек ли е или на драскачите вече не им пука БХК да нЕма после рев *** неправилно ни разбрахте иначе ние много добре знаем за кои иде реч .
3
7
 
13
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
Изчакайте следващотро гмо поколение и последващото ваксинираното и тогава ще си дойдем на коефициентите.
2
2
 
31
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
Ражда ве,как да не ражда!На 11,12,13 години дори ражда!! :-) :-)
1
0
 
42
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
Българката не ражда ама издиславите за сметка на това почват от 12 - справка Динко от Сливен и сливенската перла негова майка,която не знае да чете ама върти *****цензура******