Трудовите мигранти скочили двойно за 10 години

През 2017-а половин милион българи са работели в чужбина
75
Трудовите мигранти скочили двойно за 10 години
Снимка: Олег Попов, Dnes.bg

Повече от половин милион българи на възраст 20-64 г. живеят и се трудят в други страни-членки на ЕС, показват данни от анализ на Евростат за трудоспособните европейци в тази възрастова категория, които през 2017 г. са живели в страна на ЕС, различна от тяхната родина, цитирани от БТА.

Още по темата
Според анализа около 4 процента от гражданите на ЕС, са пребивавали през миналата година в страна, различна от тяхното гражданство.

Според данни на НСИ през миналата година населението у нас на възраст 20-64 г. е наброявало около 4,5 милиона души.

Анализът на Евростат отчита, че около 12 процента са били българите в тази възрастова група, които са пребивавали през 2017 г. в друга страна-членка на ЕС, което означава, че близо 550 хиляди българи са живели и работили извън пределите на родината си през миналата година.

Този брой се е увеличил повече от два пъти за последните 10 години, тъй като през 2007 г. извън страната са били около 5 процента от трудоспособните българи /около 220 хиляди/, докато през 2017 г. процентът е нараснал до 12 на сто, или повече от 550 хиляди българи, живеещи и работещи извън пределите на страната ни.

Според анализа на Евростат около 30 на сто от българите, живеещи извън пределите на страната ни през м.г. са били с висше образование или почти всеки трети наш сънародник, пребиваващ в друга страна на ЕС, е бил висшист.

Освен това около 70 процента от българите, живеещи в друга страна на ЕС, са били трудово заети, или всеки 7 от 10 пребиваващи в чужбина наши сънародници, е работел в някоя друга страна на ЕС.

Близо 4 процента от населението на ЕС /510 млн. души през 2017 г./ или около 20 милиона души, са пребивавали в страна, различна от тяхната родина, показва анализът на Евростат.

Най-висок дял от граждани на една страна, които са пребивавали в друга страна на ЕС, е регистриран при румънците - близо 20 на сто от гражданите на северната ни съседка на възраст 20-64 г. са живели и са се трудили в различна страна от Румъния.

Следващите страни с висок процент трудоспособни граждани, пребиваващи в друга страна на ЕС, са били: Литва, Хърватия и Португалия - по 14 процента, Латвия - 13 процента, България - 12 процента и др.

Най-нисък дял на трудова мобилност е регистриран сред гражданите на Германия и Великобритания - по около 1 процента, както и в Швеция и Франция - и двете по 1,3 на сто.

Въпреки ниския дял на мобилност, французите имат най-висок дял на висшисти, работещи в страна, различна от Франция - близо 63 на сто са били висшисти.

Най-висок дял на трудова заетост е бил регистриран при словенците, които са били извън родината си - 80 процента, или 8 от 10 словенци са били на трудов договор в друга страна на ЕС.

Свободното движение на работници е основен принцип на Договора за функционирането на Европейския съюз.

Гражданите на ЕС имат право да търсят работа в друга страна от ЕС, да работят там, да живеят там, като се ползват с равно третиране на гражданите по отношение на достъпа до заетост, условията на труд и всички други социални предимства и данъчни задължения, отчита анализът на Евростат за трудовата мобилност в ЕС през 2017 г.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


75
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
10
8
 
20
 
! Отговори
Анти ГЕРБ преди 5 години
Събитията съвпадат. От 10 години ни управлява глъм пожарникар и за този период са се увеличили два пъти избягалите от България. Нормално
9
8
 
18
 
! Отговори
Активист на БКП преди 5 години
СУДЖУЦИТЕ прогониха народа !!!
8
7
 
28
 
! Отговори
Норнално преди 5 години
Това двойно увеличение е напълно нормално. От 10г ни управлява гавазина на бай Тошо и шайката му крадци и мошенници -ГЕРБ. Нереалистично е да се очаква, че тука ще седят младите хора. Спасенито от българската действителност е летище София.
7
0
 
33
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Какво да правят хората като заплащането в България,като изключим IT сектора и няколко професии е толкова ниско че човек дори не може да си покрие разходите за живот.Отделно в България ,работодателите не предлагат щадящи условия на труд,ами те смачкват от работа и не ти плащат допълнителните часове и ги крият ,а закона го няма никакъв за това.Отделно надуха и нов жилищен балон в големите градове,цените станаха извратени,липса на места в детските градини,младите семейства и майки емигрират !
6
4
 
29
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Някой обичаме да работим в Европа и да прехранване семействата си.а други харесват да тръкат билети и да си живеят от пенсията на баба
5
21
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
До Анонимен 5"Робовладелците започнаха да лепят обяви по входовете в София, че търсят работници, но още не са го закъсали достатъчно за да плащат прилични заплати."спи спокойно , такъв като теб никой за нищо не търси ... седи си тук и си пиши :))
4
2
 
55
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Робовладелците започнаха да лепят обяви по входовете в София, че търсят работници, но още не са го закъсали достатъчно за да плащат прилични заплати. Като започнат да дават от 2 хиляди нагоре мога да се замисля. При сегашните 700/1200 бруто, нямат шанс.
3
9
 
5
 
! Отговори
PD преди 5 години
Анализа е не умен.Не е достатъчно да си в нужната възрастова група, и да си пребивавал в чужбина, за да се извади извода, че си се трудил там.А защо тогава пишат такива неумности?
2
9
 
27
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Само ***..от,може да остане под диктатурата на една Му..тра!Евтините,които се продадоха за 20лв да му се радват още!
1
9
 
59
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Пълни глупости , половината работоспособно население сме извън БГ