Животът е шарен: Половината българи купуват дрехи втора ръка!

Близо една трета не го правят от бедност, а за разнообразие
98
Животът е шарен: Половината българи купуват дрехи втора ръка!
Снимка: flickr

49,9% от българите са купували поне веднъж през последните 12 месеца дрехи втора употреба, а 23% се обличат само по този начин. Това показват данни от представително проучване на агенция "Естат", поръчано от Асоциацията на преработвателите и търговците на дрехи втора употреба.

Преди две години в подобна анкета процентът на пазарувалите поне веднъж дрехи втора употреба беше 41%, т.е. за две години тези българи са се увеличили с 8 процентни пункта, пише "24 часа".

Още по темата

Данните сочат, че процентът е почти еднакъв във всички големи градове, единствено в София е с около 8% по-нисък.

Все пак около 27% от анкетираните твърдят, че никога не са посещавали магазини за употребявани дрехи, сочат данните.

Първенството сред най-посещаваните от българите магазини за дрехи държат моловете. Онлайн магазините са на второ място, но на трето веднага идват магазините за дрехи втора ръка. Освен физическите вече има и много онлайн магазини за употребявани облекла.

В България вече има над 3000 магазина за дрехи втора употреба. Доскоро те се намираха предимно в крайните квартали, но вече отварят врати и на централни булеварди в столицата.

По данни на асоциацията в този бизнес са заети около 8000 души. Освен видимата му част – магазините, те работят и в сортировъчни центрове, в които първоначално облеклата пристигат във вид на текстилен отпадък. Там годните за повторна употреба дрехи се отделят и поемат към магазините. Дезинфекцирането им се прави още в страната изпращач и това се доказва със специален сертификат.

Според председателя на асоциацията Севдалин Спасов около 1000 от тези 8000 заети се занимават изключително само с онлайн магазините за употребявани дрехи.

Причината за бума у нас е в затегнатите през последните години правила в Западна Европа по отношение на текстилните отпадъци. Според последната европейска директива в тази област до 2025 г. всяка страна членка трябва да има своя собствена програма за оползотворяване на текстилните отпадъци. Те трябва да бъдат извадени от общия битов отпадък, т.е. се налага да се събират разделно. След това поне 50% от събраното трябва да се употреби повторно, а другата половина да се изнесе.

Но в държавите с висок стандарт с употребявани дрехи се обличат малцина и затова повечето страни членки предпочитат да изнасят този отпадък.

Полша е най-големият сортировъчен център за употребявани от западноевропейци дрехи, но България също се превръща в такъв, твърди Спасов.

Това все повече става доходоносен бизнес. Според председателя на асоциацията родни фирми купуват отпадъка за 30 до 60 евроцента на килограм, рядко за 70 цента и то ако идва от скандинавските държави.

Транспортните разходи зависят от разстоянието, но едва ли добавят повече от 1-2 евроцента на килограм върху цената.

След сортирането около 70% от отпадъците се оказват годни за повторна употреба дрехи. 10% се купуват от БДЖ и автосервизите, които чистят с тях машини и части. 15% се рециклират и само около 3% се депонират като отпадъци.

Сортираните дрехи се разделят на две части. По-качествените се пускат в магазините за продажба, най-често между 3 и 5 лева бройката, а по-некачествените се изнасят за страни от Третия свят. Според Спасов държавите, в които най-често се изнасят, са Пакистан, Индия и африкански страни.

Съвсем малка част – около 3%, според Спасов представляват маркови дрехи, които се продават малко по-скъпо.

Трудно може да се пресметне каква е нормата на печалба в този бизнес, защото не се знае предварително колко годни дрехи ще излязат от един камион с отпадъци. Според данни на асоциацията общият оборот само на фирмите, които са членки на асоциацията, е 114 млн. лв. за 2017 г. Платените от тях данъци, осигуровки и такси и мита са 14,5 млн. лв.

Според изследването на “Естат” например около 27% от редовните купувачи на дрехи втора употреба изобщо не са бедни, а са по-скоро млади хора, предимно жени, които намират този начин за разнообразяване на гардероба си за по-интересен, отколкото да следят модните тенденции.

Според данните 62% от българите предпочитат да подаряват старите си друхи на близки или нуждаещи се. Другото типично нашенско явление е оставянето на старите дрехи до контейнерите за смет - така постъпват около 37% от анкетираните. И само 20% са посочили, че участват редовно и в акции и кампании по даряване на стари дрехи.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


98
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
63
11
 
25
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Роден съм 87-***, но още помня мизерията на държавните магазини от ранната демокрация. Хранителните магазини бяха с едни дълги рафтове, където имаше рядко наредени само бутилки олио, сол и ориз. Намусени лелки със сини и бели манти продаваха по магазините и ти крещяха навсякъде. За 30 години поне това подобрихме, ако не друго.
62
2
 
15
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
В Кауфланд продават и техника, питиета, шоколади, храна, дрехи, батерии и т. н.
61
13
 
10
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
"Маратонки Адидас и Ромика се произвеждаха през 80-те години в България иможеха да се купят и без долари и Кореком."
60
10
 
22
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Кога в Кореком си видял да продават сирене и лук, та ставняваш с Кауфланд? Освен това, в Кореком се продаваше истинска стока, а не сегашните ментета по рафтовете на Кауфланд.
59
4
 
5
 
! Отговори
Каан преди 5 години
А другата половина живее в чужбина.
58
8
 
13
 
! Отговори
До 58 преди 5 години
Тогава Кореком, сега магазини за стоки втора употреба.
57
13
 
19
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
По времето на комунизма нямаше въобще оригинални дънки в българските магазини. А за да не изпадат в потрес от празните рафтове и липсата на избор, за чужденците създадоха Кореком, та да може чужденеца от някъде да си купи въобще нещо.Сега един магазин например от веригата Кауфланд е 1000 пъти по-добре зареден от централният Кореком едно време. Да не говорим за комунистическите "супери", дето имаха огромни рафтове с по един вид стока.
56
3
 
5
 
! Отговори
До 54 преди 5 години
Какъв Кореком те тресе?Ти да четеш можеш ли?
55
15
 
18
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Про комунизма може да нямаше ТикТак или дънки Райфел достатъчно за всички, но за всички имаше дом, собствен, добро образование и здравеопазване, плюс сигурност. Ама шантавото племе замени тези фундаментални ценности за бонбонки тиктак! И сега ще носи секънд хенда и ще му пукат ушите!
54
12
 
12
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Сега дрехи втора ръка на цени по-високи в сравнение с цените за нови дрехи преди 1989-та. Накъде отива България?! 3-5 лева беше хубава риза, 10 лева хубав панталон, ...
53
5
 
15
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Абе комунистически *** кой ви казва, че в Кореком са продавали българска стока? Какво пак лъжете?
52
13
 
16
 
! Отговори
До 50 лъжеца преди 5 години
Защо лъжеш? Още сме живи и още работим хората, които помнят как беше. Маратонки Адидас и Ромика се произвеждаха през 80-те години в България и можеха да се купят и без долари и Кореком. Не всички магазини ги продаваха, но не беше никакъв проблем да си ги купиш. Аз съм купувал два различни модела на Адидас за мен и Ромика за жена ми, която реши, че са й по-удобни от Адидас и после и двамата ги носехме много години.
51
7
 
15
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Тея дето лъжат така нагло за комунизма заслужават да бъдат изпратени в КНДР да си "спомнят" (не че са забравили) как беше. Хем после няма да ги пуснат да се върнат, защото страната е затворена и никой не може да пътува на Запад, и ще изпукат там ядейки трева и "хвалейки вожда", за каквато смърт явно мечтаят.
50
5
 
21
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
В страна с толкова комунисти се радвайте, че пазарувате 2-ра употреба, а не 15-та употреба.
49
8
 
18
 
! Отговори
комунистите*** лъжат преди 5 години
Айдее пак по пързалката...Къде е имало винаги Адидас и Ромика? Къде? Къде? Къде? Къде?Защо лъжете като ***?Какъв "съседен магазин" като едно време магазините не бяха като сега на всеки ъгъл?Какъв "голям избор" е имало в ЦУМ?Нещо чували ли сте за "Кореком" и за стоките, които се продаваха вътре САМО С ДОЛАРИ и ги нямаше в другите магазини. За да купуваш в "Кореком" трябваше да кажеш откъде са ти доларите.ЗАЩО САМО В "КОРЕКОМ" ИМАШЕ МАРКОВИ ДЪНКИ, МАРКОВА ТЕХНИКА, МАРКОВИ ПИТИЕТА???
48
11
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
До ЖенаЕдно е да вземеш книга втора употреба а друго е да вземеш дреха втора употреба.За дрехи втора употреба върви да се вземат неща за абитюренски бал или за сватба и то ако дрехите са от човек който преди една година е имал бал или сватба.
47
10
 
12
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Не пазарувам дрехи втора употреба, но и не отдавам голямо значение на дрехите. Така беше и преди 1989-та година, отиваш в съседния магазин или в ЦУМ, където имаше по-голям избор и купуваш каквото ти трябва. По-завързаните работи струваха скъпо и не ги купуваха масово. Примерно маратонки Адидас или Ромика струваха доста и винаги ги имаше. Купувал съм адидаски за 50 лева и нещо, което беше много за онова време. Много е смешно, когато някой започне да лъже, че само с връзки е можело да се пазарува
46
9
 
15
 
! Отговори
Кюстендилец преди 5 години
На старо купувам само ракия !!!
45
3
 
20
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Няма хубави дрехи на "нормални" цени в БГ. Има така наречените "фаст-фешън" магазини по моловете (Кенвело, H&M, ЛЦ Уайкики) предлагащи цветни дрешки за тийнейджъри, които да се носят по няколко месеца. Извън моловете има някакъв турски трикотаж от който можеш да хванеш кожни болести. Качествени дрехи за възрастни има само сред марковите Пиер Кардин, Лакост и т.н, а те са далеч от народните цени.
44
2
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
До Анонимен 46Преди време от един бг сайт заляха ютюб с хиляда реклами за дрехи втора употреба на скъпи цени. Така че нетрябва да се лъжем да пазаруваме такива дрехи.