Животът е шарен: Половината българи купуват дрехи втора ръка!

Близо една трета не го правят от бедност, а за разнообразие
98
Животът е шарен: Половината българи купуват дрехи втора ръка!
Снимка: flickr

49,9% от българите са купували поне веднъж през последните 12 месеца дрехи втора употреба, а 23% се обличат само по този начин. Това показват данни от представително проучване на агенция "Естат", поръчано от Асоциацията на преработвателите и търговците на дрехи втора употреба.

Преди две години в подобна анкета процентът на пазарувалите поне веднъж дрехи втора употреба беше 41%, т.е. за две години тези българи са се увеличили с 8 процентни пункта, пише "24 часа".

Още по темата

Данните сочат, че процентът е почти еднакъв във всички големи градове, единствено в София е с около 8% по-нисък.

Все пак около 27% от анкетираните твърдят, че никога не са посещавали магазини за употребявани дрехи, сочат данните.

Първенството сред най-посещаваните от българите магазини за дрехи държат моловете. Онлайн магазините са на второ място, но на трето веднага идват магазините за дрехи втора ръка. Освен физическите вече има и много онлайн магазини за употребявани облекла.

В България вече има над 3000 магазина за дрехи втора употреба. Доскоро те се намираха предимно в крайните квартали, но вече отварят врати и на централни булеварди в столицата.

По данни на асоциацията в този бизнес са заети около 8000 души. Освен видимата му част – магазините, те работят и в сортировъчни центрове, в които първоначално облеклата пристигат във вид на текстилен отпадък. Там годните за повторна употреба дрехи се отделят и поемат към магазините. Дезинфекцирането им се прави още в страната изпращач и това се доказва със специален сертификат.

Според председателя на асоциацията Севдалин Спасов около 1000 от тези 8000 заети се занимават изключително само с онлайн магазините за употребявани дрехи.

Причината за бума у нас е в затегнатите през последните години правила в Западна Европа по отношение на текстилните отпадъци. Според последната европейска директива в тази област до 2025 г. всяка страна членка трябва да има своя собствена програма за оползотворяване на текстилните отпадъци. Те трябва да бъдат извадени от общия битов отпадък, т.е. се налага да се събират разделно. След това поне 50% от събраното трябва да се употреби повторно, а другата половина да се изнесе.

Но в държавите с висок стандарт с употребявани дрехи се обличат малцина и затова повечето страни членки предпочитат да изнасят този отпадък.

Полша е най-големият сортировъчен център за употребявани от западноевропейци дрехи, но България също се превръща в такъв, твърди Спасов.

Това все повече става доходоносен бизнес. Според председателя на асоциацията родни фирми купуват отпадъка за 30 до 60 евроцента на килограм, рядко за 70 цента и то ако идва от скандинавските държави.

Транспортните разходи зависят от разстоянието, но едва ли добавят повече от 1-2 евроцента на килограм върху цената.

След сортирането около 70% от отпадъците се оказват годни за повторна употреба дрехи. 10% се купуват от БДЖ и автосервизите, които чистят с тях машини и части. 15% се рециклират и само около 3% се депонират като отпадъци.

Сортираните дрехи се разделят на две части. По-качествените се пускат в магазините за продажба, най-често между 3 и 5 лева бройката, а по-некачествените се изнасят за страни от Третия свят. Според Спасов държавите, в които най-често се изнасят, са Пакистан, Индия и африкански страни.

Съвсем малка част – около 3%, според Спасов представляват маркови дрехи, които се продават малко по-скъпо.

Трудно може да се пресметне каква е нормата на печалба в този бизнес, защото не се знае предварително колко годни дрехи ще излязат от един камион с отпадъци. Според данни на асоциацията общият оборот само на фирмите, които са членки на асоциацията, е 114 млн. лв. за 2017 г. Платените от тях данъци, осигуровки и такси и мита са 14,5 млн. лв.

Според изследването на “Естат” например около 27% от редовните купувачи на дрехи втора употреба изобщо не са бедни, а са по-скоро млади хора, предимно жени, които намират този начин за разнообразяване на гардероба си за по-интересен, отколкото да следят модните тенденции.

Според данните 62% от българите предпочитат да подаряват старите си друхи на близки или нуждаещи се. Другото типично нашенско явление е оставянето на старите дрехи до контейнерите за смет - така постъпват около 37% от анкетираните. И само 20% са посочили, че участват редовно и в акции и кампании по даряване на стари дрехи.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


98
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
23
24
 
6
 
! Отговори
РОМ-СИГАНИН преди 5 години
Работайте бе хора,работете, работете и си купувайте нормални дрехи от нормални магазини и обувки също ,що сте тъй мързеливи и купувате носени дрехи. уЖАС!
22
9
 
16
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Преди 1989 в ЦУМ имаше всичко и не само в ЦУМ и хората купуваха нови дрехи. Сега дрехи втора употреба, коли трета употреба, живот десета употреба, но така е при демокрацията и пазарната икономика в България.
21
19
 
9
 
! Отговори
ром=сиганин преди 5 години
Като чета ,то виждам тук не 50 % от българите ...........,а 80 % купуват или са купували дрехи на други хора,я умрели ,я болни ,я заразени....как купуват носени дрезхи ,дори и маркови да са . Хубава работа ,ама б...... .
20
3
 
36
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
има хора, които се гнусят от дезинфектирани и химически изпрани втора ръка якета, но в СПА-то носят хавлиите на голо, в които 100 човека преди тях са се потилипредразсъдъци и комплекси
19
1
 
30
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Не виждам нищо лошо, ако обикаляте вътре и търсите ще си намерите и нови дрехи, и то на супер цени.
18
2
 
31
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Качествените нови дрехи в БГ са скъпи и трудно се намират, най-често са на трицифрени цени. Преобладават лоши и твърди материи, лоша кройка, ориенталски кич. Във втората употреба човек ако знае какво да търси може да намери доста по-качествени неща, които ще са здрави и няма да са демоде дори след 5-10 години.
17
3
 
20
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
аз пазарувам вече само така онлайн. В МОЛ не съм влизал от ... години.има много добри попадение на пъти по-ниски цени от магазините, даже някои неща просто ги няма в бгосвен дрехи има и обувкиголяма част от нещата са чисто нови, с етикетитепроблемът е че цените може да са ниски, но покупката им се превръща в болест и често пъти взимаш неща, които после не ти трябват, просто защото са били изгодни.
16
11
 
7
 
! Отговори
ВИДИНСКА НАДЕЖДА преди 5 години
БСП ПОБЕДА НА СЛЕДВАЩИТЕ ПАРЛАМЕНТАРНИ ИЗБОРИ!КЪСАНЕ НА ВРЪЗКИТЕ С ДЖЕНДЪРСКА ЕВРОПА, НАМАЛЯНЕ НА ДАНЪЦИТЕ, УВЕЛИЧАВАНЕ НА ЗАПЛАТИТЕ ТРОЙНО, ПЕНСИИТЕ ЧЕТВОРНО, НУЛЕВА ПРЕСТЪПНОСТ, ПОВИШАВАНЕ НА РАЖДАЕМОСТТА, НАСЪРЧАВАНЕ НА БЪЛГАРСКИТЕ МАЙКИ ДА РАЖДАТ ЧИСТОКРЪВНИ БЪЛГАРЧЕТА! НИНОВА ГАРАНТИРА, РАДЕВ БЕТОНИРА!БСП ПАБЕДА И ВСИЧКО ЩЕ СЕ НАРЕДИ!БСП И МАТОШКА РОССИИ НОМЕР ЕДНО! НЕ МЕ АГИТИРАЙТЕ, АЗ НАПРАВИХ СВОЯ ПРАВИЛЕН ИЗБОР, НАЙ - ДОБРОТО, ЕДИНСТВЕНАТА АЛТЕРНАТИВА!БЪЛГАРИЯ ЩЕ БЪДЕ ОТНОВО ВЕЛИКА
15
2
 
36
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
В магазин за втора употреба съм намирал скиорски панталон за 20лв, който иначе струва 400. Чуждестранните туристи в Боровец вече взимат под наем, не купуват, че и на тях им е скъпо.
14
17
 
9
 
! Отговори
Шопо преди 5 години
Я дрехи от умрели не носим !!! Че си кърпа мойте парцали ама от умрели нема да носим...
13
4
 
36
 
! Отговори
хахаха преди 5 години
Живот втора употреба - дрехи втора ръка, коли - втора ръка, храна - второ качество, панелки - второ поколение, магистрали - втора употреба...гарантирано от ГЕРБ!
12
3
 
17
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
То пък това дето си го изброил от Радев зависи или пък той го е причинил. Това ни го прави световното задкулисия.
11
2
 
23
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
НЯМА ДА СЕ ПЛАШИТЕ, ДО МЕСЕЦ ДВА ОЩЕ НЯКОЙ ДРУГ НАЛОГ ЩЕ БЪДЕ ПОВИШЕН ИЛИ ЩЕ СЕ ПРЪКНЕ! ГО, ДАНЪК КОЛИ И СГРАДИ, ПОСКЪПВАНЕ НА СТОКИ ОТ ПЪРВА НЕОБХОДИМОСТ, ДОМАТИ ПО 6 ЛВ/КГ, ВСИЧКО Е ТОЧНО!ГЕРБ!
10
14
 
11
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Пак е по-добре от комунистическият ЦУМ, където не можеше да си купиш нищо.От магазините за втора употреба не трябва да се купуват обувки, долно бельо, чорапи и т. н.
9
25
 
10
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Искахте Раев за президент, искахте Промяна, тя е факт, халал да ви е!Наиграхте ли се?Криза, мизерия, нищета, роми убиват журналистки, злоупотреба с еврофондове, кражби в особено големи размери, убийства, побоища, самоубийства, изнасилвания, нападения, самозапалвания, инфлация, унизително ниски доходи, опростачване на нацията, пълна деградация, духовен разпад, морален упадък, автобуси се преобръщат край дерета около Своге, пенсионери гинат като кучета, шофьорите биват оневинявани! ОСТАВКА РАДЕВ
8
3
 
29
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
В тези магазини има и чисто нови дрехи. Схемата е такава, от Запад пращат дрехи към бедна България като дарение и сред тях има и нови. А тук мафията ги разпределя към магазините за втора употреба. Магазините им дават някакви пари и така всички на кяр.
7
6
 
26
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Преди индустриалната револуция вещите са се ползвали от няколко поколения защото изработката им е била скъпа. Не е съществувало понятие втора употреба.Сега всичко е за еднократна употреба. Ние изяждаме ресурсите на планетата като напаст от скакалци.
6
5
 
19
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Животът е беден!
5
4
 
33
 
! Отговори
лошо преди 5 години
Това не е живот а живуркане,тъжна картинка....
4
21
 
7
 
! Отговори
МЕТЕОР преди 5 години
половината юългари гне искат да работя за по-малко от 800 лв ,но са готови да носчт дрехите на други ! Какво е това животно -не знам, но със сигурност е балканска ни работа.