Еманципация или не? Мъжете взимат до 27% повече от жените

Дамите по-трудно намират работа заради майчинството, семейството…
62
Еманципация или не? Мъжете взимат до 27% повече от жените
Снимка: Reuters, архив

Разликата в заплащането на жените и мъжете намалява, но равното възнаграждение за един и същи труд все още не е реалност за работещите жени и мъже. Това е един от изводите в проекта на доклад за равнопоставеността на жените и мъжете в България за 2018 г., публикуван за обществено обсъждане.

Още по темата
В документа се анализират различни области на равнопоставеност, като една от тях е заплащането на труда.

В доклада се посочва, че страната за трета поредна година отчита тенденция за намаляване на въпросната разлика.

През 2022 г.: 850 лв. минимална заплата. Възможно ли е?

По данни на Евростат разликата в заплащането на жените и мъжете намалява от 15,4 на сто през 2015 г., на 14,4 на сто - през 2016 г., и достига 13,6 на сто през 2017 г., при средно 16 процента за ЕС през 2017 г.

По информация на НСИ разликата в заплащането по пол за 2017 г. общо за България е 12,7 на сто, където се отчита намаляване на коефициента за 2016 г., който е бил 13,2 на сто.

За целия период - от 2010 до 2017 г., средната брутна месечна работна заплата на мъжете в страната е по-висока от тази на жените в интервала от 24 на сто до 27 на сто.

Най-ниска е разликата в заплащането през 2010 и 2011 г. (24 процента), най-висока - през 2015 г. (26,9 на сто).

За 2017 г. средната брутна месечна заплата на мъжете е 1152 лв. (с 9,3 на сто по-висока спрямо 2016 г.), при жените тя достига 920 лева (с 9,4 на сто ръст спрямо 2016 г.).

Предложение: Внос на строители от трети страни заради дефицита им

В сферата на хуманното здравеопазване и социалната работа е отчетен най-висок процент на разликата в заплащането (28 процента), а най-нисък - в административните и спомагателните дейности (24,3 на сто).
През 2017 г. само в две икономически дейности - строителство и административни и спомагателни дейности, се отчитат по-високи средни заплати на жените от тези на мъжете, съответно с 10,6 и 16,2 на сто.

Най-съществената причина за разликата в заплащането е сегрегацията по пол на пазара на труда. Традиционно равнището на заплащане е по-ниско във феминизираните сектори на сегментирания трудов пазар, се посочва в доклада, цитиран от БТА.

В документа се анализира още, че разликите се коренят в традиции и стереотипи, които влияят в избора на образование, особено за момичетата, които са насочвани към типично женски професии, а те, по неписано правило, са по-ниско платени (учители, продавач-консултанти в текстилната промишленост, шивачки и т.н. "женски" професии).

Жените са изправени и пред по-големи пречки при включване в пазара на труда, ползването на по-дълъг отпуск по майчинство, трудно балансиране на работата и семейните задължения, забавяне на кариерното развитие поради невъзможността за съчетаването на професионалната реализация и семейните ангажименти.

Навлизането на нови производствени технологии и изискванията за непрекъснато повишаване на професионалната квалификация, съчетаването на професионалната реализация и семейните ангажименти поставя жените пред алтернативен избор - работа или семейството, се посочва още в доклада.

Неравенството в средните заплати не означава непременно различие в заплащането между жените и мъжете, упражняващи една и съща професия и имащи еднакъв професионален опит, се посочва в доклада. В документа се дава пример с неравенството в заплащането в сектор "Хуманно здравеопазване и социална работа", където жените, работещи на пълно работно време, печелят с 37 на сто по-малко от мъжете; за този сектор е характерна спецификата на наетите - 79,2 на сто са жени, които са наети на по-ниско платена работа, - медицински сестри и социални работници. Обяснение може да се търси в това, че медицинските сестри са част от наетите в сектора.

Социалните работници са част от наетите в този сектор и също така са предимно жени. В икономическата дейност "Медико-социални грижи с настаняване и социална работа без настаняване" средната заплата през четвъртото тримесечие на 2018 г. е около 65 на сто от средната за страната.

Друг пример е сектор "Строителство", където средната месечна заплата за жените е с 10,6 на сто по-висока от тази на мъжете, но в този отрасъл наетите жени са под 15 на сто.

Разлики има и в размера на пенсиите. Средният основен месечен размер на пенсиите за 2018 г. е 321,80 лв., като за мъжете стойността му е 396,72 лв., а за жените - 268,10 лв., или средният основен месечен размер на пенсиите на жените е със 128,62 лв. по-нисък от този на мъжете.

През 2018 г. средният основен размер на изплатената пенсия за осигурителен стаж и възраст е 384,36 лв. (мъже - 453,09 лв., и жени - 342,30 лв.).

Средният осигурителен доход през 2018 г. е в размер на 889,90 лв., като за мъжете размерът му е 932,54 лв., а за жените - 844,70 лв., или разликата е 10,4 на сто в полза на мъжете.

За 2017 г. процентът на жените, живеещи с материални лишения, надвишава с 2,3 процентни пункта този на мъжете и с 1,1 процентни пункта средния за страната. Делът на жените над 65 и повече години, живеещи с материални лишения, е с 11,4 процентни пункта по-висок от този на мъжете в същата възрастова група.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


62
Още по темата: мъжежениЕСзаплатинси
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
19
1
 
8
 
! Отговори
House M.D. преди 4 години
Като се пенсионират по-рано от мъжете, нормално е да взимат по-ниски пенсии.
18
2
 
14
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Анализ по сектори а не по конкретни длъжности е абсолютно безпредметен и само изопачава и политизира фактите. Очаквате хирург с 20 годишен стаж да взима колкото санитарка, съдия да взима колкото машинописката в съда, и чистачките във фирмите за почистване на взимат колкото изпълнителните директори. Вие сериозни ли сте?
17
2
 
12
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Хайде пак се почна. Дама да си миньор е по-тежко отколкото да си учителка. Абе, хора става дума за ЕДНА И СЪЩА РАБОТА! Никой не сравнява миньори с учителки. А се говори за това, че не е редно двама счетоводители, с приблизително еднакъв стаж да получават различно заплащане по полов принцип. Иначе е напълно нормално да има по-рискови професии с по-висока заплащане.
16
2
 
10
 
! Отговори
Еманципиран Мъж преди 4 години
Искам да родя!!! Това е моя право! Ало, Шорош, джеендъри, правата на човека?! Къде сте?Жените ще раждат, а аз не, така ли?!Искам си правата! Оставка!
15
0
 
18
 
! Отговори
"Работническо д преди 4 години
Докога ще се пишат манипулативни статии. В началото се говори за заплащане за еднакъв труд, в изложението се говори за средно заплащане, а накрая се обяснява, че мъжете и жените преобладават в различни професии и работят различен брой часове.
14
13
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
До Анонимен 7Като един човек иска да има дете може да си плати да му го износят.
13
1
 
7
 
! Отговори
цената вдига краката преди 4 години
иликраката вдигат цената
12
2
 
22
 
! Отговори
Victimized преди 4 години
Никъде в статията не е упоменат процента на злополуки на работното място, като при мъжете е много по висок, второ не са упоменати факти като това, че мъжете доста по-често работят извънредно. Разбирам защо са важни равните възможности, но не можете да очаквате да има и равен краен резултат, освен ако не искате система по тоталитарна и от комунизма, където поне се знаеше кои са тежки мъжки професии и с плащаха по-добре, както е и нормално. Света се е насочил към тъмно бъдеще.
11
22
 
4
 
! Отговори
Цветанка Алесгут преди 4 години
На жените трябва да се плаща повече ! Тук в Германия плащат много. Мъжете само знаят да вземат а не работят толкова качествена работа. В нашата компания повечето СЕО са жени високоплатени и така трябва да бъде.
10
1
 
18
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
До Анонимен 3Въпросът е един счетоводител мъж да не взема повече от една счетоводителка жена и обратното. При тази професия няма значение пола. Същото важи за други където пола е без значение.
9
4
 
20
 
! Отговори
Бог преди 4 години
По-умни са. Работят повече. По-креативни са. Абсолютно нормално е да получават повече пари.
8
2
 
10
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
И са около 270% по способни вършат по добра работа във всяка област.
7
4
 
26
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
колкото повече се изравняват заплатите, толкова по-малко деца ще се раждат.Еманципацията води до бездетие.
6
0
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
До Анонимен 4Има много жени които не смятат така и много трудно биха се съгласи да родят едно дете.
5
1
 
23
 
! Отговори
гост преди 4 години
Каквото получавам съм си го изработил. Никой не ме е питал какво имам между краката.
4
7
 
26
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
айде стига с тази еманципация. Основното задължение на жената по природа е да роди и отгледа деца! Мъжът е този, който би следвало да се поеме по-голяма финансова отговорност в издръжката им. Това е от хилядолетия . Какво се предлага сега? Жената да прави кариера , а мъжът ли ще ражда? Ама че глупави проучвания. Освен всичко друго има професии, и то високо платени, които са крайно неподходящи за жени по чисто физически причини. Така ни е създала природата
3
3
 
25
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Поредните *** статистики сравняващи ябълки с портокали.Ако се сравнява общо - да, мъжете "печелят" повече. Също така работят повече и по-тежни работи, често фокусирани върху кариерите докато при повече жени не е така. И от тук идва "разликата".Ествествено, че всяка една нормална компания заплаща еднакво на мъжете и жените при една и съща работа, като изключим разни бонуси и т.н.
2
3
 
19
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Защо статистиката не взима под внимание кой колко и какво работи, а се взима под внимание само кой каква заплата получава? Много жени работят парт тайм или на по-зле платена работа (според квалификациите). Този тип статистики са доста подвеждащи.
1
3
 
34
 
! Отговори
zeus преди 4 години
Дайте сравнение между заплатите на мъже и жени, назначени на една и съща позиция, а не на сектори. Освен това има тежки професии с високи заплати, където жените са единици или изобщо ги няма. Когато жените почнат да копаят въглища и да носят киреч наравно с мъжете, тогава можем да търсим защо заплатите на са абсолютно равни.