Родители на бунт! Чужди служби отнемали BG деца

Протестът е в подкрепа на групата против Стратегията за детето
Обновена: 26 юли 2019 09:39 | 26 юли 2019 09:36,
68

Стотици родители излизат на протест в защита на правата си и тези на своите деца.

Поводът е случаят на малката София, чието име е измислено, за да се запази самоличността й. Майка й е българка, а детето и семейството й са живели в Италия.

През 2018 г. София е била неправомерно отнета от майка си заради подаден иск от училището, в което е учила. И до днес родителите ѝ все още не могат да се виждат с нея.

Още по темата

Оказва се, че това не е единственият подобен случай. Родители, които се готвят да се включат в протеста, разказаха пред Bulgaria ON AIR, че има още 11 такива в цяла Европа с български семейства.

Случаите са идентични - децата са били неправомерно отнети от социалните служби, а родителите им и до днес не могат да осъществят контакт с тях.

Това от своя страна повдигна въпроса дали социалните служби нямат твърде много права и поставят родителя в позицията винаги да бъде виновен.

"Основната цел на протеста, който ще се състои утре, е да подкрепим родителите на малката София, отнета абсолютно неправомерно в Италия. Както и едно друго българско дете - Атила, което холандски съд разпореди да бъде дадено на приемни родители там", коментира един от родителите - Олег Алексиев.

Протестът е част от серията такива, които до момента са проведени. Такъв ще има и в Италия. Той е в подкрепа на Национална група "Не на Стратегия за детето 2019-2030".

Пред Bulgaria ON AIR Илина Мавродиева, която също е родител и ще се включи в протеста, посочи, че Стратегията вече не е на дневен ред.

"Всичките ѝ принципи и цели обаче вече са въведени и са част от действащото законодателство у нас. Ще влязат в сила от 1 януари 2020 година. И не звучи никак успокоително твърдението, че Стратегията няма да бъде приета. Тъй като тя вече е факт", допълни още Мавродиева.

По думите ѝ "най-зловещото", което е заложено в нея, е твърдението, че 50% от българските деца са изправени пред риск от бедност или да бъдат изоставени от своите семейства. А това целяло те да бъдат отнети от родителите им.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


68
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
8
6
 
44
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Ако някой ,който иска да осинови дете и си хареса вашето , бутне достатъчно пари на социалните служби ще може лесно да ви отнеме детето, според тази "стратегия"
7
3
 
42
 
! Отговори
мак преди 4 години
И други деца се отнемат, не само български и не само в Италия, не само бити, а поради бедност или безпорядък в къщи, има и такива куриози. Вместо да помагат на семействата, социалните ги разделят, а най-големи травми понасят децата. Спомнете си полско-бълг. деца, какви сцени, какъв ужас беше.
6
5
 
53
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Мдаа стратегия за детето, стратегия за прасето, ... изобщо всекакви ЕС стратегии и тактики за разбиване на семейства и общности и държави.
5
5
 
47
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Извеждане по сигнал: само по сигнал (вкл. анонимен). Могат да вземат детето ви в рамките на 24 часа без съдебна заповед (чл. 36г и чл. 36д във връзка с чл. 27(1) от Закона за закрила на детето (ДВ бр. 24 от 22.03.2019г., в сила от 01.01.2020г. (стр. 35 и стр. 36) Родителите се считат за виновни. Едва след един месец ще трябва да доказвате пред съда, че сте невинен, ако можете и имате пари за адвокати - чл. 27(2) от ЗЗДетето.
4
9
 
50
 
! Отговори
анонимен преди 4 години
Благодарете на НПО-тата на Сорос. Те ви пробутват тези фашистки методи за да разбият единиството на семействата. На тях им трябват индивиди, свеждащи се до нечленоразделни звуци, т.е. ***.
3
3
 
24
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
МТСП не споменава, че анонимните сигнали по преценка на директора на социалната служба са част от действащото законодателство. След анонимен сигнал, за който директорът е преценил, че трябва да се разгледа, и в който се съдържа твърдение за насилие над дете (би могло да е клеветническо), може да последва процедура по извеждане. По чл. 23 от същия правилник, и въз основа на разгледания анонимен сигнал, директорът може да прецени, че се налага спешното извеждане на детето.
2
1
 
18
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Проблематичните текстове, публикувани от нас, съществуват, колкото и да не ни се иска. Чл. 10, ал. 5 от Правилника за прилагане на ЗЗДет (ППЗдет.) гласи че: Анонимни сигнали не се разглеждат, освен в случаите, отнасящи се до насилие над дете, или по преценка на директора на дирекция "Социално подпомагане"'.
1
3
 
18
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
От 2020г. това ще се случва и тук.sva.bg/10441077109410721/-2020