Парадокс: Българите живеят по-добре, но са по-нещастни

Тази тенденция се среща и при другите народи
2 ное 2019 13:30, Нели Христова
264
Парадокс: Българите живеят по-добре, но са по-нещастни
Снимка: Reuters

Мнозина в България вярват, че живеят в най-нещастното, най-бездуховното, най-опасното време. Истината обаче е друга: живеем все по-добре. Защо тогава ставаме все по-нещастни? Проф. Ивайло Дичев обяснява причините за DW.

Защо сме все по-нещастни, след като живеем все по-добре? Този парадокс е в основата на кризата в съвременните общества.

Да започнем с най-актуалното - града, в който живеем. Промяната е наистина удивителна. Нали помните онези решетки, с които през 1990-те софиянци доброволно превръщаха апартаментите си в затвори? А спомняте ли си как се паркираше, преди да направят синя и зелена зона, как се гонеха служителите по паркирането за билетче, преди да въведат СМС-заплащането, какви купища боклук се събираха периодично? Стана някак по-цветно, изникнаха приятни кафенета, реставрираха фасади, та даже пешеходни зони вече има.

И успоредно с това все по-голямо страдание ни причинява поредното подозрение за злоупотреба с обществена поръчка; забиването, после изтръгването, после пак забиването на абсурдните колчета по тротоарите; безнадеждните задръствания; незалепените плочки, изпод които ни пръска вода. Оставете сегашните избори, на които власт и опозиция разиграват тези две гледни точки. Проблемът е вътре във всеки от нас. Градът се развива, но ние сме все по-недоволни.

"Съсипаха я тая държава!"

Същото можем да кажем за държавата като цяло. От края на социализма България бележи сериозен ръст в паритетната покупателна способност - от 12 хиляди долара на човек през 1990 до близо 20 хиляди днес. Въпреки разпадането на СИВ, въпреки мъчителните реформи и мафиотизирането на икономиката през 1990-те. А после дори чудодейно се присъединихме към най-богатия икономически блок и най-силния военен алианс. Само че познавате ли поне един българин, който да е доволен от развитието на страната си? Благосъстоянието нараства, а все сме на опашката. Границите са отворени, а държавата се обезлюдява. Пазят ни американците, ама виж как обидихме добрите руснаци. Имаме всякакви стоки, но не всички могат да си ги купуват. Абе, съсипаха я тая държава! И докато властта ни обяснява, че никога не сме били по-добре, опозицията вика, че загиваме.

Работата е там, че аз, масовият човек, се чувствам зле независимо от това, че светът около мен върви напред. Същото се наблюдава и в далеч по-развити икономики. До едно време нарастването на икономическото равнище води и до нарастване на удовлетворението от живота. После обаче идва един критичен пик, след който хората продължават да забогатяват, но кривата на щастието тръгва надолу.

Ще кажете: овчедушното щастие би ни направило безкритични апологети на властта. Или с други думи: колкото повече недоволство, толкова повече гражданска енергия за съпротива. Но вярно е и обратното: ако гражданите стават все по-недоволни, властта просто ще загуби мотивацията да прави каквото и да било. Разбира се, идеалното е да има баланс, при който гражданите оценяват хубавото, но критикуват лошото. Само че тъкмо този баланс днес изглежда по-далеч от всякога - живеем в такава медийна шумотевица, че за да бъдеш чут, трябва да виеш в най-високите регистри, да правиш слон от всяка муха, да вещаеш края на света още в сутрешните блокове. Лошото е, че въвлечени в това политическо кресчендо, гражданите започват да се чувстват искрено нещастни. Да вярват, че живеят в най-нещастното, най-бездуховното, най-опасното време. Без перспектива, без идеали. Така ли е наистина? Не, разбира се. Живеем в най-мирното време в цялата човешка история. Започнали сме да се грижим за нещастните си съчовеци от другия край на света, с които нямаме нищо общо. Медицината прави чудеса, продължителността на живота се е удвоила за последните стотина години. Днес повече хора умират от преяждане, отколкото от глад. Повече хора се самоубиват, отколкото умират от насилствена смърт. Благодарение на медиите обаче живеем с чувството, че зад всеки ъгъл ни дебне нов Джак Изкормвача.

Егоизми и фрустрации

В резултат от всичко това и при нас, и другаде по света се наблюдава следното разминаване: общо взето положителна оценка за личното състояние на отделния човек, но нарастващ песимизъм за обществото като цяло. Обективното подобрение проецирам върху себе си, а недоволствата прехвърлям върху общото. От това опасно отчуждение следва едно - нарастващ егоизъм.

Изследователите изброяват различни причини за този парадокс на недоволството. Ръстът на благосъстоянието например задължително води до увеличение на неравенствата в обществото - положението на всички се подобрява, но при някои повече, отколкото при други. А това неизменно поражда напрежения. Неслучайно пословично егалитарните скандинавски общества са все първенци по удовлетвореност от живота.

В друга посока вървят разсъжденията за фрустрациите, в които изпада съвременният човек заради все повечето възможности за избор. Когато животът ти е зададен веднъж завинаги - цар, поп, генерал - слушаш, козируваш и колебания няма. Когато обаче непрекъснато избираш - управниците си, страната, в която да идат децата ти, бизнеса, в който да си сложиш парите, марката автомобил, която да си купиш - тогава започваш да пребиваваш в една непрекъсната несигурност. Спираш се на една от многото възможности и незабавно започват да те глождят съмнения - дали пък не сбърках, мога ли да повторя избора, да го потретя?

Старите хора ще ви кажат, че сме недоволни, защото сме станали по-претенциозни. И в това безспорно има някаква истина. Когато навремето по телевизията имаше един филм в седмицата, помните ли колко му се радвахме? А сега се чудим на кой канал да превключим.

Ето кое е нетърпимото

Но претенциозността днес не е материална - хората просто очакват да имат по-голяма роля в управлението на обществата си. Не да им дават все повече неща, а те сами да ги разпределят. Да бъдат не обекти, а субекти на живота си. Това, което прави нетърпима ситуацията в съвременното българско общество, не са разбитите тротоари или пък мизерните заплати на медицинските сестри и научните работници. Нетърпимото е това, че управленските етажи се самозатвориха, че социалният асансьор не работи, че там вече проникват само близки и съпартийци (помните каква хубава метафора създаде Цветанов с асансьора си). Същото се беше случило във времето на късния социализъм, когато се надигна подобна вълна на идеално, а не материално мотивирано недоволство срещу самозатворилата се номенклатура. Нещо такова наблюдаваме и в развития свят, където меритократичните елити издигат около себе си бариерите на дипломи от топ университети, събират се в затворени клубове, подкрепят се глобално и презират обикновените хора наоколо.

Умните политици разбират, че трябва да заложат именно на тази карта - отваряне, ремонт на ръждясалия социален асансьор, разместване на социалните пластове. Как да стане това? Ами дайте да мислим.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


264
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
169
4
 
19
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Най-долното в съвременния ни живот е натрапената ни ценност да се продадеш колкото се може по-скъпо. Като деца учихме "Даваш ли даваш, балканджи Йово?" Учиха ни да имаме достойнство, род и чест. Сега е издигнато в приоритет хората да нямат родина, да нямат род, чест и достойнство, а да се предлагат на световния пазар като стока. И което е най-долно,е най-скъпо, най-високо в класацията. Ето затова хората не се чувстват добре.
168
2
 
3
 
! Отговори
ХРАМА НА ОБРЕЧЕНИТЕ преди 4 години
Машала бг анадол. Няма го биологичния бг матрял.
167
2
 
1
 
! Отговори
Дельо Хайдутин преди 4 години
На такива пу.мияри като тебе, заслужават повече от заличаване на коментар! Понимаеш дурачок...:)
166
0
 
10
 
! Отговори
избирател преди 4 години
"Оставете сегашните избори, на които власт и опозиция разиграват тези две гледни точки"???А аз си мислех, че днес е ден за размисъл. Че днес политическата агитация (особено за ГЕРБ) е забранена! Какъв наивник съм!ГЕРБ тук, ГЕРБ там, ГЕРБ отляво, ГЕРБ отдясно, ГЕРБ отпред... опа, трябва да се обръщам и оглеждам назад! Да не ми изскочи и да ме агитира и отзад!Ами не, не е парадокс. Защото българинът живее зле. А парадокс е ако някой твърди обратното!Моля да спрете агитацията в полза на ГЕРБ!
165
7
 
6
 
! Отговори
Хахахааааа. преди 4 години
АМА, ЖИЕЕЙТЕ СИ, БЕ..ХАХАХААААА... МЕНЕ МИ Е ГОТ ПРИ ДЕМОКРАЦИЯТА. КОЙТО НЕ МУ ХАРЕСВА..... СВЯТ ШИРОК,... СИБИР БЛИЗО... ХАХАХААААА...
164
0
 
25
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Дали живее добре човек, е относително понятие. И е непростима глууупосст всичко да се измерва с пари. Никой не плаща на майката да обича децата си. Но ако едно дете не е обичано, има дълготрайни тежки последици. Преди много години, когато се нанесохме в нов блок, на Нова година повечето хора излизаха навън, черпехме се, даже сме играли хора. Сега няма взаимност. Радваме се, ако няма пияници да трошат.
163
1
 
7
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Дичев си поставя некви абсурдни въпроси дето само той си мисли, че всички приемат за актуални и После убедено громи виртуалния си опонент... странен тип. Сам си пуска фалшиви новини и сам си ги бори.... и иска и слушатели и читатели.....
162
5
 
23
 
! Отговори
Па да преди 4 години
Липса на сигурност, всяка къща е обрана в провинцията.Липса на достъп до правосъдие.Липса на качествена храна в София, ходим по селата в Македония и Сърбия да пазаруваме.Мръсен въздух, включително и днес в София.Мръсни улици, разбити тротоари.Намръщени гологлави физиономии.Липса на достъп до здравеопазване.Презастроени улици - няма жизнено пространство.Някакъв тотален ъндърграунд събран в столицата, нещо страшно органичните гологлави вещества изплуваха на повърхността.
161
11
 
15
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Мразя софия. Всичко лошо за народа и държавата идва от този скапан град. Природата ще се погрижи за това
160
3
 
11
 
! Отговори
Червен маймун преди 4 години
Мили Боже! Все едно слушам Сталин с прочутото му Животът стана по-добър, другари. Животът стана по-весел!...
159
9
 
10
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Живеят по-добре, а са по-нещастни.по-нещастни са, защото им липсват опашките за банани, изходните визи, сервилниченето пред партийните секретари (нихната м**!) и доносниците!Споко, както вървят нещата, скоро ще ви ги припомнят!
158
1
 
0
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
какво се разбира под по добре?и какво ти коства това.
157
3
 
19
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
След още 50 години когато не останат живи свидетели на време оно,може и да хванат дикиш подобни словоблудства!
156
0
 
1
 
! Отговори
america1332002 преди 4 години
До Анонимензащо бе? не обичаш ли хубавите жени? не те ли правят щастлив. или си много одъртял?
155
4
 
18
 
! Отговори
ASD преди 4 години
Тая статия е като вица за орташкото магаре. Статистически всичко е много добре, само дето магарето е пред умирачка.От ден на ден "процъфтяваме" под вещото управление на ГРОБ, а междувременно народа бяга, работещите намаляват, потреблението се свива и тн.Накрая когато последния българин умре, статистиката ще покаже НУЛЕВА БЕЗРАБОТИЦА.
154
1
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
До АнонименСвобода без суверенитет! БКП се завърна на белия кон! Народа спи.....
153
3
 
15
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Като стоки, които мога да си купя, мога да си позволя повече, но като човек живял няколко години в чужбина мога да кажа, че тука няма го спокойствието. Живота тук е не свобода, а свободия, мисля че точно това е което липсва на българина от стария строй, понеже помня добре и онова време. Тук контролните органи не работят, от там идват всички проблеми.
152
2
 
9
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
До Анонимен (165)"Всички "бачкат за 700 лв" и харчат по 2 000 лв."Браво, получаваш 6+ по Математика, за да не се чувстваш умствено дискриминиран.
151
3
 
18
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Кои българи живеят по- добре? Софиянци, пловдивчани, варненци, а другите?Статията е пропагандна. Ден за размисъл е. Позволена ли е пропагандата?
150
14
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
До Анонимен до Кучкар "ПОСЛЕДНИ по доходи в ЕВРОПА"Бъркаш понятията. Последни сме по заплати, но не и по доходи.Всички "бачкат за 700 лв" и харчат по 2 000 лв.