Хлябът поскъпва въпреки рекордната реколта

Цената се вдига с 10-20 ст. в цялата страна
8 сеп 2021 14:29, Елка Василева
136
Хлябът поскъпва въпреки рекордната реколта
Снимка: архив, БГНЕС

Цената на хляба скача с 10-20 ст. в цялата страна въпреки рекордната реколта от пшеница, при която добивът мина 7 млн. тона, пише „Телеграф“.

В повечето градове в страната опаковка от 650 грама вече се продава по 1,20 лева за брой. До 1,80 лева пък стига опаковка от 830 грама от масовия хляб. Очаква се до края на годината в някои региони да има още увеличение с около 20 на сто заради високите цени на зърното, прогнозират от бранша.

Въпреки рекордните добиви предлагането на хлебна пшеница на борсата стига 516 лева за тон с ДДС, сочат данни на Софийската стокова борса. Средният добив от пшеница през тази година възлиза на 560 килограма от декар, коментира Костадин Костадинов, председател на Асоциацията на зърнопроизводителите. Големите количества се дължат на трудолюбието на работещите в сектора, нови технологии и не на последно място – времето беше благоприятно за посевите, посочи той. Цената на пшеницата у нас се влияе от тази на външните пазари, защото зърното е борсова стока, обясни Костадинов. Причината за поскъпването е, че търсенето на външните пазари е много голямо.

Разходи

Не се очаква намаление на цените у нас, тъй като разходите за производството са се повишили. Например торовете, с които се обработват насажденията, са поскъпнали двойно - от 320 лева за тон през миналата година на 670-700 лева за тон тази година. Препаратите също са поскъпнали, както и трудът, коментира Костадинов. Цената на хляба се влияе не само от брашното, но и от горивата и цената на тока, който е поскъпнал двойно спрямо миналата година, посочи още шефът на Асоциацията на зърнопроизводителите.

Борса

На Софийската стокова борса хлебната пшеница се търси в момента на цена 400 лв./тон, а предлагането е на 410 - 430 лв./тон без ДДС или 516 лева с ДДС, съобщават от борсата.

Фуражната пшеница пък се купува от 380 до 390 лв./тон. Фуражен ечемик се търси на начална цена от 310 лв./тон, царевица на 320 лв./тон. Маслодайният слънчоглед също е с високи според брокерите цени – 850 лв./тон „купува“ и 900 – 910 лв./тон „продава“. Дефицит има и на масла в световен мащаб, заради което не се очаква да има съществени изменения и в цената на слънчогледа въпреки прогнозите за по-добри добиви през тази година спрямо предходната, прогнозира Костадинов.

Ново увеличение на цената на хляба и хлебните продукти до края на годината с около 20% очакват от Регионалния съюз на хлебарите и сладкарите във Варна. Така цената на хляба в търговската мрежа може да достигне до 1,50 лв. Причината е в драстичното поскъпване на електроенергията, както и нарастването на цените на основните суровини за производството – брашно, сол, мая, горива и други. С увеличението на цената на тока с над 100%, както и на брашното с още 20% ситуацията за хлебопроизводителите е много напрегната, споделят хората в бранша.

Заплати

Също така има скок на минималната работна заплата, която ще доведе до ръст на разходите за възнагражденията на работещите в хлебопроизводството. Зaдържaнeтo нa рaбoтнaтa ръкa в ceктoрa e oт изключитeлнa вaжнocт, зaтoвa този разход се кaлкулирa в крaйния прoдукт. При нac тe трябвa дa зaпoчвaт минимум oт 1500 лв. A за квaлифицирaнитe рaбoтници те възлизат на нaд 2000 лв., коментират хлебопроизводители. Пoвишeниeтo нa цeнaтa нa хлябa мeжду 15 и 20%, кoeтo въвеждат в мoмeнтa, нямa дa кoмпeнcирa нaпълнo рaзхoдитe им.

Пo думитe нa хлeбaритe обаче някoи търгoвци злоупотребяват, като cи пoзвoлявaт нaдцeнки oт 90%, пише „Монитор“. Опасенията на потребителите са, че след поскъпването на хляба ще скочат и цените на останалите храни и продукти. От Съюза на хлебарите пък смятат, че има риск от предстоящи фалити в бранша, главно сред собствениците на малки фурни.


 
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


136
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
56
3
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Като не ви харесва цената, не купувате и тя ще падне моментално. Или отивате до завода и купувате директно брашно, чиято цена е много ниска тази година и ето ви домашен хляб.
55
1
 
7
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Ще спирам и хляба. Минавам на варено жито. Амин!
54
2
 
2
 
! Отговори
До обективен преди 2 години
То така се изнася ток. Да не ти е на село на мегдана и да мъкнеш с магарето хахахах. Ток изнася селяка 😄😄
53
2
 
10
 
! Отговори
Обективен__ преди 2 години
Така е и с АЕЦ-ите ни. Дори и Белене и Козлодуй да работят едновременно - токът ще се изнася, а ние ще плащаме прескъп от всякакви други източници...
52
9
 
3
 
! Отговори
Станимира преди 2 години
Не внасяме нищо от Китай, защото няма сметка. Има си в Европа каквото трябва. А в Гърция един хляб е 4+ лева.
51
1
 
7
 
! Отговори
баба мара преди 2 години
българският бизнесмен няма наяждане и напиване все измисля поводи да увеличаваникога не намалява така разбират икон закони в българия гроздето 10 ст за набранкилограм а в магазина над 3 лева
50
3
 
6
 
! Отговори
Пловдив преди 2 години
Нашите, немогат да правят хляб, в Гърция е чуден и всичките им тестени изделия. България внася всички евтини заместители от Китай. Всичко е ***. Масово е това, не че няма и малък % качество. Научете се сами да си произвеждате. Има всякакви уреди за каквото се сетиш.
49
2
 
7
 
! Отговори
Станимира преди 2 години
Една малка Хонда и едно по-голямо БМВ на мъжа ми. Той ги избира, аз не разбирам от коли.
48
1
 
4
 
! Отговори
До Станимира преди 2 години
От любопитство само - каква кола изплащате?
47
4
 
4
 
! Отговори
Станимира преди 2 години
Остават, но не е това, което хората си мислят. Особено зимните месеци, разходите по производство и разнос скачат драстично. През тези месеци не можем да спестим почти нищо.
46
1
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Пък после ни пишат умрели от ковид не от бедност пак да спечелят и от смърта ни
45
1
 
10
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Вдигаме стандарта. Вдигаме брутния вътрешен продукт с вдигането на цената на хляба. Забогатяваме.
44
0
 
11
 
! Отговори
До станимира преди 2 години
То ако не оставаха пари нямаше да се занимаваш с тая работа -бизнес Айде няма нужда
43
0
 
2
 
! Отговори
До станимира преди 2 години
То ало не оставаха оари нямаше да се занимаваш с тая работа -бизнес Айде няма нужда
42
12
 
4
 
! Отговори
Станимира преди 2 години
Имаме малък цех за хляб и някои други изделия. Този бизнес има много ниска добавена стойност. Въпреки, че сме малки, ако не продаваме 10 000 хляба дневно, ще сме на загуба. Реално в семейството доходите стигат за сметки, таксите за частни училища на децата, лизинга на колата и чат-пат някоя почивка. До скоро и къща изплащахме. Та не мислете, че при нас остават кой знае какви пари
41
2
 
7
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
ГА ДОДАТ КАМУНИСТИ , ТАКА Е....
40
2
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Радев, абе оди си с добро. Да не стане накрая като Виденовата зима и да дойдем ние при вас.
39
3
 
4
 
! Отговори
Пекар преди 2 години
Еми ето, човека не яде хляб, не яжте гляб като него и недейте да ревете, че ви е скъп, какво мърморите.
38
3
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Газта може да стигне зимата 1000$ ако се окаже студена. Цената на тока и отоплението ще скочи неколкократно. Инсталирайте перки у полето с вятър и соларни панели да се греете зимата - да спасим планетата.
37
2
 
3
 
! Отговори
До хлебар преди 2 години
Не купувам трици и обвивка на зърното смляна заедно с него ! Аз съм естет и гурман в храната . Няма как да купувам гума пробутвана ми за хляб . Аз си купувам лимец и си го приготвям и пека