На кого ще стигнат 3 кубика евтина вода?

До 10 години ползващите повече, ще плащат по-скъпо
16 ное 2021 07:30,
162
На кого ще стигнат 3 кубика евтина вода?
Снимка: Pixabay

Повечето потребители в страната ще могат да се впишат в графата на ползващите по 3 кубика евтина вода. Средностатистическият българи изразходва по 99 литра на ден.

В пет големи града обаче нещата не стоят така. Това са Благоевград, Бургас, Кюстендил, Перник и София. Там хората харчат по над 100 литра дневно, сочат данните на Националния статистически институт за изминалата година, пише „Монитор“.

Идеята е от преди над 10 години потребителите, които харчат повече вода за битови нужди, да я плащат по-скъпо.
У нас се ползва израелския опит по темата. До 2050 г. една трета от световното население ще живее в държави, изпитващи недостиг на вода. Населението в градските райони се увеличава всяка година, нараства и нуждата от питейна вода. Почти една четвърт от нея, а на места дори около 60%, се губи в градските райони.

Затова при месечно потребление до 3 куб. м на човек  ще бъде на една стойност, но при надвишаване на потреблението над това ниво, цената също ще се увеличава, обмислят от Министерството на регионалното развитие.

Новото нормативно положение ще залегне в подготвяния проект на Закон за ВиК и други нормативни актове, необходими за изпълнението на проектите в отрасъл ВиК, които очакват финансиране от Националния план за възстановяване и устойчивост. Обещанието е българските граждани да получават вода на ниска, социално поносима цена.

Още по темата
Според данни на НСИ за десет години средното потребление на човек от населението се е увеличило с около два литра, за да достигне 99 литра на ден. Това означава, че средната месечна консумация в бита у нас е 2970 литра вода на човек. Един кубик е равен на 1000 литра. Така болшинството ще плащат по-евтина вода при евентуалното въвеждане на диференцирана цена.

Най-пострадали от лимита от 3 кубика ще бъдат живеещите в Югозападния район. В столицата дневната консумация на вода е 124 литра на човек според данните от статистиката или около 700 литра над нормата.
В Благоевград, Кюстендил и Перник харчат съответно 113, 101 и 107 литра на ден. На юг по морския бряг също потреблението е по-високо заради повечето туристи в градовете по Черноморието. Там средната консумация е около 107 литра на човек на ден. Но не и на север, където са под средната норма – във Варна харчат по 97 литра.

Най-малко вода на ден в литри на ден ползват в Търговище (66), Сливен (69), Шумен (78) и Хасково (79).

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


162
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
141
0
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Идеята е как да плащаме повече, без да се вдига цената /без да отчитаме инфлация/. Евтина вода няма да плащаме - това ще са цените. Но за сметка на това, половината население ще се ограничава мислено, когато влезе в банята. Нещо като Ковид ограниченията. Ще се къпем с маски в банята. Нищо че може търсим къде да източим язовирите, без наводнения. Понякога, при суша, ще има вода за зеленкото да завъртим.
140
2
 
12
 
! Отговори
Жо преди 2 години
До всички разбирачи на проблемите на водоснабдяването. Водата няма цена, никой не я праизвежда. Във фактурите пише какво плащаме- УСЛУГА "доставка, канализация, пречистване". Трябва да добавя и това, че 10 години се занимавах с проблемите, кражбите и жалбите на клиентите на водоснабдяването в София. А, някой от вас задава ли си въпроса за цената на минералната вода? На извора при банята тя е безплатна, а в магазина е по 400 лв за кубик (1000 литра)!
139
2
 
4
 
! Отговори
Всъщност преди 2 години
До ПомняПомниш дръжки. Има слушалки, които смесват с въздух водната струя и хем тече нормално, хем ползваш по-малко вода. Моята е "хансгрое", тъй че обясни на германците за икономиите и мизерията.
138
0
 
4
 
! Отговори
Не преди 2 години
сто литра, а минимум 150 литра / денонощие за 1 човек е нормата.И кой ще удостоверява броя на обитателите?Трябва да се монтират водомери с еднакъв клас на точност, особено общия и разлика повече от 15-20% е много, но все е в полза на ВиК.
137
4
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
До Анонимен 147, преди години заплата ти е била 100 лв. сега е стигнала 650. Какво е очакването ти? Заплата ти да расте, но не и цените?
136
1
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
До Анонимен 146, и как стигна до числото 10 лв. Вие нормални ли сте да си измисляте цени, обстоятелства и после да се самонавивате? Изобщо в тая дъържава останаха ли нормални хора или всички сте с полирани мозъци вече?
135
2
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Преди години плащах около един лев за вода при четиричленно семейство. Сега колко ли десетки пъти повече плащам и то само за двучленно семейство.
134
3
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Не разбрах на колко ще ни вдигнат цената за тези 3 кубика и каква ще е за останалите. Май от около 3 лева за кубик ще стане поне 10 лева за първите 3 кубика на първо време, а после и повече. Сега плащам по 90 лева за вода, а ще трябва да плащам колко ? Може би 500 или 2000 лева.
133
4
 
1
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
До До 139 Голямо блещен, всъщност обърканият тук си ти! Като не ти харесва *** живей в друга страна. Стига само мрънкахте!
132
3
 
5
 
! Отговори
До 139 Голямо блещен преди 2 години
Яко се се объркал. Става дума за 3 кубика на висока цена и останалите кубици над тези 3, по свръхвисока цена. Не знам откъде изкопа тази ниска цена.
131
4
 
3
 
! Отговори
Анонимeн преди 2 години
За Хасково е разбираемо да ползват по малко вода, защото те ако я ползват после ще светят.
130
3
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
До Red pill, то и по-долу им беше казано, но по друг начин. Ама "умните глави" се оправдават със съседа с мерцедеса за собственото си нещастие! Ако нещо не ти е ОК огледай първо вкъщи и после гледай съседа с мерцедеса, бмв-то, поршето и т.н. Все някой друг им е виновен, че са бедни, нещастни и глупави. И все някой ги лъжи и ***....
129
5
 
3
 
! Отговори
aa - до 119 преди 2 години
просто ти си мнгоо мръсен, за да не ти стига 1.5м3 вода за къпане. Един бойлер е 60-80л. ти си направи извода. Явно ти си много мръсен и миризлив за да ползваш толкова вода, но да знаеш просто тази твоята мръсотия миризма не се мие с вода, просто така си миришеш явно :)))..
128
1
 
2
 
! Отговори
Red pill преди 2 години
До Голямо блещене!Оф, най-накрая разумен коментар. Благодаря.
127
2
 
6
 
! Отговори
Голямо блещене! преди 2 години
Никой никого не ограничава! Става въпрос за това да имате 3 кубика на ниска цена. Всичко отгоре ще е с примерно лев повече. Къде има ограничение? Кой ви казва да не се къпите или да не пиете вода? Не може един да пълни басейни, друг да се чуди как да пести! Или да се плицика и да плаща мизерни пари за това! Явно повечето "умни глави" тук предпочитат да плащат всичко на по-висока цена. Интересни индивиди са се появили на тази територия! Жалка картинка! Цените растат навскъде, никой не ви ***!
126
2
 
0
 
! Отговори
До Жо 2 преди 2 години
И пак там, в седната графа, пише: средноденонощен разход - 3.77 м3/с, което прави окол 3,26 млн. кубика вода на ден. И тъй като е ноември, не се напоява. Кремиковци отдавна е история, значи и за там вода не се отпуска. Остават питейното водоснабдяване на София и някои други нас.места, което е докъм 13-13,3 млн м3 месечно. От него за енергодобив по график за този сезон отиват до 10% (ако!!!), което означава около 3 и малко м3 да отиват за водоснабдяване. Или с други думи - около 300 000 м3 на ден
125
0
 
4
 
! Отговори
До Жо преди 2 години
Ти да видиш! Да се чудиш защ в Ежедневния бюлетин на МОСВ, публикуван на сайта на министерството в раздел"води" по разбираеми причини с ден закъснение, пише, че средния приток в яз.Искър за датата 15 ноември е само малко над 620 хил. кубика (0.718м3/с). С тенденция за намаляване. Тия хора, както и ония от експлоатацията на Софийска вода, че и НИМХ-то, как не ги е срам да ти нямат телефона, за да ги светнеш как да си правят сметките...
124
1
 
6
 
! Отговори
4 членно семейство преди 2 години
16-20 кубика месечно, както искате така го смятайте. Това е било винаги п6оследн6ите 20 години.
123
3
 
7
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
На никой освен на някоя баба и то зимата. В БГ има горещини 40 градуса,хората се къпят,перат,мият повече,цветя се отглеждат ,те лятото също искат много вода. Водата в БГ на кой е,че ни слага лимит?
122
3
 
3
 
! Отговори
Жо преди 2 години
До Зайо Байо=== "ЗАГУБИ" на вода са пропуснатите ползи за ВиК оператора. В София всеки ден впостъпват около 180 000 куб м. вода. Нали не вярвате, че всеки ден 90 000 кубика текат по улиците, а останалите 90 000 са достатъчни за два милиона софиянци? Тогава? Течовете по улиците са само около 3 %, а останалото е "пропуснати ползи", т.е. нетаксувани количества. Хиляди кубици вода се крадат ежедневно от промишлени предприятия, бетонови възли, автомивки, селскостопански дворове и градини.