На кого ще стигнат 3 кубика евтина вода?

До 10 години ползващите повече, ще плащат по-скъпо
16 ное 2021 07:30,
162
На кого ще стигнат 3 кубика евтина вода?
Снимка: Pixabay

Повечето потребители в страната ще могат да се впишат в графата на ползващите по 3 кубика евтина вода. Средностатистическият българи изразходва по 99 литра на ден.

В пет големи града обаче нещата не стоят така. Това са Благоевград, Бургас, Кюстендил, Перник и София. Там хората харчат по над 100 литра дневно, сочат данните на Националния статистически институт за изминалата година, пише „Монитор“.

Идеята е от преди над 10 години потребителите, които харчат повече вода за битови нужди, да я плащат по-скъпо.
У нас се ползва израелския опит по темата. До 2050 г. една трета от световното население ще живее в държави, изпитващи недостиг на вода. Населението в градските райони се увеличава всяка година, нараства и нуждата от питейна вода. Почти една четвърт от нея, а на места дори около 60%, се губи в градските райони.

Затова при месечно потребление до 3 куб. м на човек  ще бъде на една стойност, но при надвишаване на потреблението над това ниво, цената също ще се увеличава, обмислят от Министерството на регионалното развитие.

Новото нормативно положение ще залегне в подготвяния проект на Закон за ВиК и други нормативни актове, необходими за изпълнението на проектите в отрасъл ВиК, които очакват финансиране от Националния план за възстановяване и устойчивост. Обещанието е българските граждани да получават вода на ниска, социално поносима цена.

Още по темата
Според данни на НСИ за десет години средното потребление на човек от населението се е увеличило с около два литра, за да достигне 99 литра на ден. Това означава, че средната месечна консумация в бита у нас е 2970 литра вода на човек. Един кубик е равен на 1000 литра. Така болшинството ще плащат по-евтина вода при евентуалното въвеждане на диференцирана цена.

Най-пострадали от лимита от 3 кубика ще бъдат живеещите в Югозападния район. В столицата дневната консумация на вода е 124 литра на човек според данните от статистиката или около 700 литра над нормата.
В Благоевград, Кюстендил и Перник харчат съответно 113, 101 и 107 литра на ден. На юг по морския бряг също потреблението е по-високо заради повечето туристи в градовете по Черноморието. Там средната консумация е около 107 литра на човек на ден. Но не и на север, където са под средната норма – във Варна харчат по 97 литра.

Най-малко вода на ден в литри на ден ползват в Търговище (66), Сливен (69), Шумен (78) и Хасково (79).

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


162
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
101
0
 
24
 
! Отговори
Гражданин преди 2 години
България живее върху вода и ако имахме държавници, а не политици-еднодневки, мислещи за джоба си, отдавна щяха да разберат, че вода, ток, пътища, подземни богатства и т.н, са национална сигурност и трябва да се управляват от бългалската държава. Тогава нямаше да плащаме тези цени на вода, ток и т.н.
100
2
 
26
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Не мога да разбера защо ни налагат някакви световни модели в държава която си има вода...Всъщност ясно ми е че е за едни пари, за една превзета екология, но е меко казано грозно и гротескно
99
2
 
9
 
! Отговори
У бре Дю бре преди 2 години
Е па и вие много вода хабите бре,кво е това да се къпете всеги ден и да разхищавате толкова вода. Трябва да се къпете само по избори и когато е дъждовно или пък грабвате кърпата,шампоана и бегом към градският фонтан.
98
4
 
14
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
5 кубика.3 е малко.оставка на Радев
97
2
 
28
 
! Отговори
Grom преди 2 години
5 кубика на човек е нормата от години. Това е базата за таксуване, когато няма монтирани водомери и т.н. Как така сега станаха 3?По колко пъти се къпят тези, които го мислят това?
96
1
 
12
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Когато измислят да плащаме за въздуха, да не забравят да ни задължат да си сложим индивидуални оксиметри. Който има повече кислород в кръвта, да плащат на по-висока тарифа. Така ще е по-справедливо.
95
1
 
18
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Няма трите кубика да са по-евтини, те ще се най-малкото на сегашната цена. Другите, над трите кубика ще са по-скъпи. Само че не върви да ви кажат, че ще плащате три кубика скъпо, а другото още по-скъпо.
94
1
 
14
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Закъсняха с предложението. Трябваше още в началото на пандемията да забранят на хората да се къпят и да си мият ръцете. Щеше да мине като част от мерките в роден контекст.
93
0
 
5
 
! Отговори
бургас преди 2 години
Водата на душовете се пускаше и спираше с *** да л на пода
92
3
 
2
 
! Отговори
Бургас преди 2 години
В Бургас имаше баня номер 6( Новата баня) на улица Странджа. Водата на душовете се пускаше и спираше с *** на пода и така се намаляваше разхода и на топлата и на стъдената вода. Съвременната техника позволява да се монтира над душа устройство, позволяващо при влизане под душа да тръгва водата и при отдръпване да спира.Крановете за топла и студена вода да се отворят и настрои желаната температура на водата на душа преди къпане Защо казват малкотърновци водата да БРУХТИ(тече силно)напразно?
91
1
 
12
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
не можете да ги накарате да си плащат данъците , консумираната ел.енергия и вода , глобите , таксите , билета в обществ.транспорт , не можете да ги интегрирате . ето това е проблемът за следващите 20 години , вие сте се хванали за една вода .
90
1
 
12
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Опитват се да накарат хората да не се къпят. Необичайно е в държава от третия свят хората да поддържат хигиена - на това трябва да се сложи край.
89
1
 
14
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
в нашия край има една махала , като се натрупат 30к за плащане фактурите се разпределят между съвестните платци и така няколко пъти в годината .
88
1
 
21
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
И при нас консумираната вода е половината от тази, която плащаме по водомер. Другата половина идва от вода, която водоснабдяване разпределя служебно на потребителите, заради някакви разлики между общия водомер и всички останали или по някакви причини, които само те си знаят. Дори да спреш напълно водата, пак ще имаш разпределени повече от 3 кубика месечно.
87
1
 
13
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Тя водата не се губи при битовото потребление, а при преноса и нерегламентираното използване за примишлени нужди. Остава и водомери на казанчетата на тоалетната чиния да ни задължат да сложим. Това е криворазбрана екология. Няма как намаляването на разхода сега да реши бъдещ проблем - тя водата се върти в природата, и дори да спрем да се къпем от утре, ако ни очаква суша в бъдеще, няма как да я избегнем. Залесяването по-може да помогне.
86
1
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Цитирам фактура от юни - септември 21г Обща консумация по приходни водомери 2270 м3 Фактурирана консумация в етажна собственост 1902 м3. Общо потребление за разпределение 368 м3. Индивидуално за имота за три месеца се прибавят 13.5 м3.ЗАЩО???? Кой гарантира каква е консумацията на имотите без водомери???
85
2
 
4
 
! Отговори
Кюстендилският преди 2 години
У Кюстендил се къпем ,не се подмиваме като КЪРДЖАЛИЙСКАТА проста КУТКА🇹🇷
84
1
 
8
 
! Отговори
Anon преди 2 години
"Почти една четвърт от нея, а на места дори около 60%, се губи в градските райони." - ВиК дружествата да си оправят загубите, а не да компенсират с вдигане на цената. По този начин ще се подмени инфраструктурата, ще има реално повече питейна вода в системата, цената на водата за крайния потребител ще остане същата...
83
1
 
12
 
! Отговори
Българин преди 2 години
Тези 3куб. вода измерени със загубите на ВиК мрежата или без, да попитам?
82
1
 
11
 
! Отговори
Христо Христов преди 2 години
Само за безродните про-стаци е важно какво става със световното население. Нека първо видим населението в нашата си страна. Нека първо на него осигурим чист въздух и природа, вода и реки. Пък нека филанкишиите си правят техните си статистики.