Николай Василев: Ако държавата определя цените, живеем в Куба

Има неяснота за изхарчените 9 млрд. лв. през последния месец на 2021 г.
5 яну 2022 12:34, Анисия Иванова
210
Николай Василев: Ако държавата определя цените, живеем в Куба
Снимка: Bloomberg TV Bulgaria

Министерството на финансите планира базов дефицит от 3% за 2022 г., без да включва средствата за пандемията и енергийните помощи, където ще има най-големи разходи. Ако свършат възможностите за вземане на лесни дългове за прокарване на политиките на управляващите, може да се стигне и до увеличение на данъците. Ако иска да подпомогне бизнеса и нуждаещите се части от населението да посрещнат високите цени на тока, държавата трябва да спре с популизма и да предриеме дългосрочни, базирани на пазара мерки. Това заяви Николай Василев, бивш вицепремиер и министър на икономиката и на държавната администрация, в ефира на предаването "Светът е бизнес" с водещ Ивайло Лаков.

България не е харчила толкова като процент от БВП през последните тридесет години и като абсолютна стойност, каза Василев.

"Бюджетният дефицит е по-висок от катастрофалната 1996 г. - за останалите години България е имала или излишъци, или балансирани бюджети, или малки дефицити. Това е все едно да кажем, че едно семейство по принцип е фалирало, но без сметката за парно, ток, училището на децата и ипотеката, финансовото му състояние е сравнително добро."

Според Василев допълнителната актуализация през юни може да бъде само нагоре, дефицитът може да достигне 7%, а може да се очаква и увеличение на държавния дълг. Управляващите са наследили "забележително нисък държавен дълг", който сега е започнал бързо да нараства и след няколко години България може да стане "от ниско задлъжняла средно задлъжняла... Държавата след 1997 г. дисциплинирано намалява дълга като процент от БВП, за да може някой да дойде наготово, да опука парите за няколко дена и месеца и да казва, че това е хубаво."

Има сериозна неяснота в изхарчените 9 млрд. лв. от правителството през последния месец на 2021 г., каза Василев и добави, че за "поне 4 млрд. лв." няма информация за какво са изхарчени.

"Имало ли е обществени поръчки, кога са били обявени, инхаус ли са, в каква посока заминават парите и защо - не е ясно на цялото българско население, а и на Народното събрание. Това е било приумица на изпълнителната власт в последните дни на годината, както става всяка година - по същия начин критикувахме предните правителства, Борисов критикуваше тройната коалиция."

Разходване на суми от такъв мащаб са проинфлационни действия и в други години би бил най-важният фактор за повишаване на инфлацията, каза Василев.

"Политиката през последните месеци е раздаване на пари на който ги поиска... По-големият проблем е липсата на всякаква интуиция за бюджетна дисциплина.", смята той.

Според Василев е неправилно да се говори за икономическа криза, подобна на 2009 г. или 1996 г., въпреки пандемията и произтичащите от нея проблеми. "Имаме най-високия растеж за последните дванадесет години макар и на база 2020 г., една от исторически най-ниските безработици, нямаме рецесия, доходите растат всяка година от 1997 г."

Нива на инфлацията от 7%, макар и не ниски, не са необикновени за България, а и тя е "привнесена заради промяната на цените на световните суровини, както и голямото печатане на пари през последните две години", заяви Василев.

България ще има само изключителна полза и никаква вреда от присъединяването си в еврозоната. Правителството не е казало, че е против въвеждането на еврото, но е показателно, че не е обявило, че подкрепя това, каза Василев. "Закъсняхме много за еврозоната - Хърватия и Румъния ще ни изпреварят, а някой ден може и Северна Македония."

Ако продължава с "глупости като мораториуми или други неправилни намеси на пазара", правителството може наистина да предизвика енергийна криза с липса на ток. Василев припомни, че повишението в цените на енергийните ресурси е било очаквано още от лятото и не може да се използва извинението за печелене на време за подготвяне на мерки.

През годините КЕВР предлага увеличения на цените за битовите потребители, които са по-ниски отколкото трябва, като разликата се поемаше от бизнеса, напомни Василев. "Да се твърди, че увеличение от 11% на тока - при катастрофалното порастване на международните цени - едва ли не ще събори държавата е абсурд."

За да помогне на бизнеса, държавата трябва да либерализира пазара, да осигури алтернативни доставки на газ, нови мощности на ток от по-чисти източници, и да предприема дългосрочни мерки "на базата на пазарната икономика, а не на комунистически декрети... Ако държавата ще определя цените, значи живеем в Куба, а не в пазарна икономика в ЕС."

Погрешно е мораториумът да се представя като социална мярка, тъй като не помага на хората, които имат нужда.

Предложеното увеличение на цената на тока от 11%, което е много, много по-малко от пазарно необходимото, щеше да добави до 20 лв. към сметките на нуждаещите се домакинства, коментира Василев. Общата сума, която ще бъде използвана с този мораториум, ще е много по-голяма, тъй като ще се подпомагат "неенергийно бедните, които потребяват в пъти повече ток... В момента бедните плащат сметката на небедните."

"Епохата е популистка", каза Василев в коментар за почти единодушното приемане на мораториума в Народното събрание и за новото управляващо мнозинство.

 "Сега сме на етап "има само ляво" и ляв популизъм. Ако изобщо имаме някаква посока и някаква икономическа политика - аз не знам да имаме такава - тя не е тази, която бих искал да видя като гражданин."

"Не ми се иска през 2022 г., петнадесет години след приемането ни в Европейския съюз, да твърдим че България е една ултра бедна държава от Африка, която не може да си плаща сметките за ток... 90-те години бяхме бедни, сега не сме толкова богати колкото западняците, но сме по-малко бедни от преди.", допълни той.

Целия разговор може да гледате във видеото на Bloomberg TV Bulgaria.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


210
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
160
4
 
11
 
! Отговори
Хектор преди 2 години
Ако живеехме в Куба щяхме да имаме здравеопазване например бе миш0к
159
2
 
12
 
! Отговори
Шмайзер преди 2 години
Ми щом ни управляват комунисти, къде да сме?
158
2
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Банките са задръстени с влогове на гражданите и не дават никакви лихви.А, българина продължава да реве, че е беден и не може да си плаща тока и парното!!! Иначе обвиняваме ромите, че само плачат за помощи!!
157
5
 
9
 
! Отговори
Стига с Куба преди 2 години
Куба си е добре, не е в ЕС. Пазарната икономика на ЕС не я ща. Вакснини, ама само одобрени от ЕС. Моля-мерси! За всяко нещо - одобрено от ЕС, разбирай само от малък брой хора, в близки отношения с монополисти от Германия, Франция. Това не е пазарна икономика, а контролиран монопол.
156
3
 
7
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
До Кармен Златарева "Ако г-н Василев отиде до Куба и види постиженията им в селското стопанство въпреки блокадата, ще му хвръкне шапката" Хахахаха. Чакай да ти разкажа за "великото" селско стопанство на Куба. Понеже всичко е с държавна планировка, Трактора минава само в определено време (щото и нафтата за него е кът та не може постоянно) за да събира реколтата. А ако не е дошло време за трактора, реколтата се СКАПВА НА ПОЛЕТО. Това не е шега, това е РЕАЛНОСТТА в комунистическа "напреднала" Куба.
155
5
 
5
 
! Отговори
Кармен Златарева преди 2 години
Ако г-н Василев отиде до Куба и види постиженията им в селското стопанство въпреки блокадата, ще му хвръкне шапката и ще започне да говори съвсем други неща.
154
2
 
15
 
! Отговори
АНОНИМЕН преди 2 години
ВИНОВЕН Е ТРИФОНОВ , ЧЕ ИЗВАДИ ТОВА ЗАБРАВЕНО НИЩО ОТ НАФТАЛИНА
153
0
 
4
 
! Отговори
Сосидж преди 2 години
А заедно с това пищят, че токът бил скъп- айде моля ти се. Ми да спре да го регулира държавата и онези пет човека, които държат разпределителните дружества да ти определят цената- капризи само. Един лев данък не плащат, ама претенцията е до небето.
152
0
 
10
 
! Отговори
АНОНИМЕН преди 2 години
До Ха ха - Ще ни оправят и тези като царчето .
151
0
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Сите закачени на джицата и лапащи "дивиденти" оттам са за "димукратичну извисяване " на тока ...особено смешен е шефът на кайнесебету с изхвърлянето си ,че е против увеличението на пенциите ,а той иска по- високи заплати ????Ами бае Димитро те повекето работяги около две трети от общото са в пенционна възраст бе , страуваш съ ,чи ши ги изтървеш след година - две като членски внос ли??????
150
2
 
14
 
! Отговори
дедо Ташунко преди 2 години
Това отровно джудже откъде изпълзя?
149
3
 
14
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Погледнах сега Куба - Ковид. Всичко 8300 починали, почти 100 % ваксинирани, със своя собствена ваксина, по съвсем друга технология, не тези дето ни ги набиват в главите като най-добри. Смъртни случаи за цялата седмица 0. Средно за 7 дни 450 нови случая дневно. Население 11 млн души. Впрочем, чела съм някъде че точно Куба е на първо място по достъп до висококвалифицирана безплатна медицинска помощ.
148
5
 
11
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Ники, в Куба такива като теб ще ги замерят с камъни
147
1
 
5
 
! Отговори
НЕМА ПРОБЛЕМИ ,БЕ... преди 2 години
Ще живееме като в Куба....И НАКРАЯ ЩЕ ФАЛИРАМЕ , КАТО В БЪЛГАРИЯ ПРЕЗ 1989-г.......ТОВА Е ТОЛКОЗ ПРОСТО И ЛОГИЧНО....ХА,ХА,ХААААА....но , този път парите ни ще са в чужди банки----ЗАЩОТО ВЕЧЕ , НЕ СМЕ ПРОСТИ, КАТО КОМУНИСТИТЕ....
146
0
 
7
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
До АнонименМоже би най-лошото в Куба са ураганите всяка година. А ние с нашите гръмовержци ежедневно?
145
0
 
19
 
! Отговори
Ха сега преди 2 години
си представете , че тоя ни беше станал министър :)
144
1
 
16
 
! Отговори
Краси преди 2 години
Тоя *** подари БТК без пари!
143
4
 
16
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
По-добре да живея в Куба, отколкото тука.
142
1
 
15
 
! Отговори
Ха ха преди 2 години
Тоя и царчето ни оправихаЩе ви оправя викаше царя и го направи
141
2
 
11
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Нищо и няма на Куба. Все пак имаше търговски санкции. А може би още има. Куба си беше в изолация, а може още да е. А ние сме били в Свободния свят, казват.

Спонсорирани публикации