Николай Василев: Ако държавата определя цените, живеем в Куба

Има неяснота за изхарчените 9 млрд. лв. през последния месец на 2021 г.
5 яну 2022 12:34, Анисия Иванова
210
Николай Василев: Ако държавата определя цените, живеем в Куба
Снимка: Bloomberg TV Bulgaria

Министерството на финансите планира базов дефицит от 3% за 2022 г., без да включва средствата за пандемията и енергийните помощи, където ще има най-големи разходи. Ако свършат възможностите за вземане на лесни дългове за прокарване на политиките на управляващите, може да се стигне и до увеличение на данъците. Ако иска да подпомогне бизнеса и нуждаещите се части от населението да посрещнат високите цени на тока, държавата трябва да спре с популизма и да предриеме дългосрочни, базирани на пазара мерки. Това заяви Николай Василев, бивш вицепремиер и министър на икономиката и на държавната администрация, в ефира на предаването "Светът е бизнес" с водещ Ивайло Лаков.

България не е харчила толкова като процент от БВП през последните тридесет години и като абсолютна стойност, каза Василев.

"Бюджетният дефицит е по-висок от катастрофалната 1996 г. - за останалите години България е имала или излишъци, или балансирани бюджети, или малки дефицити. Това е все едно да кажем, че едно семейство по принцип е фалирало, но без сметката за парно, ток, училището на децата и ипотеката, финансовото му състояние е сравнително добро."

Според Василев допълнителната актуализация през юни може да бъде само нагоре, дефицитът може да достигне 7%, а може да се очаква и увеличение на държавния дълг. Управляващите са наследили "забележително нисък държавен дълг", който сега е започнал бързо да нараства и след няколко години България може да стане "от ниско задлъжняла средно задлъжняла... Държавата след 1997 г. дисциплинирано намалява дълга като процент от БВП, за да може някой да дойде наготово, да опука парите за няколко дена и месеца и да казва, че това е хубаво."

Има сериозна неяснота в изхарчените 9 млрд. лв. от правителството през последния месец на 2021 г., каза Василев и добави, че за "поне 4 млрд. лв." няма информация за какво са изхарчени.

"Имало ли е обществени поръчки, кога са били обявени, инхаус ли са, в каква посока заминават парите и защо - не е ясно на цялото българско население, а и на Народното събрание. Това е било приумица на изпълнителната власт в последните дни на годината, както става всяка година - по същия начин критикувахме предните правителства, Борисов критикуваше тройната коалиция."

Разходване на суми от такъв мащаб са проинфлационни действия и в други години би бил най-важният фактор за повишаване на инфлацията, каза Василев.

"Политиката през последните месеци е раздаване на пари на който ги поиска... По-големият проблем е липсата на всякаква интуиция за бюджетна дисциплина.", смята той.

Според Василев е неправилно да се говори за икономическа криза, подобна на 2009 г. или 1996 г., въпреки пандемията и произтичащите от нея проблеми. "Имаме най-високия растеж за последните дванадесет години макар и на база 2020 г., една от исторически най-ниските безработици, нямаме рецесия, доходите растат всяка година от 1997 г."

Нива на инфлацията от 7%, макар и не ниски, не са необикновени за България, а и тя е "привнесена заради промяната на цените на световните суровини, както и голямото печатане на пари през последните две години", заяви Василев.

България ще има само изключителна полза и никаква вреда от присъединяването си в еврозоната. Правителството не е казало, че е против въвеждането на еврото, но е показателно, че не е обявило, че подкрепя това, каза Василев. "Закъсняхме много за еврозоната - Хърватия и Румъния ще ни изпреварят, а някой ден може и Северна Македония."

Ако продължава с "глупости като мораториуми или други неправилни намеси на пазара", правителството може наистина да предизвика енергийна криза с липса на ток. Василев припомни, че повишението в цените на енергийните ресурси е било очаквано още от лятото и не може да се използва извинението за печелене на време за подготвяне на мерки.

През годините КЕВР предлага увеличения на цените за битовите потребители, които са по-ниски отколкото трябва, като разликата се поемаше от бизнеса, напомни Василев. "Да се твърди, че увеличение от 11% на тока - при катастрофалното порастване на международните цени - едва ли не ще събори държавата е абсурд."

За да помогне на бизнеса, държавата трябва да либерализира пазара, да осигури алтернативни доставки на газ, нови мощности на ток от по-чисти източници, и да предприема дългосрочни мерки "на базата на пазарната икономика, а не на комунистически декрети... Ако държавата ще определя цените, значи живеем в Куба, а не в пазарна икономика в ЕС."

Погрешно е мораториумът да се представя като социална мярка, тъй като не помага на хората, които имат нужда.

Предложеното увеличение на цената на тока от 11%, което е много, много по-малко от пазарно необходимото, щеше да добави до 20 лв. към сметките на нуждаещите се домакинства, коментира Василев. Общата сума, която ще бъде използвана с този мораториум, ще е много по-голяма, тъй като ще се подпомагат "неенергийно бедните, които потребяват в пъти повече ток... В момента бедните плащат сметката на небедните."

"Епохата е популистка", каза Василев в коментар за почти единодушното приемане на мораториума в Народното събрание и за новото управляващо мнозинство.

 "Сега сме на етап "има само ляво" и ляв популизъм. Ако изобщо имаме някаква посока и някаква икономическа политика - аз не знам да имаме такава - тя не е тази, която бих искал да видя като гражданин."

"Не ми се иска през 2022 г., петнадесет години след приемането ни в Европейския съюз, да твърдим че България е една ултра бедна държава от Африка, която не може да си плаща сметките за ток... 90-те години бяхме бедни, сега не сме толкова богати колкото западняците, но сме по-малко бедни от преди.", допълни той.

Целия разговор може да гледате във видеото на Bloomberg TV Bulgaria.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


210
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
140
0
 
12
 
! Отговори
За 143 преди 2 години
Стратегически производства не се приватизират и не се дават на концесия. А с посредници на ел енергия, дествително може да стане 1лв /50 евроцента/ за 1 киловат за домакинствата. Човека мечтае да няма КЕВР. ИМАЛО в България пазарна икономика, ще кажат от Харвард.
139
0
 
8
 
! Отговори
L. преди 2 години
Ако пък държавата нищо не прави - за какво ни е? Избираме си по пещера или дупка и кой както свари.Ники, с остарели разбирания си за Ролята на държавата в макроикономиката.
138
10
 
9
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
До Ванчо "Какво й е на куба, тук е по-зле !" Ами, бягай да се редиш на опашка за пакет пилешко един път в седмицата. Защото в КУБА Е ТАКА.
137
4
 
11
 
! Отговори
Ванчо преди 2 години
Мики Маус пак се изказва. Какво й е на куба, тук е по-зле !
136
0
 
11
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Защо е КЕВР?
135
0
 
9
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Ако ти определяш цените,живеем в Кас пичан.
134
2
 
17
 
! Отговори
Шефа преди 2 години
Неуважаеми господин малоръстов , ние помним как купувахте прескъпи мотриси за БДЖ на дизел , помним как продавахте цели заводи , за 1 долар ,за скрап на частни приятелски Вам фирми, помним много от далаверите , които бяха пример за мафиотския , а не за пазарния свят!Я се скрий бързо в дупката си - не дърпай дявола за опашката!Къшшш!
133
7
 
1
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
До Анонимен 141 "Някой помни ли ББ" Ако построим Белене, тока ще стане 30 ст. Ами поне сега щяхме да знаем защо ще стане 30ст." Кое е по-добре, да купуваме ток по 30 стотинки от някъде, или да произвеждаме ток по 50 стотинки в България. Впрочем, имаше процедури за Белене, които удариха на камък - оказа се, че без държавни гаранции за изкупните цени, никой инвеститор не иска да инвестира. Освен руснаците, разбира се, те са готови и да губят, само и само да затегнат хватката си върху България.
132
2
 
3
 
! Отговори
Дълбока провинция преди 2 години
Какво ще кажете за сивата икономика? Май няма отърване от нея...
131
0
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Някой помни ли ББ" Ако построим Белене, тока ще стане 30 ст. Ами поне сега щяхме да знаем защо ще стане 30ст.
130
5
 
0
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
До Анонимен 134 Една от най-големите грешки, които някой може да направи по отношение на една диктатура е да реши, че ако се държи с нея добре, тя няма да се възползва от това. Коткането на Русия води само до увеличаването на влиянието й. Сегашната криза обаче показа, че има ДОСТА проблеми при руснаците. Ако Европа се приспособи към сегашната конюктура - са улетели. Затова шефа на Газпром така се беше загрижил дали Германия ще има достатъчно газ - рязък контраст с "ние си изпълняваме договорите"
129
1
 
4
 
! Отговори
Николайчоооооо преди 2 години
Сещаш ли защо ще оскубя каквото има за скубане от теб?Сещаш ли се за едно несъществуващо министерство направило много "неудобни реформи" и подписа една сделчица!Дето унищожиха и разпродадоха много държавна собственост в полза на частна собственост!
128
1
 
9
 
! Отговори
РАЙЯ преди 2 години
ТОЯ НЕПРИЯТНИК ЯКО ДРАЗНИ!
127
0
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Каква еврозона за държава, която сама себе си не може да изхрани. Ще "печелим" евро, за да харчим евро за съществуването си? Дори левове няма за измислените харчове за здравеопазване. Туризъм ще развивате, ще изхранваме туристите с внос. Каните се да закривате ТЕЦ, АЕЦ, От заплатките ни в евро, колко данъци ще съберете, за да продължите да харчите. Гърция поне може да се изхранва сама. Смяхте се на Гърция. Сега се присмивате на Турция, нищо че не е във "великия" ЕС.
126
2
 
7
 
! Отговори
Николайчоооооо преди 2 години
Ще ти оскубя и малкото косми от плешивата ти глава....
125
1
 
9
 
! Отговори
Радой Ралин преди 2 години
Много ми е противен малкия Мук...
124
0
 
0
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
До 130 "Сериозно? "Газпром" ли носи отговорност, че западните държави отказаха да закупят газ" Ти изобщо четеш ли какво ти написах, или просто си караш по листчето. Пита каква е "играта" на Путин, казах ти съвсем точно. Путин носи отговорност за наличния газ в хранилищата на Газпром за Европа. Газпром избра да заплашва с това европейските пазари и като резултат сега губи баснословни печалби, които Германия кешира. Даже Милер се "загрижи" за това дали Германия ще има газ, ако застудее. :))
123
0
 
3
 
! Отговори
до Анонимен преди 2 години
Сериозно? "Газпром" ли носи отговорност, че западните държави отказаха да закупят газ по дългосрочни договори и да запълнят резервуарите си преди началото на отоплителният период с надеждата, че цената на газта ще падне под 200 долара за 1,000 куб. м. газ? И ква стана тя???? Вместо 200 долара цената скочи до над 2,000 дол. за същото количество. Дет съ вика, "Когато сам се насадиш на кола, не търси виновни, късно е!" Останалото е, жалкото оправдане на ЕС и да Русия и САЩ печелят!
122
0
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Спекуланти и часници се картелират и правят хиперинфлация и безработица в провинцията. Пример е балона при имотите в София и хората се принуждават да емигрират.
121
5
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
До Безпартиен "То се знае, че обикновеният човек винаги ще бъде прецакан независимо какво е правителството." Ми, това не е вярно. И при НДСВ и при ГЕРБ имаше СЪЩЕСТВЕНИ подобрения за обикновения човек. Просто вие се подлъгахте по популизма на червените, че сте "по-зле от всички", без да гледате в какво сте по-добре от много други. Затова сега ще има тежки последици.

Спонсорирани публикации