От града към село - обърнахме тренда заради пандемията и скъпотията

Близо 100 000 души са предпочели селския живот през 2020 г.
15 фев 2022 07:03, Александър Попов
203
От града към село - обърнахме тренда заради пандемията и скъпотията
Снимка: БГНЕС

Високите цени на имотите в градовете и пандемията зададоха тренда хората да се местят от градовете към селата. Почти 100 хил. души са направили този избор през 2020 г. , откогато е последната подробна статистика, показват данните на Националния статистически институт (НСИ).

Най-голямо териториално движение има по направлението "град - село", като на този сегмент се падат почти половината (48,4%) от мигриралите хора, които са 197 242 човека.

Следва направлението "град - град" (29,9%) и "село - град" (15,3%).

Най-голям брой от преселващите се в страната през по-миналата година са избрали за ново местоживеене област Пловдив - 21 320 души. Областите с най-големи относителни дялове в миграционния поток към област Пловдив са София (столица) - 7,7%, Пазарджик - 4% и Смолян - 3,7%.

"Заселването на хора в селата и другите малки селища около големите градове е субурбанизация", обясни за "Монитор" доц. Надежда Илиева от Националния институт по геофизика, геодезия и география към БАН.

"От доста време много ясно си личи нарастването на населението на селата, разположени край големите градове. Процесът е най-характерен за района около София. Увеличаването на хората заселили се около столицата се наблюдава главно по протежение на основните входно-изходни артерии на града. Субурбанизацията е повлияна от няколко фактора. Единият са високите цени на имотите в София и някой от най-големите градове. Вторият е, че вече все повече семейства търсят екологично чиста среда. Третият е влиянието на пандемията, когато се видя, че много хора могат да работят дистанционно от къщи. Дори в периоди на затихване на пандемията голяма част от служителите не се връщат в офисите. Така фирмите спестяват разходи и много от работодателите оставиха хората да си работят от къщи, защото у нас почти няма проблеми с осигуряването на високоскоростен интернет. По Черноморското крайбрежие пък субурбанизацията е свързана с развитието на туризма", поясни тя.

По думите й, неслучайно е и поскъпването на недвижимите имоти в тези зони около големите градове.

През 2020 г. двадесет и четири области имат положителен механичен прираст. Най-голям е регистрираният в областите София (63 промила), Перник (26,6 промила), Кърджали (23,2 промила). С намаление на населението в резултат на отрицателния механичен прираст са областите София (столица) (-11,9 промила), Сливен (-2,2 промила), Смолян (-1,7 промила) и Велико Търново (-0,1 промила).

Лицата, които са сменили местоживеенето си от чужбина в България, или потокът на имигрантите, включват български граждани, завърнали се в страната, както и граждани на други държави, получили разрешение или статут за пребиваване в страната. През 2020 г.

37 364 души са променили своето обичайно местоживеене от чужбина у нас. Сред дошлите да живеят в страната 34,2% са във възрастовата група 20-39 години, а 32.3% са на възраст 40-59 години. Делът на най-младите имигранти (под 20 години) е 13,6%, а на най-възрастните (на 60 и повече години) - 19,9%.
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


203
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
28
0
 
10
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
До 30 - Познавам няколко богаташа, един свързан с финанси, дето се "изнесоха", като купиха по цели запъстели села, вклчително старите училища и църкви, сринаха го и си вдигнаха едни имения. Министерство на весешивто, ако помниш ...Ама се съмнявам, че повечето хора имат тая възможност.
27
4
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Колкото по-далеч отФатмака, толкова по-близо до цивилизацията, природата и демокрацията.
26
15
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Еми няма да ходиш в Родопите. И без това там са животни, а не хора. Иначе има автобуси и на села до 20 км в Бургаско поне.
25
8
 
19
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Когато видя евреин финансист да се изнесе със семейството си от центъра на София в някое село, тогава и аз. :)
24
4
 
10
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
При положение, че 90% от високоплатената работя, може да се върши 100% дистанционно, виждам защонхора може да си го помислят. Ама не става. Не и със сегашните села. Ако някоя група се наееме, да обособинсосбтвени села, но модернизирани, може. Ама тогава няма да допускат кого да е.
23
0
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
До Анонимен 25 "Има автобуси за тая работа и то от 15 години." Може до някое пловдивско село на 5-10 километра в посока Родопите да има. :))))
22
0
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
До 1: По-скоро въпроса е в града има ли достъпна здравна помощ?
21
2
 
36
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Що лъжете, че е по-евтино по селата. Цените на повечето хранителни продукти по селата са по-високи отколкото по големите вериги в градовете явно писалия статията не си е подавал носа от градът в който живее.
20
1
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
До 20 - Има автобуси за тая работа и то от 15 години.
19
14
 
10
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Абе измамно е. Уж малки киткни населени места, а то една мизерия, една смрад. А и - няма работна ръка! Невъзможно е да си намериш свястна прислуга, няма и фирми за обсслужване!
18
6
 
12
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Градовете вече са само за харвардци, не стават за живот. За какво седите в града да правят погроми срещу вас разни харвардци и Чалгарски Величества?
17
3
 
18
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
До Селчо А през зимата "у големиО снЕг" е още по-забавно. Все пак, повечето села под въпрос не са точно в равнината. Там снегорини са виждали само по телевизията. Ако се наложи да викнеш линейка не съм сигурен дали и с ГПС ще те намерят. Ако дойдат до 1-2 дена де.
16
0
 
17
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Е, каква скъпотия? Нали средната заплата в София е 2150 лева хахах
15
6
 
24
 
! Отговори
Селчо преди 2 години
Разбрах. Значи получавам анафилактичен шок, паля колата и за 15 мин. съм в града. Благодаря. Ей сега ще погледна обявите да си купя някоя китна къщичка. А с училищата за децата ми как стои въпроса? Пак ли ще си пърпоря до града?
14
7
 
57
 
! Отговори
Истината преди 2 години
На село като се върнеш от работа започваш да...работиш. С къща винаги има нещо да се прави- керемида, по двора, чистене. В апартамента се прибирам и се тръшвам с все сила на дивана, приел формата на гза ми с годините:)))
13
3
 
11
 
! Отговори
Тесла преди 2 години
"Селски" едишън. Със стъпенка за избърсване на калта от подметките. Подаваща се автоматично при отключването на колата и с редовни ъпдейти на софтуера, разбира се.
12
4
 
35
 
! Отговори
До 10 преди 2 години
Това е проблема. Селата са тези, които са се слели с София и Пловдив. Останалите, дори тези до другите областни, си тънат в мизерия. За отдалечените в северозапада да не говорим. Там са пред закриване самите градове. Скоро ще има бразилски общини. Изцяло, с кметове и прилежаща администрация пт тях. И какво да правиш къща в такава община? В денят, в който те няма ще свалят и дограмата. Статии за наивници. Да ги пускат поне в чуждестранния печат. Ние знаем как стоят нещата реално.
11
0
 
31
 
! Отговори
Батето FOREVER преди 2 години
Тази мила българска дума "тренд".
10
3
 
17
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
До До 1 и 2 " Разтоварват се претъпканите големи градове, хората получават малко повече спокойствие, чист въздух и пространство." Понеже съм отрасъл в град, но съм бил цели лета на село и знам къде какво е хубаво. За нормални семейства селото не е алтернатива. Ако искаш да ИЗОСТАНЕШ, тогава може. А "села" на 5-10 минути не са никакви села, а квартали на градовете. Без удобствата на кварталите. И цените и там вече не са ниски.
9
9
 
14
 
! Отговори
От 2 преди 2 години
До Анонимен 8 Ще умра от смях. Тесла паркирана на селския мегдан. Някои хора искат да върнат десетилетията назад. Ами, не става!