Ваня Григорова: Работниците да се борят за заплащане, което поне да покрие инфлацията

Те все още очакват, че някой друг ще защити правото им на труд
1 май 2022 11:20, Петя Славова
77
Ваня Григорова: Работниците да се борят за заплащане, което поне да покрие инфлацията
Снимка: БГНЕС


Българските работници имат права, нашето законодателство е едно от най-добрите в  ЕС. Те трябва да осъзнаят, че имат мощ и инструменти, но трябва да имат и кураж. "Ако отбелязваме Деня на труда един път в годината с мотивацията да пием по бира, ние не сме допринесли с нищо този ден да бъде наш празник", каза пред БТА икономическият съветник на КТ "Подкрепа" Ваня Григорова.

На 1 май  2022 г. синдикатите и работниците в България трябва да се борят за такова увеличение на трудовото възнаграждение, което поне да покрие инфлацията, която се очаква да надскочи 20%, каза Ваня Григорова. Почти 1,4 млн. души в България не могат да покрият жизнения си минимум с парите, които изкарват от труд, допълни синдикалистът.  По думите на Григорова това са всички със заплати до 1000 лева. Според последните данни, публикувани от Министерството на финансите, 56 на сто от хората, които получават трудови доходи, са с данъчна основа до 1000 лв., което означава чисто 900 лв. Като брой това са почти 1,4 млн. души. От тях 870 000 са със доход на и под минималната работна заплата, посочи икономическият съветник на КТ "Подкрепа". Според Ваня Григорова такъв доход обрича семействата на мизерия, особено ако няма втори работещ в тях.

По думите на синдикалиста в днешния ден под заплаха и натиск от страна на работодателите са и някои допълнителни възнаграждения като клас прослужено време. Работодателите от години се опитват да премахнат възнаграждението за придобит трудов стаж и професионален опит, а това би довело до един значителен спад на трудовите възнаграждения, които и без това са ниски, посочи Ваня Григорова. Това не е архаизъм, добавката се изплаща по различен начин в различните държави, но се изплаща, заяви икономическият съветник на КТ "Подкрепа".

Все още българските граждани имат очаквания, че някой друг ще защити правото им на труд , правото им на достойно възнаграждение, смята Ваня Григорова.  По думите ѝ има обвинения, че българските работници са получили твърде много права през социалистическия период на развитие на страната. И това не е лошо, но всъщност получавайки наготово права, без да се бори за тях, българският работник е станал твърде пасивен.

Синдикатите на централно ниво са тези, които трябва да напомнят, да провокират работниците, така че да защитават правата си, каза Ваня Григорова в отговор на въпрос. „Именно това правя аз непрекъснато, включително в последните месеци на война в Украйна. Именно поради факта, че настоявам хората да търсят правата си, да искат увеличаване на възнагражденията, получих упреци, че ги карам да се бунтуват. Не това не е бунт, това е законово право на работника да изисква от работодателя да оцени по достойнство неговия труд“, заяви синдикалистът.

Тя напомни, че има немалко хора, които казват – "ако не ти харесва, тръгни си", но според нея да си тръгнеш, означава да избягаш. Напускането на работното място, емиграцията от родината не са решения и не помагат за запазване на човешкото ни достойнство.

Десетки хиляди са минимум работниците, които потенциално могат да бъдат застрашени от спрените доставки на газ, защото това засяга химическата индустрия, стъклопроизводството, машиностроенето и металургията, ТЕЦ-овете, които работят основно на газ, каза в отговор на въпрос Ваня Григорова.

По отношение на правата на работниците от Украйна, синдикалистът каза, че трябва да бъдат защитени правата на българския работник, за да бъдат защитени и правата на украинските работници. Свободни работни места ще се намерят, но няма да се намерят такива, на които да получават нормално възнаграждение и да се спазва напълно трудовото законодателство, смята Ваня Григорова. Тя посочи, че заради това КТ „Подкрепа“ продължава да настоява украинските бежанци, които са потенциални български работници, да имат достъп до информация за това какви права имат в страната и откъде могат да получат помощ.

Попитана дали има опасност да се изкриви пазара, Ваня Григорова посочи, че всеки приток на работна ръка от други държави, подлага под натиск трудовите възнаграждения в приемащата страна. Това го правим и ние като български емигранти в Западна Европа, това е стандартен икономически и социален процес, който поставя работниците в конкуренция помежду им, а когато има конкуренция между предлагащите труд, тогава получаващите труд - работодателите, са в по-силна позиция.

"Но трябва да се знае, че част от работниците от чужбина не са склонни да приемат условията, които им предоставят българските работодатели. Ако имат възможност, а често имат, те бързо напускат страната и отиват, подобно на българските работници, в Западна Европа. Без гарантиран жизнен минимум, най-достъпното решение е да си тръгнеш от страната", заяви синдикалистът.

По време на пандемията се появиха форми на несигурна заетост като част от куриерските услуги, доставките на храна по домовете и други, каза в отговор на въпрос Ваня Григорова. Тя посочи, че това са уязвими работни места, тъй като в огромната си част работниците се трудят без постоянен трудов договор. Хората получават заплащане съобразно извършените доставки, но в повечето случаи това не зависи от работника. Тези хора са в много тежка трудова ситуация, нямат гарантиран доход, допълни тя.

Масово хората в страната се наемат на 4-часов работен ден, а всъщност работят много повече.  Мнозинството от тях получават под минимална работна заплата. В сектора за почистване пък има фирми, които предоставят работна ръка с трудови договори при работен ден от два часа, това е честа практика в столицата, каза Ваня Григорова. По думите на експерта проблем е, че не се  публикува информация за типа на сключените договори, за трудовите възнаграждения. За да получим част от тези данни, трябва да чакаме някой депутат да постави въпрос в Народното събрание, за да бъде предоставена тази информация от страна на министъра на финансите, което не е така в нормалните държави.
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


77
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
26
2
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Безработицата расте, фирми фалират няма как да се бориш за заплати.
25
3
 
0
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Как в целия цивилизован свят има изградена система и квалификация на труда по професии само в БГ трябва да плащаш за това да се изгради и да ти каже същия плащай и се бори за заплата.Пълен абсурд.Учените на комунизма сега прилагат знанията си
24
2
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
fake news.
23
1
 
17
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Най-голямата грешка в живота си направих, когато преди 30 години, завършвайки едно от най-престижните образования в България, реших че е възможно да имам, ако не добро, то поне нормално бъдеще в тая държава. Е, излъгал съм се. Но вече е късно. Пиша това за хейтърите, които все обвиняват другите, че не били учили и сами били виновни за положението си.
22
0
 
11
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Чай първо си намерим работа како
21
2
 
21
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Тая май не се е борила с частник за заплата
20
3
 
11
 
! Отговори
БАНко преди 2 години
ТРЯБВА ДА ВИДИТЕ ИНТЕРВЮТО НА ВАНЯ ГРИГОРОВА С ЦЪНЦАРОВА !!! ПОПИЛЯ ПРАВИТЕЛСТВОТО ЗА ЛЪЖИТЕ С ГАЗА И ОРЪЖИЕТО ЗА ПОКРАЙНА !!!
19
0
 
27
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Шефа ще вдигне заплатата само ако го задължите със закон
18
0
 
14
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
След десетки години работа, работещите стават пенсионери. Защо Ваня Григорова нищо не казва и за тях? При пенсионерите увеличението на пенсиите трябва да е по швейцарското правило или 8,4% от юли, но даже и това не са спазили и увеличението ще е 6% и нещо, твърдейки, че така било според правилото. Сега с тази значително по-висока инфлация, пенсионерите обедняват с между 10% и 30%.
17
0
 
18
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Маркс май е по-актуален от всякога...
16
2
 
11
 
! Отговори
До 13 преди 2 години
Божее,тоз за Турция ми приказва дето никой не работи а гледа да измами другия и по цял ден дънят табла на сянка и кибичат край дуварите,пък жените им изобщо не бачкат!
15
7
 
3
 
! Отговори
До 21 преди 2 години
Пенсиооо,светът одавна е разделен на класи,а ти си живееш още в социализЪма.
14
1
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Инфлацията от март 2021 до март 2022 е 12,4% по данните на НСИ. Възможно е да се увеличи заради още по-скъпия газ, който ще купуваме. Какво би трябвало да е увеличението на заплатите, за да покрие инфлацията и да има и поне 10% увеличение на заплатите? Засега поне 23%, но кой дебеловрат бизнесмен демократ ще го направи. В обществения сектор е още по-лошо. Там масовите заплати са под 900 лева, а повишението ще е по-малко и от инфлацията.
13
1
 
15
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
13 в нашия град по кафенетата има пенсионери , може би няма млади . Но не всички дето са в кафенето не са работещи , много хора работим на смени , аз всеки ден мога да пия кафе , но това не означава , че не работя , може да съм била нощна смяна .Младите не искат да работят за малко пари , а възрастните работят за малко , но сигурно заплащане . Човек не трябва да се примирява с малко .
12
6
 
2
 
! Отговори
До 18 преди 2 години
Едно е да си купиш веднъж по-скъпа кола и съвсем друго е да плащаш всеки месец на стотици хора големи заплати.
11
6
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
На пазара на труда трябва да има конкуренция.Който е способен винаги ще си намери работа.А по отношение на украинците и заплащането ще кажа,че и в Германия гастарбайтерите подбиват пазара на труда,но там местните не мрънкат.
10
0
 
16
 
! Отговори
Ко?Не! преди 2 години
Ванче, кой бизнесмен ще ти вдигне ей така заплатата с 30-40% и как да се борим за това? Не е ли по-вероятно да ни бие шута? Особено извън София...
9
8
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Айдеее,сега пък украинците им виновни.Ако са по-кадърни от вас,естествено,че тях ще наемат.На крив х...вълната му пречи.
8
2
 
16
 
! Отговори
Муахаха преди 2 години
ами инфлацията при храните и стоките от първа необходимост е вече 40% до 90%, има ли някой който в Живота си е получавал 40% увеличение на заплащането си за същата работи и позиция, да не говорим за 90%, което си е 2но?! тия не са не просто в България, а на планетата Земя!!
7
12
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Наскоро бях в съседна Турция.И там ме питаха защо нашите кафенета са пълни през деня с млади хора.Защо не работят?Не можех нищо да отговоря.Всъщност,не исках,защото би ми било обидно да кажа истината.