Кога беше най-добре? За 25% осемдесетте години на миналия век

Възрастта е в сериозна степен определяща за възприятията
348
Кога беше най-добре? За 25% осемдесетте години на миналия век

Кога като общество се чувствахме най-добре и има ли десетилетие, което ни обединява в общото усещане за по-щастливо време? А може би възприятията са по-скоро индивидуални и най-доброто време е различно за всекиго?
В търсене на отговор на тези въпроси „Галъп интернешънъл болкан“ зададе сред пълнолетните българи въпроса „Кое е най-доброто десетилетие?“ по идея на „Капитал“. Абстрактният въпрос остави поле на респондентите за максимално широки асоциации. По традиция, такива питания извикват спомени за собствения живот или поне за живота на собствената страна. И това се оказва твърде показателно.  

В условията на кризи и несигурност, които третото десетилетие на двадесет и първия век досега ни предлага, не е излишно желанието да погледнем назад и да си дадем оценка и равносметка за живота си.

Изглежда, че осемдесетте години на миналия век изпъкват като най-добро десетилетие. Една четвърт от всички участвали ги посочват. Седемдесетте са най-хубавото време според 13,9% от запитаните, следвани от деветдесетте (13,6%), първото десетилетие на този век (13.3%) и второто десетилетие на този век – 12,2%.

Както може да се очаква, възрастта е в сериозна степен определяща за възприятията. Осемдесетте години на двайсетия век сякаш обединяват в най-голяма степен обществото ни в усещанията за най-доброто десетилетие. Респондентите на възраст между 46 и 65 години обаче възприемат осемдесетте като най-доброто време в много по-голяма степен в сравнение с по-младите или пък с най-старите. При до 35-годишни, например отговорите „осемдесетте“  са около една десета. При най-възрастните (тези над 66 г.) усещанията, че 80-те години са най-доброто време отново намаляват.

Тезата, че се обича най-много десетилетието на своята младост, се потвърждава и когато се разгледат обществените нагласи към седемдесетте. Поколението, което в най-голяма степен свързва десетилетието на диското с усещането за най-доброто време са именно респондентите на възраст над 66 години – които са били в разцвета на младостта си през седемдесетте. По-младите поколения изразяват в много по-малка степен сантименти към този период (а и нямат спомена). При респондентите до 35 години отговорите „седемдесетте“ не достигат и 2 на сто.

Нещо се пречупва в обществените възприятия спрямо деветдесетте. Поколението между 36 и 45 години, от което се очаква в най-голяма степен да възприема 90-те години като най-добри, е по-скоро раздвоено. Същото важи и за поколението между 26 и 35-годишна възраст. Още повече – децата и младежите на деветдесетте са и в значително по-голяма степен объркани за това кои всъщност са най-добрите години – над две трети от запитаните между 26 и 35 години не могат да преценят кое десетилетие е най-добро за тях. Една пета от запитаните между 36 и 45 години – също.

Объркването личи и в някои парадоксални данни. Излиза например, че поколението, било на двадесет години през деветдесeтте, гледа с малко по-големи симпатии към осемдесетте. Интересно е, че поколението 26-35 години (които са прекарали малка част от съзнателния си живот през деветдесетте) са по-благосклонни към този период. Немалки са дяловете на отговори в полза на деветдесетте и сред респондентите под 25 годни, голяма част от които дори не са били родени тогава. Може би тук роля играе традиционната идеализация на детството или на близкото миналото.
Очаквано, десетилетията на новото хилядолетие са най-добре оценени от най-младите (до 25-годишна възраст) Сред тях, отново очаквано, са и най-високите дялове на отговори „не мога да преценя“ – почти всеки четвърти представител на поколението Z. Вероятно базата за сравнение (натрупаният житейски опит през десетилетията) е това, което ни дава възможност да преценим кое е най-доброто. Вероятно и очакванията сред младите са, че най-доброто десетилетие предстои.

В крайна сметка, ако за най-възрастните е ясно кога е било най-добре и това е времето на тяхната младост, а за най-младите – очаквано това е времето сега (или може би по-скоро това, което предстои), то поколенията в средата изглеждат раздвоени. Деветдесетте години със своята силна динамичност, социални, икономически и политически промени се оказват добри за едни, но и много трудни за много от хората, очаквали ги с нетърпение.

Изследването е проведено „лице в лице“ с таблети между 20 и 27 септември 2022 г. сред 1009 пълнолетни българи. Извадката е представителна за пълнолетното население на страната. Абсолютната максимална грешка е ±3,1% при 50% дялове. 1% от цялата извадка се равнява на около 54 хиляди души.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


348
Още по темата: щастиеГалъп
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
19
13
 
4
 
! Отговори
до 17 преди 1 година
Ето, личи си, че си текезерар. От 92ра имам интернет вкъщи. Ама какво да те правим, ceлянче текезесарче, за което е непонятен квалифицирания труд. Едно си бае там за ТКЗС-то и това е. И казах- на 55 години съм. Айде вазирай, бедняк.
18
2
 
14
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Поколението ,няма никакво значение ,когато ФАКТИТЕ говорят !!!!Инфлация ,безработица ,пластмасова храна ,корупция и безнаказаност ,тотално разсипана икономика ,земеделие ,здравеопазване ,култура ,и ,какво ли още не !!!
17
5
 
22
 
! Отговори
Факт преди 1 година
80-те години на миналият век бяха последните хубави години и за света,след това всичко започна да върви от лошо към по лошо ...
16
4
 
24
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Никога няма да стигнем нивото на рзвитие от 80-те за съжаление в момента сме доста по-назад и нямаме почти никаква промишленост.
15
7
 
8
 
! Отговори
до 12 преди 1 година
Абсолютно всичко е по-добре. Абсолютно. Доходи, възможности за развитие на личността и така нататък.
14
4
 
10
 
! Отговори
АТАКИСТ преди 1 година
до 11 Пубер, 89-та станахме демокрация. Защо чак 2005-та започнахме с нета тук? 15 години в демокрацията пубер и да няма интернет??? Кажи веее пубер с жълто на устата?
13
19
 
11
 
! Отговори
до 12 преди 1 година
За мен най-важна е свободата- да пътуваш свободно, да учиш свободно, да градиш бизнес и кариера свободно. Та, тези неща по соц-а ги нямаше. Сега ги има. Всеки сам гради съдбата си. Някои чакат да им падне храната отгоре от ТКСЗ-то, ама ц- не става. За теб, очеизвадно, по мисленето ти си личи, че е плюскането и софрата. Такива сте милеещите по соц-а. И съм на 55 години. Странно, а?
12
7
 
10
 
! Отговори
до 10 преди 1 година
Аз като бях с 4 години опит, също взимах малко над 5к. Преди 10 години кажи-речи. Сега на студент даваме 3, а на мид левъл- от 7 нагоре. Хората са различни, вярно е. И ти ще стигнеш до нормална заплата, няма страшно :) Животът е пред теб, няма го полит бюро да ти ги вземе и няма да работиш цял живот за цветен телевизор и Жигула, която е краден Полски Фиат.
11
4
 
17
 
! Отговори
Иван Иванов преди 1 година
До 3 коментар .Горкия ти ,България е имала и златен лев и монархия добра ,не съм комунист но и при тях беше добре и има много факти за това .А ти седни пети малко а не ходи като мома да си скубеш веждите и чул не дочул да пишеш
10
6
 
15
 
! Отговори
АТАКИСТ преди 1 година
Казвайте кое е по-добре сега отколкото 80-те, пубери смешни?
9
21
 
10
 
! Отговори
до 9 преди 1 година
Айдеее, беднякът русофил текезесар, милеещ за соц-а отново лае... По соц-а дали можеше да си пишеш ей така свободно в интернет? Че в Япония имаше интернет, когато СССР измисли тоалетната хартия ахахаахахахаха. Изпадняк ***.
8
6
 
17
 
! Отговори
АТАКИСТ преди 1 година
до 1 А ти пубере на 25 какви са ти младините сега? С кое се забавляваш? Кажи едно нещо което е по- добро от това през 80-те.
7
3
 
19
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Спокойствие,сигурност,социални придобивки,още да изброявам ли?
6
14
 
10
 
! Отговори
до 5 преди 1 година
28 си бил по стандарт на живот в света, ама отзад напред.
5
28
 
13
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Най-добре е в момента. Който има акъл, си работи в западна компания и взима 10к и нагоре. Паралелно си движи инвестиции и други странични дейности и си живее живота. Мрънкалниците с носталгия по соца ги знаем. Аутсайдери с родители текезесари. Не познавам гражданин да милее за соца. Само разни от селата, дето си продадоха на нас, програмистите, наследствените ниви, за да ги заменят за панелка в Обеля при другите провинциални бачкери. Кеф- 1000 декара за панелка. Кое ли е по-ценно?
4
10
 
25
 
! Отговори
До 3 преди 1 година
Хапчетата хапчетата човече .Бяхме 28 в света стандарт а сега 93 то
3
11
 
25
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Преди 89 г е ясно ,че по добър живот .
2
25
 
17
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Стига с тази комунизъм пропаганда бе алоооо. Мръсни комунисти такива. Не беше добре. Никога не е било добре.
1
27
 
10
 
! Отговори
Демек младините преди 1 година
На дъртото поколение!