Ще поскъпнат ли ипотечните кредити? Потребителските вече скочиха

Някои банки дори в рамките на ден отпускат потребителски кредит
29 авг 2023 10:25, Анисия Иванова
94

Потребителските кредити поскъпват рязко. Към края на месец юли, по данни на БНБ, лихвите по ипотечните кредити не се променят за разлика от потребителските.

"Донякъде бихме го обяснили с летния сезон и не толкова активното предлагане на нови промоционални оферти по потребителските кредити. Факт е, че за първи месец има толкова драстично увеличение и предстои да разберем дали това ще се превърне в тенденция, според мен - не", каза кредитният консултант Георги Канайков в студиото на "България сутрин".

Увеличението е под процент - 0,73%.

"Увеличението ще се отрази в месечната вноска. Ще става дума вече за по-скъпи предложения на новите клиенти, докато на текущите клиенти зависи от базовата лихва на съответната банка и ако тя бъде увеличена - при тях също ще има увеличение на вноските", допълни Канайков в ефира на Bulgaria ON AIR.

Той е на мнение, че едва ли увеличението ще намали потреблението.

"Факт е, че през последните месеци се наблюдава доста по-сериозно забавяне на търсенето спрямо началото на годината. Съветвам да се гледа годишния процент на разходите, освен договорената лихва, той е точен измерител на реалната цена на кредита. Трябва да се гледат общите разходи, вноската по текущия кредит плюс другите кредитни продукти, ако има такива, да не са повече от 40% от нетния месечен доход", посъветва Георги Канайков.

Той добави, че е добре да имаме и "бели пари за черни дни", които са в размер на поне 6-месечни разходи на домакинството.

"Ипотечните кредити са друга материя, те са доста по-бавно оборотни, техният срок на погасяване е до 30-35 години. Потребителските кредити биха могли да се нарекат "по-бързо оборотна стока". Поради тази причина при тях има доста по-плавни увеличения, които пък са стабилни. Най-вероятно ще се запазят, предвид факта, че целият свят се бори с инфлация", добави Канайков.

Той поясни, че някои банки, дори в рамките на ден отпускат потребителски кредит.

"Бързите кредити хората ги ползват до заплата или кратки времена, докато потребителските кредити са за покриване на дългосрочни нужди - ремонт, кола. През лятото хората имат по-малък апетит към търсене на кредитиране, други са приоритетите. Доста от хората, търсещи ипотечен кредит, в очакване на затишие на цените на имотите и в очакване на повишение на лихвите - временно задържат своето търсене", подчерта експертът.

Георги Канайков припомни, че големите тегления на парични суми трябва да се заявят предварително.

Гледайте целия разговор във видеото.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


94
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
6
9
 
7
 
! Отговори
Анонимен преди 9 месеца
Покупката на имот трябва да стане само ако имаш парите в брой , всичко друго е риск .
5
16
 
14
 
! Отговори
Анонимен преди 9 месеца
За ипотечните този господин говори за период 30-35 години ! Тоест ако сте на 30 г , ще изплатите апартамента на 65 г. , Това е безумно от моя гледна точка .Спестявах над 10 години някъде 13-14 и когато станах на 40 г , купих жилище в брой .Бях си поставил за цел и работех на две места , дори предавах вторични суровини и заделях парите .През тези години съм бил в ресторант само по семейни поводи и никога просто така . Не съм ходил никъде на почивка , дори маркови маратонки на съм си купил .
4
4
 
26
 
! Отговори
Балонест преди 9 месеца
Очаквано лихвите скачат есента с прогнозираното преди това закъснение! Очаквано ще се"охлади" по-меката дума на ГРЪМНЕ имотния пазар. Частните съдебни изпълнители, скоро отново ще станат милионери от разпродажба на имоти, на хора надскочили своите възможности, демек-поне 70%. Панелки за по 300-400 хил лева? Кой изкарва полувин милион за жилище с живот максимум още 20-30г? Всичко ще си дойде на мястото, имотите ще се понаместят, някой друг ще се разведе, друг може да избяга от дълговата криза!!!!
3
0
 
22
 
! Отговори
Анонимен преди 9 месеца
а САЩ стигнаха почти 6 процента ама тук ще останат ниски, ок
2
16
 
6
 
! Отговори
Kiro преди 9 месеца
Всеки взема кредит до заплата, това е най-нормалното нещо което може да направи човек. Колкото до ипотечните, и такива се вземат масово, защото кой ти бега от лихва 3%, когато инфлацията е галопираща, т.е. двуцифрена и реално с времето кредитът се смалява сам, защото държавата така иска.
1
19
 
3
 
! Отговори
радомир преди 9 месеца
Бърз кредит се взема за кратък период до 6 месеца, или се взема кредит до заплата. Кредитът до заплата е много удобно нещо, така винаги имаш пари като ти потрябват и не чакаш да получиш заплатата някой ден, особено ако заплатите се забавят.