Четири пъти по-малки: Пенсиите в Германия 1728 евро, у нас €445

Всеки трети в България получава минималната сума за стаж и възраст, в Германия 26% са с до 1000 евро
27 яну 2024 14:26, Елка Василева
313
Четири пъти по-малки: Пенсиите в Германия 1728 евро, у нас €445
Снимка: архив, БГНЕС

Пенсиите в България са близо четири пъти по-ниски отколкото в Германия. Пенсиите на мъжете в Германия са средно 1728 евро, а на жените - 1316 евро, става ясно от изчисления на Федералната статистическа служба в отговор на запитване на депутата от “Левицата” Дитмар Барч, съобщава АРД. Същевременно в България пенсиите на мъжете са средно 870 лв. (445 евро), а на жените - 702 лв. (359 евро), показват последните официални данни на НОИ към края на септември 2023 г., пише „Труд“.

В Германия 42,3% от пенсионерите получават под 1250 евро на месец. Един от четирима пенсионери (26,4%) разполага дори с по-малко от 1000 евро. По-зле са жените - всяка втора (53,5%) пенсионерка получава под 1250 евро месечно. При мъжете този процент е 28,2.

В България близо 46% от пенсионерите взимат основна пенсия в минималния размер за съответния вид пенсия. По отношение на инвалидните пенсии поради общо заболяване близо 77% са в минималния за съответната степен на увреждане размер. Това означава, че при над 90% степен на увреждане взимат 601,50 лв., при увреждане от 71 до 90 на сто взимат 549,19 лв., а при увреждане от 50 до 70,99 на сто получават по 444,58 лв.

По отношение на пенсионерите за стаж и възраст всеки трети (36,3%) в България взима пенсия в минимален размер - 523,04 лв. при пълен стаж и достигната необходима възраст, а когато се е пенсионирал в условията на недостигащ стаж, но налични поне 15 години стаж, получава минималната определена от Кодекса са социално осигуряване сума от 444,58 лв. Това представляват едва 227,31 евро на месец.

Последно пенсиите в Германия бяха увеличени през лятото на 2023 година, припомня “Вестфелишер Анцайгер” (WA). Ръстът на пенсиите в западните германски провинции беше 4,39%, а в източните - 5,86 на сто, пише още WA. Разликата се дължи от усилията на властите да изравнят пенсиите в провинциите на Германия, които са били част от ГДР, с останалите. От 2012 г. насам пенсиите в Западна Германия са увеличени с около 26 на сто, а в източните части на Федералната република - с 40%. Нивата на пенсиите вече са балансирани и следващото увеличение ще е еднакво - с 3,5%.

В България пък редица политици изразяват мнение, че размерът на пенсиите по-тясно трябва да бъде обвързан с осигурителния принос на всеки човек. Нещо, което явно в Германия не се прилага, тъй като пенсиите в бившите части на ГДР през последните години са били вдигани повече, отколкото в останалите провинции на Германия.

В Германия за пенсии дават 12,6% от брутния вътрешен продукт (БВП) на страната, показват последните данни на европейската статистическа служба Евростат. В България за настоящата година планираните разходи за пенсии са в размер на 21,7 млрд. лв., което представляват 10,5% от БВП на страната. Ако в България заделят за пенсии същия процент от БВП на страната, както в Германия, това означава че за настоящата година разходите за пенсии биха могли да бъдат увеличени до 26 млрд. лв., което е с 4,3 млрд. лв. повече от предвидените средства.
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


313
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
254
1
 
2
 
! Отговори
икономист преди 3 месеца
Радославе, прав си, че е по-добре само финансов крах, отколкото фалит и срив на икономиката. Ама щом онези западните държави не са фалирали, въпреки огромните им дългове, които са много по-високи от нашия, значи и ние никога не сме фалирали нали така? хаха Както и да е, прав си, по-добре е... Но аз по-долу обясних, че икономическия срив при соца, се дължеше на загуба на пазари и излизането на Русия от икономическия блок, в който бяхме. Просто Русия не е пожелала да се реформира системата...
253
4
 
2
 
! Отговори
икономист преди 3 месеца
Всички капиталистически икономики, ще се сринат един ден. Но първи по този път ще минат западните, защото те са най-развити, съответно с най-презадоволено население. Северна Корея също ще мине по този път, защото търгува нелегално с останалия капиталистически свят. Освен това и ресурсите ще се изчерпят в скоро време, заради това непрестанно производство на ненужни стоки и услуги, което ще се увеличава без значение от спада на световното население. Но по-добре ще е преди това да се срине систе
252
7
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 3 месеца
Давайте пари за пенсии...внуците ви да имат дългове...
251
2
 
1
 
! Отговори
икономист преди 3 месеца
Прав си, че икономиката е циклична. А бе пак гледам нещо си прочел по икономика, но не е много... Никой обаче не знае защо се случват тези цикли. Едни икономисти казват, че уж се изчиствала плявата(слабите икономически играчи), други обаче мислят(сред които съм и аз), че така наречените спадове или кризи, се дължат на системни проблеми в пазарната икономика, които няма как да се решат. На фондовата борса се купуват и продават финансови инструменти, там нищо не се произвежда...
250
3
 
6
 
! Отговори
8988 преди 3 месеца
До икономист. Безнадежден си. Значи западните икономики щели да се сринат щото разчитали на ръст. Я ме светни източните икономики на какво разчитат и те що няма да се сринат. Ако западните икономики се сриват 100 години тогава може и да се изравнят с източните
249
4
 
2
 
! Отговори
икономист преди 3 месеца
Западните икономики вървят към срив, защо пазарната икономика разчита на постоянно увеличение на потреблението, а това ще е до време. Няма как непрекъснато да се увеличава потреблението на стоки и услуги, особено пък при задържане на броя на населението. Ние сме физически същества, които имат някакви ограничения... Не може да ядеш докато се пръснеш, и да ходиш на фитнес два-три пъти на ден. Кога ще работиш? При забавянето на икономиката, техническият прогрес ще доведе до голяма безработица...
248
2
 
5
 
! Отговори
8988 преди 3 месеца
До икономист. Прекръсти се, на пишман икономист . След всеки твой коментар става ясно, че не си отварял учебника по икономика и никога не си бил в реалния бизнес. Иконоката е циклична и след 15 години на ръстове, нормално следват няколко години на спад или застой. Въпреки това оборотите на западните фондови борси са трилиони долари. Това , ако не е инвестиране в бизнес не знам кое е.
247
3
 
4
 
! Отговори
Дин преди 3 месеца
Горките немски пенсионери!При икономиката която изградиха е направо обидно да вземаш само 4 пъти повече от хора които половината си стаж са прекарали в мързелуване в социалистическите заводи, а другата половина в мълчаливо съучастие в разграбването на Българската икономика! Истинска подигравка е на фона произведения БВП от немските и БВП от българските пенсионери
246
3
 
1
 
! Отговори
икономист преди 3 месеца
Общо взето положението при капитализма е безнадеждно и ще става все по-безнадеждно. Хора и на запад, въпреки уж по-високата си финансова грамотност не инвестират спестяванията си в бизнес инициативи, а предпочитат да ги държат за по-сигурно в банките, но на почти нулеви лихви. Което до сега не се случвало, а изглежда, че няма да има излизане от тая ситуация, защото другите възможности са прекалено рискови и хората знаят това. От друга страна, ако лихвите по кредите се вдигнат, бизнеса умира.
245
4
 
5
 
! Отговори
8988 преди 3 месеца
До икономист. Соца е сбъркан и като идеология и като икономика. Хората не са равни, като приравниш образован и работлив човек с *** безделник става така , че безделника си остава такъв, а работливия няма мотивация да работи и също става безделник. Същото важи и за еднопартийната система - няма конкуренция, няма прогрес. Ако си икономист няма смисъл да ти обяснявам колко е безумно всичко да е държавно и да се планира за 5г напред.
244
2
 
1
 
! Отговори
икономист преди 3 месеца
Ясно, вече разбрах, че и двамата си нямате представа за какво говорите и явно не може да ви се помогне. Фалита си е фалит, при всяка една система... Държавата е най-големият работодател в една икономика, и ако не може да плаща заплатите в държавния сектор, както и да извършва останалите вменени и функции със събираните данъчи, това означава теглене на още заеми с още по-големи лихви. Или вдигане на данъците, обаче бизнеса не иска да плаща по-високи данъци, защото веднага ще има фалити на фирми
243
2
 
1
 
! Отговори
икономист преди 3 месеца
Въпросът е не кога е създаден интернет, а кога е бил приложен на практика. Това е можело да се случи в онзи упадъчен соц. блок, ако партията е била решила друго. Можело е да изпреварят "свръх интелигентните" и "прогресивни" капиталисти. На които също им гърмят ракети от време на време на път за космоса.... По долу съм написал, че всяка една система може да се направи да работи по-добре. Това, че една система се е разпаднала не значи непременно, че причината е била в самата система.
242
0
 
5
 
! Отговори
8988 преди 3 месеца
До икономист. Аре аз ще коментирам. Не знам на колко години си , но аз от най ранното си детство слушам как запада е фарирал, изгнил и тн. Намери си вестник Работническо дело от коя да е година след 1960та и все има поне една статия в която пише някоя от сегашните опорки на кремълската пропаганда. Е как да го вярвам това?. Тогава партийците ми обясняваха за някакво светло бъдеще, а сега такива като тебе (не знам дали си живял дори тогава) ми разказват за някакво светло минало.
241
5
 
3
 
! Отговори
икономист преди 3 месеца
Интересно защо никой нищо не спомена по отношение на един от коментарите ми, в който става дума за това, че в днешно време почти всички големи капиталистически държави са на практика фалирали или са пред фалит? Явно зачеквам неудобни теми.. Винаги е по-добре да се обсъжда колко зле е било по времето на един отдавна отишъл си режим, вместо да се покажат недъзите на настоящата система.
240
0
 
4
 
! Отговори
8988 преди 3 месеца
До икономист. Примера с кръчмите е за хранене, но не очаквах промика копейка да го разбере. Освен това, хората сами отговарят за себе си. Разбира се ти предпочиташ партията наготово да ти каже как да живееш живота се. Това е разликата между свободните хора и крепостните селяни.
239
2
 
5
 
! Отговори
8988 преди 3 месеца
До икономист. Пич тия градски легенди , че Русия е измислила всичко на света ги разправяй в някой клуб на пенсионера , примерно в село Сусурлево. Трябва да призная, че си прав за това че борда няма общо с дълга, но пък не е ли малко пресилено да ни наричаш л.м.п.ни. И ако си икономист трява да ти е ясно, че не е важно кой е имал идея да направи нещо, а кой е успял да го направи и то масово, а в соца масово се правеха само стоки, които никой не иска да си купи.
238
5
 
1
 
! Отговори
икономист преди 3 месеца
Тоя пък за кръчмите се сетил... Пак добре са напрали с тия две кръчми, иначе щяха да възпитат поколение от пияници. Което все пак стана при капитализма, където всякакви вредни практики са ти позволени, стига да си платиш. Сигурно си много доволен, че можеш да се напиваш до припадък?
237
3
 
1
 
! Отговори
икономист преди 3 месеца
Липсата на демократичност на онази система доведе до нейния крах. Както и липсата на прозрачност и ясни правила при вземане на важните решения за развитие на икономиката.Освен това, няма как група държави да се отделят и да правят планова икономика, докато останалият свят е капиталистически...
236
6
 
1
 
! Отговори
икономист преди 3 месеца
До Радослав, както и до другите лу.мпени: Това, че нещо не е било добре направено през социализма, не означава, че не може да се направи по-добре от други хора! Знаеш ли, че през въпросния упадъчен социализъм, в края на режима, мисля че ставаше въпрос за 1986 година., в Русия е била измислена мрежа подобна на глобалната мрежа интернет, която възниква по-късно. Целта е била да се свържат всички предприятия в единна система. Обаче партията не е разрешила да се приложи. Ето това имам предвид...
235
1
 
2
 
! Отговори
Факт преди 3 месеца
А по времето на бай тодар бяха 10 пъти по-малки. Да не говорим за 90-те по времето на Любен Беров и Жан Виденов