Алфа рисърч: Едва 12% от българите одобряват управлението на ЕС

60% обаче категорично подкрепят членството ни в него
13 мар 2024 14:00, Нели Христова
311
Алфа рисърч: Едва 12% от българите одобряват управлението на ЕС
Снимка: Алфа Рисърч

60% от българите запазват категоричната си подкрепа за членството на България в Европейския съюз и не търсят друга геополитическа алтернатива. Същевременно обаче, както поради неуспеха на България да се доближи по жизнен стандарт и равенство пред закона до ядрото от държави на ЕС, така и поради поредицата от кризи в Европа през последното десетилетие, скептицизмът към начина на управление на Съюза и конкретни негови политики нараства с по-ускорени темпове. 12% от пълнолетните българи заявяват, че одобряват изцяло начина, по който се управлява ЕС към днешна дата, 42% - само донякъде, а 39% - са определено неудовлетворени.

Това сочат данните от последното изследване на "Алфа рисърч", проведено в периода 1 – 7 март 2024 г. Проучването е проведено сред 1000 пълнолетни граждани от цялата страна. Използвана е стратифицирана двустепенна извадка с квота по основните социално-демографски признаци. Информацията е събрана чрез пряко стандартизирано интервю с таблети по домовете на анкетираните лица.

Въпреки че много от детайлите на европейските политики и дебати остават встрани от вниманието на българите, като общ знаменател се откроява следната тенденция: Сънародниците ни одобряват най-силно онези политики, които им дават шанс да се възползват от достиженията и гаранциите на по-развитите европейски страни, а са най-критично настроени към онези, които се прилагат, или предстои да се приложат от Брюксел на национално равнище.

Така например, проучването регистрира най-позитивно отношението към възможността при нарушаване на правата им българите да се обръщат към Съда по правата на човека в Страсбург (84%). Следва удовлетвореността от възможностите за трудова миграция, т.е. за работа в страни-членки на ЕС (81%) и предвижданото изграждане на обща европейска система за сигурност (68%).

Разширяването на Еврозоната и Шенгенското пространство (53%) и влиянието на еврофондовете за развитието на България (51%) също се оценяват преобладаващо позитивно, но те срещат и по-висок дял негативни мнения - по около 30 на сто.

Противоречиви са обществените реакции към ефекта от европейските политики в три важни направления: Зеления преход – 34% положително отношение срещу 42% отрицателно, а за всеки четвърти българин този пакт остава напълно неразбираем; Европейската помощ към Украйна (38% подкрепящи срещу 45% неподкрепящи); Политиката за трудова миграция от страни извън ЕС в България (34%:49%).

Най-чувствителни и отрицателно настроени са българите към онези предложения и политики, които намериха и най-силен негативен отзвук в Европа: Миграционната политика и по-специално политиката за солидарно разпределение на мигрантите се одобрява от едва 19% при над три пъти повече негативни мнения.; Земеделската политика (свързана и с неяснотите около т.нар.зелен преход) – 26% одобрение при двойно по-високо неодобрение.; Увеличаване правомощията на ЕК за сметка на националните правителства – 77% неодобрение.

Въпреки че в личен план българите виждат ползи за себе си и за страната от европейското членство, за 17 години те не успяха де се убедят, че от техния глас зависи как ще функционира Европейския съюз и в каква Европа ще живеем. Затова не е учудващо, че избирателната активност на европейски избори е най-ниската възможна от всички други избори. Предстоящият вот не прави изключение – не повече от една трета заявяват твърда готовност да отидат до урните през юни. Ако тази тенденция се запази, броят на гласувалите може да падне под 2 млн. души, колкото е бил само на частичните избори за евродепутати през 2007г.

Безспорно най-интересен е отговорът на въпроса – как противоречивите нагласи към политиките на ЕС и слабата мотивация за участие в изборите се отразяват върху електоралните предпочитания? Най-висока мобилизация проявяват двете крайни групи – на най-големите евроентусиасти и на най-големите евроскептици. В резултат, ПП-ДБ повишават своя резултат от хипотетични национални избори (до 19.9%) и скъсяват дистанцията с ГЕРБ до 2.7 пункта, който събира 22.6% от вота на гласуващите. Възраждане, подобно на други европейски страни, където евроскептичните и антисистемни партии се представят малко над националния си потенциал, достигат 13.2%. По-слабата мотивация, дистанцираност и фокус върху локалните проблеми поставят в леко отстъпление ГЕРБ, БСП (8.9%) и ДПС (8.4% - чиито избиратели в Турция нямат право да гласуват на евроизбори).

Каква кампания ще водят партиите – с чисто европейски, или с национален фокус, кои фигури ще издигнат за евродепутати и каква ще бъде партийната кондиция след три месеца, несъмнено също ще повлияят върху конкретните резултати. Със сигурност обаче разлика в логиката на европейския и националния вот е налице и това дали двата избора ще се проведат заедно или поотделно, ще окаже влияние върху националната политическа картина.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


311
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
53
5
 
6
 
! Отговори
при Тодор Живков преди 3 месеца
При Тодор Живков когато бяхме с Русия, България имаше енергетика и изнасяше ток в цяла Европа, а днес в ЕС и НАТО жалката евporейска България внася ток от Македония. Ако македонците срат тока, българите ще стоят на тъмно и ще студуват.
52
1
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 3 месеца
много са!
51
2
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 3 месеца
Това означава, че 88% са чули-недочули за някои управленски решения и са си направили извода, че управлението е лошо. Явно си нямат никаква идея как се води упралвението.
50
2
 
1
 
! Отговори
СТРАНДЖАТА преди 3 месеца
До АнонименНе другарю, аз съм тук, а теб няма да те има защото отиваш в руска колония...
49
3
 
3
 
! Отговори
до при Тодор Живков преди 3 месеца
Народа цял ден крадеше продукти и време от работа като за последно, режима на тока беше 2 има 2 няма, за телевизор се чакаше 1 година за кола 10 години,дрехите бяха посредствени,магазините бяха празни в плод и зеленчука например имаше 2 консерви и 3 буркана,крадяха се чистачки,въздуха беше мръсен в корекома ни водеха като в зоологическа градина да видим как запада е 150 години пред нас,произвеждахме една консерва за 2 лева, а я продавахме за 1 лев, но най вече КРАДЕНЕ виж филмите Кит,ПокривТопло
48
1
 
2
 
! Отговори
при Тодор Живков преди 3 месеца
При Тодор Живков при социализма когато бяхме с Русия не организираха кампании да събират пари за животоспасяващи операции в Турция. В ЕС и НАТО ако нямаш няколко стотин хиляди за операция в Турция, детето ти няма да бъде лекувано.
47
3
 
4
 
! Отговори
анонимен келеш преди 3 месеца
кАпейки на избори реално се вижда колко сте малко:):):)Ние от ГЕРБ сме бетон за ЕС и НАТО!Единствено ме притесняват жълтопаветните въртиопашки,че вече ги видях с очите си как два пъти гласуваха под строй за Чорапа на президентските и веднъж за малко да подарят София на Мая Манолова на кметските:):):)На тях им нямам никакво доверие:):):)
46
1
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 3 месеца
Странджааа, пий си хаповете, че хич те няма! Като няма какво смислено да кажеш, мълчи си.
45
1
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 3 месеца
При Тодор Живков нямахме тоалетна хартия и банани и не можехме да бягаме на запад.
44
1
 
3
 
! Отговори
Шнур преди 3 месеца
Путин е виновен. Питайте Божанков.
43
3
 
7
 
! Отговори
Анонимен преди 3 месеца
А какво става с контранастъплението? Върнаха ли вече Крим?
42
0
 
1
 
! Отговори
Анонимен преди 3 месеца
АНДРЕЙ КЬОРАВИЯ ОТ АЛФА Е КОМУНИСТИЧЕСКИ МАРГИНАЛ
41
3
 
2
 
! Отговори
АЛЬОША НЕНАСИТНАТА преди 3 месеца
ЕЛЕКТОРАТИТЕ НА ПП-ДБ И ГЕРБ СА 60% ТОЛКОВА Е И ПОДКРЕПАТА ДА СМЕ ЧЛЕН НА ЕС!!1 НО ЗА УПРАВЛЕНИЕТО НА ЕС ПОДКРЕПАТА Е 10%, ЗАЩОТО НЕ ДАВАТ ДОСТАТЪЧНО НА УКРАЙНА ТОВА Е!
40
1
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 3 месеца
Ще пият една студена вода украинците, ако оцелеят. А американските канибалски фирми на територията на бившата УССР много студена водица ще излочат.
39
2
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 3 месеца
До мдаа- МЪ- КУГЪ ТУВА- САЩ ВОЮВАЛ В УКРАЙНА С РУСИЯ- да бе да, ади стига Кремълска пропаганда- ами си хващай квот искаш и бягай на платени протести да има какво да ядеш.
38
3
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 3 месеца
Победата на руската армия в Украйна и/или сключването на договор при руските условия може да провокира геополитически събития в глобален мащаб и да стане отправна точка за разпадането на НАТО. Или може би преформатирането на ООН в сегашния й вид. А след това ЕС моменталически се разпада.
37
3
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 3 месеца
На световно ниво, след победата на Русия и края на конфликта, всеки скептик във всяко правителство и парламент ще има право да каже: "Две години помагахме на Украйна с помощта на цялото НАТО и пак не можахме да постигнем нещо. Заслужаваше ли си? Струва ли си да продължаваме да харчим луди суми пари за колективна сигурност, която не работи"? За редица страни от ЕС и НАТО подобни последствия са неприемливи, особено за онези страни и техните правителства, които ревностно подкрепят режима в Киев от 2022 г.
36
3
 
9
 
! Отговори
Анонимен преди 3 месеца
Западът отряза Русия от стоки. Русия отряза западът от ресурси. Стоки могат да се произведат. А ресурстите не могат. Могат само да се купят от там от където има, и доставчиците на ресурси в света са силно ограничени.
35
8
 
3
 
! Отговори
СТРАНДЖАТА преди 3 месеца
Бежанците остават, изгонваме русофилите в Русия да им дава Путин по един хектар в Сибир. Тъй като те не са свикнали да работят ще свършат в колонии като сексуални кукли на руските затворници.
34
4
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 3 месеца
Без ресурсите на Русия ЕС е обречен да влачи жалко съществуване.