Алфа рисърч: Едва 12% от българите одобряват управлението на ЕС

60% обаче категорично подкрепят членството ни в него
13 мар 2024 14:00, Нели Христова
311
Алфа рисърч: Едва 12% от българите одобряват управлението на ЕС
Снимка: Алфа Рисърч

60% от българите запазват категоричната си подкрепа за членството на България в Европейския съюз и не търсят друга геополитическа алтернатива. Същевременно обаче, както поради неуспеха на България да се доближи по жизнен стандарт и равенство пред закона до ядрото от държави на ЕС, така и поради поредицата от кризи в Европа през последното десетилетие, скептицизмът към начина на управление на Съюза и конкретни негови политики нараства с по-ускорени темпове. 12% от пълнолетните българи заявяват, че одобряват изцяло начина, по който се управлява ЕС към днешна дата, 42% - само донякъде, а 39% - са определено неудовлетворени.

Това сочат данните от последното изследване на "Алфа рисърч", проведено в периода 1 – 7 март 2024 г. Проучването е проведено сред 1000 пълнолетни граждани от цялата страна. Използвана е стратифицирана двустепенна извадка с квота по основните социално-демографски признаци. Информацията е събрана чрез пряко стандартизирано интервю с таблети по домовете на анкетираните лица.

Въпреки че много от детайлите на европейските политики и дебати остават встрани от вниманието на българите, като общ знаменател се откроява следната тенденция: Сънародниците ни одобряват най-силно онези политики, които им дават шанс да се възползват от достиженията и гаранциите на по-развитите европейски страни, а са най-критично настроени към онези, които се прилагат, или предстои да се приложат от Брюксел на национално равнище.

Така например, проучването регистрира най-позитивно отношението към възможността при нарушаване на правата им българите да се обръщат към Съда по правата на човека в Страсбург (84%). Следва удовлетвореността от възможностите за трудова миграция, т.е. за работа в страни-членки на ЕС (81%) и предвижданото изграждане на обща европейска система за сигурност (68%).

Разширяването на Еврозоната и Шенгенското пространство (53%) и влиянието на еврофондовете за развитието на България (51%) също се оценяват преобладаващо позитивно, но те срещат и по-висок дял негативни мнения - по около 30 на сто.

Противоречиви са обществените реакции към ефекта от европейските политики в три важни направления: Зеления преход – 34% положително отношение срещу 42% отрицателно, а за всеки четвърти българин този пакт остава напълно неразбираем; Европейската помощ към Украйна (38% подкрепящи срещу 45% неподкрепящи); Политиката за трудова миграция от страни извън ЕС в България (34%:49%).

Най-чувствителни и отрицателно настроени са българите към онези предложения и политики, които намериха и най-силен негативен отзвук в Европа: Миграционната политика и по-специално политиката за солидарно разпределение на мигрантите се одобрява от едва 19% при над три пъти повече негативни мнения.; Земеделската политика (свързана и с неяснотите около т.нар.зелен преход) – 26% одобрение при двойно по-високо неодобрение.; Увеличаване правомощията на ЕК за сметка на националните правителства – 77% неодобрение.

Въпреки че в личен план българите виждат ползи за себе си и за страната от европейското членство, за 17 години те не успяха де се убедят, че от техния глас зависи как ще функционира Европейския съюз и в каква Европа ще живеем. Затова не е учудващо, че избирателната активност на европейски избори е най-ниската възможна от всички други избори. Предстоящият вот не прави изключение – не повече от една трета заявяват твърда готовност да отидат до урните през юни. Ако тази тенденция се запази, броят на гласувалите може да падне под 2 млн. души, колкото е бил само на частичните избори за евродепутати през 2007г.

Безспорно най-интересен е отговорът на въпроса – как противоречивите нагласи към политиките на ЕС и слабата мотивация за участие в изборите се отразяват върху електоралните предпочитания? Най-висока мобилизация проявяват двете крайни групи – на най-големите евроентусиасти и на най-големите евроскептици. В резултат, ПП-ДБ повишават своя резултат от хипотетични национални избори (до 19.9%) и скъсяват дистанцията с ГЕРБ до 2.7 пункта, който събира 22.6% от вота на гласуващите. Възраждане, подобно на други европейски страни, където евроскептичните и антисистемни партии се представят малко над националния си потенциал, достигат 13.2%. По-слабата мотивация, дистанцираност и фокус върху локалните проблеми поставят в леко отстъпление ГЕРБ, БСП (8.9%) и ДПС (8.4% - чиито избиратели в Турция нямат право да гласуват на евроизбори).

Каква кампания ще водят партиите – с чисто европейски, или с национален фокус, кои фигури ще издигнат за евродепутати и каква ще бъде партийната кондиция след три месеца, несъмнено също ще повлияят върху конкретните резултати. Със сигурност обаче разлика в логиката на европейския и националния вот е налице и това дали двата избора ще се проведат заедно или поотделно, ще окаже влияние върху националната политическа картина.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


311
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
33
0
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 2 месеца
Е,и?Това ще промени ли нещо?
32
5
 
2
 
! Отговори
Въпрос преди 2 месеца
Само не разбрах докато разчленяваха паметника къде бяха "милионите" копейки пред клавиатурата и защо стояха опика....ни в мазето.
31
4
 
8
 
! Отговори
при Тодор Живков преди 2 месеца
По данни на ООН и ЦРУ преди 1989та България е на 26 място в света по качество на жизнен стандарт, на 6то място по здравеопазване, на 2ро място по образование.
30
2
 
1
 
! Отговори
Укроландец преди 2 месеца
На мен тук ми е добре. Защо трябва да ги мисля българите.
29
4
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 2 месеца
Какво да одобряват, върнаха ни в каменната ера, токът спира през няколко дни за по цяла нощ
28
3
 
4
 
! Отговори
СТРАНДЖАТА преди 2 месеца
ЕС, САЩ, БРИТАНИЯ! ДЕМОКРАЦИЯ, ПРОГРЕС, СВОБОДА!
27
1
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 2 месеца
Това "донякъде" е така смехория, дето всеки може да си я и терпретира как му кефне. Дажиипри БКП-тУ имаше "донякъде" одобрение, *** иначе нямаше да стигнат мазетата и затворите.
26
5
 
3
 
! Отговори
ЕВРОАТЛАНТИК преди 2 месеца
В Мали са започнали кланета на руски военни съветници и руски агенти.
25
5
 
3
 
! Отговори
Зозо преди 2 месеца
Хахахахааа, пък копейките уж все ще правят революции. Накрая три автобуса от Максуда и две тонколони на площада :)))))))))))))))))))))
24
3
 
10
 
! Отговори
мдаа преди 2 месеца
Съгласен и за 60% в ЕС, но и за голямото неодобрение на Урсула и сие. Трябва повече автономност на държавите. Все пак сме държави, а не провинции. Щатите в САЩ не са толкова зависими. А на нас даже ще ни определят с коя ръка да отваряме колата си?! Освен това негативизмът към това управление на ЕС, че са тотални васали на САЩ. Подкрепиха войната на САЩ с Русия на територията на Украйна. Наложиха хиляди санкции, но пострадаха страните и хората в ЕС. Все пак Украйна не е нито в ЕС, нито в НАТО.
23
2
 
5
 
! Отговори
на 10та степен преди 2 месеца
А във френския парламент нежният премиер размахвайки френетично ръчички и с обезумял поглед вика, че една победа на Русия ще бъде катаклизъм за покупателната способност на францетата, инфлация при храните на 10та степен, експлодиране цените на енергията на 10та степен, като подчерта, че "говорим за защита на Украйна, без да водим война с Русия". Хе-хе хе-хе, голем смех бате. t . me/Za_PraVda/33216 (а в България на коя степен, или няма степен, скача на експонента)
22
5
 
6
 
! Отговори
УРСУЛА преди 2 месеца
ПРАВИЛНО, ЧЕ НЕ ОДОБРЯВАТ!!! ТВЪРДЕ МАЛКО ПОМОЩ СЕ ДАВА ЗА УКРАЙНА ЗАТОВА И САМО 10% ОДОБРЯВАТ УПРАВЛЕНИЕТО НА ЕС!
21
3
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 2 месеца
Ако бяхме последвали примера на Румъния с няколко хубави включвания на живо сега щяхме да сме далеч по-добре и съответно отношението към ЕС да е далеч по-добро. Ироночно е, но точно тези дето са несъвместими с идеята за ЕС са причината за ниските резултати.
20
4
 
13
 
! Отговори
88 % преди 2 месеца
Не одобряват ЕС!
19
1
 
5
 
! Отговори
Одеса преди 2 месеца
Одеса е главният трофей на конфликта в Украйна. Да го притежаваш означава да притежаваш Северното Черноморие. За Русия това е гаранция за сигурността на флота, контрол над лъвския пай от световното производство на зърно и отрязване на бивша Украйна от морето (което ще доведе до неизбежен крах на режима в Киев). Затова (внезапно) главата на Гагаузия е приета на толкова високо ниво лично от Путин. Затова (внезапно) Приднестровието, намиращо се на един хвърлей от Одеса, където ще бъдат разположени руските военни сили, поиска защита от Русия.
18
9
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 2 месеца
АКО СВЪРШИ ХРАНАТА БЪЛГАРИТЕ ЩЕ КОЛЯТ РУСОФИЛИ ЗА МЕСО
17
1
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 2 месеца
През последните години Русия доведе проекта за "френска Африка"(да се чете: колонии) до ръба на съществуването. Буркина Фасо, Чад, Мали, Нигер са само част от страните, за които френското военно и дипломатическо присъствие е обременително, а мястото им е заето от специалисти от Русия. Лишен от африкански запаси от уран (основата на френската енергетика е ядрената ), Париж окончателно губи възможността да заеме място сред великите сили.
16
7
 
4
 
! Отговори
СТРАНДЖАТА преди 2 месеца
Благодарение на ЕС и САЩ българите всеки ден могат да ядат по три пъти на ден и да имат електричество и вода по цял ден и нощ.
15
5
 
4
 
! Отговори
до Българин преди 2 месеца
В русия и банани няма така го закъсаха ,ама трябваше да кажеш и за тоалетна хартия,че едно време и нея я нямаше и хората ползваха какаляшка или вестник.
14
2
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 2 месеца
После защо ня ало референдуми... Волята на народа, ама дрън дрън... Познаваю ГЕРБаджии, които са против всичко това, обаче всигат рамене, защото "отгоре" им казват, че нямало начин.