България да не приема съветите на МФВ за плоския данък

Имаме проблем с пенсионната система, трябват инвестиции
22 мар 2024 13:03, Анисия Иванова
83

2025 година е реалистична дата за приемане на еврото от България. Това коментира ръководителят на редовната мисия на Международния валутен фонд. Получихме и препоръки за това да премахнем плоския данък, да внимаваме с кредитирането и да реформираме пенсиите.

"Управлението на публичните финанси трябва да бъде консистентна политика, тъй че не може МВФ да дава препоръки по време на Ковид-пандемията през 2021-2022 държавите да харчат, а през 2023 година да се каже, че имаме лоша финансова политика. Да, имаме я, но това бяха препоръките на тези институции, включително на МВФ. Фискалната политика не се променя от днес за утре, а нещо повече - препоръките, които дава МВФ, не трябва просто да обсъдим дали може да ги осъществим, а дали трябва да ги осъществим", каза финансовият анализатор Михаил Кръстев в студиото на "България сутрин".

По думите му отпадането на плоския данък е изключително вредно за българската икономика.

"Има изследвания, които показват какви са ползите от въвеждането на плоския данък както в България, така и в Балтийските републики. Имаме и конкретен пример със Словакия, където той беше въведен, стигна се до преодоляване на негативните ефекти от кризата през 2008 година, а след отпадането му не виждаме такива ефекти. Когато гледаме какво ни препоръчват, трябва да гледаме и собствения си интерес. МВФ винаги е бил против плоския данък, включително и в Румъния", допълни Кръстев.

Финансовият анализатор Даниел Василев е на мнение, че трябва да се помисли какво ще се случи с икономиката, ако хората с най-високи доходи се наложи да плащат още повече осигуровки.

"Премахването на тавана върху осигурителния доход ще накара хората, които взимат големи заплати от рода на 6 до 10 хиляди лева, да се осигуряват върху пълния размер. Това на практика се явява още едно увеличение на данъците", изтъкна той пред Bulgaria ON AIR.

Василев попита дали бизнесите ще бъдат стимулирани да инвестират у нас, ако се въведе тази мярка.

"Ако ние нямаме повече инвестиции и повече икономическа активност, дори ако целта е да се събират повече приходи, ние при спад на икономическа активност и високи данъци може да се окаже, че събираме по-малко приходи в хазната и че има други множество ефекти върху икономиката", коментира анализаторът.

Колегата му припомни, че в последните дни станахме свидетели на това, че 1 млрд. лв. бяха преместени в различни сфери на икономиката.

"Дефицитът може да се намали много лесно, но той няма голямо значение, въпросът е какво е реалното състояние на икономиката. Прогнозите за Еврозоната за 2025 година, ако става въпрос за януари, нямаме шанс, независимо още колко изказвания ще бъдат направени. Ако направим опит за влизане в средата на годината по средата на данъчната кампания, тоест част от нея се е осъществила в левове, а останалата част трябва да се осъществи в евро - горко ѝ на българската икономиката", категоричен е Кръстев.

Даниел Василев поясни, че инфлацията е пряко следствие от паричната политика.

"Ние сме зависим в немалка степен от паричната политика на Централната европейска банка, защото БНБ не води своя собствена парична политика. Дори самият Международен валутен фонд очаква индексът на потребителските цени да е 3,5%. В големи икономики по света виждаме връщане на ръста на индексите на потребителските цени, САЩ е такъв пример", подчерта той.

Михаил Кръстев е на мнение, че в България не може да се твърди, че сметката се плаща от бедните, а не от богатите.

"Данъчната система в България е изключително опростена през последните 15 години. Тя е изключително ефективна, събираемостта е висока, но не може да харчим повече, отколкото генерираме. В момента разходите за пенсии надхвърлят приходите за ДДС. Проблемите с пенсионната система са много сериозни, те са заложени като цяло в нейната структура", обясни гостът.

Според Василев България трябва да помисли как да привлече повече инвеститори.

"Защото ние каквито и политики да водим, има региони, които буксуват по всеки един възможен измерител - социално, икономически, демографски", отчете той.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


83
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
80
1
 
2
 
! Отговори
Националист преди 1 месец
България е държавата в Европа с най-лош коефициент на Джини. У нас разликата между бедни и богати е като в африканска държава. Затова у нас добре живеят 10 % , а останалите се чудят как да изкарат до края на всеки месец. Либералните мозъци на снимката говорят абсолютни глупости. Най-правилната политика в момента би била доходи до 20 000 лв. годишно изобщо да са освободени от данък, а оттам нагоре - ДОД да нараства прогресивно, като за хората, печелещи над 500 000 на година да е поне 60 %.
79
2
 
1
 
! Отговори
ИМ преди 1 месец
Отпадането на плоския данък или тавана на осигуровките би било поредната *** лява популистка простотия
78
1
 
6
 
! Отговори
Гадняр преди 1 месец
Плоския данък се ползва за стимулиране на предприемачеството и бизнеса. Такова нещо не се случва в България. Боко - Еднокнижния и Дилян - Нереза не дават да се развива бизнес. Веднага измислят схема за отнемане на бизнеса или някакъв рекет.
77
1
 
9
 
! Отговори
Анонимен преди 1 месец
Работодател, който не може да плаща осигуровки за 10000 лева заплата на месец, по-добре да фалира и да се маха. Таванът през 2024 трябваше да е там някъде, около 10000 лева, а не 3750 лева.
76
0
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 1 месец
По-нисък таван на осигуровките означава повече печалба за работодателя - 60% от осигуровките ги плаща работодателя. Всяко укриване на доходи и неплащане на осигуровки води до по-големи печалби за работодателя. От всеки 1 милион лева укрити доходи, работодателя печели 189200 лева. (1 милион лева са примерно за 41-42 наети, за 12 месеца и при 2000 лева укрити на месец за всеки). Същото е при неплащане не осигировки за суми над тавана на осигуровките.
75
1
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 1 месец
Взимам примерно 8000 бруто, което е 6735 лева нето.. Разболявам се за по-кратко време (2-3 дни) и вместо 70% от осигуровките, което сега е около 2400, си пускам платен отпуск, иначе губя доста. Ако обаче болничният е по-дълъг, примерно за няколко месеца, вместо 6735 лева нетна заплата ще получавам около 2800 лева обезщетение от НОИ.
74
2
 
1
 
! Отговори
Анонимен преди 1 месец
Бро, всички осигуровки са 100 про за сметка на работника. Работодателя има бюджет, примерно 10к общо, като платим от тия пари осигуровките каквото остане е за заплатка.
73
1
 
6
 
! Отговори
Реалист преди 1 месец
Този таван на осигуровките или не трябва да го има или трябва да е колкото 10 минимални заплати, както беше преди време. Сега през 2024 година трябваше да е 9330 лева, а не само 3750 лева. Да не забравяме, че болничните НОИ ги плаща на база 18 месеца назад и това, което плаща НОИ изостава от текущата максимална осигурителна сума.
72
1
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 1 месец
Да не забравяме, че 60% от осигуровките ги плаща работодателя и само 40% ги плаща наетия. Заради ниският таван на осигуровките от един нает на по-голяма заплата дебеловратия бизнесмен демократ печели годишно няколко десетки хиляди лева. Това е за сметка на наетите и на техните родители пенсионери.
71
0
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 1 месец
Има лоби да има таван на - МОД. Я си преставете че плащате 10к на служител а той излезе в болничен. Сметката не излиза, за това мод е 3к или там колкото е и платените добре не излизат в болнични, око трябва отпуска си пускаме.
70
1
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 1 месец
Кръстев ме убеждава, че ако получавам примерно 12000 лева месечно, за мен ще е по-добре, като изляза 6 месеца в болнични след тежка операция, да получавам 2800 лева от НОИ, вместо 9600, а като се пенсионирам за мен ще е по-добре да съм със същите 2800 лева пенсия, а не с 9600 лева пенсия.
69
1
 
2
 
! Отговори
Лейба Бронщайн преди 1 месец
Няма по-голяма комунистическа справедливост, от това да вземеш парите на образованите, работливи буржоа.
68
0
 
5
 
! Отговори
Обективен преди 1 месец
Този "икономист" да си изяде дипломата. Осогуровките не са данък. Има термин Задължителни удръжки. Основното е, че този набляга само на плащането на осигуровките, но мълчи какво получават хората срещу тях. Примерно, ако тавана на осигуровките е по-висок човека може да получи доста повече като болнични, а накрая като се пенсионира вместо 2800 лева пенсия, колкото е сега при осигувирки на маскимума, може да получи 5000-8000-12000 лева пенсия. Таванът тогава няма да важи за новотпуснатите пенсии
67
0
 
1
 
! Отговори
Хаха преди 1 месец
"Премахването на тавана върху осигурителния доход ще накара хората, които взимат големи заплати от рода на 6 до 10 хиляди лева, да се осигуряват върху пълния размер. Това на практика се явява още едно увеличение на данъцитеОх,горките депутати,ще фалират без плоския данък
66
0
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 1 месец
какви инвестиции в пенсионата система? Доброволния пенсионен втори фонд е ръцете на мутрите и те са изхарчили парите.Позор съд затвор
65
0
 
9
 
! Отговори
Анонимен преди 1 месец
Михайл Кръстев е анализатор платен от нашите олигарси Прокопиев и сие,те данъци не обичат да плащат , а инвестициите са задължително с държавни пари
64
1
 
13
 
! Отговори
456 преди 1 месец
Напротив,не трябва да има плосък данък!Трябва ни подоходно облагане и необлагаем доход.Навсякъде в "цивилизованите"страни,има големи данъци върху големи доходи.
63
0
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 1 месец
Бг става плоска бананова държава.
62
0
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 1 месец
Токът, водата и горивата трябва да са ЕВТИНИ ЗА ВСИЧКИ! Само тогава няма да има нужда от голямо и/или често вдигане на данъци
61
0
 
15
 
! Отговори
Анонимен преди 1 месец
При плосък данък богатите стават по- богати, а бедните по-бедни, ако не си поне милионер и искаш плосък данък, значи си падал по глава като малък.