Депресията се провокира и от войните, пандемията и климата

Все по-млади страда от тревожни разстройства
Обновена: 15 окт 2024 18:19 | 15 окт 2024 18:08, Инна Ангелова
14

Българите най-често страдат от тревожни разстройства. Най-висок риск от заболяване от тежка депресия има групата от 20 до 34 години.

"Нека хората не се притесняват, когато говорим, че всеки пети е засегнат от някакъв тип психично разстройство. Това не означава, че всеки пети има психично заболяване. Дефиницията за психично здраве далеч не се изчерпва само с отсъствието на психично заболяване. За да бъда психично здрав, аз трябва да посрещна много по-широк кръг от критерии", каза д-р Иво Чакмаков от медицинския отдел на международна фармацевтична компания.

Човек трябва да може да реализира своите генетични и придобити способности, да разпознава и управлява своите емоции, както и да се интегрира адекватно в обществото. Освен това, човек трябва да бъде способен да се справя със стреса и да елиминира излишното напрежение, което може да затрудни ежедневното функциониране.

Д-р Чакмаков обясни пред Bulgaria ON AIR, че младите хора са особено уязвими, тъй като тяхното възприятие за света е по-сензитивно и те са по-информирани и чувствителни към заобикалящите ги промени. Глобалните проблеми като пандемията, геополитическите конфликти, климатичните промени и икономическите трудности водят до постоянен натиск върху психичното здраве.

Експертът е на мнение, че е важно да разберем, че тревожността и депресията, които обхващат все повече млади хора, са резултат от комбинацията на фактори, включващи както личния стрес, така и обществените предизвикателства. Съвременният свят излага хората на непрекъснат поток от негативна информация, което води до това, че много от тях започват да изпитват страх от бъдещи, все още несъстояли се събития, което може да отключи психични проблеми.

Чакмаков подчерта, че превенцията и профилактиката играят ключова роля за справяне с тези състояния.

"Всяко инвестирано евро в профилактика спестява четири пъти повече разходи за лечение и диагностика", отбеляза събеседникът наблягайки на факта, че е необходимо да обръщаме повече внимание на тези проблеми и се нуждаем от информационни кампании за психичното здраве.

Гледайте целия разговор във видеото
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


14
Още от Общество
МРРБ платили авансово 240 млн. лв. за общински проекти
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
11
0
 
0
 
! Отговори
Анонимен преди 2 седмици
До Анонимен 10Значи трябва да сме стресирани?
10
4
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 2 седмици
Всеки мързеливец се оправдава с войната, пандемията, климатичните промени, изкуствения интелект, евентуално нашествие на извънземни и т.н. и се изкарва депресиран. Ако отглеждаш сам или сама деца, и работиш на две места, думата депресия е извън речника.
9
0
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 2 седмици
По-скоро агресията се провокира от войните и става епидемия!
8
0
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 2 седмици
Добре, че не се провокира от немотията..
7
1
 
2
 
! Отговори
Логично и лично преди 2 седмици
Плуваме във море от депресия.Самият факт че живеем във монетарна система ни прави несигурни в себе си.Парите не дават сигурност,както се опитва да ни го втълпи несигурният социалдемократичен модел по теорията на Маркс.Единствените хора без всякакви дертове и железен сън са бездомниците.Доказано.
6
0
 
7
 
! Отговори
Кинти преди 2 седмици
Депресията тука в територията е провокирана от наркотици,алкохол,безпаричие,хазарт,инвестиции със заеми,апартаменти и имоти със заеми,коли на лизинги,чалга култура която казва на ваяко дете,че ако не се тунингова и гримира е грозно,интернет простотията социални мрежи и комплексарите в тях които бълват снимки и си показват акъла и комплексите.Слабото образование и липсата на какъвто и да е спорт и не на последно място корупцията,заради нея никой няма стимул да се развива и учи.
5
0
 
10
 
! Отговори
Анонимен преди 2 седмици
Депресията се провокира на първо място от СЕМЕЙНАТА СРЕДА! Отношението на най-близките към човек определят неговите нагласи към света. Външните фактори са по-малко определящи. Ако намира подкрепа, любов и разбиране в семейството си, човек рядко би отключил депресивни състояния. Това психолозите "услужливо" го прескачат.
4
2
 
11
 
! Отговори
анонимна преди 2 седмици
"Съвременният свят излага хората на непрекъснат поток от негативна информация" - еми то именно медии като днес.бг допринасят всячески за това.
3
4
 
5
 
! Отговори
Сашо преди 2 седмици
Депресията в България е от лудницата в която живеем, доходите с които едвам свързваме двата края, медиите които промиват мозъци и т.н. На никой не му пука за войната, климата и измислените ви болести, *** !
2
8
 
7
 
! Отговори
Анонимен преди 2 седмици
Депресия?! Ковид донесе само позитиви- офиси няма, масово се населиха китните планински селца. Живеем си живота, работа и пари, ако човек е кадърен- бол. Ски и морски почивки и радост от дигиталния свят. Войни винаги е имало и винаги руският бедняк е бил замесен. Скоро ще се свърши. Не влияе войната на нищо. Русия не е фактор сред заможните кадърни хора. Живейте си живота, прекрссен е.
1
3
 
16
 
! Отговори
Анонимен преди 2 седмици
И от медиите, които кой знае защо наричат криминалната хроника новини и ни затрупват с всякакви случаи на изтрепани, убити, сгазени, окрадени и подобни.