Конституционният консенсус зацикли. Ами сега?

Борисов, Местан и Кънев не успяха да се договорят за промените
Обновена: 21 юли 2015 15:22 | 21 юли 2015 13:14, Камелия Цветанова
138
Конституционният консенсус зацикли. Ами сега?
Снимка: БТА

Поредната совалка на премиера Бойко Борисов в парламента за промените в Конституцията не се увенча с успех, защото реформаторите категорично отказват да се съгласят с предложението на ДПС – настоящите промени да се оттеглят и да се внесе нов проект от 180 депутати, съдържащ само тезите, по които има съгласие.

Премиерът обаче предупреди, че провалът на конституционните промени ще се отрази много лошо на страната и призова политиците да водят разговори и да проявят отговорност към България и избирателите си.

Още по темата

Срещата на Борисов започна първо с депутати от ДПС. Лидерът на движението Лютви Местан е обещал, че всичките 36 депутати от ДПС ще се подпишат под новият проект за промени в основния закон, ако настоящият бъде оттеглен. По негови разчети, ако това се случи, народните представители ще се съберат на извънредно заседание към края на август и ще приемат на първо четене поправките, а на второ през септември.

Той обясни още, че със 180 гласа автоматично се пристъпва към второ четене, докато при само 160, за колкото се бори сега Борисов, тече двумесечен срок между четенията и така реформите ще останат за след вота.

Според Местан средата на местния вот, а и непосредствено след него, не е благоприятна за промени в Конституцията.

Премиерът изслуша лидера на ДПС, а след това към разговора се присъедини и Радан Кънев от РБ. След продължила около час среща реформаторът обяви, че може само да резюмира разликите в позициите им.

Според него предложението на ДПС по същество е конструктивно, но в същото време е неприемливо за реформаторите, които са съвносители на настоящия проект, който претърпя фалстарт още при гласуването си във временната комисия за промени в основния закон.

„Разговор за нов конституционен проект може да бъде воден при наличието на 180 вносители, а нивото на доверието в настоящия парламент не е такова, че да предостави събирането на толкова гласове, и не отстъпва на настоящия проект, който ще се гласува в петък. В разговора ни имаше поредица принципи разминавания, свързани с правните последици“, обяви Радан Кънев.

След този анонс Бойко Борисов призна очевидното: „Виждате колко е трудно да се постигне консенсус в един толкова многообразен парламент“. Той обаче за пореден път предупреди, че провалът на конституционната реформа означава и провал на съдебната реформа.

„Ако това се случи, няма да загуби никой друг толкова много, колкото държавата и това ще даде една много по-дълга писта и развитие особено на докладите, които чакаме, и огромно предимство на Румъния пред България. Смея да предупредя, всички имаме избиратели, поставяйки ги пред скобата, си гарантираме изпреварване на Румъния“, предупреди той.

Премиерът, който вчера сближи позициите си с АБВ, като се съгласи да бъдат приети само трите консенсусни промени, днес сподели, че не му е лесно всеки ден да полага толкова много усилия за нещо, за което може да седи отстрани и да наблюдава процеса.

„Ангажирането ми пряко с него е, защото това, което ще получим накрая като резултат от провала, ще е тежък удар в доклада и това пряко ще ни се отрази и на приемането ни в Шенген. Негативите ще са много, обвиненията също“, настоя Борисов.

„Неслучайно и вчера поставих въпроса върху няколко точки, които ни обединяват. Те не са достатъчни, но са стъпка напред и в правилната посока. Това, което най-много спира намирането на съгласие, е разделянето на ВСС на две колегии, но убедеността на всички е, че съдии трябва да номинират съдии, а прокурори – прокурори, червената линия е дали след това да бъдат избрани от общия орган или от двете колегии“, продължи той.

Според него трябва да се даде възможност на съдиите и прокурорите сами да решават кой ще израства в кариерата.

В крайна сметка Борисов призова днес и утре партиите да водят разговори и да се намери решение до петък, когато парламентът ще реши съдбата на поправките в основния закон, внесени от 132-ма депутати от ГЕРБ, ПФ и РБ.

„Надявам се всички да обмислим това, което ни предстои да направим. Имаме два подхода - ако в петък съберем 160 гласа, добре, отиваме на ноември за второ четене, ако съберем 180 подписа, се ускорява с няколко месеца процедурата с извънредно заседание през август, имаме промяна в Конституцията и това ще залегне в доклада на Брюксел и ще се отрази благоприятно в този доклад, защото това са изисквания, които са заложени“, изложи ситуацията премиерът.

Борисов призна, че лично той предпочита да има 160 гласа „За“ вече внесения проект, но „правихме ги тука сметките с калема и както и да ги съберем, те все стават 130 и кусур“. Той обаче не се отказва да търси още гласове и утре ще се срещне с БСП и с БДЦ.

Лютви Местан пък настоя, че най-добрият вариант е неговото предложение за изтегляне на настоящия проект и внасянето на нов и предупреди, че в противен случай има риск конституционните промени да се провалят, което било изключително лош знак.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


138
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
39
2
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 8 години
А българите са още по-бедни, още по-отчаяни и с още по-промити мозъци след всяка тяхна реформа
38
4
 
7
 
! Отговори
Анонимен преди 8 години
Решиха да реформират енергетиката, продадоха Мариците на американците, продадоха ЕРП-тата, затриха ядрената енергетика, спряха всички възможни енергийни проекти, настроиха хиляди ВЕИ-та, работещи при непазарни условия, а хората решиха да черпят енергия от самозапалване.
37
3
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 8 години
Решиха също така да реформират системата на здравеопазването, в резултат на това лекарите се изнесоха от страната, здравната система затъна отвсякъде, милиони българи останаха без достъп до елементарни здравни услуги
36
3
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 8 години
След това взеха фундаменталното решение да реформират българската промишленост, разпродадоха я за жълти стотинки, разбиха я отвсякъде, капитали за милиарди долари бяха изнесени от страната, днес промишленост няма
35
2
 
9
 
! Отговори
Анонимен преди 8 години
Някой може ли да даде смислен отговор защо примитива Борисов е начело на държавата България?
34
2
 
7
 
! Отговори
Анонимен преди 8 години
После пък решиха да "реформират" българското земеделие, създадоха ликвидационни съвети, разпарчетосаха земята в "реални граници", превърнаха стотици хиляди километри земеделска земя в пустош и обезлюдиха българското село.
33
3
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 8 години
90% от българите имаме предостатъчно основания да се съмняваме както в добрите намерения, така и в кадърността на "реформаторите"Първо решиха да реформират социализма в неолиберализъм. Резултатите са глад, болести, мизерия, емиграция, геноцид, намаляване на населението с над 2 млн. души, което е геноцид непознат дори и за първите векове на Османското владичество.
32
2
 
2
 
! Отговори
черен пророк преди 8 години
Скоро ще има световен дефицит на муробада. Всичката муробада ще изчезне от магазините и ще се продава само на черния пазар. После и оттам ще изчезна. Ще останат само няколко колекционера, притежаващи муробада. Но и те ще я загубят.И така, един ден муробадата ще остане само спомен!
31
4
 
4
 
! Отговори
Одисей 1 преди 8 години
Провал на Конституционните промени значи провал на Съдебната реформа , защото за да бъде тя достатъчно радикална са необходими промени в Конституцията на страната.Провал на Съдебната реформа означава провал въобще на Реформите в България защото всичко опира до Съда и ефективното правораздаване . Без него няма да има справедливи процеси , няма да има чуждестранни инвеститори няма да има намаляване на безработицата , няма да има повишаване на благосъстоянието на хората.За това трябва да сме еди
30
2
 
10
 
! Отговори
Анонимен преди 8 години
Истинските договорки в БГ се постигат на кафе, на чай, на локум по тъмно, на тайни места , така че си ги има, а тези публични преговори са прах в очите на хората!!!
29
3
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 8 години
Тя Моника Ви го каза, че си е загуба на време промяната на конституцията. Ама Вие, не, та не.
28
3
 
5
 
! Отговори
Одисей 1 преди 8 години
Всъщност провал на конституционната реформа не значи провал на съдебната система, а провал на предколисната четворна коалиция и провал на задкулисната коалиция Бостан. И освен това не губи държавата, а губят въпросните коалицийки. От което пък държавата и народа могат само да спечелят.=======================ПОСЛЕ ДА НЕ СИ ПОЯМЯЛ ДА СЕ ОПЛАКВАШ ОТ НЕДЕЙСТВАША ПРАВОСЪДНА СИСТЕМА , РАЗБРА ЛИ
27
1
 
13
 
! Отговори
Анонимен преди 8 години
Много ясно си проличаха мафиотските партии в България. Отговорът на въпросът КОЙ вече трябва да е ясен на всички! Сега е момента да се активизира гражданското общество!
26
4
 
0
 
! Отговори
Скаличката преди 8 години
Тия па намерили за какво да се тревожат!Питате ли ме мене какво ми е гадно, като ника ми е "Скаличката"?
25
1
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 8 години
Всъщност провал на конституционната реформа не значи провал на съдебната система, а провал на предколисната четворна коалиция и провал на задкулисната коалиция Бостан. И освен това не губи държавата, а губят въпросните коалицийки. От което пък държавата и народа могат само да спечелят.
24
2
 
1
 
! Отговори
36-тият идиот преди 8 години
Аз съм 36-тият ***, който пише коментари тука, ама като гледам, бая ще ги изтрият и ще мина надолу.
23
3
 
12
 
! Отговори
Анонимен преди 8 години
Хидроинженера, агент Павел, Ментата, масажиста на бай Тошо и 10 други ще правят "рИформа"...Това може да се окаже по-силен катализатор на назначаването на Пееф за шеф на ДАНС. Дори много хора да не го осъзнават,
22
2
 
6
 
! Отговори
Одисей 1 преди 8 години
Много трудно ще бъдат направени в този парламент конституционни промени и то наистина коригиращи към по добро конституцията . За съжаление Реформаторския блок каквото и да прави , гласовете са малко , но ще видим , нали за това е политиката
21
7
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 8 години
Преброяване на путинистите!
20
2
 
11
 
! Отговори
Анонимен преди 8 години
Абе какви реформи, станахме си държава от четвъртия свят и то не в преносен смисъл. Жестока експлоатация за нечувано ниски заплати, детски труд ще има, работно време-10-12 часа, без осигуровки, без пенсии и т.н Ще започнем да умираме на 45-50 години и това е, цивилизовано и справедливо.