Конституционният консенсус зацикли. Ами сега?

Борисов, Местан и Кънев не успяха да се договорят за промените
Обновена: 21 юли 2015 15:22 | 21 юли 2015 13:14, Камелия Цветанова
138
Конституционният консенсус зацикли. Ами сега?
Снимка: БТА

Поредната совалка на премиера Бойко Борисов в парламента за промените в Конституцията не се увенча с успех, защото реформаторите категорично отказват да се съгласят с предложението на ДПС – настоящите промени да се оттеглят и да се внесе нов проект от 180 депутати, съдържащ само тезите, по които има съгласие.

Премиерът обаче предупреди, че провалът на конституционните промени ще се отрази много лошо на страната и призова политиците да водят разговори и да проявят отговорност към България и избирателите си.

Още по темата

Срещата на Борисов започна първо с депутати от ДПС. Лидерът на движението Лютви Местан е обещал, че всичките 36 депутати от ДПС ще се подпишат под новият проект за промени в основния закон, ако настоящият бъде оттеглен. По негови разчети, ако това се случи, народните представители ще се съберат на извънредно заседание към края на август и ще приемат на първо четене поправките, а на второ през септември.

Той обясни още, че със 180 гласа автоматично се пристъпва към второ четене, докато при само 160, за колкото се бори сега Борисов, тече двумесечен срок между четенията и така реформите ще останат за след вота.

Според Местан средата на местния вот, а и непосредствено след него, не е благоприятна за промени в Конституцията.

Премиерът изслуша лидера на ДПС, а след това към разговора се присъедини и Радан Кънев от РБ. След продължила около час среща реформаторът обяви, че може само да резюмира разликите в позициите им.

Според него предложението на ДПС по същество е конструктивно, но в същото време е неприемливо за реформаторите, които са съвносители на настоящия проект, който претърпя фалстарт още при гласуването си във временната комисия за промени в основния закон.

„Разговор за нов конституционен проект може да бъде воден при наличието на 180 вносители, а нивото на доверието в настоящия парламент не е такова, че да предостави събирането на толкова гласове, и не отстъпва на настоящия проект, който ще се гласува в петък. В разговора ни имаше поредица принципи разминавания, свързани с правните последици“, обяви Радан Кънев.

След този анонс Бойко Борисов призна очевидното: „Виждате колко е трудно да се постигне консенсус в един толкова многообразен парламент“. Той обаче за пореден път предупреди, че провалът на конституционната реформа означава и провал на съдебната реформа.

„Ако това се случи, няма да загуби никой друг толкова много, колкото държавата и това ще даде една много по-дълга писта и развитие особено на докладите, които чакаме, и огромно предимство на Румъния пред България. Смея да предупредя, всички имаме избиратели, поставяйки ги пред скобата, си гарантираме изпреварване на Румъния“, предупреди той.

Премиерът, който вчера сближи позициите си с АБВ, като се съгласи да бъдат приети само трите консенсусни промени, днес сподели, че не му е лесно всеки ден да полага толкова много усилия за нещо, за което може да седи отстрани и да наблюдава процеса.

„Ангажирането ми пряко с него е, защото това, което ще получим накрая като резултат от провала, ще е тежък удар в доклада и това пряко ще ни се отрази и на приемането ни в Шенген. Негативите ще са много, обвиненията също“, настоя Борисов.

„Неслучайно и вчера поставих въпроса върху няколко точки, които ни обединяват. Те не са достатъчни, но са стъпка напред и в правилната посока. Това, което най-много спира намирането на съгласие, е разделянето на ВСС на две колегии, но убедеността на всички е, че съдии трябва да номинират съдии, а прокурори – прокурори, червената линия е дали след това да бъдат избрани от общия орган или от двете колегии“, продължи той.

Според него трябва да се даде възможност на съдиите и прокурорите сами да решават кой ще израства в кариерата.

В крайна сметка Борисов призова днес и утре партиите да водят разговори и да се намери решение до петък, когато парламентът ще реши съдбата на поправките в основния закон, внесени от 132-ма депутати от ГЕРБ, ПФ и РБ.

„Надявам се всички да обмислим това, което ни предстои да направим. Имаме два подхода - ако в петък съберем 160 гласа, добре, отиваме на ноември за второ четене, ако съберем 180 подписа, се ускорява с няколко месеца процедурата с извънредно заседание през август, имаме промяна в Конституцията и това ще залегне в доклада на Брюксел и ще се отрази благоприятно в този доклад, защото това са изисквания, които са заложени“, изложи ситуацията премиерът.

Борисов призна, че лично той предпочита да има 160 гласа „За“ вече внесения проект, но „правихме ги тука сметките с калема и както и да ги съберем, те все стават 130 и кусур“. Той обаче не се отказва да търси още гласове и утре ще се срещне с БСП и с БДЦ.

Лютви Местан пък настоя, че най-добрият вариант е неговото предложение за изтегляне на настоящия проект и внасянето на нов и предупреди, че в противен случай има риск конституционните промени да се провалят, което било изключително лош знак.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


138
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
19
1
 
16
 
! Отговори
Анонимен преди 8 години
Я кажете, каква промяна в Конституцията е необходима, за да започнат институциите да си спазват законите? Кой член в Конституцията забранява незаконните постройки, с влязло в сила решение, да бъдат събаряни? Ся, Конституцията им пречела...
18
5
 
8
 
! Отговори
Истината преди 8 години
Сидеров и Местан са вербувани от руските служби и работят за руските интереси! Всячески се стремят да пречат на евроинтеграцията на БГ. Местан и Доган са бивши офицери от ДС на БКП! Те са закърмени със съветските идеи и винаги ще работят за руснаците! А вече може да са и двойни агенти: на Русия и на Турция! Но със сигурност не работят за интересите на България! Но все пак те са от турското малцинство и предателството им е обяснимо, докато Сидеров е българин и предателство му е много по-долно
17
3
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 8 години
Калем от турски -писалка или молив..Кусур от турски - сто и нещо или сто и кусурПросто постоянно говори на турски и с Местан и с Ердоган и е свикнал човека.
16
2
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 8 години
12 За радост от теб и от такива като теб нищо не зависи
15
3
 
9
 
! Отговори
Анонимен преди 8 години
100 и "кусур" ги смятал с "калема" ????Тая жаргонна реч само младите, умните и интелигентните могат да я разберат !!!В казармана беше така, избират най- тъпия, правят го началник и ония почва да вряка, и същевременно се дупи на началниците за всичко.ББ-то дали е такъв ????
14
15
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 8 години
Браво Бойко само ГЕРБ!
13
4
 
18
 
! Отговори
Кой ще прави реформи преди 8 години
Как очаквате реформи от следните лица:Боце - комунист, милиционер, после мутра, получил партиен куфар за да направи "охранителна фирма" и т.н. Гоце - див ***, агент на ДС, неуспешен президент, избран с подкрепата на незаконната партия ДПС и т.н. Доган - ... няма нужда да се коментира. *** от класа и враг на България. Рамадан и Ко. - шайка некадърници жадна за власт и пари. ПФ - пудели на описания в точка едно под името Боце
12
4
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 8 години
РБ просто нямат достатъчно депутати и тогава Борисов ше трябва да подаде оставка както през 2013 г. и следва служебен кабинет на Плевнелиев с ГЕРБ и ДПС и нови избори за велико.
11
2
 
4
 
! Отговори
емигранта преди 8 години
То пък оставаше да свършат нещо полезно. Цялата рода съм финансирал да се махнат от България. Горд съм, че им помагам. Срам ме е от българските политици!
10
1
 
5
 
! Отговори
Сега нови избори преди 8 години
и кой откъде е!
9
9
 
0
 
! Отговори
Исмаил преди 8 години
Трябва да има мюсюлмани в правосъдието...Иначе (НЕ)пристрастния съд прилича на светата инквизиция...В затворите са само от малцинствата и мюсюлмани.Даже през турско в съдебните състави е имало българи.(Хаджи Иванчо Хадживеличков Пенчович, Хаджи Мануил (Мано) Стоянов, Петър (Пешо) Тодоров Желявеца и Мито Панов Каймакчийски това са четиримата българи включени в съдебната комисия, осъдила преди 141 години Левски на смърт чрез обесване. ..ха..ха Да не забравяме и поп Кръсю)
8
5
 
9
 
! Отговори
:) преди 8 години
Гоце, Боце и Доган размотават дефлораторите, а те горките се правят на сериозни политици ! Тръгнали да правят реформи, а 80% от политиците са мутри, мошеници, агенти на ДС, милицифайки и червени крадци. Няма успешна реформа, която да е направена от ***. Господ ще ги съди !
7
2
 
11
 
! Отговори
ист преди 8 години
Конституционният цирк заЦИРКЛИ.
6
4
 
9
 
! Отговори
Анонимен преди 8 години
Не е нормално да се променя Конституцията, за да се смени , за да се смени персоналният състав на един съвет ВСС. Смяната на Висшия съдебен съвет няма да донесе друго усещане за контрол, за публичност. По-грозно задкулисие от това няма. Кунева май забрави за изявлението си от 2013 година - Започваме работа по изработването на нова Конституция с помощта на гражданите, както това се случи в Исландия. За целта ще сформираме обществен съвет от експерти и общественици, които ще събират предложения
5
3
 
11
 
! Отговори
Аз преди 8 години
Гоце и Местан - едни от най-големите ПРЕДАТЕЛИ на БЪЛГАРИЯ имат очи да говорят и да поставят условия...НАГЛЕЦИ ! Борисов, излез пред хората и кажи нещата простичко, за да те разберат и не им играй по свирката ! Сбърка, като не направи ЛУСТРАЦИЯ още предишния мандат - и резултата се видя в 41-то НС - 117 депутати, в 42-то НС - 97 депутати, 43-то НС - 84 депутати...Ако и сега не изпълниш обещанията си, следващ път няма да има...
4
2
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 8 години
Защо трябва да се внася нов проект, вместо да се гласуват сега само точките от стария, по които има консенсус?
3
6
 
5
 
! Отговори
Атакист преди 8 години
Волен мрази ГЕРБ и Бойко, защото те го предадоха. Той ги качи на власт и ги поддържа 2 години, а те му разцепиха партията и го излъгаха за парите и постовете, които трябваше да получи Атака. Затова никога повече ГЕРБ и Бойко на власт. Да вървят по дяволите.Сега ГЕРБ краде свирепо и се мъчи да прекара мнозинство за промяна в конституцията в тяхна полза. Атака ще се противопостави и ще атакува с протести и митинги. Всички са добре дошли на тях.Атака - победа !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
2
1
 
6
 
! Отговори
ognyanz преди 8 години
А сега накъде?
1
1
 
5
 
! Отговори
макето преди 8 години
до 1 политиката е изкуство да говориш 2 часа и да не кажеш нищо демек глупости на тръкалета