Социалната икономика: Що е то и има ли почва у нас?

Насърчават се отраслите със социално значение и функции
1 окт 2018 21:32,
9

Законопроект за предприятията на социалната и солидарната икономика предстои да бъде гледан на второ четене от народните представители. Проектът предвижда обособяване и насърчаване на стопански отрасъл, който преимуществено да има социална насоченост и да помага за повишаването на заетостта, жизнения стандарт и социалното включване на уязвими групи от населението.

Сред насърчителните мерки в законопроекта са създаване на Регистър за социалните предприятия, създаване на електронна платформа, механизъм за подкрепа и др.

Още по темата

Заместник-министърът на труда и социалната политика Султанка Петрова заяви в студиото на "Денят ON AIR", че чрез този законопроект се цели създаването на цяла нова екосистема.

"От създаването на едно социално предприятие, неговата регистрация, включително сме предвидили контролни мерки и мониторинг, който да се извършва за социалните предприятия", поясни тя.

Петрова добави още, че към този момент има над 4700 предприятия, които се самоопределят като социални, но след анализ от експерти от министерството е установено, че една трета от тях не отговарят на изискванията за такива.

"Но те използват предимства, които им се дават по различни европейски проекти, различно финансиране", допълни още заместник-социалният министър пред Bulgaria ON AIR.

Петрова беше категорична, че социалната икономика е много важна за нас и почвата в България за нейното развитие в момента е много добра.

"Чрез нея могат да се правят много социални услуги. В Европейския съюз в социалната икономика са заети над 14 милиона души", подчерта заместник-министърът.

Теодора Тодорова, експерт от Министерството на труда и социалната политика, определи законопроекта за социалната икономика като иновативен и отдавна чакан.

"Той е първи по рода си. Има социални предприятия, но те не функционират по правила. Законът дава конкретни правила, не само дефиниция какво е социално предприятие", категорична беше Тодорова в ефира на "Денят ON AIR".

Експертът допълни още, че се очаква конструктивен дебат и конкретни предложения, свързани със законопроекта.
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


9
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
9
0
 
0
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Отвикнал съм от тоя ъндърграунд пет часа на кафе на ропотамо бар ау след това студенски град мани бегаи.Колегата в бара метни една бира пресъхнаха ми устата
8
0
 
0
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Ти пък волна програма е днес разходка в борисовата градина пикник краи реката по вечерно среднощна разходка на кафе в другия клуб може ракия примес оттам на село на басеин даде време тоя месец пуснем жакузито надуе веселин маринов и азис и осъмнал на кафе с минерална вода некъде из долни богров
7
0
 
0
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Другите от бар наздраве да не са в понте клуб а събота е време за къртене утре кои ще вади картофа а
6
0
 
0
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Султанка Петрова заяви в студиото на "Денят ON AIR", че чрез този законопроект се цели създаването на цяла нова екосистема.---------------------------Как ли социалните предприятия ще създават екосистеми, само султанка знае.
5
0
 
1
 
! Отговори
чоко боко преди 5 години
Не, няма! Още една пътечка за крадене!
4
0
 
1
 
! Отговори
Fallschirmspringer преди 5 години
""Социалната икономика: Що е то и има ли почва у нас?""У нас няма и не може да има.България е в сферата на първоначално натрупване на капитали,демек див, ама в най-чист вид капитализъм.За разлика от Германия и Франция,тук беше подходящо демонизирана държавната собственост.От посочените страни държавната собственост в едната е 55%, а в другата къв 48%, у нас е под 15%.Тук е прегърнат неолибералния модел,който за всеобща радост върви към залез.
3
0
 
1
 
! Отговори
Социопат преди 5 години
Има почва - в Орландовци.
2
0
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Лъжите като дърти ciгани,хората се оплакват,че отглеждат животни и не им дават нищо,бюрокрацията ги спъва за всичко,а хора които нямат животни получават субсидии и пасища.Едно младо момиче завършило висше в Швейцария,но решила да се занимава с животновъдство в България се оплака от същото.
1
0
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Колежке понеже си напред със знанията предлагам една алтернатива да се пробваме реално да видим кои по знае ако моя мисловен процес е обективен аз печеля ако твоя е ти печелиш почваме аз ти давам път