ПАСЕ остави България под наблюдение, единствени в ЕС сме

Отношението към жените, малцинствата, медиите - проблемни
28 юни 2019 11:18,
122
ПАСЕ остави България под наблюдение, единствени в ЕС сме
Снимка: архив, Reuters

Парламентарната асамблея на Съвета на Европа (ПАСЕ) остави за още една година процедурата на наблюдение на България, която е в мониторинг вече от 26 години. Така България беше оставена в процедурата на постмониторингов диалог за 19-а година в компанията само на още две от 47 членки на Съвета на Европа - Северна Македония и Черна гора.

На драматично гласуване в Страсбург снощи оставането на мониторинга за още една година беше подкрепено от 51 депутати. Срещу него гласуваха 16 и деветима се въздържаха.

Предложението на българските представители Джема Грозданова и Милена Дамянова от ГЕРБ, Красимир Богданов от ВМРО, Пламен Христов от "Воля" и Джейхан Ибрямов от ДПС, подкрепено от още четирима чуждестранни депутати, за отпадане на наблюдението, не беше прието с два гласа гласа разлика.

До негативния резултат се стигна, след като двамата докладчици на ПАСЕ не можаха да се разберат дали демокрацията в България е достатъчно напреднала, че наблюдението да отпадне.

От 2000 г. насам България се намира в процедура на постмониторингов диалог, чрез която Съветът на Европа наблюдава отстраняването на последните недостатъци пред обявяването на страната за пълна демокрация.

Съветът на Европа не хареса закон на Данаил Кирилов

В приетата от ПАСЕ резолюция за България се отбелязват 15 проблема, свързани със съдебната реформа, правата на човека и борбата с корупцията.

В документа се посочва, че липсват резултати в борбата с корупцията по върховете на властта, поставя се въпрос за ефективността на работата на КПКОНПИ. За медиите ПАСЕ отчита влошаване на средата, политически натиск върху журналистите, концентриране на собствеността върху медиите в едни ръце и липсата на прозрачност за тяхната собственост.

Правата на малцинствата все още не са добре защитени и речта на омразата срещу роми, мюсюлмани, евреи, македонци и турци е често срещана. Арестуваните не биват информирани за правата им, не им се предоставя адвокат и лекар и не им се позволява да информират за задържането си, пише още в резолюцията на ПАСЕ.

Като проблемни области се отбелязват и слабото представяне на ромското малцинство в управлението, липсата на диалог с властите и тежкото им социално положение. Посочва се, че България не е подписала Истанбулската конвенция за защита на жените от насилие и не признава македонско малцинство.

По съдебната реформа се посочва, че ВСС все още не е достатъчно независим от прокуратурата и че в него няма достатъчно съдии, отбелязва се тревога във връзка с правомощията на съдебния инспекторат и избора на членовете му, както внасянето на законодателни проекти без предварителното им обществено обсъждане.

ПАСЕ  дава шест препоръки, които трябва да бъдат изпълнени до следващото разглеждане на наблюдението на България идния юни. Те се отнасят до завършване на съдебната реформа, показване на резултати в борбата с корупцията по върховете, установяване на прозрачност в собствеността на медиите, защита правата на малцинствата и бежанците и най-вече на интеграцията на ромите. Въздържане на членове на правителството и на политици от реч на омразата и широко обществено обсъждане на проблема. Ратифициране на Истанбулската конвенция.

След активно наблюдение от 7 години от 2010 г. България е в процедура на постмониторингов диалог, чрез която ПАСЕ следи за отстраняването на последните отворени въпроси.

ПАСЕ ще се занимае отново с наблюдението над България през юни 2020 г., когато ще е следващата възможност процедурата да бъде затворена. 

Парламентарната асамблея е един от двата главни органа на Съвета на Европа, в която членуват депутати от националните парламенти на страните, членуващи в организацията.

Вчера друг орган на Съвета - Отделът за изпълнение на решенията, отхвърли предложения от правосъдния министър Данаил Кирилов проект за улесняване разследването на тримата големи в съдебната власт, като недаващ достатъчно гаранции за започване на независимо разследване на главния прокурор.

 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


122
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
42
4
 
24
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
БКП С НИНОВА НАЧЕЛО КРАДЕКРАТУНАТА И ГЕРБ КРАДАТКПКОНПИ КРАДАТ КАТО ЗА СВЕТОВНОАХМЕД ДОГАН Е ТОП КРАДЕЦЦАЦАТА И ТОЙ Е В КЮПА.....
41
9
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
До Анонимен39Да питаме вожда защо ти си последен?Ми щото си т ъп, мързелив и крадлив ганювец.какво ти е виновен вожда, че ти за нищо не стваш?
40
17
 
9
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
До Оставка ГЕРБИ кой ще дойде вместо тях?БСП ли? По-добре да сме под мониторинг.
39
26
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Докато България е пета колона на Кремъл в Европа така ще бъде.
38
7
 
29
 
! Отговори
Оставка ГЕРБ преди 4 години
ГЕРБ са неспособни да направят България демократична и правова държава. До като са част от мафията и крадът, за да си копуват апартаменти и кой знае какво още, няма да се развиваме. Оставка, некадърници.
37
7
 
36
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Е, мониторинга е от 26 години, а един от "големите" проблеми бил нератифицираната истанбулска конвенция, която е на 8 години. Това означава, че постоянно трупат нови условия към списъка и така могат да си карат до края на света.
36
2
 
40
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Изобщо не е такъв резултата заради Истанбулската конвенция, ама такава е поръчката - у нас това да се пише и говори, че ако някой спомене истината, хората ще поразберат още някои реални факти от политиката на сегашните управленци.Апропо, защо вече 10 години в САЩ не бе поканен и приет нашият министър-председател?Президентът ни ходи, но другият-не. Защо?
35
5
 
4
 
! Отговори
Бау преди 4 години
Народа няма проблем да е изостанал от другите. После се надава вик "ама защо при нас е по-зле!" :D
34
2
 
33
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
А сега си питайте вожда защо пак сме последни, единствени и неповторими!
33
6
 
41
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Изобщо не ми дреме за мониторинга на ПАСЕ, честно казано. Ако ще го използват като претекст да ни извиват ръцете да приемаме всякакви конвенции и извращения, могат да ходят на найната си.
32
3
 
36
 
! Отговори
вижда се преди 4 години
Поредното доказателство ,че сме най-корумпираната страна в света !
31
2
 
30
 
! Отговори
Един преди 4 години
Данаил Кирилов за тоя мониторинг ли обясняваше, че ако не падне си подава оставката?
30
4
 
38
 
! Отговори
дам преди 4 години
Да си гледат работата истанбулски конвенции неЩЕм
29
8
 
31
 
! Отговори
Свобода на словото?! преди 4 години
Изтираха ми коментара най-безочливо за това, че казах, че България спря да съществува на 09.09.1944 г. Всичко от тогава до сега е само опит за държава! Кой ви е инструктирал да триете мнения посочващи историческата истина?Ако някой ви е инструктирал да го правите ние живеем в диктатура, а не демокрация!
28
3
 
36
 
! Отговори
ДГД преди 4 години
Не пишете такива работи, че Суджука пак ще вдигне кръвното!!!
27
1
 
10
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
КАКВО поредно драматично гласуване!
26
7
 
47
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
"Посочва се, че България не е подписала Истанбулската конвенция за защита на жените от насилие и не признава македонско малцинство."Е, ако такива са ви условията за отпадане на мониторинга, продължавайте си с наблюдението ако щете още 1000 години. Изобщо не ми пречите.
25
2
 
21
 
! Отговори
Бен Ган преди 4 години
До 36. Да, прав си. И аз много уважавам можещите и знаещи роми. Опитах да сбия кратко мнение, защото повечето се объркват. С радост приветствам можещите роми. Но така написано, сякаш сме длъжни да са във властта, а не по заслуга.
24
7
 
32
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
До Бен ГанЗащо не роми във властта, ако са образовани? Лиляна Павлова според мене е по-зле от образован ром.
23
2
 
46
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
До АнонименДнеска Г-н Винету ще установи, че доклада е положителен, защото е строил мостове и магистрали.