Ядем вносни картофи, домати... На 1 кг изнесен зарзават – 7 кг импорт

Чушки, зеле, ябълки, череши от Гърция все по-често на родната трапеза
71
Ядем вносни картофи, домати... На 1 кг изнесен зарзават – 7 кг импорт
Снимка: Pixabay

На 1 килограм изнесен български плод или зеленчук внасяме 7 кила чужда продукция. Това сочат последните данни на националната статистика, сочи анализ на Министерството на земеделието, храните и горите за периода януари-юли 2019 г., информира "АгроТелеграф".

За седемте месеца на годината в страната са внесени 172,6 хил. тона пресни зеленчуци. В същото време са изнесени 24 894 тона родна продукция.

Спрямо същия период на миналата година износът се срива с над 30 процента. И така сме изгубили външен пазар за над 11 000 тона български зарзават. Вносът е приблизително на същото ниво като миналата година.

Подобна е ситуацията и при плодовете. Там съотношението износ-внос също е приблизително едно към седем. От януари до юли сме внесли 208 513 тона пресни плодове. А изнесената от страната продукция възлиза на скромните 28 942 тона. При това се оказва, че износът на плодове всъщност представлява основно реекспорт на продукти, които не се произвеждат в България. Така например около половината от износа на пресни плодове включва реекспорт на 14,7 хил. тона цитруси. Този реекспорт през 2019-а обаче се срива с над 20 процента.

Изнесените от страната цитруси чуждо производство са с 3,8 хил. тона по-малко. Това в крайна сметка е основната причина за отчитането на срив с близо 11 процента на изнесените от България плодове. Същевременно, внесената у нас продукция се увеличава с почти 12%. През първите седем месеца на годината чуждите плодове, които са заляли пазара ни, са с 21 670 тона повече, спрямо същия период на миналата година, сочат статистическите данни.
 
Картофите са основно внос, зелето е предимно българско. Крушите са изключително вносни, български ябълки се намират, но са малко, а гроздето е 50 на 50. Така описа ситуацията към момента Слави Трифонов, от Националния съюз на градинарите.

При черешите сме добре, но ситуацията се влошава. От качествените за прясна консумация голяма част се изнася, основно за Румъния. В интензивния сезон, около средата на юни, експортираме по 100 тона на ден. Освен за Румъния изнасяме за Европа и Арабските страни, уточнява Слави Трифонов, който е един от големите черешопроизводители.
 
Основният ни конкурент и при този плод е Гърция. Допреди три години гърците вземали превес само при ранните сортове. После нещата се обръщали в полза на родната продукция. Сега обаче Гърция през целия период прави експорт, казва Трифонов.

По думите му, търговци на едро на Слатина внасят череши от съседите и ги пишат български. Отиваме на тържището сутринта, където основните вносители вече разтоварват два-три тира, описа ситуацията той. Според него положението в супермаркетите е една идея по-добре отколкото на борсите. Гърците имат по-високи субсидии и затова могат да си позволят по-ниски цени. Нашата череша е от 3 лева нагоре, като тук се включват и разходи като сортиране, калибриране, охлаждане и пакетиране, които са съществени, уточни Трифонов.
 
Сред пресните зеленчуци, най-значително намаление на годишна база като количество се наблюдава при доставките на домати – с 5,6 хил. тона (9,9%), краставици и корнишони – с 2,1 хил. тона (12,3%) и пиперки – с 2,1 хил. тона (12,7%). Съществено спадат и внесените количества гъби, зеле и моркови - с между 5,3% и 14,6%. От друга страна, вносът на лук и шалот нараства с 6,6 хил. тона (46,2%), а този на картофи - с 3,9 хил. тона (14,4%).
 
Най-голям принос за ръста на вноса на пресни плодове през първите седем месеца на 2019 г. имат доставките на ябълки, които се увеличават над два пъти на годишна база, до 41,6 хил. тона.

Основен дял от общия внос на пресни плодове продължават да заемат цитрусовите плодове и бананите с общо 98,7 хил. тона - с 3,6 хил. тона повече спрямо седемте месеца на 2018 г. Сред останалите плодове, внасяни в по-големи количества по това време на годината, повишение се наблюдава при импорта на киви (с 12,4%), ягоди (с 57,8%), череши (с 63,7%) и сливи (с над два пъти), а намаление – при този на дини (с 9%), праскови (с 22%), грозде (с 25%), круши (с 35,9%) и вишни (с 62,8%).

Намалението на общия експорт на пресни зеленчуци е основно вследствие на спад на реализираните извън страната бобови зеленчуци – с 10,8 хил. тона (70,8%) и сладка царевица – с 2,3 хил. тона (92,5%). Свиват се и изнесените количества пиперки, тикви и домати – в рамките на 9,8% - 16,7%. От друга страна, експортът на краставици и корнишони нараства с 22,8% на годишна база, до 5,4 хил. тона, а този на гъби, зеле, картофи и лук и шалот - от 15,6% до почти осем пъти (най-значително при лука).

Понижение спрямо същия период на миналата година се отчита при износа на дини (8%), черупкови плодове (с 25,2%) и праскови (47,8%). Същевременно, износът на ябълки нараства над четири пъти на годишна база, а този на ягоди, череши и кайсии – от 21,1% до 58,2%.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


71
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
63
0
 
1
 
! Отговори
Христо Йосифов преди 4 години
Изгонете търговците от Райска България
62
0
 
0
 
! Отговори
паметлив преди 4 години
Преди 1989г. пък внасяхме картофи, лук и др. , защото БКП ни водеше напред към светлото бъдеще.
61
0
 
6
 
! Отговори
HeinrichHimmler преди 4 години
Всички отрасли, с които България се гордееше допреди няколко години са погребани от господата мутри от ГЕРБ! Няма туризъм вече, разграбен е. Няма овцевъдство, свиневъдството тази година беше ударено, козевъдството миналата година, чакаме нова "луда крава", пилците ги поизтрепаха. Зеленчуците ги изнасяме за благородниците от западна Европа, а ние взимаме пластмасовите зарзавати от разни лаборатории, където модифицират продуктите. И всичко в ущърб на здравето на българина! Честито с избор ГЕРБ!
60
0
 
8
 
! Отговори
Гробокопач преди 4 години
До 13Нема кой да маа с мотиката, а тези дет имат техника пък немат тоя хъс, който имам аз с мотиката. Тва е, щото СДС даде на техните ора да заграбят техниката от ТКЗС-тата. Но, това не означава,ч е тези хора ще зедемелстват с нея, а тия, дето искат, немат техника.
59
0
 
7
 
! Отговори
13 преди 4 години
Те вече хора внасят да им работят, те се притесняват за зарзавата. 200 000 в обръчите от фирми мачкат, палят и убиват всеки, който иска с честен труд да създаде нещо. Има отделни производители, но те са с протекциите на големи фирми, чуждестранни, основно Турция, Германия, за които работят на ишлеме. Роби, на практика, с пари но без свободна воля. Ако нямаха тази закрила мафията щеше да ги унищожи от проверки и палежи. България в момента съществува по милост от Турция. Спрат ли зарзавата умира.
58
0
 
7
 
! Отговори
Гробокопач преди 4 години
До АнонименВижте сега, младежи, Българското земеделие, дори на ниво ТЗКС и АПК, оплюти от демокраите, беше Рай! Казвам ви го, да го знайте. От пиле - мляко. Понеже съм работил в него, ви го казвам. Друг е въпроса, защо не достигаше това изобилие в градовете;))) Отиваше основно за износ. То и сега е така. Аз, обаче, па продължавам да земеделствам, въпреки, че остарях и ви казвам, че климата за картофите стана такъв, че труднос е отглеждат. Има търсене, но нема количество.
57
2
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Това че имаме приятен за хората климат, изобщо, ама изобщо не означава, че има условия за земеделие. Дето се вика вижте Африка-топло, дъждове, а глад бурени и кал навсякъде. Въпреки идеалния климат им пускат храни от самолети-основно зърно и консерви. При нас е подобно, само дето ходим да си ги изберем от магазин и си ги носсим сами до масата.
56
1
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
БРАВО! БЪЛГАРИЯ ВЕЧЕ НЕ Е ИЗОЛИРАНА *** С ПРЕСТЪПЕН РЕЖИМ. БЪЛГАРИЯ ВНАСЯ СВОБОДНО СТОКИ И УСЛУГИ.
55
3
 
9
 
! Отговори
TROY преди 4 години
За сметка на това има голяма банкянска тиква родно производство.
54
1
 
11
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Ядем вносни картофи, домати... На 1 кг изнесен зарзават 7 кг импорт----------Ами, задайте си Елементарните въпроси - Къде изчезна българското селско стопанство и къде са българските фермери???Няма ги!?!?!?Защо ли???ПСВсички развити държави Дотират сел. стопанство и фермерите си защото те осигуряват продоволствената национална безопастност и суверенитета на държавата!!!!!А, отношението на нашия политически елит е като на Мащеха към собствения си народ и държава!
53
1
 
14
 
! Отговори
258 преди 4 години
Ами да - нали им викахте прости селяни. Никъде другаде хората, които стопанисват земята и произвеждат храната, са обиждани. "Прости селяни" - хак ви е!
52
3
 
18
 
! Отговори
1234 преди 4 години
Така е. Умните решения на Зелю Зелев и Фил Димитров!?!? Чехите, Унгарците които не обичаха соца си запазиха ТКЗС във вид на Земеделски кооперации . Земята остана КОМАСИРАНА. !!!!!!!!!!!!!!!!!!
51
1
 
12
 
! Отговори
До 49 преди 4 години
Разбира се, че ще ти е хубаво след като драскаш и ти плащат от сороското НПО " америка за българия"
50
1
 
7
 
! Отговори
Додо преди 4 години
До Георги: Най-добре ще бъде изобщо да спреш да купуваш бананите. Едно, че това е нетипичен за Българите плод, едно, че във вид им, в който се предлагат във веригите са супер вредни за здравето. Поздрави за начина ти на живот и ентусиазма. Дано повече Българи направят същото!
49
0
 
14
 
! Отговори
до 49 преди 4 години
ако не си осъзнал ти просто нямаш власт да изпълняваш програма "животът ти е такъв каквто си го направиш" - животът ти е такъв какъвто системата ти позволява да бъде, съмнявам се, че ако си направиш лист, ще установиш, че и 1% от живота ти не е под твой контрол - нито ток можеш сам да си произведеш, нито си шиеш сам обувките и т.н. като работниците в Азия ти спрат кранчето и ще се върнеш в Средновековието! А ако Русия спре кранчето на газа - не ми се мисли! Какъв живот ще си правиш тогава!!!
48
2
 
22
 
! Отговори
Додо преди 4 години
Това е армагедона на Българския народ след 45 години масоноюдейски комунизъм и 30 години масоноюдейска демокрация! Райската, плодородна градина на планетата - България, която е изнасяла най-добрите плодове и зеленчуци на света, и която е в състояние да изхранва със земята си над 50 милионно население, е със смазано стопанство, унищожена, подчинена на Новия Световен Ред икономика и Българите ядат полски ябълки, австралийско агнешко, китайски фъстъци и американска царевица! Анатема!
47
11
 
1
 
! Отговори
До 45 преди 4 години
Говори за себе си :). Аз съм Българин и нито съм мързелив нито съм умиращ. И дори ми харесва да живея тук. Разбирам, че е по-лесно да оправдаеш собствения си мързел като причислиш всички други към него. Но не всички са мързеливи и умиращи. Има доста хора които живеят добре в България. Дори имам приятели които са работили дълго извън държавата и вече се прибират тук. Живота е такъв какъвто си го направиш. Радвайте се, че все пак тук всеки има свобода да се развива както пожелае.
46
3
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
До Хммм 23Хубаво хулиш възрастните. Я, ти като млад човек дай курс към светлото бъдеще! Захвани се със земята и я работи, вместо да гледаш към Европа.През последните 10-15год.къде сте младите, какво постигнахте, какво съградихте, колко протеста организирахте, какви реформи извършихте? Освен да се присламчвате към партиите или да емигрирате, друго направихте ли?
45
0
 
18
 
! Отговори
Георги преди 4 години
Нашите всяка седмица са на село, все нещо има за копане и оправяне, но пък от 1дка двор си произвеждаме всички зеленчуци и плодове, които ядем през годината. От магазина купуваме само банани. Проблема е че хората се натъпкаха по апартаменти в градовете и няма кой да работи на село. Няма и как да се прави бизнес там защото няма хора. По-лесно е да си IT специалист от колкото да береш домати :).
44
5
 
5
 
! Отговори
либерал преди 4 години
българите не са стойностен, а абсолютно бездарен и умиращ източноевропейски народ. Като такива не заслужават нито качествена храна, нито качествена здравна система. Кога се е чуло и видяло да се грижиш за мъртвец ахахах