Ядем вносни картофи, домати... На 1 кг изнесен зарзават – 7 кг импорт

Чушки, зеле, ябълки, череши от Гърция все по-често на родната трапеза
71
Ядем вносни картофи, домати... На 1 кг изнесен зарзават – 7 кг импорт
Снимка: Pixabay

На 1 килограм изнесен български плод или зеленчук внасяме 7 кила чужда продукция. Това сочат последните данни на националната статистика, сочи анализ на Министерството на земеделието, храните и горите за периода януари-юли 2019 г., информира "АгроТелеграф".

За седемте месеца на годината в страната са внесени 172,6 хил. тона пресни зеленчуци. В същото време са изнесени 24 894 тона родна продукция.

Спрямо същия период на миналата година износът се срива с над 30 процента. И така сме изгубили външен пазар за над 11 000 тона български зарзават. Вносът е приблизително на същото ниво като миналата година.

Подобна е ситуацията и при плодовете. Там съотношението износ-внос също е приблизително едно към седем. От януари до юли сме внесли 208 513 тона пресни плодове. А изнесената от страната продукция възлиза на скромните 28 942 тона. При това се оказва, че износът на плодове всъщност представлява основно реекспорт на продукти, които не се произвеждат в България. Така например около половината от износа на пресни плодове включва реекспорт на 14,7 хил. тона цитруси. Този реекспорт през 2019-а обаче се срива с над 20 процента.

Изнесените от страната цитруси чуждо производство са с 3,8 хил. тона по-малко. Това в крайна сметка е основната причина за отчитането на срив с близо 11 процента на изнесените от България плодове. Същевременно, внесената у нас продукция се увеличава с почти 12%. През първите седем месеца на годината чуждите плодове, които са заляли пазара ни, са с 21 670 тона повече, спрямо същия период на миналата година, сочат статистическите данни.
 
Картофите са основно внос, зелето е предимно българско. Крушите са изключително вносни, български ябълки се намират, но са малко, а гроздето е 50 на 50. Така описа ситуацията към момента Слави Трифонов, от Националния съюз на градинарите.

При черешите сме добре, но ситуацията се влошава. От качествените за прясна консумация голяма част се изнася, основно за Румъния. В интензивния сезон, около средата на юни, експортираме по 100 тона на ден. Освен за Румъния изнасяме за Европа и Арабските страни, уточнява Слави Трифонов, който е един от големите черешопроизводители.
 
Основният ни конкурент и при този плод е Гърция. Допреди три години гърците вземали превес само при ранните сортове. После нещата се обръщали в полза на родната продукция. Сега обаче Гърция през целия период прави експорт, казва Трифонов.

По думите му, търговци на едро на Слатина внасят череши от съседите и ги пишат български. Отиваме на тържището сутринта, където основните вносители вече разтоварват два-три тира, описа ситуацията той. Според него положението в супермаркетите е една идея по-добре отколкото на борсите. Гърците имат по-високи субсидии и затова могат да си позволят по-ниски цени. Нашата череша е от 3 лева нагоре, като тук се включват и разходи като сортиране, калибриране, охлаждане и пакетиране, които са съществени, уточни Трифонов.
 
Сред пресните зеленчуци, най-значително намаление на годишна база като количество се наблюдава при доставките на домати – с 5,6 хил. тона (9,9%), краставици и корнишони – с 2,1 хил. тона (12,3%) и пиперки – с 2,1 хил. тона (12,7%). Съществено спадат и внесените количества гъби, зеле и моркови - с между 5,3% и 14,6%. От друга страна, вносът на лук и шалот нараства с 6,6 хил. тона (46,2%), а този на картофи - с 3,9 хил. тона (14,4%).
 
Най-голям принос за ръста на вноса на пресни плодове през първите седем месеца на 2019 г. имат доставките на ябълки, които се увеличават над два пъти на годишна база, до 41,6 хил. тона.

Основен дял от общия внос на пресни плодове продължават да заемат цитрусовите плодове и бананите с общо 98,7 хил. тона - с 3,6 хил. тона повече спрямо седемте месеца на 2018 г. Сред останалите плодове, внасяни в по-големи количества по това време на годината, повишение се наблюдава при импорта на киви (с 12,4%), ягоди (с 57,8%), череши (с 63,7%) и сливи (с над два пъти), а намаление – при този на дини (с 9%), праскови (с 22%), грозде (с 25%), круши (с 35,9%) и вишни (с 62,8%).

Намалението на общия експорт на пресни зеленчуци е основно вследствие на спад на реализираните извън страната бобови зеленчуци – с 10,8 хил. тона (70,8%) и сладка царевица – с 2,3 хил. тона (92,5%). Свиват се и изнесените количества пиперки, тикви и домати – в рамките на 9,8% - 16,7%. От друга страна, експортът на краставици и корнишони нараства с 22,8% на годишна база, до 5,4 хил. тона, а този на гъби, зеле, картофи и лук и шалот - от 15,6% до почти осем пъти (най-значително при лука).

Понижение спрямо същия период на миналата година се отчита при износа на дини (8%), черупкови плодове (с 25,2%) и праскови (47,8%). Същевременно, износът на ябълки нараства над четири пъти на годишна база, а този на ягоди, череши и кайсии – от 21,1% до 58,2%.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


71
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
23
5
 
19
 
! Отговори
Хммм преди 4 години
Млaдите сa ви виновни нa вaс, a вие където докaрaхте Бългaрия до последно място в Европa по стaндaрт нa живот когa ще поемете мaлко отговорност, когa в последните 30г. създaдохте протест който промени животa нa вaшите децa? Освен хрaнa зa aло измaмниците нищо друго не струвaте. Млaдите кaто мен ще бягaт преди дa ги е убилa системaтa която вие тихо сте създaли с овчото си мислене. Селски хитреци и грaдски тaрикaти държaвa ли ще прaвят. Зaсрaми се преди дa говориш зa млaдите, *** тaкaвa.
22
2
 
15
 
! Отговори
до 19 преди 4 години
решението е пълна забрана на внос на храни от първа необходимост които могат да се произвеждат тук - зеленчуци, пклодове, пшеница, месо.--Защо да е тази забрана? Плодовете и зеленчуците са еднакви, все са най скапаните сортове и печалбата е за търгаша на пазара. За мен е едно и също. Защо да се забранява внос на месо, като тукашните мляни меса са пълен леш, за това от години пазарувам от чужди вериги и купувам чужди салами, кремвирши и т.н., защо да купувам българско като знам, че ме лъжат?
21
3
 
18
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Почти цялата икономика на България в момента се крепи на кражби и далавери. Почти всеки краде от някъде. Държавата краде от ЕС и от собствения си народ.Фирмите крадат от ЕС, от държавата и от работниците си.Хората крадат на дребно кой от където може. От социалните системи, от данъците и дори от децата си и от близките си.Изобщо ние българите сме глупав и мързелив народ. Народ на измамници и далавераджии.
20
0
 
13
 
! Отговори
до 15 преди 4 години
да не говорим че и да се престрашиш да правиш нещо почват се всякакви инспекции, кражби от мангащари, рекет от милиционери и всякакви чиновничета, данъци, осигуровки и на края е по добре да спреш преди да си почнал. това е нарочно така.
19
3
 
6
 
! Отговори
до 15 преди 4 години
пазарна щеше да е икономиката ако немаше десеторните субсидии за холдски салати невиждали почва и слънце и немско френски гмо-та. пазарна щеше и да е ако цената на газта за парниците не беше двойна в сравнение с германия за да плащаме смелите атлантически решения на тиквун да не оставя руснаците да си дострояват гьола плащайки им два милиарда за това. още доста пазарни работи мога да ти кажа ама ще си замълча. решението е пълна забрана на внос на храни от първа необходимост които могат да се произвеждат тук - зеленчуци, пклодове, пшеница, месо.
18
5
 
20
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
България постепенно умира. Младите днес са глупави и мързеливи. Мислят само за прости далаверки и ако меже да се уредят на лека държавна работа.Малцина се впуска в реалното производсво. А то богатвото на една нация може да дойде само от производство и от нищо друго. Една държава която не може да произведе достатъчно за да задоволи нуждите и прехраната на собственото си население няма как стане богата и е въпрос на време да изчезне.
17
0
 
18
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Сефте.Досега спахте ли бря!Мине,не мине месц,два и я пускате тая тема.Реакция -никаква от никого.Безхаберието от най-високите етажи на властта е стряскащо.
16
2
 
13
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
от аграрна държава станахме аграрна консумация,разказаха ни играта ей,можем да храним половин европа,а вместо това произвеждаме само пшеница,продават я на межд. борса и паричките в банкови частни сметки,а за хората храна йок,еми тъй ший,откъснаха ни от земята,смачкаха ни,претопиха ни и си развъждат индийци
15
9
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Пазарна икономика. Вместо да се вайкате, купувате земя, съдите зеленчуци и продавате изнасяте или си ги ядете сами. Това е демокрацията! Щом има повече внос значи крайната цена идва под това да се отглеждат зеленчуци тук. И без това сортовете са еднакви и доматите са с бяло вътре и хрупат като ябълки. Та дали са гледани в Гърция, Турция или България за крайния клиент е все тая. Друг е въпроса ако намериш хубави домати от някоя баба продаваща покрай пътя е супер и качество и вкус,
14
3
 
12
 
! Отговори
Бай Иван преди 4 години
Но пък имате демокрация и право на гей парад, радвайте им се ;) !!!
13
1
 
5
 
! Отговори
ei преди 4 години
Ей,пипичове!Тука всинца сте ***,няма един нормален редови читател.Повод за размисъл или непукизъм?!)))))
12
12
 
11
 
! Отговори
Сата НАТО преди 4 години
Още края на 80-те внасяхме чесън, боб и картофи. Селското стопанство умря с измирането на селското съсловие, наследено от Царство България. Комунистически възпитаник не може да бъде селски стопанин. Комунистическите генерации са апатични мрънкачи, нека дърници и далавераджии.
11
9
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Ако мислите, че може да излезете на глава с Гърция и Турция или с Македония, много се лъжете. Въпрос на климат и географско положение е. Когато навремето русофилите са говорили за "чукарите на Македония", да не сте ги слушали. На Егейска Македония на климата не можем да стъпим на малкия пръст.
10
7
 
14
 
! Отговори
бай Тошо преди 4 години
До РусофилБСП разби всичко в началото на "прехода" - Луканков, П. Младенов и другите..
9
6
 
10
 
! Отговори
Сата НАТО преди 4 години
И какво иска да ми каже този крупен черешопроизводител? Да го субсидираме, та да се бием в гърдите колко плодове сме изнесли ли? Аз градини нямам и не ме интересува. Аз съм купувач, не производител.
8
10
 
6
 
! Отговори
House M.D. преди 4 години
Какво е "импорт"?Какво е "експорт"?Какво е "пиперка"?Напомням, че не говоря суахили и поради това тези думи са ми непознати.
7
6
 
12
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Важното е че избрахте отново българоубийците от ГРОБ да ви управляват.
6
3
 
22
 
! Отговори
Русофил преди 4 години
Кой разби българското селско стопанство,българите на зеленчуци немаше кой да ги победи като качество,вкус.Т.Живков изнасяше колко държави купуваха и бяха доволни.Европа сега ГЛАД внасяй и плащай пистициди.Костов мошеника също унищожи всичко.ВИКАЙТЕ сега Европа и НАТО с вноса.Кой е виновен?
5
1
 
21
 
! Отговори
няма как да е иначе преди 4 години
Разследване на Ню Йорк Таймс, проведено в девет европейски страни за голяма част от 2019 г., разкри, че системата за субсидиране на земеделието, която е умишлено непрозрачна, грубо подкопава екологичните цели на Европейския съюз и е изкривена от корупция и своеволия. Тесен кръг олигарси и приближени на политически лидери са изградили феодална система за усвояване на европейски фонодве за земеделиеСубсидиите са потънали в мафиотски сделки за земя в Словакия и България, пише изданието .точка
4
1
 
23
 
! Отговори
баба мара преди 4 години
затова пък имаме къщи за гости наи много на глава от населението