"ЦИК предостави своето становище как трябва да се приложат мерките в изборния процес. ЦИК да определи правила - в тази посока е нашето предложение. Министърът на здравеопазването определя тези мерки, но ЦИК определя правилата за прилагане на мерките при изборния процес. Трябва да се мисли в друга посока и евентуални промени да се съгласуват с КЗЛД, притесненията ни са свързани именно с това дали няма да има нарушение на Закона за личните данни", каза за "България сутрин" депутатът от ГЕРБ Красимир Ципов.
По думите му към днешна дата лицата, които се лекуват в домашни условия са около 11 000, а в лечебни заведения - около 3300. Спокойно ЦИК ще се справи с правилата за гласуване на тези лица.
"На ЦИК се вменяват несвойнствени задължения. Отговорността изцяло ляга върху комисията. В законопроекта има и други пропуски, но в последните години се наблюдава прехвърляне на отговорност. Искаме прозрачност и да се спазва законодателството. Ще направим всичко възможно да се гарантира честността на вота и здравето на хората. Доверието в изборния процес трябва да бъде гарантирано", заяви народният представител от БСП Филип Попов.
Според депутата Красимир Богданов от ВМРО пък именно ЦИК е оторизираният орган за провеждане на изборите.
"По-спарведливо е именно такъв орган, символ на законност, да провежда изборите, а не само изпълнителната власт. Всяка политическа формация в такъв момент опитва да прокара решения, които ще са ѝ угодни. Последните месеци бяха доста трудни, но смятам, че това не бива да ни притеснява и всеки политик трябва да си дава ясна сметка, че при невъзможност за събиране на големи групи от хора, това не означава, че не трябва да си свършим работата", подчерта той.