Председателят на Народното събрание Наталия Киселова препоръча да няма крайности в оценките за разследваните кмет и заместник-кмет във Варна и София преди да се е произнесъл съда.
Според нея, обаче, не трябва и да се поддържа тезата, че "когато си в опозиция, не трябва да бъдеш докосван". Киселова коментира и гласуването на "Продължаваме промяната" в последния вот на недоверие, при който депутатите гласуваха заедно с вносителите срещу кабинета.
"Аз мисля, че амбицията, която беше заявена през януари, не само до приемането на България в еврозоната, а за по-дълъг мандат, да не кажа пълен, така че това е поредната стъпка или препятствие, което беше преодоляно и продължаваме напред. Инструментът вот на недоверие е възможност на опозицията да влезе във фокуса на внимание. Имам чувството, че са започнали по реда на всеки един министър да има вот на недоверие и така да обръщат внимание върху себе си. Това отнема време, но пък от друга страна мисля, че държи в кондиция правителството и мнозинството да са нащрек, така че има и позитивна страна, освен, разбира се, продължителните пленарни заседания", заяви Киселова пред БНТ.
За гласовете против еврото
"Въпросът е - какво е алтернативното, което може да бъде предложено? Моето лично разбиране е, че България е в рамките на най-доброто място, в което е възможно да членуваме в момента и това ни гарантира в бурния геополитически бульон да сме вързани някъде, за нещо по-стабилно. Така че проевропейското бъдеще на България, мисля че в момента е без алтернатива, защото, виждате, противниците на влизането в еврозоната вече говорят за излизане въобще от Европейския съюз. И е хубаво, когато се вдига определен лозунг, да си даваме сметка какви са последиците, а не обичайно, като направим нещо и тогава да търсим какво е можело да случи, ако не бяхме взели решение. Така че, разбирам ги, но алтернативата, която предлагат, не я приемам", допълни председателят на парламента.
Според нея във фокуса на депутатите трябва да е антикорупционното законодателство.
"ДПС - Ново начало" "съдружници по неволя"
"Обичайно това е наративът, който се налага. Но ако сте по-внимателни, ще видите еволюция във възгледите на народните представители и на парламентарните групи по-общо. От едната страна са парламентарните групи и народните представители, които не искат избори. От другата страна са онези, които искат да се отиде на предсрочни парламентарни избори. Така че съдружието е за онези, които подкрепят правителството и да не се отива на предсрочни избори", каза Наталия Киселова.
Случаят "Боташ" и разпитите и обиските на Росен Христов и Деница Златева
Имало е данни или сигнал и са започнали предварителна проверка, въз основа на която и разследване. Дотогава, докато няма представени материали на прокурора, това са процесуални действия, които няма как да бъдат коментирани.
Киселова изказа своето мнение за "Боташ".
"Това е друго. Защото когато се правят оглед и обиск в дома на конкретен човек, тогава търсим отделна наказателна отговорност. Другият въпрос, и той вече е по-сериозен, е колко е бил необходим договорът, дали е бил единствено възможен и тук какви са настъпилите последици, може ли да бъде предоговорен, така че това има и по-общ икономически и политически аспект. Така че, да се коментират процесуално-следствени действия по отношение на конкретни хора, да, ако са нарушили правилата и има извършено престъпление, да бъдат привлечени към наказателна отговорност. Но въпросът дали България трябва да продължи да трупа дългове по договора е въпрос, който правителството полага усилия да бъде предоговорен. И там мисля, че трябва да бъде подкрепен министърът на енергетиката.
Разследванията срещу кмета на Варна и заместник-кмета на София
"Атаките, както колегите ги наричат, спрямо кметове, са поредните. Ако се върнем назад, в предишни месеци имаше от други парламентарни групи пък заявление, че техни кметове се атакуват. Когато някой бъде избран, той вече е кмет на всички. И тъй като нямат имунитет, във всеки един момент е възможно да бъдат обект на наказателно производство, това е разумно. Това е възможно. Нека да не сме преди съда. Нека да видим какво ще представи прокуратурата и дали привличането към наказателно отговорно ще бъде вече последвано и от по-сериозни действия. Дотогава, докато е обект на предварителни проверки, мисля, че не трябва да сме толкова крайни в оценките. А че когато си в опозиция, да не бъдеш докосван, не може да бъде поддържано като теза. Аз лично не приемах Комисията за противодействие на корупцията да има разследващи функции. Но това беше един от аргументите за борба с корупцията. Същите тези колеги, които сега обвиняват за репресии. Така че, когато си създал определено законодателство, трябва да си с ясното съзнание, че то може да бъде приложено и спрямо теб. Затова трябва да сме внимателни.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.