Пеканов: България трябва да се бори да влезе в Еврозоната на 1 януари 2024 г.

Членството в Еврозоната трябва да стане стратегическа цел
25 окт 2022 07:00, Елка Василева
60
Пеканов: България трябва да се бори да влезе в Еврозоната на 1 януари 2024 г.
Снимка: архив, БГНЕС

България трябва да продължава работата и да се бори да влезе в Еврозоната със зададената към момента целева дата - 1 януари 2024 година, написа във фейсбук служебният вицепремиер по управление на европейските средства Атанас Пеканов. Според него членството в Еврозоната трябва да стане стратегическа цел.

Още по темата
„В 21 век успешното развитие на страната може да се постигне само в сътрудничество и кооперация с останалите европейски държави. Необходимо е да бъдем част от големите съюзи, да имаме възможността да защитаваме своята позиция там и да взимаме решенията, вместо само да прилагаме чужди такива. Да бъдем архитекти на икономическата си политика, вместо само ползватели на такава“, пише Атанас Пеканов.  

Според него живеем в турбулентни времена и различни сили ще се опитат да спекулират и да саботират процеса. „Смятам, че на провелите се преди месец избори българите препотвърдиха желанието ни за по-тясно сближаване и активно участие в европейските процеси. Надявам се проевропейските сили в Народното събрание да реагират своевременно, за да бъдат надмогнати тези спекулации и да се покаже, че мнозинството подкрепя този път на България“, отбелязва Атанас Пеканов.

За една малка отворена икономика, която иначе само се лъкатуши по течението на глобалната икономика, влизането във втората най-използвана валута в света може да служи като котва на стабилността, смята още вицепремиерът. „Това има своите безспорни позитиви, сред които увеличаване на сигурността чрез засилване на надзора, стимулиране на експортните сектори и на туризма, пълен достъп до финансовите пазари и глобалната финансова инфраструктура, отпадане на трансакционните такси, изсветляване на доходите, повишаване на кредитния рейтинг и съответно намаляване на лихвите по държавния дълг. Това не е маловажно, защото има пряко отражение върху държавните ни разходи - милиони левове на година, които плащаме на международните банки в по-високи лихви, могат да се вложат в здравеопазване и образование“, се посочва в публикацията.

„Чувам призиви да премислим избора си. В основата си тези призиви дълбоко в себе си искат да ни убедят, че Германия, Франция, Испания, Италия, Словакия, Словения - всички те са се объркали, когато са приели общата валута, че тя е грешка и те не знаят какво правят. Сигурен съм, че могат да се намерят мними експерти и публични фигури със спорен авторитет, които да говорят това от сутрин до вечер. Но също така съм сигурен, че мнозинството от българските граждани не вярва в този аргумент“, посочва Пеканов.

Според него поради тази причина се нуждаем от ясни действия и продължаване на процеса по присъединяване. „Забавянето на процеса на въвеждане на еврото води след себе си големи рискове, особено през следващите години на финансови турбуленции и затягане на финансовите условия на глобално ниво“, смята той.

Атанас Пеканов отбелязва още, че Еврозоната не е перфектна и все още не е напълно завършен паричен съюз. Той обаче подчертава, че от години усилията са насочени към това общата валута да стане по-силна институционално и такива стъпки са предприети в последните две години - както приемането на Механизма за възстановяване и устойчивост, така и неконвенционалните мерки на ЕЦБ за засилване на общите отговори, вместо всяка страна да се оправя сама за себе си. „Допълнителната интеграция, структурните промени на Икономическия и паричен съюз и подялбата на рисковете от кризи са ключови стъпки, така че общата валута стана по-силна и по-устойчива. Именно тази подобрена институционална архитектура прави още по-смислено членството на България в Еврозоната“, посочва Атанас Пеканов.

Той припомня, че страната ни е поела ангажимент за приемане на еврото още с влизането си в Европейския съюз. „Последните два редовни кабинета направиха важни стъпки в тази посока. През 2020 година станахме член на валутния механизъм ERMII, което представлява де факто решението, стартиращо финалния процес. Времето за анализи е било преди това. В Хърватия анализите са направени през 2017 година и ясно са задали посоката за влизането на страната в ERMII - стъпката, след която логично и неизбежно следва влизането в Еврозоната.

Редовният кабинет на премиера Кирил Петков прие Националния план за въвеждане на еврото, който рамкира техническите процеси на подготовка. Получихме положително становище от Икономическия и социален съвет – своеобразния граждански парламент на страната, където са представени работодатели, синдикати и гражданското общество. Радостно е, че всички социални партньори имат конструктивно и зряло поведение по темата. В края на миналата седмица в Аулата на Софийския университет беше представена академична монография от редица български икономисти и представители на катедра „Икономика“, която задава пътя на България за членство в Еврозоната, подчертава доминиращите позитиви от влизането и дискутира как да бъдат избегнати или адресирани евентуални рискове пред гражданите“, пише още вицепремиерът Атанас Пеканов във фейсбук.

Учени от катедра „Икономика“ на СУ „Св. Климент Охридски“ предупредиха миналата седмица, че състоянието на публичния сектор, корупцията и бизнес средата поставят в риск членството ни във валутния съюз. Има сериозен риск процесът на сближаване и интегриране на българската икономика в еврозоната да се окаже много по-бавен, отколкото се очаква, посочиха те.

„Тук и сега не трябва да позволяваме този процес да спира, особено в една несигурна ситуация в света, в която е от ключово значение да се движим заедно със силните съюзи и да се възползваме от общите решения, вместо да бъдем сами и оставени на приливите и отливите на международните икономически цикли“, смята служебният вицепремиер, цитиран от БТА.
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


60
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
53
0
 
3
 
! Отговори
Ххх преди 1 година
Не трябва да работим в евро че сме го загазили само 1 пример дания защо е в крони шведите също ние ли сме по умни от тях ще се възползват само хора които напъват за евро а народа кучета го яли
52
3
 
1
 
! Отговори
gg до 37 преди 1 година
100% ПОДКРЕПЯМ!!! Всичките изброени икономики са с ОТ 2 до 8 ПЪТИ >>> БВП от БГ, а НЕ ПРИЕМАТ ЕВРО. (без Литва и донякъде Латвия(съотнесено бр.население/външен дълг спрямо БВП са с по-добри показатели от БГ, ))
51
2
 
7
 
! Отговори
Голема грешка ! преди 1 година
Е това червено ла.й.н.е.н.це , което съсипа всички "Планове" за подпомагане на България ! Неясно е кой го държи още това недорасляче да досъсипва държавата!!! Не е ясно ! КОЙ ???
50
1
 
0
 
! Отговори
От Вселената преди 1 година
Единствената свобода ще дойде от Бялото Братство от Америка - Петър Дънов - синът на Васил Иванов Кунчев - Левски... Седемте Рилски Езера в YouTube - рaneurytmy.bg
49
1
 
0
 
! Отговори
От Вселената преди 1 година
Но и ко стана... след Соца? Черното море го изкупиха Руснаците, Бялото море го иззеха Гърците и ние Братята Българи и Македонци, че се Гукаме по Планините!
48
1
 
5
 
! Отговори
Бай Дрън преди 1 година
Предатели и продажници.А говорим за независимост, ама от Русия. С какво заменихме независимостта от Русия, която реално е факт поне от 20 години? Заменихме я със зависимост от 4-5европейски държави, а скоро и от САЩ. Продажници и лицемери.
47
1
 
8
 
! Отговори
една гражданка преди 1 година
Какво казва Пеканов, преведено на нормален език.Ние не можем да се справим, в България няма финансисти, които да се справят с дълга, с лихвите, не знаем каква финансова политика да следваме. Затова да се предадем и да оставим други да ни управляват финансите. И да се надяваме те да ги управляват в наша полза.Това е безумие.
46
0
 
0
 
! Отговори
От Вселената преди 1 година
В момента над 50% от световните търговски кораби са Гръцки! То и затова не ни позволиха на нас БългароМакедонците да излизаме на Бяло Море, понеже Ке им земеме Търговията чрез корабоплаването... Но и сега ни взеха 75% от външно търговските банки и както ликвидираха Южна Македония, сега Ке ликвидират и Южна България!
45
0
 
2
 
! Отговори
Фин преди 1 година
До Анонимен 44 какви Чехия и Унгария само, то са всички скандинавски страни, Англия, Швейцария, Полша и т.н.
44
1
 
3
 
! Отговори
От Вселената преди 1 година
В момента 75% от външните търговски Банки на България са Гръцки! Тоя горе Пеканчо, да не е Грък?
43
1
 
11
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Тая марионетка чувала ли е за референдум? Кой е той, че да решава? Той ли плаща сметките на държавата? Никой не е гласувал за него.
42
1
 
2
 
! Отговори
От Вселената преди 1 година
Първата Банка в Света е Българската Банка! Банката на Белазките - Белите Хора - на Българина е била неговата Съпруга. Златните Пендари около шията на Съпругите са Биле нашите Банки. Колкото Родове е имало по Балканите, толкова Банки е имало. Къде останаха ЗЛАТНИТЕ ПЕНДАРИ НА НАШИТЕ СЪПРУГИ? Ами пр времето на СоЦа унищожиха тази традиция и за да си купиш нещо в КОРЕКОМА в София трябвяаше да обменяш ЗЛАТНИ МОНЕТИ!
41
1
 
14
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Чехия, унгария, страни с по-висок стандарт не искат евро. Що ли?
40
0
 
20
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Референдум! Иначе дърво!
39
1
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
До 42 Ти неможеш да решаваш. Ако мислиш,че можеш обясни тука какво е еврозона, какви са ползите и щетите, как се променят лихвите, какви ще са процентите, какво става с парите от борда и тн. Айде дай да те чуем *** :)) Обоснови се икономически, както трябва?
38
2
 
18
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Алоо, кога ще питате хората, искат ли евро, не искат ли?!
37
5
 
11
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Държавата е народът. Никой друг не може да решава подобен въпрос. Разни марионетки искат на наложат нещо, което отнема каквото е останало от националната ни независимост. Не трябва да го допускаме, защото ние ще страдаме.
36
8
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Ходят да ми бачкат 2 милиона по Европа, където има Евро... и мнооо убавоо... ама тука било лошо Евроото да влиза :)) Ей паткани
35
2
 
1
 
! Отговори
От Вселената преди 1 година
Ако Българският Лъв бе свързан не към Еврото, а към Българският символ на Бялото Братство в Америка - Долара, сега цялото злато на света от Швайцария щеше да се прехвърли отново на Балканите!.... Но има едно Но! Всички Българи - Бели Хора в Европа се страхуват от Крадците - Куманите и Данайците.....
34
4
 
15
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Хм, значи Полша, Чехия, Унгария, Швеция, Дани, Литва, Латвия са по-глупави от нас, че не искат в Еврозоната... Не знам защо толкова се натиска да се унищожи поредното нещо преди много други по-стари страни-членки на ЕС!!!