Наследството на ПП било тежко, чакали ни сериозни дефицити

Чобанов: Има риск работещите бедни да стават все повече
34
Наследството на ПП било тежко, чакали ни сериозни дефицити
Снимка: Dnes.bg, архив

Ако продължим бюджет 2022 през следващата година, това ще ни донесе над 11 милиарда лв. дефицит и над 15 милиарда дълг. Тежко е наследството на кабинета на "Продължаваме промяната" и компания. Оттам нататък трябва да се подхожда отговорно как може да се овладее подобна ситуация. Това не може да бъде направено от служебен кабинет и вариантът, който избра служебния кабинет ни насочва точно натам, коментира пред БНР доцент Петър Чобанов - депутат от ДПС и председател на бюджетната комисия в 48-то Народно събрание.

"Това, което виждаме в данните за октомври за изпълнението на бюджета е показателно за цялата следваща година - октомври имаме над 1 милиард дефицит само за месеца. Това ни чака и следващата година средно месечно, както виждаме, ако продължим действията на сегашния бюджет. Оттук нататък всякакви спекулации, че тези оценки не са достатъчно коректни, отпадат, тъй като октомври е месецът който ни показва какво ни очаква", коментира той.

"Ако все пак до март няма редовно правителство, в разпоредбите е предвидено да продължават социалните плащания, както и възможност да се вземе нов дълг, както и „някои буфери“, които допускат известна гъвкавост, ако се наложат плащания извънредни теми, както и актуализация на пенсиите от средата на годината“, допълни Чобанов в предаването "Преди всички" по "Хоризонт". Минималната работна заплата няма да расте и това увеличава риска повече хора да влязат в графата „работещи бедни“, коментира той.

"Това е допълнителен аргумент в посока да се увеличи общественият натиск бързо да се създаде редовен кабинет, който има своя политика по доходите и ще помисли не само за минималната заплата, а и за останалите доходи", каза Чобанов.

"Не призовавам към протести, възможностите за натиск са и други и включват най-вече това хората да са сигурни, че политиците ще седнем и ще преговаряме, а няма да се оправдаваме с едни сини и червени линии, а ще поемем своята отговорност в тази трудна ситуация да бъде съставен редовен кабинет. Протестите в момента няма да доведат до това. Протестира се, когато дадено правителство не си върши работата", поясни той.

"Наследството на „Промяната“ е твърде тежко и ни чакат много големи дефицити. Въпросът е как по-ефективно да бъдат изразходвани тези средства, без да се пренебрегват социалните нужди на хората. Трябва да видим как да се харчат по-ефективно тези средства, а това става само тогава, когато се участва реално във властта, когато имаме достъп до цялата налична информация. В мента я нямаме. Дотогава можем да гадаем по редица теми. Имаме много информация, но тя може да се окаже недостатъчна, тъй като нямаме механизма, с който да се вземат решения", посочи той.

"Винаги, когато ДПС е участвало във властта е доказало, че е намирало решения. Това са периоди, които се характеризират с висок икономически растеж, с намаляване на дълговете", заяви Чобанов.

"Предстои да разглеждаме данъчните закони. Към момента в тях не е предвидено увеличаване на данъците. Възможно е, но няма как в момента да се пипат данъци в тази трудна ситуация на практика".

ДПС все още очаква покана за разговори на с президента на „Дондуков“ 2, допълни той.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


34
Още по темата: бюджетПетър Чобанов
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
8
7
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Винаги след и при управлението на БКП и ДПС потъва или фалира - е, и какво чудно в това и този път? Защо след управлението на ГЕРБ всички се натискаха да заграбят властта, а сега никой не я ще, дори на Чорапа вече не му се "управлява"?
7
5
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Стига с тия наследства! Всичко е от мързел и кражби и некадърници. Едно време хората са почвали от нулата, от едни голи поляни и пущинаци са построили градове и села. Навремето комунистите само за 20 години построиха нова инфраструктура. Жилища, пътища, язовири, енергийна система, заводи. Младите са ходили доброволци да строят без заплащане за да стане нещо в тази държава. Да има прогрес. Нямало е техника, багери. Копали са пътища с кирки и лопати. И пак са ги построили и още ги ползваме.
6
6
 
9
 
! Отговори
До 4 преди 1 година
Нали Ковид нямаше бре?!? Къде сега тиквата виновен, че за 80 000?!? Шипченския щам на зеленото чорапче забрави ли го?! На Славчо глупостите срещу мерките?!? А на Стойчо глупостите? А на Мангърчо!! По спомен когато тиквата падна от власт, починалите бяха 18 000!!! Айде ако обичаш останалите 60 000 да ги пишеш в сметката на служебните правителства на Радев и на управлението на ПП!!!!
5
4
 
15
 
! Отговори
РЕАЛИСТ преди 1 година
Рано или късно, трябваше да се случи. Фалита на България е неизбежен! Няма как, държава да се крепи на услуги, няколко МОЛа ,кол центрове и дребен бизнес, със затихващи функции. Всички останали да разчитат, на парите изпратени от чужбина. Мъка, но това е реалността...
4
15
 
14
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
А на Тиквата наследството цвете ли е? 80 000 починали от Ковид. Последни в ЕС по образование, здравеопазване, заплати. 1 милион намаляхме за 12 г Тиква да пълни чекмеджета със злато
3
3
 
13
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Не е вярно, държавата е в прекрасно състояние. Даже успяхме да изпреварим ЕС по нещо - инфлацията ни е 3 пъти над тяхната.
2
2
 
11
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Чобанката беше финансов министър при Орешарски и за една година управление си ***. Така че и тяхното наследство не беше по-добро.
1
8
 
16
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Не ти вярвам Чобанка