Пеканов: Възраждане правят България по-слаба с референдума за еврото

Ще останем в периферията, предупреди той
31 яну 2023 21:28, Нели Христова
176
Пеканов: Възраждане правят България по-слаба с референдума за еврото
Снимка: БГНЕС

Струва ми се, че някои политически сили "продадоха мача" с еврозоната със саботирането на промените в Кодекса за застраховането. Това коментира пред bTV служебният вицепремиер по управление на европейските средства Атанас Пеканов. "Както и със закона за контрол над главния прокурор, изведнъж всъщност липсва желание за предприемане на решителната стъпка", добави вицепремиерът.

Заради липса на кворум днес заседанието на Комисията по икономическа политика и иновации на Народното събрание се провали, припомня БТА. Депутатите трябваше да обсъждат и гласуват промени на Кодекса за застраховането, номер 48-202-01-42, внесен от Министерски съвет на 12 декември 2022 г. за второ гласуване. В петък, на работна група, служебният министър на финансите Росица Велкова подкрепи промените и заяви, че ако те не бъдат приети от Народното събрание, България може да има проблеми за приемането в еврозоната.

"България, за да подаде искане за конвергентен доклад, с който ще ни одобрят дали изпълняваме критериите за влизане в еврозоната, трябва да е спазила всички критерии. В момента България не отговаря на два критерия - за инфлацията, както и нашата правна рамка да отговаря на европейската правна рамка", поясни днес Пеканов. По думите му по линията на европейската правна рамка е имало три закона, които е трябвало да бъдат гласувани - за застраховането, за мерките за изпиране на пари и търговският закон. Пеканов припомни, че на 27 октомври 2022 г. парламентът е задължил служебния кабинет да ускори процеса на приемането на еврото с целева дата 1 януари 2024 г. Вицепремиерът посочи, че Министерството на финансите е подготвило тези закони и ги е внесло в парламента. Според Пеканов обаче сега се вижда, че желанието на някои политици е било само на хартия.

"В крайна сметка, когато дойде време за имплементиране на трите закона - за застраховането, за мерките за изпиране на пари и търговският закон - всъщност те не минават", коментира Пеканов. "Нашата позиция е, че когато инфлационният критерий е залаган през 90-те години обстановката е била различна от тази сега, когато инфлацията навсякъде е 10-15 процента. Там можеше да има гъвкавост. Но, ако не отговаряме на два критерия, става много сложно европейските ни партньори да са толкова гъвкави и да си затворят очите", добави още вицепремиерът.

Според Пеканов, след като промените в Кодекса за застраховането не са били приети, влизането на България в еврозоната с целева дата 1 януари 2024 г. става по-трудно. През април ще има парламент, ако тогава по-бързо има движение и се реши този казус, не всичко е загубено, но ще е трудно, добави той.

Според него голяма част от аргументите на "Възраждане", които събират подписи за референдум за националната валута, са неверни. "Смятам, че те правят България по-слаба с тези аргументи. Ние ще останем в периферията. По-хубаво ли е да останем в периферията или искаме да сме част от решенията, които се взимат", попита Пеканов.

"Най-големият риск при влизане в еврозоната е спекулата - в отделни търговски обекти, както и в евентуални координирани действия на търговските вериги за повишаване на цените. Именно тук държавата трябва да е сила, да разясни какво ще се случва, как ще се наказват, какви ще са санкциите, как може да се подаде сигнал. Тук трябва да се поучим от опита на Хърватия", допълни вицепремиерът.

Според него присъединяването към еврозоната не би трябвало да е проблем за доходите на хората. "За доходите влизането в еврозоната ще е допълнителен стимул те да нарастват по-бързо. Неслучайно синдикатите подкрепят еврото, защото те знаят, че след това ще имат механизма, с който да настояват за повишаване на доходите", допълни Пеканов.

Той изтъкна, че сред ползите за България от присъединяването към еврозоната са по-засиленото доверие в страната ни и засиленият контрол и надзор.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


176
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
94
0
 
10
 
! Отговори
Реалист преди 1 година
Я ? Новия Киро ! Браво на Юмручния
93
24
 
6
 
! Отговори
Много тъпи хора има преди 1 година
Много ппррости хора има тук. Лева е вързан с ВАЛУТЕН БОРД за еврото, защото нищо не става от него. Ако лева беше самостоятелна валута, като швецарския франк, тая опорка да има логика, ама при липсата на реална икономика и задължителен валутен борд, да се говори за силен лев е абсурдно. Ако не приемем еврото и разкачим лева от валутния борд, такъв ще го ядем, по зле от 96г. Хипер инфлацията ще е по зле от Турция и Хондорас. Незнам кой тъъпак, вкарва тая просстотия за лева. Тия Руски опорки,марш!
92
0
 
14
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
В България се взимат само неполезните за народа неща от Запада и не се прилагат положителните неща от там. Еврото искат да го въведат, защото в много западни държави било въведено. А почасовото заплащане кога ще се въведе в Бългрия, както е на Запад и да отпадне отживелицата мрз ?
91
0
 
13
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Като ви запукам петканови гълъби.. само на перушина ще станете! Кажете на вашия *** да нащначава академика, че ни писна от вашето представление! Клоуни.
90
3
 
24
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Ако България приеме еврото, неминуемо ще се случи това, което се е случило с АБСЬОЛЮТНО ВСИЧКИ държави преминали през този процес. Има интернет - четете. Отново инфлация, спекула, ще обеднеем още повече. Всички държави са го преживели това - Как си мислитее, че единствено на нас ще ни се размине??? Е няма да ни се размине. И за какъв козлодУй ни е това евро? Нали лева и без друго е вързан за него? Ще ни измъкнат и малкото останали стотинки в джоба - това е то.
89
25
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Като гледам списвачите из форума, зорът е да приемем рублата заради евтината водка.
88
3
 
22
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
,Абе те и Хърватите станаха много силно . Инфлация на инфлация ужас безподобен . Аре и ти си от онези европейци които не ги интересува хората. Както каза твоя ортак бедните да го д****.
87
2
 
22
 
! Отговори
Натовеца преди 1 година
Щом Харпарцунян с 100К минимум месечно приход ви казва ,че няма страшно от еврото ,къде е проблема бе ? Споко :)Арменеца ще ви лъже ли ?
86
6
 
27
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Харватска прие еврото преди месец.Резултат за месец 30% инфлация.
85
2
 
8
 
! Отговори
до Явор преди 1 година
Явореее..., късно е чадо, умните и лудите патриоти напуснаха Бг, защото българина винаги гласува за предателите!
84
3
 
33
 
! Отговори
Явор Апостолов преди 1 година
Вече съм сигурен че ще съберем над 500К подписа, Възраждане ще има поне 50 депутата, след като спасим лева ще изгоним соpocuте, американските бази, ще си върнем златото от Лондонската Банка, ще си вземем обратно ТЕЦ 1 и 3, ще прекратим концесията с Дънди Прешъс за златото и започваме да пишем СЪС ЗЛАТНИ БУКВИ НАЙ-НОВАТА ИСТОРИЯ НА БЪЛГАРИЯ. Д А Ж И В Е Е Б Ъ Л Г А Р И Я
83
1
 
26
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Пак приказки от 1001 нощ как ЕС ще ни "оправи" живота и корупцията. Само еврото ни липсва, за да стане всичко наред.
82
0
 
29
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
"Той изтъкна, че сред ползите за България от присъединяването към еврозоната са по-засиленото доверие в страната ни и засиленият контрол и надзор." Доверие май има и в Швеция и в Чехия. А Румъния не страда май, че го отлага. А за надзора - губене на независимост. А гушване на част от валутния резерв в ЕЦБ? И то ли е от голяма полза. А дружното изплащане на дългове в ЕС и то ли?
81
0
 
20
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
"Пеканов припомни, че на 27 октомври 2022 г. парламентът е задължил служебния кабинет да ускори процеса на приемането на еврото с целева дата 1 януари 2024 г." И защо? Аргументи не се посочват.
80
1
 
25
 
! Отговори
Наханппърцумян преди 1 година
Потъваме солидарни с еврото.
79
0
 
19
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Когато жълтопаветни планктони *** срещу нещо, знам, че то е правилното. Смятам да събера подписи от цялата рода.
78
1
 
32
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
господарите имат сериозен проблем с българския народ - курулираните им марионетки вече ги разпознаваме още преди да ни ги цанят за спасители, ама и те евроатлантиците все синове и внуци на висшата номенклатура от БКП
77
1
 
22
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
за такива като пеканов ако може какъвто и референдум да се забрани ще е най добре,демек народа няма думата че иначе не можем си правим далаверите няма да ни спускат парици от хамерика за България.такива като този плазмодии трябва да висят с главата надолу на любимите им жълти павета и де кой мине да ги подритва, а иначе един ферман с лъжи изприказва
76
0
 
17
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Когато инфлацията скочи, както в Хърватия, партиите теб ли да изкарат напред да обясняваш какво точно стана? Избирателите ще обвинят тях, не някакъв студент.
75
2
 
30
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
В Шенген са 27 държави , 7 не са приели еврото и няма да го приемат . Какво ни будалка този парашутист.