Закъснялата среща на "царя" на Русия Путин и нестандартния Тръмп

Няма лична неприязън между тях, но няма и видими признаци за насрещно движение
14 юли 2018 19:53, Елка Василева
152
Закъснялата среща на "царя" на Русия Путин и нестандартния Тръмп
Владимир Путин и Доналд Тръмп. Снимка: архив, Reuters

Във всяка партия шах важно място има дебютът. Основна задача на шахматните дебюти е да осигуриш на своите фигури изгодни позиции за сметка на противниковите. Сред тях обаче има и една специална категория - гамбитът. Използвайки гамбит, играчът жертва пешка, за да получи удобно положение, от което да развие бърза и форсирана атака.

Обърнатата дъска

Днешните руско-американски отношения наподобяват игра на преобърната шахматна дъска и никак не напомнят партия, в която се играе гамбит. В тях виждаме твърде много противоречива риторика и насъбрали се грешки, взаимна предпазливост и предубеждения, обиди и упреци, небивалици и обвинения, прекомерни очаквания и излъгани надежди - неща, съвсем непредразполагащи към пробиви и бързо постигане на целите, пише Валерий Гарбузов, в. "Независимая газета".

Още по темата

Придружена с геополитически сблъсъци, повишената външнополитическа активност на двете държави заведе в задънена улица отношенията помежду им, парализира целия комплекс от проблеми, върху които години наред се градеше двустранното взаимодействие.

През последните няколко години в отношенията между САЩ и Русия се формира дневен ред, който, вместо да сваля, вдигаше все повече нейния конфликтен потенциал: украинската криза и неразрешимата ситуация в Донбас, присъединяването на Крим и войната в Сирия, обвиненията срещу Русия, че се е месила в президентските избори от 2016 г. в САЩ, и антируските санкции, експулсирането на дипломати и затварянето на дипломатически мисии. Взаимните пропагандни атаки го циментираха, трайно го насочиха в коловоза на конфронтация. Тези бързо натрупани грамади блокираха и без това крехките отношения, разрушиха ги до основи.

Сблъсък на века

Днешният упадък на руско-американските отношения се дължи всъщност на три конкретни трудноразрешими проблема: украинската криза, войната в Сирия и антируските санкции. Във всички тях по един или друг начин се отрази реакцията на САЩ, предизвикана от решителното (понякога и дръзко) геополитическо поведение на Русия, решила да преразгледа политиката си от 90-те години на миналия век.

Политическият елит в САЩ съзря в тази практика сериозно, демонстративно предизвикателство от страна на Русия срещу американското глобално надмощие - това навярно е най-сериозната пречка за излизане от сегашната безизходица. Безизходица, създаваща предпоставки да се стигне до сблъсъка на века.

За пръв път след края на Студената война, щом срещнаха подобна заплаха, САЩ използваха режим на санкции, целящ възпиране на Русия и подкрепен от над 40 държави.

И точно в тази необичайна ситуация (година и половина след избирането на Тръмп) бе договорена най-сетне първата официална среща между двамата президенти на 16 юли в Хелзинки. Среща, явно закъсняла, но все пак необходима. Поне като опит да се изтръгнем от плетеницата, в която се сплитат обвинения и раздразнителност, илюзии и надежди, впримчвайки в мрежите си понякога мнозина.

Лидерите

Годините, прекарани от двамата лидери по върховете на властта, формираха на Запад трайна представа за всеки от тях. Там виждат Путин като "цар" на нова Русия, авторитарен, зловещ и коварен демон на съвремието, който решително и безпощадно променя геополитическата конфигурация и прекроява света по собствени шаблони.

Не по-малко забележителна е личността на Тръмп - президент своеобразен, оригинален, способен изненадващо често да мени възгледите си и отново да прави противоречиви изявления, неочаквани и нестандартни постъпки, които учудват и най-сведущите познавачи на световната политика. При всички различия обаче двамата имат обща черта - и Путин, и Тръмп са лидери, хвърлили открито предизвикателство срещу баналното течение на живота и досегашните устои на световния ред.

Още един важен момент - президентската среща ще протече в атмосфера на нарастващи разногласия между САЩ и другите членки на НАТО, в контекста на икономическите войни, разпалени от Тръмп, на фона на прозрението в ред европейски страни, осъзнали, че без Русия не може да се гарантира сигурност в Европа.

Не бива да забравяме и друго - положението на самия американски президент в страната му наистина е укрепнало за година и половина, но все още е нестабилно. Съдбата му е все така в ръцете на Конгреса. Разследванията за намеса на Русия в изборите през 2016 г. продължават, не спират и атаките срещу Тръмп от страна на откритите му противници.

Независимо от публичните уверения на президентите Путин и Тръмп, че се стремят към двустранни контакти, и от липсата на лична неприязън между тях, все още няма и видими признаци за някакво насрещно движение.

Въпроси без отговори

Какво да очакваме прочее от срещата в Хелзинки? Дали ще е поредният разговор за проблемите без някакви конкретни и значителни споразумения? Ще приключи ли срещата поне с най-обща декларация или с устни договорки, които да станат тласък към принципно нови отношения? Или ще видим едно начало на съгласувани действия (във връзка с ракетите със среден и малък обсег, противоракетната отбрана, Иран и Сирия, дори може би с Донбас), които ни дават възможност да тръгнем към бавно, но сигурно реставриране на сградата, разрушена до основи? С оглед целия днешен сложен подтекст на руско-американските отношения трудно бихме дали ясни отговори. Едно е сигурно: двамата президенти предстои да започнат твърде нелесен диалог по твърде нелесни проблеми. Щом е така, самата среща като факт изглежда вече е успех.

Какъвто и да бъде резултатът от президентската среща, е време да осъзнаем, че без конкретни промени във външната политика на Русия и на САЩ едва ли ще има промени и в двустранните им отношения. Дали обаче по принцип са възможни промени, позволяващи на двете страни да установят диалог и същевременно всяка да води твърд външнополитически курс, реализирайки собствена геополитическа програма? Този въпрос неизбежно ще е първият, пред който ще застанат участниците в хелзинкските преговори, приковали вниманието на цял свят. Въпрос, на който едва ли днес някой би дал изчерпателен отговор.
 

/БТА/
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


152
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
63
6
 
10
 
! Отговори
невероятно,но факт преди 5 години
Вземам отношение само за да се опитам да разсея заблудата,че БВП е най-важният показател за мощта на една страна.Това вече не е така,защото старите финансови правила ,действащи до 1990 г.вече не важат и банките допускат държ.дълг над 60% от БВП!А държ.дълг над 100%БВП-това е предпоставка за фалит,за жестока икономическа криза като през 1930г!?А всички така наречени развити икономики имат дългове над 60%,а САЩ,Япония,Холандия,Италия,Канада-над 100%!Големи икономисти вече предупреждават...
62
12
 
2
 
! Отговори
тъп си саше преди 5 години
До WTFне те знам ходил ли си на училище,но или си много *** или си мнооооого неграмотен,но най-вероянто си и двете.Не се излагай с простотиите си ,които нямат нищо общо с икономиката и БВП.И за сведение БВП на щата Ню Йорк е по-голям от този на голяяяяяямата Россия,с всичкия и нефт и газ.
61
3
 
13
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
До слава УкраинаНа Запад решават къде да се проведе гей-парада и колко бежанци да приемат европейците ходиха в Русия да видят бели хора и да пият една свежа бира на плажа в Крим на огромната плазмена стена.
60
3
 
13
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
На САЩ дълга им е по-голям от бвп-то и това без дериватите с тяг стават над 100 трилиона .
59
15
 
3
 
! Отговори
слава Украина преди 5 години
До ЕвалаКъде да се провежда първенството решават на Запад и то богатите чиковци от ФИФА.Решиха да баталясат още повече смотаната руска икономика и натовариха държавата с безсмислените харчове по едно такова събитие.Милиарди,които прибраха западните архитекти и строителни фирми.Същото ще се случи и в Катар.И те имат пари за вземане.И за сведение-на Крим има камънак и дървени скари,а не плажове.
58
6
 
15
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
До До анонимен руснакА Италия що купува бензин от Русия и железо за да произведе тез коли ти що си зареждаш руски газ и бензин зареждай си от Ирак там сега е демокрация, а НАСА що копува руски двигатели за совалките си, а не купува от Елон Мъск.????????
57
3
 
4
 
! Отговори
хахахахахааа... преди 5 години
До 681 до тазимагаре бг....
56
14
 
6
 
! Отговори
Русия е изостанала преди 5 години
На класацията за БВП 2017 се вижда, че икономическата "мощ" на Русия е по-малка от тази на Италия...И смешно и тъжно...
55
17
 
6
 
! Отговори
Класация БВП 2017 преди 5 години
Брутен вътрешен продукт в USD :1 United States 17 419 000 000 0002 China 10 354 831 729 3403 Japan 4 601 461 206 8854 Germany 3868291231 8245 United Kingdom 2 988 893 283 5656 France 2 829 192 039 1727 Brazil 2 416 635 506 0768 Italy 2 141 161 325 3679 India 2 048 517 438 87410 Russian Federation 1 860 597 922763Коментарите са излишни !
54
0
 
13
 
! Отговори
невероятно,но факт преди 5 години
Интересът към тази среща е оправдан,независимо от това,че е е малко вероятно да има някакъв пробив в отношенията или изобщо някакъв резултат.Тогава за какво се срещат!?Срещат се,защото те са двамата световни лидери и държавници,които в момента определят дневният ред на света.Си Цзин Пин няма такова влияние,а европeйските лидери в т.ч Меркел и Макрон са мишки!?Срещат и за това,че икономиките на много от водещите държави са застрашени от държ.дълг над 100%БВП-в т.ч и САЩ!Това е едно начало..
53
12
 
5
 
! Отговори
Евала преди 5 години
Император Ким е уредил срещата на Тръмп със Император Путин, Путин го боли фара за краварите иначе ама заради Ким няма как. Крим е руски заеднo и световното се провежда не къде да е, а в Русия. Европейците гледат футбол от плажовете на Крим със шише бира в ръката.
52
17
 
6
 
! Отговори
До анонимен руснак преди 5 години
Ти що вкарваш коли от Италия, а не от Русия бе руска подлого?
51
3
 
5
 
! Отговори
Путин До 54 преди 5 години
Ердоган ще ти плати скоро. Очаквай репарациите
50
8
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Русия (СССР) и САЩ са антихристиянски държави.
49
22
 
7
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Русия ще си плати данъка за антихристиянството и атеизма който насади през 45 години на окупацията!Русия ни дължи и репарации за окупацията, не са на на нас, а и на половин Европа и Азия.Идва видов ден и ще си плати с лихвите.
48
2
 
8
 
! Отговори
WTF преди 5 години
ДО 48БВП е един измерител на инфлацията бе нищо повече. Eдин апартамент в САЩ cтрува 10 000 000 дорала примерно в центъра на Ню Йорк луксозен апартамент същия апртамент в Москва струва 1 000 000 долара ето ти БВП и производителност.
47
14
 
3
 
! Отговори
Макейн преди 5 години
Лебедев и Путин са незаконни деца на Романови там където свършват Романови там почва Русия.
46
2
 
7
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Царя защо е в кавички?
45
25
 
6
 
! Отговори
До wtf преди 5 години
Как може да равняваш Италия с червените окупатори Русия?Дори лада та беше фиат бе!Русия плащаш лиценз на Италия да прави лада!Ама Русия е супер зле, те даже клечки за зъби не правят! Ти да не си руснак бе хибридна подлого?
44
7
 
15
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Плевнелиев, стига си ругал Русия! Гледай си жената, да не избяга и тази.